Rachowiec ze Zwardonia

Platforma widokowa na Rachowcu w Beskidzie Żywieckim, krajobraz górski, niebieskie niebo
Na zakończenie tegorocznych wakacji wybraliśmy się do Zwardonia. Nasz trzecioklasista chciał spędzić jeszcze kilka beztroskich chwil na łonie natury przed pierwszym dzwonkiem w szkole. Zabraliśmy Go w Beskid Żywiecki na szczyt Rachowiec w Grupie Wielkiej Raczy. W Zwardoniu obraliśmy mało uczęszczany szlak czerwony. Dużym plusem tego szlaku jest bliskość stacji kolejowej. Na rozległej polanie szczytowej Rachowca znajduje się platforma widokowa. Jest to idealne miejsce na rodzinny odpoczynek z dala od zgiełku i w otoczeniu natury.

Trasa: Zwardoń (szlak czerwony) – Rachowiec – Platforma widokowa na Rachowcu – powrót tą samą trasą

Data: 2 wrzesień 2023 r.

Dystans: 5 km

Czas trwania: 2 h 

Minimalne wzniesienie: 671 m

Maksymalne wzniesienie: 952 m

Zwardoń - okolica stacji kolejowej, turysta z dzieckiem na czerwonym szlaku turystycznym

Zwardoń stacja kolejowa

Szlak czerwony, którym szliśmy na Rachowiec biegnie zaraz obok stacji kolejowej w Zwardoniu. Do Zwardonia można łatwo dojechać PKP z Katowic, z Bielska-Białej czy też z Żywca.

Jeśli chodzi o parking w Zwardoniu przy szlaku czerwonym dostępny jest płatny parking Rachowiec przy głównej drodze obok stacji kolejowej. 

Drogowskazy wskazują około godzinę drogi szlakiem czerwonym na Rachowiec z okolic Dworca PKP w Zwardoniu. 

Zwardoń, stacja kolejowaStacja kolejowa, ZwardońDrogowskazy - Zwardoń szlak czerwony na Rachowiec 1h

Zwardoń szlak czerwony na Rachowiec

Naszą wędrówkę zacznę opisywać od miejsca, w którym szlak czerwony skręca z głównej drogi w prawo i prowadzi zaraz obok budynku OSP Zwardoń. 

Parametry GPS początku wędrówki na Rachowiec:
Parametry GPS początku wędrówki szlakiem czerwonym na Rachowiec: 49.5047453N, 18.9791844E

Turysta na czerwonym szlaku w Zwardoniu, budynek OSP w Zwardoniu

Po tym jak minęliśmy budynek OSP Zwardoń szlak czerwony wszedł na ścieżkę leśną. Dosłownie po chwili skręciliśmy w prawo i szliśmy w górę polany. Ścieżka była tu trawiasta, ale nie brakowało na niej również błota po ostatnich intensywnych opadach w Beskidach.

Co prawda niebo było zachmurzone, ale na szczęście w prognozach pogody nie były przewidywane na ten dzień opady deszczu.

Leśna ścieżka na czerwonym szlaku w ZwardoniuLeśna ścieżka na czerwonym szlaku w ZwardoniuDziecko, droga polna, Zwardoń, zachmurzone nieboTurysta z dzieckiem, podejście przez las, szlak czerwony - ZwardońTuryści - mężczyzna z dzieckiem, podejście przez las na czerwonym szlaku w ZwardoniuJasny, jesienny liść klonu leżący w trawie, krople rosy

Po 600 m szlak czerwony wszedł na zieloną polanę.

Przez kolejne 200 m kierowaliśmy się w górę polany, która wyprowadziła nas na szeroką i asfaltową drogę.

Turyści, nieduża polana na szlaku czerwonym w Zwardoniu

Turysta, leśna, kamienista ścieżka na czerwonym szlaku na Rachowiec

Cofnęłam się kilka metrów drogą asfaltową do drzewa, na którym wisiały drogowskazy, z których dowiedziałam się, że na Rachowiec mamy jeszcze 30 minut drogi. Natomiast kierując się szlakiem żółtym w przeciwnym kierunku niż szlak czerwony dotrzeć można w 30 minut do Schroniska PTTK Zwardoń. 

Drzewo, drogowskazy, Rachowiec 30 minut szlak czerwony

Zgodnie z oznaczeniami kierowaliśmy się w górę szlaku czerwonego. Droga była tu szeroka i łagodna, wiodła między zabudowaniami.

Z drogi doskonale było widoczne już zbocze Rachowca. 

Szeroka asfaltowa droga, szlak czerwony na RachowiecZabudowania, widok na Rachowiec, szlak czerwonyTuryści, asfaltowa droga, zabudowania, szlak czerwony, RachowiecZwardoń, szlak czerwony, droga asfaltowa, turyściZwardoń, idąca w górę asfaltowa droga, zabudowaniaWidok górski z czerwonego szlaku - ZwardońKapliczka na czerwonym szlaku w Zwardoniu, droga asfaltowa, pojedyncze zabudowania

Na słupku dostrzegliśmy oznaczenie czarnego szlaku rowerowego. 

Oznaczenie czarnego szlaku rowerowego, Zwardoń

1,4 km – szlak czerwony skręcił ostro w prawo, po czym skończył się asfalt i weszliśmy na drogę polną, która pięła się stromo w górę.

Rozwidlenie drogi, szlak czerwony ZwardońTablica, Aleja Zakochanych, trasa spacerowa - ZwardońObszerna polana pod szczytem Rachowca w Beskidzie ŻywieckimPnąca się w górę droga polna, szlak czerwony Zwardoń

Na górze polanki szlak czerwony wprowadził nas w las, w którym ścieżka nadal prowadziła nas stromo w górę.

Szeroka leśna ścieżka na czerwonym szlaku na RachowiecLeśna droga na czerwonym szlaku na Rachowiec

1,7 km – szlak czerwony złagodniał i wyprowadził nas na obszerną polanę. Następnie szliśmy w górę tej polany aż do samego szczytu Rachowca. Ostatni odcinek polany bezpośrednio przed szczytem jest dość stromy.

Ścieżka leśna, szlak czerwony, Rachowiec

Polana pod szczytem Rachowiec w Beskidzie ŻywieckimDziecko idące w górę polany szlakiem czerwonym na szczyt RachowiecWidok na góry (Mała Fatra) z czerwonego szlaku na RachowiecWidok z czerwonego szlaku na RachowiecKrajobraz górski rozciągający się z okolic szczytu Rachowiec

Rachowiec

Żółta tabliczka wisząca na drzewie, oznaczająca szczyt Rachowiec w Beskidzie Żywieckim, strzałka wskazująca kierunek przebiegu szlaku czerwonego

2,2 km – Szczyt Rachowiec położony jest 954 m n.p.m. W oczy rzuca się tu górna stacja wyciągu narciarskiego. Z rozległych polan podziwiać można bogatą panoramę na Wielką Raczę, Rycerzową, Bendoszkę Wielką, Muńcuł, a także na Małą Fatrę. Natomiast na hali szczytowej znajduje się drewniana wieża widokowa na Rachowcu.

Szczyt Rachowiec, oznaczenie na drzewie szlaku czerwonego, strzałka wskazująca przebieg szlaku czerwonegoWidok rozciągający się ze szczytu Rachowiec, piękny letni dzień

Aby dostać się do platformy widokowej na Rachowcu należy zejść około 200 m w dół polany.

Dziecko, polana szczytowa - Rachowiec, wieża widokowa na RachowcuWieża widokowa, Rachowiec

Platforma widokowa Rachowiec

Wieża widokowa na Rachowcu - Beskid Żywiecki, krajobraz górski

Miejsce to jest niezwykle widokowe. Z platformy widokowej na Rachowcu podziwiać można szczyty należące do Beskidu Żywieckiego, a przy sprzyjających warunkach nawet Tatry. Przy wieży ustawione są tablice edukacyjne przedstawiające przyrodę naszych pięknych Beskidów w czterech porach roku (ROK W GÓRACH, ZIMA W GÓRACH, LATO NA POLANIE,W JESIENNEJ SZACIE). 

Muszę przyznać, że wieża widokowa na Rachowcu wyróżniająca się architektonicznie na tle innych wież w Beskidach. Na dole drewnianej konstrukcji jest zadaszony stolik z ławeczkami. Jest to miejsce wręcz idealne na dłuższy odpoczynek.

Tablice informacyjne dla turystów, wieża widokowa na szczycie Rachowiec w Beskidzie Żywieckim

Polana szczytowa - Rachowiec w Beskidzie Żywieckim, tablica informacyjna - LATO NA POLANIE, w tle wieża widokowa na RachowcuKrajobraz górski, wieża widokowa RachowiecStrome schody na wieżę widokową na Rachowcu, słońceNa górze drewnianej wieży widokowej na Rachowcu, krajobraz górskiPlatforma widokowa, RachowiecPlatforma widokowa na Rachowcu w Beskidzie Żywieckim, krajobraz górski, niebieskie nieboDrewniana wieża widokowa, Rachowiec, widok rozciągający się z platformy widokowejWidok z wieży widokowej na RachowcuWidok z platformy widokowej na Rachowcu, polana, góry, niebieskie niebo z białymi chmuramiDziecko schodzące po drewnianych schodach z wieży widokowej na Rachowcu w Beskidzie Żywieckim

Obszerna polana, szczyt RachowiecWidok rozciągający się ze szczytowej polany szczytu Rachowiec, zachmurzone nieboSzczęśliwa rodzina na szczycie RachowiecUśmiechnięte dziecko odpoczywające na polanie szczytowej - Rachowiec

Dziecko grające w badmintona na polanie szczytowej - Rachowiec Mężczyzna grający w badmintona na polanie szczytowej - Rachowiec

To było piękne pożegnanie wakacji w Beskidzie Żywieckim. Wspaniałe widoki oraz miło spędzony czas na polanie szczytowej Rachowca zostanie na długo w naszej pamięci. Rachowiec planujemy odwiedzić ponownie w najbliższą zimę. Myślę, że tym razem zaplanujemy wycieczkę na Rachowiec innym szlakiem.

Jeśli szukacie ciekawych miejsc z Zwardoniu, polecam wycieczkę na Kikulę i Groń

Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl  i na Instagramie: @greenmagpic

Media społecznościowe Facebook i Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *