Żywiec trasa spacerowo-rowerowa wzdłuż Jeziora Żywieckiego

Jesień nad Jeziorem Żywieckim

Szukasz przyjemniej i niewymagającej trasy spacerowej z górskimi widokami w tle? A może zastanawiasz się gdzie wybrać się na wycieczkę rowerową z dziećmi? Jeśli tak, mam dla Ciebie propozycję niezwykle urokliwej trasy w Żywcu. Konkretnie jest to część ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej prowadzącej wzdłuż rzeki Koszarawa i Soła do Jeziora Żywieckiego. Podczas spaceru, czy też przejażdżki rowerowej towarzyszyć Wam będą zachwycające widoki na Beskidy. Na dodatek jest to doskonała miejscówka do podziwiania zjawiskowych zachodów słońca. W lecie miejsce to przyciąga tłumy turystów, jesienią i zimą jest tu o wiele spokojniej. Jak dla mnie jest to jeden z łatwiej dostępnych i piękniejszych punktów widokowych w okolicy. 

Data: 23 października 2023

Dystans: 8,5 km

Czas trwania: 2,5 h ( sam przemarsz z dzieckiem w dwie strony)

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna ma swój początek w okolicach mostu na Sole w Żywcu i mierzy około cztery i pół kilometra. Kończy się przy plaży miejskiej w Żywcu. Jesteśmy z Bielska-Białej i do Żywca jeździmy samochodem, miejsca parkingowego szukamy zazwyczaj w okolicach dawnego pasażu TESCO na Alei Jana Pawła II.

Trasę tę pokonaliśmy naprawdę wiele, wiele razy w różnych porach roku. We wpisie zaprezentuję Wam zdjęcia zarówno z jesieni, jak i z zimy. 

Dodam jeszcze tylko, że na tę trasę możecie spokojnie wybrać się również z wózkiem.

Parametry GPS początku: 49.6861669N, 19.1935136E
Parametry GPS początku trasy: 49.6861669N, 19.1935136E

Pierwsza część trasy, którą opiszę to przyjemna wędrówka / przejażdżka rowerowa deptakiem wzdłuż rzeki Soły. Na około 1,5 km  po prawej stronie ścieżki w oddali znajduje się budynek żywieckiej Oczyszczalni Ścieków. Wędrówkę wałem przybrzeżnym urozmaicają przyjemne dla oczu widoki na Beskidy, w tym najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – Skrzyczne (1257 m n.p.m.).

Uśmiechnięte dziecko na rowerze w Żywcu

Deptak w Żywcu - Jezioro Żywieckie, zachód słońca

Po około 2,3 km dochodzimy do miejsca, w którym również dość często zaczynamy naszą wycieczkę nad Jezioro Żywieckie.

Miejsca parkingowego szukamy zazwyczaj przy ulicy Sienkiewicza, a następnie wspinamy się po stromych schodach na przybrzeżny wał. Co ważne poruszając się rowerem schody można ominąć wyznaczoną obok ścieżką.

Jako ciekawostkę dodam, że przebiega tu SZLAK WYZWOLENIA ŻYWCA oznakowany kolorem zielonym. Szlak zielony mierzy około 10 kilometrów i ma swój początek na ulicy Turystycznej w Żywcu. 

Dla osób zainteresowanych skróceniem wycieczki podaję poniżej parametry wejścia na strome schody 😊

Parametry GPS: 49.6962381N, 19.2024383E

Tablica informacyjna - ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna brzegiem Soły i Koszarawy - Jezioro Żywieckie, miasto Żywiec

Z drogowskazu ustawionego przy ścieżce dowiedzieliśmy się, że za 700 m dojdziemy do Źródełka Św. Wita. Na tym odcinku trasy w oczy rzucają się niestety poza cudownymi widokami na Beskidy duże ilości śmieci zalegających w krzakach przy brzegu Jeziora Żywieckiego. Niestety to bardzo przykry widok…  😥

Ścieżka na tym odcinku szlaku pozostaje nadal szeroka i wygodna. Nie brakuje tu rodzin z dziećmi, rowerzystów oraz wędkarzy. Co kawałek ustawione są tu liczne ławki, na których można zrobić sobie przerwę na odpoczynek.

Nie brakuje tu również tablic należących do ŚCIEŻKI PRZYRODNICZO-DYDAKTYCZNEJ BRZEGIEM SOŁY I KOSZARAWY, z których można dowiedzieć się wiele cennych informacji na temat występującej tu fauny i flory. Muszę przyznać, że mi jednak na jesień to miejsce najbardziej przypadło do gustu.

Żywiec, słup z drogowskazami, szlak zielony, szlak czerwony

Tablica informacyjna 4 - LAS GRĄDOWY, ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna brzegiem Soły - Jezioro Żywieckie
Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Brzegiem Soły i Koszarawy – TABLICA 4 – LAS GRĄDOWY

Dziecko, ścieżka na szlaku zielonym w Żywcu, jesień

Źródełko Św. Wita ŻywiecŹródełko Św. Wita w Żywcu

2,9 km – po przejściu 700 m od drogowskazu dotarliśmy do Źródełka Św. Wita w Żywcu. 

Źródełko Św. Wita znajduje się po prawej stronie ścieżki spacerowej w lasku, prowadzi do niego kilka kamiennych schodów. Mówi się, że woda ze Źródełka Św. Wita ma właściwości lecznicze. Więcej o historii tego miejsca i o samym Św. Wicie możecie przeczytać na tablicy informacyjnej ustawionej tuż obok źródełka. 

Las, Źródełko Św. Wita, Żywiec

Źródełko Św. Wita, Żywiec

Widok na Jezioro Żywieckie, okolica Źródełka Św. Wita, turysta z dzieckiem

Od Źródełka Św. Wita kierowaliśmy się dalej naszą szeroką drogą prowadzącą wzdłuż Jeziora Żywieckiego. Po chwili doszliśmy do kolejnych ławek i tablic należących do Ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej Brzegiem Soły i Koszarawy. 

Deptak, szlak zielony ŻywiecDeptak na ścieżce przyrodniczo-dydaktyczna brzegiem Soły - Jezioro Żywieckie, tablice informacyjne, ławki

Tablica informacyjna 3 - Między wodą, a lądem, ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna brzegiem Soły - Jezioro Żywieckie
Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Brzegiem Soły i Koszarawy – TABLICA 3 – MIĘDZY WODĄ A LĄDEM
Tablica informacyjna 2 - Kilka ciekawostek o ptakach, ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna brzegiem Soły - Jezioro Żywieckie
Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Brzegiem Soły i Koszarawy – TABLICA 2 – KILKA CIEKAWOSTEK O PTAKACH
Tablica informacyjna 1 - WAŻKI, ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna brzegiem Soły - Jezioro Żywieckie
Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Brzegiem Soły i Koszarawy – TABLICA 1 – WAŻKI – SMOKI W ROZMIARZE XS

Deptak w Żywcu - ścieżka przyrodniczo-dydaktyczną wzdłuż rzeki Koszarawa i Soła do Jeziora Żywieckiego, jesień, ławki

Po drodze odsłaniały się nam coraz to piękniejsze widoki na Jezioro Żywieckie oraz otaczające je Beskidy. Spacerując po prawym brzegu Jeziora Żywieckiego można podziwiać szczyty Beskidu Śląskiego, największe wrażenie robi chyba Skrzyczne. Poza Beskidem Śląskim widać stąd również szczyty należące do Beskidu Małego, w tym Górę Żar. Niebo z każdą minutą było coraz bardziej zakolorowane. Wszystko przez zbliżający się wielkimi krokami zachód słońca. Szliśmy powoli rozkoszując się jesiennymi widokami.

Jezioro Żywieckie o zachodzie słońca, łódki, jesienna sceneriaŻółte liście, niebieskie niebo, jesieńJesienny zachód słońca nad Jeziorem Żywieckim, jesienne liście, w tle krajobraz górski

Jesień, widok na Beskid Śląski - Skrzyczne, Jezioro Żywieckie o zachodzie słońcaDeptak w Żywcu prowadzący wzdłuż Jeziora Żywieckiego, jesienna sceneria, ławki

Jezioro Żywieckie zdjęcia

Jezioro Żywieckie jesień

Jesień nad Jeziorem Żywieckim, jesienny zachód słońcaJesienny liść na tle zachodzącego słońca nad Jeziorem Żywieckim

Żółty liść, dziecko, brzeg jeziora, zachód słońca - Jezioro ŻywieckieWidok na góry, Jezioro Żywieckie, zachód słońcaJesień nad Jeziorem Żywieckim, zielona łódka

Zachód słońca nad Jeziorem Żywieckim

Jezioro Żywieckie zima

Widok na ośnieżone Skrzyczne, Jezioro Żywieckie zimąPokryte lodem Jezioro ŻywieckieDziecko biegnące brzegiem Jeziora Żywieckiego, zimaPokryte lodem Jezioro Żywieckie, łódkaJezioro Żywieckie zimą, dziecko patrzące przez taflę loduJezioro Żywieckie - widok na szczyt Skrzyczne, zima

Jezioro Żywieckie pontonem

Rok temu, jesienią wybraliśmy się popływać pontonem po Jeziorze Żywieckim. Tego popołudnia udało mi się złapać kilka kadrów o zachodzie słońca ze środka Jeziora Żywieckiego. 

Jesień nad Jeziorem Żywieckim, żaglówka, niebieskie nieboDziecko wiosłujące na pontonie - Jezioro ŻywieckieJesienny zachód słońca nad Jeziorem Żywieckim widziany z pontonuZachód słońca nad Jeziorem Żywieckim, jesień

Po zrobieniu zdjęć ruszyliśmy w dalszą drogę brzegiem Jeziora Żywieckiego.

3,7 km – droga doprowadziła nas do baru / pubu.

Dziecko spacerujące wzdłuż Jeziora Żywieckiego, jesieńDeptak w Żywcu, widok na Jezioro Żywieckie, zachód słońca, w tle krajobraz górski, jesienne barwyDziecko spacerujące wzdłuż Jeziora Żywieckiego, jesieńCzerwone liście, jesieńJesienny zachód słońca - Jezioro Żywieckie

Jezioro Żywieckie plaża

Kierując się dalej ścieżką spacerową po przejściu około 400 m dotrzeć można do plaży miejskiej w Żywcu przy ul. Świętego Wita. Plaża miejska w Żywcu w sezonie letnim tętni życiem. Można wypożyczyć tu sprzęt wodny np. kajak, łodzie wiosłowe i wędkarskie. Jest też Tawerna u Bosmana.

Biały kwiat, widok na Jezioro Żywieckie, w tle BeskidyJezioro Żywiecki, drewniany pomost, rowerki wodna

Dziecko spacerujące po plaży - Jezioro Żywieckie

Jesienny liść, kasztan

Bardzo się cieszę, że w końcu udało mi się opisać na blogu tę wyjątkową trasę w Żywcu.

Żywiec – trasa rowerowa wzdłuż rzeki Koszarawa, rzeki Soła i Jeziora Żywieckiego

Końcem grudnia 2023 r. udało się nam przejechać opisaną przeze mnie trasę na rowerach z dzieckiem. Wycieczkę jednak znacznie wydłużyliśmy (szczegóły na mapie poniżej). Tym razem samochód zostawiliśmy przy ul. Sporyskiej w Żywcu. Początkowo kierowaliśmy się wzdłuż rzeki Koszarawa, następnie wzdłuż rzeki Soła i dalej jechaliśmy brzegiem Jeziora Żywieckiego. Dystans jaki pokonaliśmy w dwie strony to ponad 20 km. W świąteczne popołudnie na trasie było luźno i przyjemnie.

Data: 25 grudnia 2023

Zachęcam do oglądnięcia krótkiej fotorelacji z tej wycieczki rowerowej (galeria pod mapą). 

GPS rower
GPS Parkingu, ul. Sporyska w Żywcu: 49.6672656N, 19.2189211E

 

Zobacz koniecznie: Mały Grojec i Średni Grojec Żywiec – szlak żółty

Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl  i na Instagramie: @greenmagpic

Media społecznościowe Facebook i Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *