Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowej

Budynek, Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej w Konieczkowej

Dziesiąte urodziny naszego synka były doskonałą okazją, aby w końcu udać się w podróż do województwa podkarpackiego. Prawdę mówiąc, jakoś zawsze nam nie po drodze w te rejony… Nasz dziesięciolatek jest małym miłośnikiem silników. Jego marzeniem było odwiedzenie Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej w Konieczkowej koło Rzeszowa. To niezwykłe i jedyne takie miejsce na mapie Polski. Na pewno warto się tu zatrzymać wybierając się w Beskid Niski lub w Bieszczady. My zdecydowaliśmy się zwiedzać Muzeum Silników z przewodnikiem, który jest właścicielem tego wyjątkowego miejsca.

Nam zwiedzanie muzeum z przewodnikiem zajęło około półtorej godziny. Dodam, że nie trzeba być zapalonym miłośnikiem silników, aby odwiedzić to miejsce. Eksponaty i ciekawe opowieści właściciela muzeum zainteresują dosłownie każdego, niezależnie od płci i wieku 🙂

Silników w muzeum jest aktualnie około 125. Jak się okazuje niektóre z nich mają ponad 100 lat. Silniki są zadbane, odnowione i każdy z nich ma swoją niezwykłą historię. Jako ciekawostkę dodam, że raz w roku, w okresie letnim organizowana jest przez Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowej impreza- „URODZINY SILNIKA”. Podczas tego wydarzenia odbywa się próba pobicia rekordu w liczbie jednocześnie pracujących silników stacjonarnych w Konieczkowej. 

Urodziny silnika w Muzeum Silników Stacjonarnych

Mała ekspozycja silników czeka na odwiedzających na zewnątrz budynku muzeum i to od niej zaczęliśmy zwiedzanie. Następnie udaliśmy się do kilku blaszanych garażów, w których były kolejne eksponaty, głównie rolnicze, ale nie tylko. Był na przykład konny wóz strażacki – „sikawka konna”, który służył kiedyś strażakom w Konieczkowej. 

Najwięcej silników znajduje się jednak wewnątrz budynku. Pierwsze mniejsze pomieszczenie to kasa biletowa, mały sklepik z pamiątkami (kupisz tu m. in. kubki i magnesy z silnikami, książki o silnikach, dostępny jest również znaczek turystyczny), zbiory literatury naukowej, albumów, starych reklam producentów silników, małych modeli silników itp. Z tego pomieszczenia wchodzi się na dużą halę, która jest pełna dużych i nieco mniejszych silników spalinowych, parowych, benzynowych, diesel najróżniejszych firm (m. in. L.Zieleniewski, Perkun, Langen & Wolf, Deutz, Anton Schluter, MWM, Hatz, Witte). Podczas prezentacji właściciel muzeum uruchomił jeden z silników spalinowych. To był wyjątkowy i niezapomniany moment dla naszego małego miłośnika silników (taka wisienka na torcie 😉).

Data wycieczki: 27 kwietnia 2024

Czas trwania: około 1:30 h (zwiedzanie z przewodnikiem) 

Poniżej znajdziesz garstkę informacji (adres, cennik, godziny otwarcia muzeum) i zdjęcia zrobione w Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej w Konieczkowej. Prawdę mówiąc nie chcę Wam za dużo zdradzać, po prostu wybierzcie się do tego wyjątkowego miejsca.

Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowej adres

Budynek, Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej w Konieczkowej
MUZEUM SILNIKÓW STACJONARNYCH W KONIECZKOWEJ

Konieczkowa 76

38-114 Konieczkowa

Facebook: Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej w Konieczkowej

Przy muzeum znajduje się bezpłatny parking dla zwiedzających.

Muzeum, galeria, parametry GPS
Parametry GPS – Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej w Konieczkowej: 49.8411789N, 21.9301733E

Logo na ścianie - Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej w Konieczkowej, uśmiechnięte dziecko

Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowej godziny otwarcia

Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowej jest otwarte dla zwiedzających sześć dni w tygodniu, od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 17:00.

UWAGA! W poniedziałki muzeum jest nieczynne.

Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowej cennik

  • 15 zł – DOROŚLI
  • 10 zł – DZIECI I MŁODZIEŻ DO 18 LAT
  • GRATIS – DZIECI DO LAT 3
  • 30 zł – PRZEWODNIK (dodatkowa opłata)

Kasa biletowa Muzeum Silników Stacjonarnych

Muzeum Silników Stacjonarnych zdjęcia

Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej w Konieczkowej, duże silniki, ekspozycja

Uśmiechnięte dziecko, Muzeum Silników StacjonarnychMuzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej w Konieczkowej, uśmiechnięte dziecko, garażMuzeum Silników Stacjonarnych, eksponatyMuzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej w Konieczkowej, eksponaty

Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej w Konieczkowej, silnikMuzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej w Konieczkowej, uśmiechnięte dziecko, w tle silniki

Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej w Konieczkowej, silniki

Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej w Konieczkowej, uśmiechnięte dziecko, w tle silniki

Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej w Konieczkowej, ekspozycja

Odwiedzając województwo podkarpackie warto zaplanować wizytę w MUZEUM SILNIKÓW STACJONARNYCH W KONIECZKOWEJ. My dzięki synowi mieliśmy w końcu okazję zawitać i pochodzić troszkę po Beskidzie Niskim, zatrzymaliśmy się w Krośnie, jest to doskonała baza wypadowa w Beskid Niski. Choć muszę przyznać, że jeden weekend (i to niepełny) to zdecydowanie za mało na eksplorację szlaków Beskidu Niskiego. Może uda się nam wrócić w te rejony w drugiej połowie wakacji…

Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl  i na Instagramie: @greenmagpic

Media społecznościowe Facebook i Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *