Pontonem po jeziorze – ponton dmuchany rekreacyjny

Jesienny zachód słońca nad Jeziorem Żywieckim widziany z pontonuMieszkając  w Bielsku-Białej,  mieście położonym u podnóża Beskidu Małego  oraz  Beskidu Śląskiego  można spędzać czas naprawdę aktywnie. My większość naszego wolnego czasu przeznaczamy  na wędrówki górskie,  ale nie tylko… Odwiedzamy również okoliczne jeziora, których w naszym urokliwym rejonie nie brakuje. Uwielbiamy podziwiać  zachody słońca nad Jeziorem Żywieckim z widokiem na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – Skrzyczne  oraz  zachody słońca nad Jeziorem Goczałkowickim.  Jeśli chodzi o letni wypoczynek to od lat króluje u nas  Jezioro Międzybrodzkie ze wspaniałym widokiem na szczyty Beskidu Małego,  od którego to właśnie zaczęła się nasza przygoda z pontonem.  Zazwyczaj korzystaliśmy z wypożyczalni sprzętu wodnego i wynajmowaliśmy na dwie, trzy godziny rowerek wodny. Takie plany mieliśmy i w te wakacje. Tym razem jednak skończyło się tylko na planach, ponieważ zdecydowaliśmy się  na własny dmuchany ponton rekreacyjny,  którym możemy pływać bez limitu czasowego  wykorzystując przy tym walory naszych pięknych okolic.  Dodatkowo  jest to również doskonały sposób na odpoczynek i regenerację sił po górskich wędrówkach.  Nie wspominając o radości syna, który może piknikować i bawić się na pontonie godzinami.

Ponton dmuchany – kilka praktycznych informacji

Szukałam strony internetowej,  na której mogłabym znaleźć jakieś podpowiedzi  dotyczące zakupu i użytkowania pontonu rekreacyjnego. Brakowało jednak miejsca, w którym byłoby wszystko w pigułce, dlatego postanowiłam podzielić się z Wami swoimi doświadczeniami związanymi z wyborem  pontonu rekreacyjnego  oraz jego użytkowaniem.

Tak więc zacznę od początku. Podczas przeglądania ofert przed zakupem pontonu wzięłam pod uwagę kilka rzeczy:

 • ponton musiał pomieścić trzy osoby (dwóch dorosłych + dziecko)
 • ponton musiał być wykonany z dość trwałego materiału
 • ponton musiał mieścić się w bagażniku samochodu osobowego
 • ponton musiał być łatwy w przechowywaniu
 • ponton musiał mieć przystępną cenę
 • ponton musiał mieć dość dobre opinie

No właśnie… Czytając opinie osób,  które zakupiły pontony budzące moje zainteresowanie  często spotykałam się z komentarzami, że ponton według danych podanych przez producenta jest trzyosobowy, a tak naprawdę po zakupie okazywało się, że mieszczą się w nim zaledwie dwie osoby dorosłe. Dlatego przy przeglądaniu ofert  trzeba zwrócić szczególną uwagę na wymiary.  My wybraliśmy jeden z większych dostępnych w sprzedaży  dmuchanych pontonów rekreacyjnych  (348 cm x 141 cm). Producent sugeruje, że mogą na nim pływać nawet 2 osoby dorosłe + 2 dzieci . W naszym przypadku pewnie byłoby to możliwe, ale nie za wygodne, ponieważ jesteśmy z mężem dość wysocy i ponton wielkościowo jest dla naszej trójki w sam raz. Dodatkowo należy również zwrócić uwagę na ładowność pontonu. Przykładowo nasz udźwignie 260 kg, ale spotkałam się z ofertami pontonów trzyosobowych o ładowności do 190 kg.

Przy wyborze pontonu należy zastanowić się jaką podłogę chcemy mieć w dmuchanej łodzi.  My mamy pompowaną przez co ponton jest dość lekki, bo waży około 15 kg. Bez problemu możemy go przenieść nad brzeg jeziora (nie zawsze jest możliwość dojechania samochodem). Dodatkowo po spuszczeniu powietrza z całego pontonu wchodzi on bez problemu do bagażnika naszego osobowego samochodu, a zmieści się bez problemu nawet do mniejszego bagażnika. Są również pontony ze sztywnymi podłogami, które cieszą się popularnością w szczególności wśród wędkarzy. Na pewno są one o wiele trwalsze. Przy ich zakupie trzeba się oczywiście liczyć z większymi kosztami.

Jak się okazuje nawet kolor w jakim jest ponton ma znaczenie.  Ciemniejszy będzie się zdecydowanie szybciej nagrzewał od promieni słonecznych, co na pewno nie będzie miało pozytywnego wpływu na materiał, z którego jest wykonana dmuchana łódź. A chyba każdemu posiadaczowi pontonu zależy, aby zakupiony sprzęt służył mu jak najdłużej.

Dziecko, dmuchany ponton, brzeg Jeziora Czorsztyńskiego, piękny słoneczny dzień, niebieskie niebo

Ponton dmuchany rekreacyjny dodatkowe akcesoria

 • Wiosła

Pontony rekreacyjne są zazwyczaj sprzedawane w komplecie z wiosłami.  Przy zakupie zestawu warto zwrócić uwagę,  aby trzonek wiosła był wykonany z aluminium – takie są lekkie i trwalsze niż z tworzywa sztucznego. Pióro wiosła natomiast może być wykonane z trwałego plastiku. Przy ograniczonym miejscu (przechowywanie, przewóz) warto wybrać wiosła ze składanymi trzonkami.

 • Pompka

Mając ponton trzeba zaopatrzyć się również w dobrą pompkę.  Wybór jest duży… Są  pompki elektryczne sieciowesamochodowe (zasilane z gniazda zapalniczki), akumulatorowe (z własnym zasilaniem akumulatorowym).  My wybraliśmy solidną  pompkę ręczną,  którą napompowanie wszystkich trzech komór pontonu trwa  około 20 – 30 minut.  Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyboru. Przed zakupem konkretnej pompki warto zapoznać się z opiniami na jej temat. Bywa, że pompki elektryczne nie są w stanie dobić do odpowiedniego ciśnienia (trzeba wtedy dopompować ręcznie).

Ważne, by pompka wyposażona była w dobry manometr.  Dmuchanych łodzi nie można pod żadnym pozorem przepompować, bezwzględnie nie należy przekraczać maksymalnego dopuszczalnego poziomu ciśnienia w komorze. Przekroczenie tej wartości spowoduje zmniejszenie wytrzymałości materiału i może doprowadzić do pęknięć.

Przy okazji dodam, że większa ilość komór w pontonie jest wskazana.  W przypadku kiedy na przykład jedna z nich przez przypadek się przedziurawi, istnieje możliwość bezpiecznego dotarcia do najbliższego brzegu.

Mężczyzna. ponton, Jezioro Czorsztyńskie

 • Zestaw naprawczy

Najczęściej do pontonu jest dołączona łatka z klejem.

Polecam jednak dodatkowo dokupić łatkę w płynie.  Czas schnięcia płynnej łatki to około dwie godziny.

W razie większych uszkodzeń (powyżej 2 cm) istnieje możliwość dokupienia również specjalnej siatki wzmacniającej, którą zalewa się wspomnianą płynną łatą.

 • Wodoodporna torba

Na potrzebne rzeczy, dokumenty, drobiazgi…

 • Lina asekuracyjna

Lina asekuracyjna jest zazwyczaj dołączona do pontonu. 

 • Pokrowiec 

Do przewożenia pontonu w samochodzie, do przechowywania pontonu.  

Pokrowiec na ponton  zazwyczaj trzeba zorganizować sobie we własnym zakresie. My  nie kupowaliśmy specjalnego pokrowca na ponton.  Wystarczy grubszy materiał, maszyna do szycia, jakaś zdolna duszyczka  i w warunkach domowych można stworzyć całkiem fajny pokrowiec do przechowywania dmuchanej łodzi.

 • Silnik

Przy wyborze wymarzonego pontonu warto zastanowić się również czy w przyszłości będziemy chcieli zamontować do niego silnik.  Jak się okazuje  niektóre pontony rekreacyjne  dają taką możliwość.

Dziecko stojące na brzegu Jeziora Międzybrodzkiego patrzące na mężczyznę, który pompuje ponton, letnie popołudnie

Czy ponton trzeba rejestrować?

Pontonu wykorzystywanego do celów rekreacyjnych nie trzeba rejestrować w Urzędzie Miasta, o ile jego długość nie przekracza siedem i pół metra, a moc zamontowanego silnika (o ile takowy posiada) nie przekracza 15 kW czyli 20 koni mechanicznych.

Mogłoby się wydawać, że wybór pontonu i pompki to już wszystko. Otóż nie…

Kamizelka ratunkowa na ponton

My zdecydowaliśmy się na zakup kamizelek ratunkowych.  Kamizelki ratunkowe są wyposażone w pas krokowy,  który chroni przed zsunięciem kamizelki w razie wpadnięcia do wody kołnierz utrzymujący głowę nad powierzchnią wody,  elementy odblaskowe oraz gwizdek.  Każda kamizelka ratunkowa  musi posiadać atest musi być utrzymana w należytym stanie technicznym.

Uśmiechnięte dziecko trzymające w rączkach pluszowego żółwia wodnego, mężczyzna trzymający wiosła, dmuchany pontonDziecko na pontonie trzymające wiosło - Jezioro MiędzybrodzkieUśmiechnięta kobieta z dzieckiem na dmuchanym pontonie rekreacyjnym - Jezioro MiędzybrodzkieDziecko z tatą odpoczywające na pontonie rekreacyjnym nad Jeziorem Międzybrodzkim, letni słoneczny dzień

Pontonem po jeziorze

Wybierając się nad jezioro popływać pontonem  trzeba przede wszystkim dowiedzieć się,  czy na wybranym przez nas zbiorniku nie ma zakazu kąpieli oraz czy woda w jeziorze nie jest skażona.  Jako przykład podam  Jezioro Żywieckie,  na którym w sierpniu 2022 r. wykryto sinice, przez które musieliśmy zmienić nasze pontonowe plany.  Nad Jezioro Żywieckie  wróciliśmy dopiero w październiku.

Z planowaniem wyjścia na ponton jest troszkę tak jak z wyjściem w góry. Trzeba prześledzić dokładnie prognozę pogody i być przygotowanym na ewentualną jej zmianę (wiatr, deszcz). To samo tyczy się linii brzegu jeziora, która również lubi być zmienna…

Jezioro Międzybrodzkie zdjęcia

Mamy za sobą już naprawdę sporo  'rejsów pontonem’ po Jeziorze Międzybrodzkim.  Za każdym razem zapuszczamy się coraz dalej.  Pływając po Jeziorze Międzybrodzkim  można podziwiać  wspaniałe widoki na Pasmo Beskidu Małego.  Wrażenie robi w szczególności  Góra Żar.

Widok na Górę Żar z Jeziora Międzybrodzkiego, piękny letni dzieńŻaglówka na Jeziorze Międzybrodzkim w tle zielony Beskid Mały, Góra Żar

Zadowolony mężczyzna pływający na pontonie po Jeziorze Międzybrodzkim

Oświetlone przez zachodzące słońce liście

Jezioro Międzybrodzkie, chmury, drzewa odbijające się w tafli jeziora, w tle widok na BeskidyJezioro Międzybrodzkie o porankuJezioro Międzybrodzkie o porankuJezioro Międzybrodzkie tuż przed zachodem słońca, w tle krajobraz górski - Beskid MałyDziecko wypoczywające na pontonie, Jezioro Międzybrodzkie o zachodzie słońcaDmuchany ponton, Jezioro Międzybrodzkie przed zachodem słońcaWidok na pasmo Beskidu Małego z Jeziora Międzybrodzkiego przed zachodem słońca

Jezioro Międzybrodzkie ponton – filmik 1

Jezioro Międzybrodzkie ponton – filmik 2

Jezioro Żywieckie zdjęcia

Udało się nam również  popływać pontonem po Jeziorze Żywieckim.  Podczas tej pontonowej wycieczki  mogliśmy podziwiać beskidzkie szczyty.  Wrażenie robi przede wszystkim  widok na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – Skrzyczne.

Jesień nad Jeziorem Żywieckim, żaglówka, niebieskie nieboDziecko wiosłujące na pontonie - Jezioro ŻywieckieJesienny zachód słońca nad Jeziorem Żywieckim widziany z pontonuMężczyzna pływający pontonem po Jeziorze Żywieckim o zachodzie słońcaZachód słońca nad Jeziorem Żywieckim, jesień

Jezioro Czorsztyńskie zdjęcia

Z dalszych wycieczek pontonowych  mamy za sobą  rejs po Jeziorze Czorsztyńskim,  które położone jest  między Pieninami oraz Gorcami.  Z poziomu pontonu mogliśmy podziwiać: Zamek w Czorsztynie, Zamek Dunajec w Niedzicy oraz widoczne w oddali tatrzańskie szczyty.

Relację z tej wyprawy pontonowej znajdziesz tutaj:  Jezioro Czorsztyńskie – Zamek w Czorsztynie i Zamek w Niedzicy – pontonem po jeziorze

Ruiny gotyckiego Zamku w Czorsztynie, Jezioro CzorsztyńskieDziecko w pomarańczowej kamizelce ratunkowej na pontonie, Jezioro Czorsztyńskie, w tle Zamek w Czorsztynie

Dziecko w kamizelce ratunkowej na pontonie chlapiące wodą - Jezioro CzorsztyńskieWidok na Tatry oraz Zamek w Niedzicy z Jeziora Czorsztyńskiego

Jezioro Czorsztyńskie ponton – filmik

Ponton rekreacyjny niekoniecznie tylko latem

Jeśli chodzi o czas, w którym można korzystać z pontonu, wszystko jest zależne od pogody i warunków panujących na jeziorze. 

Przy sprzyjających warunkach  sezon pontonowy można zacząć już na wiosnę.

Jeśli chodzi o zamknięcie sezonu pontonowego,  my w poprzednim roku  na ostatnią wycieczkę po Jeziorze Żywieckim wybraliśmy się końcem października.

Z niecierpliwością czekamy na ciepłe wiosenne dni…

Życzę Wszystkim planującym zaczęcie przygody z pontonem: NIEZAPOMNIANYCH WRAŻEŃ! 💙

Zapraszam do śledzenia mojego bloga  na Facebooku: Blog szlakowe.pl  i na Instagramie: @greenmagpic

Media społecznościowe Facebook i Instagram

3 komentarze

  1. Witam, przy drodze na ul. Łazki, Międzybrodzie Bialskie jest malutki parking – 49.804235, 19.199803 i od razu jest zejście do jeziora. Zazwyczaj są tam warunki, aby wystartować pontonem 🙂 Póki co mieliśmy tylko raz problem w tym miejscu. Po dużych opadach stan wody był za wysoki i zabrał brzeg. Pozdrawiam serdecznie, Sandra

 1. Ja mam ponton 3osobowy dorobiłem sobie podłogę z płyty OSB i pomalowałem kilka razy lakierem jachtowym na wiesz chu na kleiłem tek wodoodporny dodatkowo z tyłu silnik elektryczny miękkie siedziska z przodu i z tyłu, w tym roku mam zamiar dokupić daszek, chodzi mi oto że coś za coś tz, jest ciężki i muszę szukać jeziora z bliskim dostępem do wody aby dojechać samochodem, Pozdrawiam Andrzej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *