Szyndzielnia, kolejka na Szyndzielnię – atrakcje Bielsko Biała

 

 

Dzisiaj chcę Wam przedstawić jedną z atrakcji w Beskidzie Śląskim, z której możecie skorzystać w moim rodzinnym mieście Bielsku-Białej. Przyznam szczerze, że nie mam w zwyczaju korzystać z kolei linowych, czy też wyciągów. Kocham turystykę górską i najchętniej wyruszam na szlaki pieszo. Jako, że zmagam się aktualnie z kontuzją, a moja tęsknota do gór z każdym dniem narasta zdecydowaliśmy się z mężem wybrać się na Szyndzielnię wyjeżdżając na szczyt gondolą. Nasz niespełna pięcioletni syn był pod wrażeniem, ponieważ mimo, że zdobył na własnych nogach więcej szczytów niż niejeden dorosły – kolejką na Szyndzielnię nie miał okazji jeszcze jechać 🙂 Bez wątpienia jest to wspaniała atrakcja dla najmłodszych.

Data wycieczki:  19 luty 2019

Dystans:  5 km

Parametry z aplikacji endomondo

Trasa: wyjazd z dolnej stacji kolei linowej na Szyndzielnię – Polana Gacioki – Polana Kamienica – Szyndzielnia Schronisko PTTK na Szyndzielni – górna stacja kolei linowej na Szyndzielni

Parking Szyndzielnia jak dojechać

Pogoda tego dnia była obiecująca. Spakowaliśmy plecaki i ruszyliśmy w drogę. Mieszkamy niedaleko kolei linowej, więc wyjście z domu nie wymagało od nas pośpiechu. Kolej znajduje się na ulicy Al. A. Krajowej 366. Na końcu tej ulicy dojeżdżamy do ronda, na którym obowiązuje zakaz jechania prosto (pod Szyndzielnię). Na rondzie skręcamy w prawo i zaraz po lewej stronie mamy do dyspozycji płatny parking (otwarty tylko w weekendy i święta). My jedziemy kawałek niżej i parkujemy nasz samochód na bezpłatnym miejscu, w sąsiedztwie Hali pod Dębowcem na ulicy Karbowej. Jest tu dość dużo miejsc, ale nie czarujmy się im później tu dotrzemy, tym mniejsza szansa na wolną miejscówkę. Do kolei linowej mamy do pokonania spacerkiem około 1.60 km – prostą, asfaltową drogą. Idzie się naprawdę przyjemnie. Istnieje również możliwość dojechania autobusem MZK nr 8. Aktualny rozkład jazdy TUTAJ.

Do budynku dolnej stacji kolei linowej dochodzimy spacerkiem po 20 minutach. Znajdujemy się na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego . Jak na trwające ferie zimowe ludzi jest naprawdę garstka.

Kolej Linowa na Szyndzielnię

Dolna stacja kolei linowej na Szyndzielnię

W budynku dolnej stacji kolei linowej znajduje się kasa biletowa, w której nabywamy bilety upoważniające nas do przejazdu na Szyndzielnię. Możemy tu lub na górnej stacji zakupić bilet na wieżę widokową. Obowiązujący cennik podam w dalszej części wpisu 🙂

KL – Szyndzielnia – godziny otwarcia

Kolejka na Szyndzielnię kursuje w następujących godzinach:

  • W poniedziałki 10:00 – 17:30
  • W pozostałe dni 9:00 – 17:30

KL – Linowa Szyndzielnia CENNIK

Bilety dwukierunkowe:

  • Bilet normalny  25 zł
  • Bilet ulgowy 18 zł

Bilety jednokierunkowe:

  • Bilet normalny 18 zł
  • Bilet ulgowy  14 zł

Dzieci w wieku do lat 4 – BEZPŁATNIE

Dodatkowo można zabrać ze sobą większy bagaż, narty, bądź rower. Koszt biletu dwukierunkowego to 10 zł, jednokierunkowego 5 zł. Dla grup zorganizowanych obowiązują dodatkowe zniżki.

Gondole są również przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Bilet KL – Szyndzielnia

Z kasy udajemy się prosto do dolnej stacji kolejki. Przed nami jest dosłownie kilku turystów. Wagoniki są nowoczesne. Zostały wymienione w marcu 2017 roku. Mieszczą sześć osób. Czas wyjazdu na szczyt Szyndzielni trwa około 6 minut. Po drodze możemy podziwiać wspaniałą panoramę na miasto Bielsko – Biała. Po chwili siedzimy w gondoli 🙂

Górna stacja kolei linowej na Szyndzielnię

Poniżej zamieszczam zdjęcie wagoniku zrobione w 2016 roku, tuż przed wymianą na nowe gondole.

Z górnej stacji kolei linowej istnieje możliwość dotarcia do kilku miejsc: oczywiście do Schroniska PTTK na Szyndzielni (szlak zielony), do którego jest zaledwie 10 minut drogi, na Błatnią przez Klimczok (szlak zielony/żółty, a także na Dębowiec (szlak zielony). Można zejść ze szczytu do Wapienicy (szlak żółty) oraz do Olszówki Górnej (szlak zielony). Znajduje się tu również nartostrada prowadząca z Szyndzielni na Dębowiec. 

Na budynku górnej stacji kolei linowej nie zabrakło reklamy Schroniska Klimczok znajdującego się na wysokości 1119 m n.p.m., do którego mieliśmy się udać. Niestety kontuzja dawała się we znaki i zaprzestaliśmy tylko na planach.

Wieża widokowa na Szyndzielni

Jedną z atrakcji na szczycie jest 18 metrowa wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę na całe miasto Bielsko – Biała oraz otaczające szczyty. W dniu naszej wycieczki pomimo ładnej pogody widoczność była niestety mocno ograniczona, przez ‚wiszący’ nad  miastem smog. Wieża została oddana do użytku w sierpniu 2015 roku. Dodatkowo wrzucając 2 zł można skorzystać z teleskopu.

Wieża widokowa Szyndzielnia CENNIK

Wejście na wieżę tylko z ważnym biletem, zakupionym w kasie kolei linowych. Cenna biletu to 4 zł. Zarówno za osobę dorosłą, jak i dziecko.

Wieża widokowa Szyndzielnia GODZINY OTWARCIA

Wieża jest otwarta w tych samych godzinach, w których kursują wagoniki kolei linowych na Szyndzielnię. Na górze dość mocno wiało. Zdecydowaliśmy się kontynuować wycieczkę, udając się pod Schronisko PTTK na Szyndzielni. Od górnej stacji kolei linowej kierujemy się prosto na stok narciarski, znajdujący się na Polanie Kamienica.

Polana Kamienica

Znajduje się na niej drogowskaz informujący nas, że do schroniska na Szyndzielni mamy zaledwie 5 minut drogi. Można iść szlakiem przez las, bądź tuż obok stoku narciarskiego znajdującego się właśnie na Polanie Kamienica. Na szlaku zastaliśmy ślizgawicę. Ledwo dało się stawiać kroki. Zimą rzeczywiście lepiej wybrać drugą opcję.

Stok narciarski Szyndzielnia

Na stoku mieliśmy okazję zobaczyć zaledwie dwóch narciarzy. Za to nie brakowało dzieci, które z zawrotną prędkością zjeżdżały w dół na ‚dupolotkach’. Nasz syn oczywiście też skorzystał z tej wspaniałej możliwości 😉 Tuż obok stoku znajduje się wyciąg talerzykowy. Cała trasa narciarska mierzy 270 metrów. Nad stokiem narciarskim znajduje się Schronisko PTTK na Szyndzielni. Jak widać na zdjęciu poniżej do schroniska można się wybrać nawet z maluszkami siedzącymi jeszcze w wózkach.

Schronisko PTTK na Szyndzielni

Na szczycie znajduje się jedno z najstarszych schronisk w Beskidzie Śląskim, które naprawdę robi wrażenie, ze względu na duże gabaryty. W ofercie schroniska znajdziesz domowe posiłki. Istnieje również możliwość noclegu na jednym z 49 miejsc, którymi dysponuje schronisko. Przykładowo: koszt wynajęcia pokoju dwuosobowego to 70 zł (35 zł/osoba). Aktualny cennik TUTAJ. Tak jak już wspominałam powyżej prowadzi stąd sporo szlaków turystycznych. Można udać się do Schroniska na Klimczoku, Błatniej, czy też Dębowcu. Poza tym dojdziesz do Bystrej Śląskiej, Szczyrku, Brennej lub Wapienicy.

Z boku schroniska ustawione są ławeczki, na których koło południa opiera się słońce. Miło było się wygrzać w zimowych promieniach, które z dnia na dzień są coraz mocniejsze. W powietrzu czuć już wiosnę. W końcu w Tatrach pojawiły się już pierwsze krokusy. To chyba dobry zwiastun 😉 Oczywiście nie zabrakło zabawy oraz wygłupów na śniegu, którego na Szyndzielni jest póki co pod dostatkiem 😉 Mimo, że kontuzja dawała się mi we znaki i żałowałam, że nie dotarliśmy na Klimczok to był naprawdę udany dzień. W końcu najważniejsze, że byliśmy razem i dobrze się bawiliśmy 🙂 Szyndzielnia jest bez wątpienia miejscem ‚number one’ dla wszystkich odwiedzających Beskid Śląski. Czeka tu na Ciebie i Twoją rodzinę naprawdę sporo atrakcji.

Koniecznie zobacz: Szlak na Klimczok ze Szczyrku

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi wpisami zapraszam do śledzenia mojego bloga na niedawno założonej stronie na Facebooku Blog szlakowe.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *