Szlak Bajkowe Bielsko-Biała – Pomnik Reksia, Bolka i Lolka…

Pomnik postaci z bajek przedstawiający Bolka i Lolka stojący pod galerią handlową SFERA w Bielsku-BiałejDzisiaj przygotowałam dla Was dość nietypowy wpis. Nie będzie to tak jak zwykle opis przebiegu  szlaku górskiego,  lecz opis  szlaku spacerowego Bajkowe Bielsko-Biała.  Jako, że na blogu opisuję propozycje  wycieczek z dziećmi,  stwierdziłam, że taki wpis również może okazać się przydatny, ciekawy. Pomysł na niego wpadł mi do głowy, dzięki Paniom nauczycielkom naszego Starszaka, które podczas zdalnego nauczania zaproponowały nam rodzinną wycieczkę po naszym mieście Bielsku-Białej.

To było kwietniowe, deszczowe popołudnie. Przez miasto przewijało się niewielu ludzi. Na początek przypomnieliśmy synkowi, gdzie znajduje się w naszym mieście między innymi:  Poczta Polska,  Teatr PolskiZamek Sułkowskich.  Jednak On był najbardziej zainteresowany  szlakiem bajek.  No właśnie! Dlaczego akurat w naszym mieście powstał taki szlak? Otóż mamy tu  Studio Filmów rysunkowych Bielsko-Biała.  To tu powstały znane wszystkim z dobranocek bajki i nie tylko. Któż nie oglądał w dzieciństwie przygód dwóch uroczych braci – Bolka i Lolka  (1963 rok),  czy też psiaka  Reksia  (1967 rok) ?  Zdarzyło nam się nawet, że będąc na urlopie nad morzem zapytani przez nowopoznanych ludzi skąd jesteśmy? Po odpowiedzi z  Bielska-Białej,  usłyszeliśmy:  Aaaaa to jest  miasto Bolka i Lolka!  Tak więc cały projekt bajkowego szlaku  naprawdę ma sens. Jest to doskonały sposób na  promocję naszego pięknego miasta.  Szczególnie, że  tereny Bielska-Białej  odznaczają się  bogatymi walorami turystycznymi

Na zobaczenie wszystkich pięciu bielskich pomników postaci bajkowych  zarezerwujcie sobie  około 60 minut  (tempo spacerowe). Nasz syn z radością odkrywał kolejne rzeźby. Mam nadzieję, że i Wasze Pociechy wciągnie poznawanie  bajkowych pomników

Studio Filmów Rysunkowych Bielsko-Biała

Na początku wspomnę o budynku, w którym znajduje się  bielskie Studio Filmów Rysunkowych.  Aby go zobaczyć musicie się wybrać na  ulicę Cieszyńską 24,  która znajduje się nieopodal  Starego Rynku. Ja nie będę skupiać się we wpisie na historii, opisie akcji bajek, dlatego zainteresowanych po więcej informacji zapraszam na  oficjalną stronę studia:   Studio Filmów Rysunkowych  

Tutaj znajdziecie natomiast  kanał na YouTube Studia Filmów Rysunkowych.

Budynek - Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej

Po tym dość obszernym wstępie mogę przejść do opisania naszej wycieczki  szlakiem bajek. Samochód zostawiliśmy na parkingu przy  bielskim Ratuszu  (ulica Plac Ratuszowy).  Było przed godziną 17:00, więc parking był darmowy, a miejsc było tu pod dostatkiem. Dodam tylko, że do godziny 16:00 pobierane są tu opłaty za każdą godzinę postoju. No i z miejscem parkingowym różnie bywa podczas działania  Ratusza  oraz  Urzędu Miejskiego.

Parametry GPS parkingu:

GPS parkingu: 49.821357, 19.051151

Parking przy bielskim Ratuszu  (ulica Plac Ratuszowy), niebieskie niebo

Zaraz przy  bielskim Ratuszu  przechodzimy przez mostek prowadzący nad  rzeką Białą  i mamy pierwszą z  pięciu rzeźb  na naszym  szlaku bajek.

Most przy bielskim Ratuszu  - ulica Plac Ratuszowy

Pampalini i hipopotam

Pampalini i hipopotam - pomnik z bajki w Bielsku-Białej, dziecko z parasolkąJest to  pomnik  przedstawiający bohaterów  łowcę zwierząt  Pampaliniego i hipopotama z  bajki: „Pampalini łowca zwierząt”  (film animowany z 1977 roku).  Znajduje się on na ulicy Bohaterów Warszawy  od  grudnia 2019 roku.  Porównując rzeźbę z naszym synkiem mierzy ona na oko około 130 cm. Od razu podkreślę, że wszystkie przedstawione rzeźby są wylane z  brązu.  Twórczynią rzeźby  jest  bielska artystka Lidia Sztwiertnia.

Pomnik Pampalini i hipopotam w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała, Pampalini i hipopotam pomnik, dziecko

GPS pomnika Pampalini i hipopotam: 49.821101, 19.050416

Następnie cofamy się w stronę parkingu. W tym celu przechodzimy ponownie przez mostek, za którym (przy budynku  bielskiego Ratusza)  skręcamy w lewo. Idziemy spacerkiem przez  Park za Ratuszem,  za którym przechodzimy przez jezdnię i dochodzimy do kolejnej rzeźby należącej do  szlaku bajek.

Widok z mostu przy bielskim Ratuszu, kwiaty, Rzeka Biała

Kwitnąca gałązka wiśni

Reksio

Zadowolone dziecko pozujące przy wylanej z brązu rzeźbie Reksia oraz fontannie w Bielsku-Białej przy ulicy 11-ListopadaDochodzimy do niedużego  placu nad Rzeką Białą  znajdującego się między  ulicą 11-listopada,  a  Stojałowskiego,  na którym znajduje się pomnik Reksia  (film animowany z 1967 roku),  przy którym jest również fontanna, na którą wskazuje łapką nasz bohater  Reksio.  Ta rzeźba była  pierwszą  postawioną rzeźbą na  szlaku bajek Bielska-Białej.  Można ją tu podziwiać od  sierpnia 2009 roku.  Jest to jeden z niższych  pomników postaci z bajek,  ponieważ mierzy zaledwie  90 cm.  W ładne dni wokół pomnika z fontanną gromadzi się sporo bielszczan. Można zrobić sobie tu dłuższą przerwę korzystając z ustawionych na placu ławeczek.  Twórcą rzeźby Reksia  jest  Jerzy Mikler z Bielska-Białej.

GPS pomnika Reksia: 49.823094, 19.048329

Piesek Reksio pomnik w Bielsku-Białej, dziecko z obrazkiem przedstawiającym Reksia

Dziecko pozujące przy pomniku Reksia w Bielsku-BiałejTablica przy pomniku Reksia - postaci z bajki w Bielsku-Białej

Ławeczka Lechosława Marszałka w Bielsku-Białej

Ławeczka Lechosława Marszałka, Reksio w Bielsku-Białej

Przy pomniku bajkowego Reksia postawiona została wykonana z brązu ławeczka Lechosława Marszałka, który był twórcą postaci uroczego pieska Reksia oraz reżyserem Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Na oparciu ławeczki zaobserwować możemy bardzo ciekawą taśmę filmową, na której widnieje piesek Reksio.
Twórca ławeczki Lechosława Marszałka: prof. dr hab. Wiesław Koronowski

Ławeczka Lechosława Marszałka w Bielsku-Białej

Dalej udaliśmy się wzdłuż rzeki Białki pomiędzy domami handlowymi Wokulski i Klimczok  w stronę  ulicy Mostowej.

Bolek i Lolek

Pomnik postaci z bajek przedstawiający Bolka i Lolka stojący pod galerią handlową SFERA w Bielsku-BiałejPomnik braci Bolka i Lolka (film animowany z 1963 rok)  znajduje się pomiędzy dwoma budynkami Galerii handlowej SFERA  przy  ulicy Mostowej  (po stronie budynku II).  Pomnik braci wskazujących na globus można podziwiać tu od  maja 2011 roku.  Jak się dokładnie przyjrzycie na globusie jest zaznaczona  Polska  oraz  nasze miasto Bielsko-Biała.

GPS pomnika Bolek i Lolek: 49.826452, 19.048488

Bolek i Lolek pomnik w Bielsku-Białej, dziecko stojące przy pomniku Bolka i LolkaBolek i Lolek pomnik w Bielsku-Białej -wieczór, dzieckoPrzed nami  spacer ulicami Bielska-Białej do ostatniego już  pomnika szlaku bajek.  Kierujemy się w stronę Placu Wojska Polskiego.

Smok Wawelski i Bartolini Bartłomiej

Rzeźba Smok Wawelski i Bartolini Bartłomiej), dziecko siedzące w samochodzikuRzeźba przedstawiająca  Smoka Wawelskiego  oraz   Bartoliniego Bartłomieja  w czapce kucharza z bajki „Porwanie Baltazara Gąbki”  (film animowany z 1969 roku)  pojawiła się w  Bielsku-Białej  początkiem  grudnia 2020 roku. Usytuowana jest  na ulicy 11-listopada  zaraz na wysokości  Placu Wojska Polskiego. Jak widzicie na zamieszczonych fotografiach Wasze dzieci mogą poczuć się przez chwilę jak prawdziwi kierowcy  samochodu Smoka Wawelskiego.  Autorką modelu pomnika jest  rzeźbiarka Lidia Sztwiernia z Bielska-Białej.

GPS pomnika Smok Wawelski i Bartolini Bartłomiej: 49.822965, 19.051185

Rzeźba - Smok Wawelski oraz  Bartoliniego Bartłomieja  z bajki Porwanie Baltazara Gąbki- Bielsko-Biała, dziecko siedzące w samochodzie smoka Wawelskiego

Don Pedro de Pommidore

Już jest! Nowa rzeźna na szlaku Bajkowe Bielsko-Biała.  Dnia  22 września 2021 roku  został odkryty  piąty pomnik,  który znajduje się w sąsiedztwie  Smoka Wawelskiego i Bartoliniego Bartłomieja  przy  ulicy 11-Listopada.  Rzeźba przedstawia  Szpiega z Krainy Deszczowców –  Don Pedra de Pommidore  z bajki  „Porwanie Baltazara Gąbki” (film animowany z 1969 roku).

Któż nie pamięta słynnego okrzyku  szpiega z Krainy Deszczowców –  „Carramba!”

GPS pomnika Don Pedra de Pommidore:  49.822965, 19.051185Pomnik Szpiega z Krainy Deszczowców -  Don Pedra de Pommidore w mieście Bielsko-Biała, ulica 11 Listopada

Uśmiechnięte dziecko pozujące przy pomniku Szpiega z Krainy Deszczowców -  Don Pedra de Pommidore stojąca w mieście Bielsko-Biała na ulicy 11 Listopada

Na koniec chcę się z Wami podzielić linkiem do bardzo fajnej, prostej animacji noszącej tytuł:  „Pewnego razu w Bielsku-Białej. O Bolesławie i Leonie”  należącej do  projektu BB DLA DZIECI W SIECI  zrealizowanego przez  Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz,  którą przesłała nam jedna z Pań nauczycielek synka. Na końcu bajki jest wzmianka o pomniku  Bolka i Lolka  oraz  Reksia.  Więcej informacji o tym projekcie oraz inne animacje znajdziecie na stronie internetowej:  BB DLA DZIECI W SIECI

Fontanna z żabami w Bielsku-Białej – rzeźby żab

Przy okazji odkrywania bajkowych pomników – Smoka Wawelskiego i Bartolini Bartłomieja oraz Szpiega z Krainy Deszczowców – Don Pedra de Pommidore warto zwrócić uwagę na urocze rzeźby żab (żaba – flecista i żaba z parasolką), które nawiązują do zabytkowej KAMIENICY „POD ŻABAMI” znajdującej się na rogu Placu Wojska Polskiego i ulicy Targowej.
Pomniki żab  znajdziecie na przebudowanym Placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej.

Rzeźba żaby - żaba flecista, Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej
Rzeźba żaby – flecista
Rzeźba żaby z parasolką, Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej
Rzeźba żaby z parasolką

Inne atrakcje w okolicy Bielska-Białej

Uśmiechnięte dziecko w wagoniku - kolej linowa na Szyndzielnię, jesień

Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl  i na Instagramie: @greenmagpic

Media społecznościowe Facebook i Instagram

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *