Wisła Ustroń trasa rowerowa – wycieczka rowerowa z dzieckiem

Wisła Ustroń ścieżka rowerowa

W piątkowe, marcowe popołudnie wybraliśmy się do miasta Wisła na ścieżkę pieszo-rowerową prowadzącą do Ustronia. Ścieżka ta stanowi część Wiślanej Trasy Rowerowej. Przejechany przez nas odcinek trasy nie jest wymagający, łagodnie prowadzi wzdłuż rzeki Wisły. Śmiało można powiedzieć, że jest do przejechania dla każdego. Można się tu wybrać z dziećmi, które pewnie czują się na rowerze i są w stanie przejechać na nim ponad dwadzieścia kilometrów (w dwie strony). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przerwać wycieczkę w dowolnym momencie i miejscu. Niekoniecznie trzeba jechać aż do Ustronia. Na trasie czeka na Wasze dzieci sporo atrakcji: mosty, tablice ścieżek przyrodniczych, Park miniatur w Wiśle, place zabaw, przygotowane miejsca wypoczynkowe ze stojakami na rowery nad brzegiem Wisły oraz punkty gastronomiczne. Do tego trzeba dodać wspaniałe widoki na beskidzkie szczyty, kaskady i bogatą przyrodę otaczającą ścieżkę. Pieszo, z wózkiem pokonaliśmy tę trasę wiele, wiele razy. Po raz pierwszy wybraliśmy się do Wisły z rowerami. Pogoda była iście wiosenna, na ścieżce rowerowej nie było tłumów. Inaczej jest jednak w sezonie i w weekendy. Spotkać można tu wielu spacerowiczów i rowerzystów. Wtedy ruch na ścieżce pieszo-rowerowej jest wzmożony i trzeba zachować większą ostrożność.

Trasa: Wisła – Ustroń – powrót tą samą trasą

Data: 15 marca 2024

Dystans: ok 25 km

Czas trwania: około 2 godz.  (sam przejazd z dziewięcioletnim dzieckiem w dwie strony)

Minimalne wzniesienie: 351 m

Maksymalne wzniesienie: 458 m

Wisła parking

Samochód zaparkowaliśmy na bezpłatnym parkingu w Wiśle przy ulicy Wyzwolenia zaraz przy interesującej nas ścieżce pieszo-rowerowej w Wiśle. 

Zaraz przy parkingu znajduje się plac zabaw. W dniu naszej rowerowej wycieczki nie brakowało również wiosennych krokusów. 

GPS rower 49.6377286N, 18.8828689E
Parametry GPS – Parking w Wiśle przy ścieżce pieszo-rowerowej: 49.6377286N, 18.8828689E

Parking przy ścieżce pieszo - rowerowej w Wiśle

Krokusy w Wiśle

Plac zabaw w Wiśle przy parkingu

Wisła Ustroń trasa rowerowa

Ścieżka pieszo -rowerowa w Wiśle, jak i w Ustroniu  jest doskonale przygotowana i oznakowana.

Większa część trasy poprowadzona jest drogą asfaltową, brukowaną. Zdarzają się również króciutkie odcinki z wygodną drogą szutrową. Na trasie Wisła-Ustroń kilka razy trzeba przeprowadzić rower przez jezdnię. Zdarza się także, że momentami ścieżka rowerowa prowadzi w sąsiedztwie szosy. W kilku miejscach dozwolony jest ruch samochodów (np. w przypadku dojazdu do posesji). W dniu naszej wyprawy na ścieżce rowerowej ruch samochodowy był znikomy. Jeśli chodzi o pieszych, najwięcej spacerowiczów można było spotkać w Centrum Wisły, Parku Kopczyńskiego w Wiśle oraz w Parku Miejskim w Ustroniu.

Ścieżki rowerowej nie będę opisywać krok po kroku, tak jak to robię przy opisach szlaków górskich. Myślę, że dużo widać na mapie i na zdjęciach 😊

Wisła Ustroń trasa rowerowa – zdjęcia

Wisła

Po drodze można podziwiać piękno miasta Wisła oraz beskidzkie szczyty. Trzeba przejechać przez kilka mostów prowadzących nad rzeką Wisła. Na ścieżce rowerowej w kilku miejscach istnieje możliwość dopompowania kół w rowerze lub dokonania małych napraw lub regulacji (ogólnodostępne stacje rowerowe przy szlaku rowerowym).

Szlaki z Wisły: Wisła szlaki

Znak, ścieżka pieszo-rowerowa w Wiśle, most

Turysta z dzieckiem w wózku w mieście Wisła na ścieżce pieszo-rowerowej

Rowerzyści, mężczyzna z dzieckiem, ścieżka rowerowa w WiśleMost w WiśleMost, miasto WisłaRowerzysta, ścieżka rowerowa w WiśleWisła miastoŚcieżka rowerowa w Wiśle, rowerzyściŚcieżka pieszo-rowerowa w Wiśle wzdłuż rzeki Wisła

2,5 km – po prawej stronie ścieżki rowerowej znajdują się baseny w Wiśle. Przejechaliśmy przez most nad rzeką Wisła i dojechaliśmy na teren Parku Kopczyńskiego w Wiśle, który położony jest między rzeką Wisłą, a rynkiem miasta. W parku jest fontanna, kamienne figurki niedźwiadków, ogólnodostępny plac zabaw, amfiteatr, boisko. Nie brakuje alejek do spacerowania i ławek do odpoczynku. 

Ścieżka pieszo - rowerowa, miasto Wisła, mostNiedźwiedź, figurka, Wisła baseny

Zabytkowy PARK PRZYGÓD w Wiśle

Park miniatur zamków w Wiśle, dziecko na rowerze
ZABYTKOWY PARK PRZYGÓD W PARKU KOPCZYŃSKIEGO W WIŚLE

Na teren Parku Kopczyńskiego w Wiśle dostępny jest ZABYTKOWY PARK PRZYGÓD. Zwany przez wielu również PARKIEM MINIATUR W WIŚLE.  Znajdziecie tu miniaturki wykonane z kolorowej mozaiki przedstawiające najciekawsze i najpopularniejsze budowle z miast położonych nad rzeką Wisłą. 

W ZABYTKOWYM PARKU PRZYGÓD W PARKU KOPCZYŃSKIEGO zobaczycie: miniaturowy Zamek Prezydenta RP w Wiśle, Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie, Zamek w Sandomierzu, Zamek w Janowcu, Zamek w Kazimierzu Dolnym, Pałac w Puławach, Zamek Królewski w Warszawie, Katedrę św. Janów w Toruniu, Zamek w Świeciu i Żuraw w Gdańsku. 

Wisła park miniatur zamków
ZABYTKOWY PARK PRZYGÓD W PARKU KOPCZYŃSKIEGO W WIŚLE
Dziecko, Wisła park miniatur zamków
ZABYTKOWY PARK PRZYGÓD W PARKU KOPCZYŃSKIEGO W WIŚLE

Po przejechaniu przez PARK KOPCZYŃSKIEGO w Wiśle, przeprowadziliśmy rowery przez jezdnię, przejechaliśmy przez most i skręciliśmy w lewo w Bulwar Słoneczny. Po drodze minęliśmy kolejny plac zabaw. Do Ustronia mieliśmy jeszcze około 9 km drogi.

Dawniej spacerując po Wiśle z synkiem siedzącym jeszcze w wózku robiliśmy sobie piknik nad brzegiem Wisły.

Te rejony miasta Wisły są nam bardzo bliskie 🙂

Ścieżka rowerowa Wisła

Ścieżka pieszo-rowerowa w Wiśle, plac zabaw, most kolejowy w Wiśle

Most kolejowy w Wiśle, w tle hotel Gołębiewski

Liście, most kolejowy w WiśleMost kolejowy w WiśleDziecko siedzące na murku nad Wisłą, miasto WisłaDziecko bawiące się w rzece Wisła w mieście WisłaDziecko w WiśleRowerzyści, dziecko z tatą, ścieżka rowerowa z Wisły do Ustronia

Rowerzyści, ścieżka rowerowa Wisła

Krokusy w Beskidach, Wisła
KROKUSY PRZY ŚCIEŻCE ROWEROWEJ W WIŚLE
Krokusy, miasto Wisła
KROKUSY PRZY ŚCIEŻCE ROWEROWEJ W WIŚLE

Uśmiechnięty rowerzysta, ścieżka rowerowa w Wiśle

4,6 km – przejechaliśmy pod mostem. Na tym odcinku ścieżki rowerowej mijaliśmy Oczyszczalnie Ścieków w Wiśle. Czasem unosi się tu przez moment nieprzyjemny zapach, jak to w pobliżu tego typu oczyszczalni bywa.

Rowerzysta przejeżdżający pod mostem na ścieżce rowerowej w mieście Wisła

5,7 km – ścieżka rowerowa prowadzi przez chwilę wzdłuż szosy, następnie należy przejechać przez przejazd kolejowy w Wiśle Obłaziec. (sprawdź to, czy to Obłaziec)

Dziecko z tatą na ścieżce rowerowej w Wiśle

Kładka dla pieszych przez rzekę Wisłę

Następnie zboczyliśmy na moment ze ścieżki prowadzącej do Ustronia, aby zobaczyć bardzo ciekawą kładkę na łańcuchach dla pieszych w Wiśle prowadzącą oczywiście nad rzeką Wisła. Z wiszącej na słupach kładki  tabliczki dowiedzieliśmy się, że jest to urządzenie hydrotechniczne Jaz z przepławką. Obowiązuje tu zakaz wędkowania (50 m w górę i w dół). Dodam również, że przez kładki należy przeprowadzić rower. Miejsce to nas oczarowało… 🙂

Most na łańcuchach w Wiśle, ścieżka rowerowaWidok na wodospad z mostu na łańcuchach w WiśleMost, łańcuchy, szlak czerwony rowerowy WisłaWodospad w WiśleMost na łańcuchach na ścieżce rowerowej - szlak czerwony w WiśleKładka na Wiśle, szlak czerwony rowerowy

Kilkadziesiąt metrów od łańcuchowej kładki wjechaliśmy do Ustronia. Jechaliśmy szeroką i wygodną ścieżką rowerową przez las. Po drodze przejechaliśmy przez mostek, przez chwilę jechaliśmy wzdłuż torów kolejowych. Był to jeden ze spokojniejszych i luźniejszych odcinków na trasie.

Ustroń

Rowerzyści, dziecko z tatą, ścieżka rowerowa na szlaku czerwonym w UstroniuSzeroka droga na czerwonym szlaku rowerowym w Ustroniu, rowerzyściKaczki krzyżówki

Mostek na czerwonym szlaku rowerowym w Ustroniu, dziecko z tatą na rowerzeRowerzyści, ścieżka rowerowa na czerwonym szlaku prowadząca wzdłuż torów kolejowych

8,5 km – postanowiliśmy zrobić sobie przerwę na małe co nieco. Zatrzymaliśmy się przy jednym z miejsc wypoczynkowych nad brzegiem Wisły w Ustroniu. Są tu stojaki na rower, miejsce do siedzenia, tablice ścieżki przyrodniczej.

Polskie płazy i gady - tablica ścieżki edukacyjnej przy miejscu wypoczynkowym w Ustroniu

Rowerzysta, miejsce wypoczynkowe na ścieżce rowerowej w Ustroniu

Mały rowerzysta, dziecko, miejsce wypoczynkowe na ścieżce rowerowej w Ustroniu

 

Przy miejscu wypoczynkowym jest most, który prowadzi nad rzeką Wisłą. Jest to tylko zdjęcie podglądowe, aby pokazać okolicę. Nie przejeżdżaliśmy przez ten most 🙂

Most w Ustroniu

Po około 20 minutach ruszyliśmy w stronę Parku w Ustroniu. Droga była bez zmian – wygodna i szeroka. Tutaj również było widać pierwsze oznaki zbliżającej się wielkimi krokami wiosny. Nie brakowało wysypu zawilców i żywców gruczołowatych. 

Rowerzyści, szeroka droga, las, Ustroń

Zawilec gajowy
ZAWILEC
Żywiec gruczołowaty
ŻYWIEC GRUCZOŁOWATY
Żywiec gruczołowaty
ŻYWIEC GRUCZOŁOWATY

Wjechaliśmy na teren parku w Ustroniu. Po prawej stronie ścieżki jest tu kładka dla pieszych prowadząca nad rzeką Wisłą, z której można podziwiać Czantorię. Nie brakuje tu spacerowiczów. Są przygotowane miejsca wypoczynkowe. Z brzegu Wisły zaobserwować można łabędzie i kaczki krzyżówki. 

Ustroń jest miejscowością uzdrowiskową. Jest to miejsce wypoczynkowe i ośrodek wczasowy. 

Szlaki prowadzące z Ustronia: Ustroń szlaki

Most w Ustroniu
KŁADKA DLA PIESZYCH NAD WISŁĄ W USTRONIU

Ustroń, wiosna

Kwitnące drzewo, Ustroń

Łabędź i kaczki krzyżówki, UstrońKaczki krzyżówki, Ustroń

Mimo, że powrót na parking w Wiśle poszedł nam dość sprawnie i bez zbędnych postojów, rowery na bagażnik pakowaliśmy w ciemnościach. Do Bielska-Białej zdecydowaliśmy się wracać przez Szczyrk. Na pewno jeszcze nieraz wrócimy na ścieżkę rowerową z Wisły do Ustronia, a może tym razem wybierzemy się jeszcze dalej… w kierunku Skoczowa… 

ZOBACZ KONIECZNIE: Brenna Skoczów trasa rowerowa – wycieczka rowerowa z dziećmi

Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl  i na Instagramie: @greenmagpic

Media społecznościowe Facebook i Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *