W piątkowe, marcowe popołudnie wybraliśmy się do miasta Wisła na ścieżkę pieszo-rowerową prowadzącą do Ustronia. Ścieżka ta stanowi część Wiślanej Trasy Rowerowej. Przejechany przez nas odcinek trasy nie jest wymagający, łagodnie prowadzi wzdłuż rzeki Wisły. Śmiało można powiedzieć, że jest do przejechania dla każdego. Można się tu wybrać z dziećmi, które pewnie czują się na rowerze i są w stanie przejechać na nim ponad dwadzieścia kilometrów (w dwie strony). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przerwać wycieczkę w dowolnym momencie i miejscu. Niekoniecznie trzeba jechać aż do Ustronia. Na trasie czeka na Wasze dzieci sporo atrakcji: mosty, tablice ścieżek przyrodniczych, Park miniatur w Wiśle, place zabaw, przygotowane miejsca wypoczynkowe ze stojakami na rowery nad brzegiem Wisły oraz punkty gastronomiczne. Do tego trzeba dodać wspaniałe widoki na beskidzkie szczyty, kaskady i bogatą przyrodę otaczającą ścieżkę. Pieszo, z wózkiem pokonaliśmy tę trasę wiele, wiele razy. Po raz pierwszy wybraliśmy się do Wisły z rowerami. Pogoda była iście wiosenna, na ścieżce rowerowej nie było tłumów. Inaczej jest jednak w sezonie i w weekendy. Spotkać można tu wielu spacerowiczów i rowerzystów. Wtedy ruch na ścieżce pieszo-rowerowej jest wzmożony i trzeba zachować większą ostrożność.
Trasa: Wisła – Ustroń – powrót tą samą trasą
Dystans: ok 25 km
Czas trwania: około 2 godz. (sam przejazd z dziewięcioletnim dzieckiem w dwie strony)
Minimalne wzniesienie: 351 m
Maksymalne wzniesienie: 458 m
Wisła parking
Samochód zaparkowaliśmy na bezpłatnym parkingu w Wiśle przy ulicy Wyzwolenia zaraz przy interesującej nas ścieżce pieszo-rowerowej w Wiśle.
Zaraz przy parkingu znajduje się plac zabaw. W dniu naszej rowerowej wycieczki nie brakowało również wiosennych krokusów.
Wisła Ustroń trasa rowerowa
Ścieżka pieszo -rowerowa w Wiśle, jak i w Ustroniu jest doskonale przygotowana i oznakowana.
Większa część trasy poprowadzona jest drogą asfaltową, brukowaną. Zdarzają się również króciutkie odcinki z wygodną drogą szutrową. Na trasie Wisła-Ustroń kilka razy trzeba przeprowadzić rower przez jezdnię. Zdarza się także, że momentami ścieżka rowerowa prowadzi w sąsiedztwie szosy. W kilku miejscach dozwolony jest ruch samochodów (np. w przypadku dojazdu do posesji). W dniu naszej wyprawy na ścieżce rowerowej ruch samochodowy był znikomy. Jeśli chodzi o pieszych, najwięcej spacerowiczów można było spotkać w Centrum Wisły, Parku Kopczyńskiego w Wiśle oraz w Parku Miejskim w Ustroniu.
Ścieżki rowerowej nie będę opisywać krok po kroku, tak jak to robię przy opisach szlaków górskich. Myślę, że dużo widać na mapie i na zdjęciach 😊
Wisła Ustroń trasa rowerowa – zdjęcia
Wisła
Po drodze można podziwiać piękno miasta Wisła oraz beskidzkie szczyty. Trzeba przejechać przez kilka mostów prowadzących nad rzeką Wisła. Na ścieżce rowerowej w kilku miejscach istnieje możliwość dopompowania kół w rowerze lub dokonania małych napraw lub regulacji (ogólnodostępne stacje rowerowe przy szlaku rowerowym).
Szlaki z Wisły: Wisła szlaki
2,5 km – po prawej stronie ścieżki rowerowej znajdują się baseny w Wiśle. Przejechaliśmy przez most nad rzeką Wisła i dojechaliśmy na teren Parku Kopczyńskiego w Wiśle, który położony jest między rzeką Wisłą, a rynkiem miasta. W parku jest fontanna, kamienne figurki niedźwiadków, ogólnodostępny plac zabaw, amfiteatr, boisko. Nie brakuje alejek do spacerowania i ławek do odpoczynku.
Zabytkowy PARK PRZYGÓD w Wiśle
Na teren Parku Kopczyńskiego w Wiśle dostępny jest ZABYTKOWY PARK PRZYGÓD. Zwany przez wielu również PARKIEM MINIATUR W WIŚLE. Znajdziecie tu miniaturki wykonane z kolorowej mozaiki przedstawiające najciekawsze i najpopularniejsze budowle z miast położonych nad rzeką Wisłą.
W ZABYTKOWYM PARKU PRZYGÓD W PARKU KOPCZYŃSKIEGO zobaczycie: miniaturowy Zamek Prezydenta RP w Wiśle, Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie, Zamek w Sandomierzu, Zamek w Janowcu, Zamek w Kazimierzu Dolnym, Pałac w Puławach, Zamek Królewski w Warszawie, Katedrę św. Janów w Toruniu, Zamek w Świeciu i Żuraw w Gdańsku.
Po przejechaniu przez PARK KOPCZYŃSKIEGO w Wiśle, przeprowadziliśmy rowery przez jezdnię, przejechaliśmy przez most i skręciliśmy w lewo w Bulwar Słoneczny. Po drodze minęliśmy kolejny plac zabaw. Do Ustronia mieliśmy jeszcze około 9 km drogi.
Dawniej spacerując po Wiśle z synkiem siedzącym jeszcze w wózku robiliśmy sobie piknik nad brzegiem Wisły.
Te rejony miasta Wisły są nam bardzo bliskie 🙂
4,6 km – przejechaliśmy pod mostem. Na tym odcinku ścieżki rowerowej mijaliśmy Oczyszczalnie Ścieków w Wiśle. Czasem unosi się tu przez moment nieprzyjemny zapach, jak to w pobliżu tego typu oczyszczalni bywa.
5,7 km – ścieżka rowerowa prowadzi przez chwilę wzdłuż szosy, następnie należy przejechać przez przejazd kolejowy w Wiśle Obłaziec. (sprawdź to, czy to Obłaziec)
Kładka dla pieszych przez rzekę Wisłę
Następnie zboczyliśmy na moment ze ścieżki prowadzącej do Ustronia, aby zobaczyć bardzo ciekawą kładkę na łańcuchach dla pieszych w Wiśle prowadzącą oczywiście nad rzeką Wisła. Z wiszącej na słupach kładki tabliczki dowiedzieliśmy się, że jest to urządzenie hydrotechniczne Jaz z przepławką. Obowiązuje tu zakaz wędkowania (50 m w górę i w dół). Dodam również, że przez kładki należy przeprowadzić rower. Miejsce to nas oczarowało… 🙂
Kilkadziesiąt metrów od łańcuchowej kładki wjechaliśmy do Ustronia. Jechaliśmy szeroką i wygodną ścieżką rowerową przez las. Po drodze przejechaliśmy przez mostek, przez chwilę jechaliśmy wzdłuż torów kolejowych. Był to jeden ze spokojniejszych i luźniejszych odcinków na trasie.
Ustroń
8,5 km – postanowiliśmy zrobić sobie przerwę na małe co nieco. Zatrzymaliśmy się przy jednym z miejsc wypoczynkowych nad brzegiem Wisły w Ustroniu. Są tu stojaki na rower, miejsce do siedzenia, tablice ścieżki przyrodniczej.
Przy miejscu wypoczynkowym jest most, który prowadzi nad rzeką Wisłą. Jest to tylko zdjęcie podglądowe, aby pokazać okolicę. Nie przejeżdżaliśmy przez ten most 🙂
Po około 20 minutach ruszyliśmy w stronę Parku w Ustroniu. Droga była bez zmian – wygodna i szeroka. Tutaj również było widać pierwsze oznaki zbliżającej się wielkimi krokami wiosny. Nie brakowało wysypu zawilców i żywców gruczołowatych.
Wjechaliśmy na teren parku w Ustroniu. Po prawej stronie ścieżki jest tu kładka dla pieszych prowadząca nad rzeką Wisłą, z której można podziwiać Czantorię. Nie brakuje tu spacerowiczów. Są przygotowane miejsca wypoczynkowe. Z brzegu Wisły zaobserwować można łabędzie i kaczki krzyżówki.
Ustroń jest miejscowością uzdrowiskową. Jest to miejsce wypoczynkowe i ośrodek wczasowy.
Szlaki prowadzące z Ustronia: Ustroń szlaki
Mimo, że powrót na parking w Wiśle poszedł nam dość sprawnie i bez zbędnych postojów, rowery na bagażnik pakowaliśmy w ciemnościach. Do Bielska-Białej zdecydowaliśmy się wracać przez Szczyrk. Na pewno jeszcze nieraz wrócimy na ścieżkę rowerową z Wisły do Ustronia, a może tym razem wybierzemy się jeszcze dalej… w kierunku Skoczowa…
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic