Góra Witosza Staniszów trasa

Żółty szlak na Górę Witosza, skalne przejście, turysta z dzieckiem

Dzień wyjazdu z Karkonoszy przeznaczyliśmy na spacer po Szklarskiej Porębie oraz na wycieczkę do Staniszowa w gminie Podgórzyn. Staniszów to niewielka wieś położona około 22 km od Szklarskiej Poręby i około 9 km od Jeleniej Góry. W tych rejonach na szlakach można się cieszyć ciszą i spokojem. Są to zdecydowanie mniej popularne rejony Karkonoszy. Naszym celem było skaliste wzgórze – Góra Witosza należące do Wzgórz Łomnickich w Kotlinie Jeleniogórskiej. To była nasza druga wizyta na Górze Witosza. Wróciliśmy tu po dwóch latach. Szlak żółty ze Staniszowa nie należy do długich, ale za to jest bardzo ciekawy. Kamienne schody, skalne przejścia i niewielkie jaskinie, to wszystko czeka na Was w drodze na Górę Witosza ze Staniszowa. Na górze jest punkt widokowy oraz pozostałości Wieży Bismarcka, ale o tym w dalszej części wpisu.

Pasmo: Sudety, Kotlina Jeleniogórska, Wzgórza Łomnickie 

Trasa: Staniszów (szlak żółty) – Jaskinia Skalna Komora – Jaskinia Ucho Igielne – Pustelnia – Góra Witosza – powrót tą samą trasą

Data: 2 lutego 2024

Dystans: 1 km

Czas trwania: około  30 minut (sam przemarsz z dzieckiem w dwie strony)

Minimalne wzniesienie: 389 m

Maksymalne wzniesienie: 482 m

Staniszów szlak żółty

Samochód zaparkowaliśmy zaraz przy wejściu na schody na szlaku żółtym na ulicy Witosza w Staniszowie. Poniżej podaję parametry GPS miejsca, w którym zaczęliśmy nasze podejście na Górę Witosza.

Parametry GPS parkingu:
Staniszów – Góra Witosza, szlak żółty: 50.8509103N, 15.7343792E

Staniszów - oznaczenie szlaku żółtego i szlaku zielonego, mapa, schody, trasa na Górę Witosza

Początek szlaku żółtego to wspinaczka po kamiennych schodach. Jest to bardzo wygodny odcinek szlaku, schody z barierką to duże ułatwienie. Co kawałek są umieszczone drewniane drogowskazy z napisem GÓRA WITOSZA, nie ma możliwości zgubienia tu szlaku. Nasz syn uwielbia pokonywać tę trasę. Okolice Góry Witosza są bardzo atrakcyjne dla dzieci. Tu nie ma miejsca na nudę 🙂

Dziecko na szlaku żółtym na Górę Witosza - Staniszów, schodySchody na szlaku żółtym na Górę Witosza

Po około 30 m kamienne schody zamieniły się na idącą ku górze leśną ścieżkę, ale nie na długo. Po chwili na szlaku żółtym ponownie pojawiają się schody, ale tym razem na krótszych odcinkach.

Leśna ścieżka na szlaku żółtym prowadzącym na Górę Witosza - Staniszów

Następnie szlak żółty skręcił w lewo i po około 70 m (od skrętu) doszliśmy do rozwidlenia, na którym warto na chwilę odbić ze szlaku żółtego w lewo (zielone barierki) i podejść do jaskini SKALNA KOMORA. 

Las, kamienne schody, Góra Witosza w KarkonoszachTurysta na szlaku żółtym na Górę Witosza w Karkonoszach, leśna ścieżka

Turyści, las, skały - szlak żółty na Górę Witosza, Karkonosze
Rozwidlenie na szlaku żółtym – na lewo dojście do jaskini SKALNA KOMORA

Jaskinia Skalna Komora – Góra Witosza

My oczywiście postanowiliśmy na chwilkę zboczyć ze szlaku żółtego i wejść do niewielkiej jaskini rumowiskowej zwanej SKALNA KOMORA. Jest to komora, która jest przykryta ogromnych rozmiarów granitową płytą. 

Turysta z dzieckiem schodzący do jaskini Skalna Komora znajdującej się przy szlaku żółtym na Górę Witosza

Dziecko, Jaskinia Skalna Komora, okolice Góry Witosza
Wejście do jaskini Skalna Komora, Staniszów
Dziecko w jaskini Skalna Komora, Staniszów
Jaskinia Skalna Komora, Staniszów

Po wyjściu z jaskini Skalna Komora wróciliśmy na szlak żółty i kontynuowaliśmy podejście w kierunku Góry Witosza. Przez chwilę wędrowaliśmy leśną ścieżką, aby zaraz wspinać się w górę po kamiennych schodach.

Dziecko, las, skały, StaniszówLeśna ścieżka, schody na szlaku żółtym na Górę WitoszaTuryści, kamienne schody, szlak żółty na Górę Witosza

Jaskinia Ucho Igielne – Góra Witosza

Turyści, jaskinia Ucho Igielne, Staniszów, szlak żółty na Górę Witosza

0,3 km – szlak żółty doprowadził nas pod wejście do kolejnej jaskini. Tym razem mieliśmy okazję zajrzeć do jaskini Ucho Igielne, która podobała się nam najbardziej w drodze na Górę Witosza. Jaskinia Ucho Igielne ma około 8 m długości. Jest to jaskinia szczelinowo – rumowiskowa.

Skały w jaskini Ucho Igielne, Staniszów

Uśmiechnięte dziecko w jaskini Ucho Igielne na szlaku żółtym na Górę Witosza

Dziecko, jaskinia Ucho Igielne - Góra Witosza

Po krótkim spacerze po jaskini Ucho Igielne wróciliśmy na ścieżkę oznaczoną szlakiem żółtym. Przed nami był do pokonania jeden z ciekawszych odcinków w drodze na Górę Witosza. Czekały na nas kolejne kamienne schody oraz wędrówka między wielkimi, granitowymi głazami i blokami skalnymi, które tworzą robiący wrażenie tunel skalny ❤

Leśna ścieżka, skały, szlak żółty - Góra - Witosza - StaniszówTurysta z dzieckiem na szlaku żółtym na Górę Witosza, kamienne schody, skałyŻółty szlak na Górę Witosza, skalne przejście, turysta z dzieckiem Dziecko, skały, kamienne schody - szlak żółty, Góra WitoszaTuryści w drodze na Górę Witosza, skały

Skalne przejście, dziecko, Góra WitoszaTuryści, szlak żółty na Górę Witosza, skały

Przejście między głazami - szlak żółty, Góra WitoszaDziecko, głazy, szlak żółty - Góra WitoszaTurysta z dzieckiem, szlak żółty - Góra Witosza, StaniszówTuryści w drodze na Górę WitoszaSkalne schody, głazy, turyści, Góra Witosza

Pustelnia zwana Jaskinią Rischmanna – Góra Witosza

Turyści, Pustelnia zwana Jaskinią Rischmanna - okolica Góry Witosza

Na wzniesieniu Witosza znajduje się jaskinia Pustelnia zwana Jaskinią Rischmanna. Jest to wąska jaskinia szczelinowa, która mierzy około 15 m długości.

Na przełomie XVI i XVII wieku, podczas wojny trzydziestoletniej jaskinię zamieszkiwał ludowy prorok-pustelnik Rischmann.  

Dziecko, skały, szlak żółty na Górę Witosza

Ostatnie podejście szlakiem żółtym na Górę Witosza

Góra Witosza w Staniszowie

0,45 km – dotarliśmy na Górę Witosza, która położona jest 484 m n.p.m. To drugie najwyższe wzniesienie Wzgórz Łomnickich. 

Po dojściu do punktu widokowego na Górze Witosza w oczy rzuca się cokół stojącej tu kiedyś Wieży Bismarck’a. Projektem wieży oraz jej wykonaniem zajął się miejscowy architekt – Alfred Daehmel. Wieża ta została odkryta i poświęcona 22 września 1901 r. Miała 14 m wysokości. Pomnik został wysadzony w powietrze przez wojsko zaraz po wojnie w 1947 r. Z tablicy stojącej na wzniesieniu dowiedzieliśmy się również, że wszystkie szczątki wieży zostały rozsiane po wszystkich zboczach Witoszy. 

Dziecko, Góra Witosza i pozostałości Wieży Bismarcka
Góra Witosza – Wieża Bismarcka (pozostałości)

Wieża Bismarcka

Wieża Bismarcka, Staniszów, tablica informacyjna
Wieża Bismarcka na Górze Witosza, Staniszów – tablica informacyjna
Wieża Bismarcka na Górze Witosza, dawniej
Wieża Bismarcka na Górze Witosza, dawniej

Góra Witosza – punkt widokowy

Góra Witosza w Staniszowie, punkt widokowy, turyści
Góra Witosza – punkt widokowy

Z Góry Witosza rozciąga się widok na okolicę oraz na karkonoskie szczyty. Przy sprzyjających warunkach można podziwiać stąd Śnieżne Kotły, Szrenicę i Karkonoski Padół Śródgórski.

Dawno temu Góra Witosza była nazywana „karkonoskim Brockenem”. Mimo, że wzniesienie to nie należy do wysokich można było tu podobno zaobserwować przy odpowiednich warunkach widmo Brockenu. My to zjawisko optyczne mieliśmy okazję zobaczyć w Beskidach na Małej Babiej Górze. Dla niewtajemniczonych zamieszczam poniżej zdjęcie widma Brockenu z Małej Babiej Góry.

Widmo Brockenu w Beskidzie Żywieckim w drodze na Małą Babią Górę, dziecko na tle mamidła górskiego
Widmo Brockenu – Mała Babia Góra, Beskid Żywiecki

Uśmiechnięty turysta, Góra Witosza - Staniszów
Turyści - mężczyzna z dzieckiem, widok z Góry Witosza, Staniszów, niebieskie niebo
Widok z Góry Witosza, Staniszów, niebieskie niebo

Widok z Góry Witosza, Staniszów, niebieskie niebo

Uśmiechnięci turyści - mężczyzna z dzieckiem, Góra Witosza - Staniszów, niebieskie niebo, platforma widokowa

Podczas następnej wizyty w Karkonoszach mamy w planach zdobycie najwyższego wzniesienia Wzgórz Łomnickich – Grodna z Zamkiem księcia Henryka. Myślę, że to będzie równie fascynująca i atrakcyjna wycieczka 🙂 

Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl  i na Instagramie: @greenmagpic

Media społecznościowe Facebook i Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *