Weekend w Szklarskiej Porębie zakończyliśmy wizytą na Złotym Widoku położonym w Górach Izerskich. Jet to łatwo dostępne miejsce, idealne na krótki spacer z rodzinką, które jest doskonałym punktem widokowym na niemalże całe Karkonosze. Przygotowane są tu leżaki, na których można się zrelaksować podziwiając przy tym zapierające dech w piersiach widoki. Jest to również doskonała alternatywa dla osób, które mają zaplanowany dłuższy urlop w Karkonoszach. W końcu nie da się przez cały wyjazd chodzić po wymagających szlakach. Szczególnie jeśli na urlop zabiera się dzieciaczki. Dla bardziej wymagających istnieje również możliwość zaplanowania większej ilości czasu na szlaku przy okazji wizyty na Złotym Widoku można udać się przykładowo na Chybotek lub/i odwiedzić Wodospad Szklarki (opis szlaku znajdziesz tutaj: Wodospad Szklarki trasa).
Trasa: Szklarska Poręba, Parking przy Wodospadzie Szklarki (szlak czarny) – dojście do szlaku niebieskiego (szlak niebieski) – Złoty Widok – powrót tą samą trasą
Data: 20 wrzesień 2020
Dystans: 2.20 km
Czas trwania: około 45 minut (sam przemarsz z sześcioletnim dzieckiem)
Minimalne wzniesienie: 549 m
Maksymalne wzniesienie: 651 m
Parametry z aplikacji endomondo
Do godziny 10:00 musieliśmy opuścić kwaterę. Spakowaliśmy plecaki i przed samym wyjściem na szlak udało się nam jeszcze napić niedzielnej kawy na werandzie naszej kwatery. Dzień zapowiadał się doskonale. Niebieski niebo wywoływało uśmiech na mojej twarzy, a kawa smakowała jeszcze bardziej intensywnie.
Złoty Widok parking
Wybierając się na Złoty Widok samochód można zostawić na bezpłatnym parkingu przy wejściu na szlak niebieski prowadzący do Wodospadu Szklarki, bądź po drugiej stronie ulicy przy samym wejściu na interesujący nas szlak czarny. W sezonie niestety nie jest tu łatwo o wolne miejsce. Nie ma się co dziwić – ta część Szklarskiej Poręby cieszy się dużą popularnością wśród turystów.
Dane GPS parkingu przy niebieskim szlaku: 50.831732, 15.557533
W przypadku braku wolnych miejsc przy wymienionych powyżej szlakach proponuję podjechać drogą krajową nr 3 – ulicą Jeleniogórską około 600 metrów w stronę Piechowic. Po prawej stronie jezdni znajduje się bezpłatny parking leśny.
Od parkingu przy Wodospadzie Szklarki kierujemy się na przejście dla pieszych. Przechodzimy przez jezdnię i skręcamy w lewo na interesujący nas czarny szlak. Drogowskaz informuje nas, że dojście do platformy widokowej na Złotym Widoku powinno zająć nam 25 minut. Na zdjęciu zaznaczyłam wejście na szlak czarny. Widoczny jest również znajdujący się po prawej stronie bezpłatny parking.
Po wejściu do lasu skręcamy w prawo. Idziemy dość szeroką drogą, która pnie się w górę.
Po około 260 m droga łagodnieje, a znaki czarne skręcają w prawo. Jako ciekawostkę dodam, że biegnie tu również szlak rowerowy. Aplikacja wskazuje, że od parkingu przy Wodospadzie Szlarki przeszliśmy niespełna 400 metrów, porzucamy szlak czarny i skręcamy w lewo. Drogowskaz informuje nas, że do szlaku niebieskiego dotrzemy w 5 minut. Droga leciusieńko pnie się w górę.
Po 160 metrach (0.56 km) dochodzimy do kolejnego drogowskazu, który informuje nas, że do Złotego Widoku powinniśmy dojść za 10 minut. Przy drogowskazie skręcamy w lewo, kierujemy się szeroką drogą pnącą się w górę. Dla zainteresowanych: można również skręcić w prawo i udać się na Chybotek (6 minut).
Po 240 metrach (0.80 km) podejście idzie w niepamięć, skręcamy w lewo. Idziemy szeroką, wygodną ścieżką leśną.
Złoty Widok
0,95 km docieramy na miejsce. Złoty Widok położony jest 585 m n.p.m. Jak się okazuje taras na Złotym Widoku to całkiem młodziutka inwestycja, ponieważ pierwsi turyści stanęli na nowo wybudowanej platformie widokowej wiosną 2020 roku. Została ona zrealizowana z programu: ’Wieże widokowe, punkty widokowe i trasy turystyczne w przygranicznych górach’ przez miasto Szklarska Poręba we współpracy z czeskimi Albrechticami w Górach Izerskich.Na tarasie widokowym znajduje się zdjęcie wraz z opisaną panoramą rozciągającą się ze Złotego Widoku. Tak jak już wspominałam na początku wpisu zobaczycie stąd niemalże całe Karkonosze od prawej: ze Śnieżką (szlak na Śnieżkę), Śnieżnymi Kotłami (szlak na Śnieżna Kotły) oraz Szrenicą na czele.
Złoty Widok zdjęcia
Miło mi również poinformować, że w piątek – tuż przed samym wyjazdem do Szklarskiej Poręby znalazłam w naszej skrzynce pocztowej przesyłkę od Hospicjum Pio w Pszczynie ze srebrnymi odznakami oraz dyplomami za udział w akcji Zdobywamy Szczyty dla Hospicjum za rok 2019. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o akcji zapraszam do lektury: O akcji Zdobywamy Szczyty dla Hospicjum.
Zapraszam do przejrzenia relacji z naszej wycieczki na Wysoki Kamień w Górach Izerskich:
Inne atrakcyjne, łatwo dostępne miejsca w okolicach Szklarskiej Poręby:
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi wpisami zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl Zapraszam również na Instagram: @greenmagpic
Zdobywamy szczyty dla Hospicjum 2020