Stary Groń trasa z Brennej Leśnica

Bacówka Stary Groń widziana z wieży widokowej na Starym Groniu, turyście odpoczywający przy drewnianych stołach

W ostatnią niedzielę września wybraliśmy się na jesienny spacer  zielonym szlakiem z Brennej Leśnica na Stary Groń, który położony jest w Beskidzie Śląskim.  To był deszczowy i dość chłodny weekend. Mimo to przy samej wieży widokowej turystów nie brakowało. Za to na samym szlaku było przyjemnie luźno i bardzo spokojnie. Spotkaliśmy dosłownie pojedyncze osoby. Ogólnie wydaje mi się, że trasa na Stary Groń,  którą Wam dzisiaj zaprezentuję jest  o wiele mniej popularna niż ta biegnąca z drugiej strony szlaku zielonego – z Brennej Hołcyny.

Data:  25 wrzesień 2022 

Dystans:  około 4km 

Czas trwania:  około  2,5h 

Minimalne wzniesienie:   493m

Maksymalne wzniesienie:   795m

Trasa:  Brenna Leśnica (szlak zielony) – ulica Tłoczki – Stary Groń – powrót tą samą trasą

Brenna Leśnica parking

Brenna szlak zielony parking
Brenna Leśnica parking

Samochód zostawiliśmy  na bezpłatnym parkingu w Brennej Leśnica  położonym  499 m n.p.m.  Miejscówka ta była nam doskonale znana, ponieważ dosłownie dwa tygodnie wcześniej z tego samego parkingu startowaliśmy  na Trzy Kopce Wiślańskie  (wpis w przygotowaniu) 🙂

Parametry GPS parkingu podaję poniżej.

Parametry GPS parkingu: 49.684506, 18.912927
Parametry GPS parkingu: 49.684506, 18.912927

Szlak zielony na Stary Groń

Przez parking, na którym zostawiliśmy nasz samochód przechodzi interesujący nas  szlak zielony.  Z drogowskazu dowiedzieliśmy się, że  wejście na Stary Groń  powinno zająć nam  1 h 30 min.  Przy widocznej na poniższym zdjęciu wiacie autobusowej  szlak zielony  skręcił w lewo.

Dosłownie po paru krokach przeszliśmy przez drewniany mostek prowadzącym  nad Potokiem Goleszowskim,  za którym weszliśmy na dość szeroką i kamienistą drogę leśną, która od razu zaczęła iść leciusieńko w górę.

Przystanek autobusowy na szlaku zielonym w Brennej - LeśniczówkaTurysta z dzieckiem przechodzący przez drewniany most na zielonym szlaku idącym z Brennej Leśniczówki na Stary GrońTuryści - mężczyzna z dzieckiem, leśna, kamienista droga

Po chwili na drzewie dostrzegliśmy biały wykrzyknik informujący nas, że lada moment  szlak zielony  będzie zmieniał swój kierunek.

Drzewo, biały wykrzyknik, szlak zielonySzeroka kamienista i mokra od deszczu droga leśna, dziecko

0.1 km – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami  szlak zielony  skręcił w prawo i weszliśmy na nieco węższą ścieżkę leśną. Podłoże było nadal kamieniste i śliskie. Droga szła przez jakieś 50 metrów w górę.

Turysta z dzieckiem idący leśną ścieżką skręcającą w prawoDziecko z tatą, wędrówka po beskidzkim lesie

0.3 km – zgodnie z oznaczeniem na drzewie skręciliśmy w prawo i weszliśmy na ścieżkę prowadzącą ku górze przez dość gęsty las. Na tym odcinku dla odmiany nie brakowało mokrych i śliskich korzeni.

Oznaczenie na drzewie kierunku przebiegu szlaku zielonego - strzałkaSzlak zielony Brenna, las, turysta z dzieckiemTurystka z plecakiem, dziecko, droga leśna na zielonym szlaku na Stary GrońMały turysta - dziecko, ścieżka leśna, szlak zielony - Brenna Leśniczówka

Po około 40 metrach (0.35 km) skręciliśmy w lewo i weszliśmy na szeroką drogę, która dość stromo pięła się w górę.

Szeroka droga leśna - szlak zielony na Stary Groń

Lakówka ametystowa - grzyb
Lakówka ametystowa

0.6 km – wyszliśmy z lasu i skręciliśmy w lewo na szeroką betonową drogę, która ciągnęła się przez dość długi czas i momentami szła w górę.

Po drodze mijaliśmy pojedyncze zabudowania.

Las, droga, zieleń drzewBetonowa droga idąca przez las na zielonym szlaku na Stary GrońTurysta z dzieckiem w drodze na Stary Groń zielonym szlakiem, betonowa leśna droga

Nawłoć kanadyjska -roślina, betonowa droga, turysta z dzieckiem - szlak zielony prowadzący na Stary Groń w BrennejSzlak zielony na Stary Groń - Brenna, leśna batonowa drogaDziecko z tatą na leśnej betonowej drodze - szlak zielony BrennaOznaczenie na drzewie szlaku zielonego na Stary Groń, las, betonowa droga

Ulica Tłoczki Brenna

1.1 km – doszliśmy do tabliczki z napisem TEREN PRYWATNY –  ulica Tłoczki.  Przy tablicy skręciliśmy ostro w lewo i zaczęliśmy iść dość stromo w górę kamienistą drogą prowadzącą wzdłuż ogrodzenia domu.

Ta stroma droga ciągła się przez około 0.5 km i doprowadziła nas  pod samą wieżę widokową na Starym Groniu.

Dziecko na zielonym szlaku na Stary Groń, ulica Tłoczki w Brennej, tabliczka z napisem teren prywatnySzeroka droga idąca lekko w górę na zielonym szlaku w Brennej - ulica TłoczkiTo był dla mnie jeden z bardziej uroczych i klimatycznych odcinków na  szlaku zielonym.  Wszystko za sprawą jesiennej aury, która panowała w dniu naszej wycieczki. Na drzewach mieniła się czerwona jarzębina, a licznie występujące tu kępy paproci zmieniły kolor na jasnobrązowy.

Kamienista droga, polana, jarząb pospolityBrenna, las, oznaczenie na drzewie zielonego szlaku

Turyści - mężczyzna z dzieckiem, kamienisty szlakWidok rozciągający się z zielonego szlaku na Stary GrońMetalowy słupek - oznaczenie szlaku zielonego

Następnie nasza kamienista ścieżka weszła w gęsty las i strome podejście doprowadziło nas do celu.

Kamienista droga, lasMężczyzna z dzieckiem, pnąca się w górę ścieżka idąca przez las, szlak zielony - Stary Groń, BrennaBrenna, Stary Groń, drogowskaz - Trzy Kopce Wiślańskie - szlak zielony

Stary Groń

1.7 km – po pokonaniu wspomnianego podejścia wyszliśmy z lasu. Po lewej stronie widać było już  wieżę widokową na Starym Groniu.

To właśnie  między Starym Groniema Grabową  usytuowana jest  drewniana wieża widokowa ,  która mierzy 12 metrów.  Aby dostać się na wieżę trzeba pokonać bardzo strome schody.

Co zobaczycie z góry wieży?  Dolinę Hołcyny i Brennicynajwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – Skrzyczne,  Równicę,  pasmo Stożka oraz Czantorii.

Nie brakuje tu również  ciekawostek zamieszczonych na tablicach ścieżki edukacyjnej  – podglądanie przyrody.  Dowiecie się z nich kilka ciekawostek  o owadach, zwierzętach oraz ptakach zamieszkujących Beskid Śląski.

Tuż obok wieży widokowej jest drewniana chatka z zagrodą –  Bacówka na Starym Groniu.  Do dyspozycji turystów są tu drewniane stoliki z ławkami.

Stary Groń wieża widokowa

Turysta z dzieckiem, dwunastometrowa drewniana wieża widokowa - Stary Groń, Brenna, ciemne niebo
Wieża widokowa na Starym Groniu

Stary Groń - Brenna, tablice - ścieżka edukacyjna - podglądanie przyrody czyli poradnik obserwatora

Dziecko czytające informacje na tablicy ustawionej przy drewnianej wieży Stary Groń w Brennej, podglądanie przyrody czyli poradnik obserwatora

Dziecko wchodzące po stromych schodach na wieżę widokową Stary Groń - Beskid Śląski

Drewniana wieża widokowa Stary Groń, strome schody, dziecko

Bacówka Stary Groń widziana z wieży widokowej na Starym Groniu, turyście odpoczywający przy drewnianych stołach
Bacówka na Starym Groniu

Jesienny widok rozciągający się z góry wieży widokowej Stary Groń w BrennejBrzoza, muchomory, widok z wieży widokowej - Stary Groń, Brenna

Turysta z dzieckiem na wieży widokowej Stary Groń w Beskidzie ŚląskimDziecko podziwiające widoki rozciągające się z drewnianej wieży widokowej na Starym Groniu w Brennej

Drewniany blat, kubek z białą kawą, w tle wieża widokowa na Starym Groniu w Beskidzie Śląskim, ciemne niebo

Od wieży widokowej można  kontynuować wędrówkę zielonym szlakiem(ok. 250 metrów) dojdzie się do tabliczki oznaczającej szczyt  Stary Groń (Horzelica)  –  798 m n.p.m.

Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl  i na Instagramie: @greenmagpic

Media społecznościowe Facebook i Instagram

Zdobywamy Szczyty dla Hospicjum 2022

6 komentarzy

 1. Byłam na Starym Groniu dwa razy: pierwszy raz zimą. Była to krótka pętelka ze startem w Brennej Szkoła i zejściem w Brennej Leśniczówka oraz powrót asfaltem.
  Za drugim razem Stary Groń był etapem dłuższej wiosennej wycieczki: Brenna Leśniczówka – Stary Groń – Grabowa – Salmopol – Smerekowiec – Trzy Kopce Wiślańskie – Brenna Leśniczówka.
  Chętnie powrócę w to miejsce jeszcze nie raz, ani nawet nie dwa razy!
  Pozdrawiam serdecznie!

  1. Po prostu… Stary Groń jest miejscem, do którego chce się wracać… 😉 Życzę Ci kolejnych udanych wyjść na Stary Groń. Polecam Ci również wycieczkę na Halę Jaworową z Brennej 😊 Dziękuję i również pozdrawiam serdecznie.

  1. Proszę bardzo 🤗 O, tak! Dla miłośników wież widokowych to jest obowiązkowy punkt na mapie Beskidu Śląskiego 😊 Pozdrawiam serdecznie oraz życzę udanej wycieczki na Stary Groń😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *