W tym wpisie przedstawię Wam trasę prowadzącą od Schroniska na Magurce Wilkowickiej na najwyższy szczyt Beskidu Małego należący do Korony Gór Polski – Czupel. Na wycieczkę wybraliśmy się po długim weekendzie majowym. W drodze na Czupel spotkaliśmy pojedyncze osoby.
Jadąc przez Straconkę na Przegibek, z którego zaczynaliśmy naszą wycieczkę na Czupel nie mogliśmy się nadziwić, że dosłownie w kilka dni drzewa się tak pięknie zazieleniły. W Beskid Mały nieśmiało zawitała upragniona przez nas wiosna.
Trasa: Schronisko na Magurce Wilkowickiej (szlak niebieski) – Czupel – powrót tym samym szlakiem
Data: 4 maj 2022
Dystans: około 5,5 km
Czas trwania: około 1,5 h (sam przemarsz z ośmioletnim dzieckiem w dwie strony)
Minimalne wzniesienie: 884 m
Maksymalne wzniesienie: 930m
Parametry z aplikacji Huawei Zdrowie
Na Magurkę Wilkowicką możecie dostać się z Przegibka. Ja na blogu mam opisaną trasę na Magurkę zimą. Zachęcam do zapoznania się z jej przebiegiem oraz podstawowymi informacjami na temat Schroniska na Magurce Wilkowickiej. Link do wpisu zamieszczam poniżej.
Schronisko na Magurce Wilkowickiej
W drodze na Czupel tradycyjnie zatrzymaliśmy się we wspomnianym powyżej Schronisku na Magurce Wilkowickiej – 909 m n.p.m. Wbiliśmy pieczątki do naszych książeczek akcji Zdobywamy Szczyty dla Hospicjum i zamówiliśmy nasze ulubione kluski na parze. Magurka Wilkowicka kojarzy się nam właśnie ze smakiem klusek na parze z jagodami. Biorąc pod uwagę, że długi majowy weekend minął, a godzina była dość wczesna – około 9:00 – schronisko świeciło pustkami.
Magurka Wilkowicka szlak niebieski na Czupel
Przejście z Magurki Wilkowickiej na Czupel niebieskim szlakiem zajmuje około 45 minut. Trasa nie jest wymagająca – to raczej przyjemny spacerek. W dniu naszej wycieczki na szlaku niebieskim (miejscami) zalegało sporo błota. Co bardzo cieszyło naszego synka.
Od Schroniska na Magurce Wilkowickiej obieramy wspomniany już kilka razy szlak niebieski i kierujemy się szeroką drogą, która po chwili zamienia się na drogę leśną.
W sezonie zimowym przez szlak niebieski przechodzą trasy przygotowane dla narciarzy biegowych.
Mijamy czerwoną tabliczkę informującą nas, że przebywamy na OBSZARZE NATURA 2000 BESKIDU MAŁEGO.
0,9 km dochodzimy do węzła szlaków. Z drogowskazu dowiadujemy się, że na Czupel mamy jeszcze około 30 minut drogi.
Niecały 1 km – rozwidlenie, na którym nasz niebieski szlak na Czupel idzie w lewo, a szlak czarny na Skałę Czarownic w prawo.1,5 km dochodzimy do drewnianego płotu, na którym wisi czerwona tabliczka z napisem TEREN PRYWATNY. Jest to dość charakterystyczny punkt na niebieskim szlaku, ponieważ rozciąga się stąd wspaniały widok na Beskid Śląski z najwyższym szczytem Skrzyczne – 1257 m n.p.m. (Korona Gór Polski).Przy punkcie widokowym turyści ułożyli charakterystyczne dla gór kamienne kopczyki. Jest ich tu naprawdę sporo.Dalej wędrujemy dość szeroką, ubitą drogą, na której nie brakuje (miejscami) kałuż. Oczywiście nie mogło zabraknąć przerwy na zabawę samochodzikami w błocie.
Następnie droga wychodzi na chwilę z lasu i prowadzi lekko w dół. Widać stąd już nasz cel: Czupel. Była chwila, aby nacieszyć się wiosennym słonkiem. Po chwili szlak niebieski ponownie wchodzi w las. Droga lekko pnie się w górę.
Czupel
Ok. 2,6 km dochodzimy do pierwszej żółtej tabliczki oznaczającej najwyższy szczyt Beskidu Małego – Czupel – 933 m n.p.m. Nie dajcie się jednak zwieść, aby wbić pieczątkę potwierdzającą zdobycie Czupla musicie podejść jeszcze około 30 m.
Po wspomnianych 30 metrach jest kolejne oznaczenie szczytu Czupel – 933 m n.p.m. Najwyższy szczyt Beskidu Małego sąsiaduje z Rogaczem – 899 m n.p.m.
Czupel jest szczytem zalesionym, są tu buki oraz świerki. Przy odrobinie szczęścia do widoczności jest szansa dostrzec między drzewami gminę Łodygowice, Beskid Śląski oraz Beskid Żywiecki z Jeziorem Żywieckim. Natomiast patrząc w drugą stronę Jezioro Międzybrodzkie oraz Czanieckie, szczyty Beskidu Małego ze zbiornikiem Żar.
Można tu odpocząć na drewnianych ławeczkach.
Czupel pieczątka
Jeszcze nie tak dawno temu pieczątkę potwierdzającą zdobycie najwyższego szczytu Beskidu Małego – Czupla trzeba było wbijać w Schronisku na Magurce Wilkowickiej. Obecnie poza schroniskową pieczątką możecie wbić pieczątkę na samym Czuplu.
Pieczątki szukajcie w drewnianej skrzyneczce widocznej na zdjęciu poniżej. W drodze powrotnej do Schroniska na Magurce Wilkowickiej oraz dalej do parkingu na Przegibku ruch turystyczny był nieco większy niż rano. Nie zabrakło również kilku przystanków na zabawę w błotku 😁 Jedno jest pewne, mamy ogromne szczęście, że mieszkamy u podnóża pięknego Beskidu Małego. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z innymi propozycjami wycieczek po Beskidzie Małym na moim blogu – link poniżej.
Koniecznie zobacz:
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi wpisami zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl
Zapraszam również na Instagram: @greenmagpic
Zdobywamy Szczyty dla Hospicjum 2022