Spis treści
»W tym roku pierwszy tydzień ferii zimowych spędziliśmy nie jak zawsze w górach, lecz nad Morzem Bałtyckim . Odwiedziliśmy leżący w województwie zachodniopomorskim – Kołobrzeg, który w drugiej połowie lutego tętnił życiem. Stoiska z pamiątkami, ciepłe pączki, spacery po plaży, przepiękne zachody słońca… No i one… urocze rzeźby mew, które czekają na turystów w różnych zakątkach Kołobrzegu . Mariany , bo tak się nazywają, są nie lada atrakcją i to nie tylko dla najmłodszych turystów. My w naszym rodzinnym mieście Bielsku-Białej mamy szlak postaci z bajek, a tu w Kołobrzegu mają szlak Marianów. Nie mogliśmy przejść obojętnie obok tej atrakcji. My odkrywanie rzeźb rozłożyliśmy sobie na cały wyjazd.
Twórcą kołobrzeskich rzeźb mew jest Pan Romuald Wiśniewski. Wszystkie Mariany zostały wykonane według projektów Pana Dariusza Jakubowskiego. Rzeźby mew, podobnie jak bielskie pomniki są wylane z brązu . Kołobrzeskie rzeźby nie są dużych rozmiarów, bo mierzą około 30 – 40 cm . Pierwsza rzeźba stanęła w Kołobrzegu w 2019 roku. Na dzień dzisiejszy znajdziemy je już w siedmiu lokalizacjach.
Mariany zdjęcia i opis
Marian na deskorolce
Pierwsza rzeźba, którą napotkaliśmy to Marian siedzący na deskorolce. To typowy ‚luzak’ w czapce z daszkiem odwróconej do tyłu, z masywnym łańcuchem na szyi z wisiorem z literką M, w oczy rzuca się również sportowe wiązane obuwie. Marian ustawiony jest na murku tuż obok kołobrzeskiego molo. Myślę, że dzięki doskonałej lokalizacji Marian na deskorolce jest najpopularniejszym oraz najczęściej fotografowanym Marianem w Kołobrzegu.
Dokładne parametry GPS Mariana na deskorolce: 54.186592, 15.561684
Molo w Kołobrzegu
Jako ciekawostkę dodam, że molo w Kołobrzegu ma aż 220 metrów długości i 9 metrów szerokości . Na końcu mola – na pokładzie dolnym działa kawiarnia TRio Molo Cafe . W sezonie letnim (od 1 maja 2022 do 30 września 2022) wstęp na molo jest płatny (wejście przez bramki). Bilet normalny kosztuje 6 zł, a ulgowy 3 zł . My będąc w lutym spacerowaliśmy po kołobrzeskim molo za darmo. Platforma spacerowa usytuowana jest około cztery i pół metra nad poziomem morza. Poniżej prezentuję Wam kilka zdjęć z molo podczas sztormu.
Marian Pirat
Będąc na kołobrzeskim molo warto wybrać się na spacer deptakiem Marii Radziewiczówny. Po drodze koniecznie skosztujcie najlepszych w Kołobrzegu ciepłych pączków . Po prawej stronie deptaku w ogródku ośrodka Poznanianka dumnie stoi Marian Pirat na drewnianej beczce z whisky znanej firmy Jack Daniels . W sezonie zimowym (luty 2022) bar był nieczynny i zdjęcie Mariana Pirata mogłam zrobić jedynie zza ogrodzenia. Przypuszczam, że w sezonie letnim z dostępem do Mariana nie ma żadnego problemu.
Marian pirat z dumą nosi kapelusz piracki z czaszką, w jego dziobie nie mogło zabraknąć fajki, zdobi go też pas ze strzelbą. Pod skrzydłem kurczowo trzyma beczkę, a za nim można dostrzec leżącą skrzynię, w której zapewne przechowuje swoje łupy.
Dokładne parametry GPS Mariana Pirata: 54.184358, 15.575442
Mariany Marylka, Fotograf i Junior
Dosłownie kilka metrów dalej w sąsiedztwie kortów tenisowych na Deptaku Sikorskiego znajdziecie uroczą trzyosobową rodzinkę Marianów. Czeka tu na Was dumna Marylka w kapeluszu i okularach przeciwsłonecznych siedząca na murku. Szyję Marylki zdobi łańcuszek z wisiorkiem z literą M. W oczy rzuca się również torebka, letnie obuwie oraz kubek z kawą. Na drugim murku zobaczycie natomiast Mariana Fotografa w kapelusiku, z aparatem fotograficznym przewieszonym przez szyję obejmującego ojcowskim skrzydłem Mariana Juniora w czapeczce i eleganckich butach.
Dokładne parametry GPS Marianów Marylki, Fotografa i Juniora: 54.184609, 15.575748
Marian wsiadający na rower
Naszym następnym celem był Port Jachtowy w Kołobrzegu. To tutaj na skale przy wejściu do portu czeka na Was rzeźba Mariana wsiadającego na rower stojący na desce. Oczywiście na głowie Mariana nie mogło zabraknąć kasku. Trzeba przyznać, że twórca rzeźb zadbał o najmniejsze szczegóły.
Dokładne parametry GPS Mariana wsiadającego na rower: 54.179100, 15.559932
Marian Wolontariusz WOŚP
Przy ulicy Mariackiej w samym centrum Kołobrzegu znajdziecie rzeźbę Mariana Wolontariusza WOŚP . We wrześniu 2020 pomnik Mariana odkrył sam Jurek Owsiak.
Marian Wolontariusz WOŚP ma czapeczkę Mikołaja z pomponem, okulary. Marian dmucha w instrument dęty – suzafon i trzyma skrzydłem puszkę z datkami dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Dokładne parametry GPS Marian Wolontariusz WOŚP: 54.174895, 15.575878
Marian Kopernikański
Mariana Kopernikański usytuowany jest przy budynku I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu (ulica Śliwińskiego). Został on odsłonięty w 75. rocznicę powstania liceum. Ma on podobno przynosić szczęście licealistom.
Marian Kopernikański siedzi dumnie na murku przed budynkiem wspomnianego liceum, oplata skrzydłem pomiarowy przyrząd astronomiczny – astrolabium, na którym zamieszczone są znaki zodiaku. Na czubku głowy ma małą okrągłą czapeczkę zwaną piuska.
Dokładne parametry GPS Mariana Kopernikańskiego: 54.173782, 15.564715
Marian Kapitan
Marian Kapitan znajduje się na obrzeżach Kołobrzegu w dzielnicy Podczele na ulicy Lwowskiej przy Apartamentach koło Brzegu. Z naszej kwatery musieliśmy przejechać samochodem około 8 km, aby dostać się na miejsce.
Marian Kapitan siedzi na kotwicy, ma czapkę marynarską kapitana oraz przewieszoną przez szyję lornetkę.
Dokładne parametry GPS Mariana Kapitana: 54.192185, 15.668406
Będąc w dzielnicy Podczele warto wydłużyć wycieczkę o wizytę w miejscowości Ustronie Morskie (około 3 km drogi).
Kołobrzeg zachód słońca
Na koniec chcę się z Wami podzielić zimowymi zachodami słońca , które mieliśmy okazję podziwiać podczas naszego pobytu w Kołobrzegu.
Tym ciepłym akcentem żegnam się z Wami 💛
Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi górskimi wojażami zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl Zapraszam również na mój Instagram: @greenmagpic
Prawdziwe kompendium marianistyczne, za które bardzo dziękuję. Miło mi bardzo, że Marian zainspirował autora tego blogu.
Pozdrawiam
Tata Mariana
P.S. Już niedługo – mam nadzieję – będą kolejne Mańki
Panie Darku, bardzo dziękuję za ten komentarz – naprawdę dużo dla mnie znaczy. Jesteśmy wszyscy zachwyceni Pana Marianami. Z wielką przyjemnością wzbogacę artykuł o opisy kolejnych Marianów 🙂 Mam ogromną nadzieję, że zimą ponownie zawitamy do Kołobrzegu. Pozdrawiamy serdecznie z zaśnieżonego Bielska-Białej oraz trzymamy mocno kciuki za kolejne Mańki!