Rzeźby mew w Kołobrzegu – Mewy Mariany

Mewa, w tle morze oraz molo - Kołobrzeg

W tym roku pierwszy tydzień ferii zimowych spędziliśmy nie jak zawsze  w górach, lecz  nad Morzem Bałtyckim.  Odwiedziliśmy leżący w województwie zachodniopomorskim – Kołobrzeg,  który w drugiej połowie lutego tętnił życiem. Stoiska z pamiątkami, ciepłe pączki, spacery po plaży, przepiękne zachody słońca… No i one… urocze  rzeźby mew,  które  czekają na turystów w różnych zakątkach KołobrzeguMariany,  bo tak się nazywają, są nie lada atrakcją i to nie tylko dla najmłodszych turystów. My  w naszym rodzinnym mieście Bielsku-Białej  mamy szlak postaci z bajek,  a tu  w Kołobrzegu  mają  szlak Marianów.  Nie mogliśmy przejść obojętnie obok tej atrakcji. My odkrywanie rzeźb rozłożyliśmy sobie na cały wyjazd.

Twórcą kołobrzeskich rzeźb mew  jest  Pan Romuald Wiśniewski.  Wszystkie  Mariany zostały wykonane według projektów  Pana Dariusza Jakubowskiego Rzeźby mew,  podobnie jak  bielskie pomniki są wylane z brązuKołobrzeskie rzeźby  nie są dużych rozmiarów, bo  mierzą około 30 – 40 cmPierwsza rzeźba stanęła w Kołobrzegu w 2019 roku.  Na dzień dzisiejszy znajdziemy je już  w dziewięciu lokalizacjach.

Mariany zdjęcia i opis

Marian na deskorolce

Marian na deskorolce Kołobrzeg - Molo w Kołobrzegu

Pierwsza rzeźba,  którą napotkaliśmy to  Marian siedzący na deskorolce.  To typowy 'luzak’ w czapce z daszkiem odwróconej do tyłu, z masywnym łańcuchem na szyi z wisiorem z literką M, w oczy rzuca się również sportowe wiązane obuwie.  Marian ustawiony jest na murku tuż obok kołobrzeskiego molo.  Myślę, że dzięki doskonałej lokalizacji  Marian na deskorolce  jest najpopularniejszym oraz najczęściej fotografowanym Marianem w Kołobrzegu.

Dokładne parametry GPS Mariana na deskorolce:  54.186592, 15.561684

Uśmiechnięte dziecko pozujące przy figurce mewy - Marian na deskorolce w Kołobrzegu, w tle kołobrzeskie moloKołobrzeg - Marian na deskorolce, morze, mewy

Rzeźba - Marian na deskorolce Kołobrzeg - rzeźba mewy, uśmiechnięte dziecko, w tle molo w Kołobrzegu oraz morze

Molo w Kołobrzegu

Molo w Kołobrzegu, morze BałtyckieJako ciekawostkę dodam, że  molo w Kołobrzegu ma aż 220 metrów długości i 9 metrów szerokościNa końcu mola – na pokładzie dolnym działa kawiarnia TRio Molo CafeW sezonie letnim (od 1 maja 2022 do 30 września 2022) wstęp na molo jest płatny  (wejście przez bramki).   Bilet normalny kosztuje 7 zł,  a  ulgowy 4 zł.  My będąc w lutym spacerowaliśmy po kołobrzeskim molo  za darmo.  Platforma spacerowa usytuowana jest około cztery i pół metra nad poziomem morza. Poniżej prezentuję Wam kilka zdjęć z molo podczas sztormu.

Mewy, morze, molo w KołobrzeguSztorm w Kołobrzegu, molo, fale, niebieskie nieboMolo w Kołobrzegu podczas sztormu

Sztorm w Kołobrzegu, molo w KołobrzeguŁabędź na tle kołobrzeskiego molo

Molo w Kołobrzegu murale

W drugiej połowie lipca 2022 roku  na dolnym pokładzie molo w Kołobrzegu  powstały  dwa murale wykonane przez artystę – Cukin  (#Cukin_art).

Pierwszy z murali przedstawia  trzydziestometrowy napis – „KOŁOBRZEG”  oraz  postacie uprawiające różne dyscypliny sportowe.  Drugi mural przedstawia natomiast  skrzydła mewy.

Mural z napisem Kołobrzeg - Molo w KołobrzeguMolo w Kołobrzegu, mural - napis Kołobrzeg, dzieckoUśmiechnięte dziecko, dolny pokład molo w Kołobrzegu, mural - skrzydła mewyDziecko, skrzydła mewy - mural w Kołobrzegu - molo w Kołobrzegu dolny pokład

Marian PiratMarian Pirat Kołobrzeg - mewa siedząca na beczce rumu

Będąc na  kołobrzeskim molo  warto wybrać się na spacer deptakiem Marii Radziewiczówny. Po drodze koniecznie skosztujcie  najlepszych w Kołobrzegu ciepłych pączkówPo prawej stronie deptaku w ogródku ośrodka Poznanianka dumnie stoi Marian Pirat na drewnianej beczce z whisky znanej firmy Jack DanielsW sezonie zimowym (luty 2022) bar był nieczynny  i  zdjęcie Mariana Pirata  mogłam zrobić jedynie zza ogrodzenia. Przypuszczam, że  w sezonie letnim z dostępem do Mariana nie ma żadnego problemu.

Marian pirat  z dumą nosi kapelusz piracki z czaszką, w jego dziobie nie mogło zabraknąć fajki, zdobi go też pas ze strzelbą. Pod skrzydłem kurczowo trzyma beczkę, a za nim można dostrzec leżącą skrzynię, w której zapewne przechowuje swoje łupy.

Dokładne parametry GPS Mariana Pirata:  54.184358, 15.575442

Marian Pirat w Kołobrzegu

Mariany Marylka, Fotograf i Junior

Mariany w Kołobrzegu - Marylka, Fotograf i Junior

Dosłownie kilka metrów dalej  w sąsiedztwie kortów tenisowych na Deptaku Sikorskiego  znajdziecie uroczą  trzyosobową rodzinkę Marianów.  Czeka tu na Was dumna  Marylka  w kapeluszu i okularach przeciwsłonecznych siedząca na murku. Szyję  Marylki zdobi łańcuszek z wisiorkiem z literą M. W oczy rzuca się również torebka, letnie obuwie oraz kubek z kawą. Na drugim murku zobaczycie natomiast  Mariana Fotografa  w kapelusiku, z aparatem fotograficznym przewieszonym przez szyję obejmującego ojcowskim skrzydłem  Mariana Juniora  w czapeczce i eleganckich butach.

Dokładne parametry GPS Marianów Marylki, Fotografa i Juniora:  54.184609, 15.575748

Mariany w Kołobrzegu - Marylka w kapeluszu i okularach przeciwsłonecznych, deptak Sikorskiego w Kołobrzegu

Mariany Fotograf i Junior w Kołobrzegu

Marian wsiadający na rower

Rzeźba mewy w Kołobrzegu, Marian wsiadający na rower, Port Jachtowy w Kołobrzegu

Naszym następnym celem był  Port Jachtowy w Kołobrzegu.  To tutaj  na skale przy wejściu do portu  czeka na Was  rzeźba Mariana wsiadającego na rower stojący na desce.  Oczywiście na głowie  Mariana  nie mogło zabraknąć kasku. Trzeba przyznać, że twórca rzeźb zadbał o najmniejsze szczegóły.

Dokładne parametry GPS Mariana wsiadającego na rower:  54.179100, 15.559932

Zadowolone dziecko stojące przy rzeźbie mewy - Marian wsiadający na rower w Kołobrzegu - Port Jachtowy w Kołobrzegu

Rzeźba mewy - Kołobrzeg, Marian wsiadający na rower, Port Jachtowy w Kołobrzegu

Dziecko stojące przy rzeźbie mewy w Kołobrzegu - Marian wsiadający na rower - Port Jachtowy w KołobrzeguRzeźba mewy wsiadającej na rower - Marian wsiadający na rower - stojąca w Porcie Jachtowym w Kołobrzegu

Ławka Rybak i Rybaczka w Porcie Jachtowym w Kołobrzegu

Port Jachtowy w Kołobrzegu - zima, niebieskie niebo

Jako ciekawostkę dodam, że  podczas odwiedzin u Mariana wsiadającego na rower warto również przejść na drugą stronę Portu Jachtowego w Kołobrzegu.  Znajdziecie tam  rzeźbę odlaną z brązu przedstawiającą rybaka oraz jego żonęWspólnie próbują naprawić sieć rybacką,  która tworzy wspomnianą ławeczkę. Możecie podziwiać z niej port jachtowy oraz rybacki.

Ławka została zadedykowana rybakom oraz ich rodzinom.

Ławkę przygotował Pan Romuald Wiśniewski.

Dokładne parametry GPS ławki Rybak i Rybaczka:  54.177108, 15.558149

Ławka Rybak i Rybaczka w Porcie Jachtowym w Kołobrzegu, niebieskie niebo, widok na port

Marian Wolontariusz WOŚP

Uśmiechnięte dziecko stojące obok rzeźby mewy w Kołobrzegu - Marian Wolontariusz WOŚP

Przy ulicy Mariackiej w samym centrum Kołobrzegu  znajdziecie  rzeźbę Mariana Wolontariusza WOŚPWe wrześniu 2020 pomnik Mariana odkrył sam Jurek Owsiak.

Marian Wolontariusz WOŚP  ma czapeczkę Mikołaja z pomponem, okulary. Marian dmucha w instrument dęty – suzafon i trzyma skrzydłem puszkę z datkami dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dokładne parametry GPS Marian Wolontariusz WOŚP:  54.174895, 15.575878

Marian Wolontariusz WOŚP - rzeźba mewy w Kołobrzegu

Marian Wolontariusz WOŚP - rzeźba puszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Kołobrzeg

Marian Kopernikański

Marian Kopernikański - pomnik mewy - Kołobrzeg - uśmiechnięte dziecko pozujące przy rzeźbie

Mariana Kopernikański  usytuowany jest  przy budynku  I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu  (ulica Śliwińskiego).  Został on odsłonięty  w 75. rocznicę powstania liceum.  Ma on podobno przynosić szczęście licealistom.

Marian Kopernikański  siedzi dumnie na murku przed budynkiem wspomnianego liceum,  oplata skrzydłem pomiarowy przyrząd astronomiczny – astrolabium, na którym zamieszczone są znaki zodiaku. Na czubku głowy ma małą okrągłą czapeczkę zwaną piuska.

Dokładne parametry GPS Mariana Kopernikańskiego:  54.173782, 15.564715

Marian Kopernikański - pomnik mewy w Kołobrzegu

Marian Kapitan

Marian Kapitan  znajduje się  na obrzeżach Kołobrzegu w dzielnicy Podczele na ulicy Lwowskiej przy Apartamentach koło Brzegu.  Z naszej kwatery musieliśmy przejechać samochodem około 8 km, aby dostać się na miejsce.

Marian Kapitan  siedzi na kotwicy, ma czapkę marynarską kapitana oraz przewieszoną przez szyję lornetkę.

Dokładne parametry GPS Mariana Kapitana:  54.192185, 15.668406

Będąc  w dzielnicy Podczele  warto wydłużyć wycieczkę o wizytę w miejscowości  Ustronie Morskie  (około 3 km drogi).

Rzeźba - Marian kapitan znajdujący się przy apartamentach koło Brzegu w Kołobrzegu Podczele

Zadowolone dziecko stojące przy rzeźbie Mariana kapitana - Podczele - Kołobrzeg

Marian Ratownik

Kołobrzeg - plaża zachodnia - wschód słońca - Marian Ratownik obserwujący plażę przez lornetkęMiło mi poinformować, że  pierwszego sierpnia 2022 roku w Kołobrzegu  pojawiła się  kolejna rzeźba uroczej mewy.  Spotkać ją można  na tarasie widokowym przy zejściu na plażę zachodnią.

Rzeźba  tym razem przedstawia  Mariana Ratownika,  który  bacznie pilnuje bezpieczeństwa na plaży zachodniej.  Skupiony  Marian  patrzy na  wypoczywających na plaży turystów przez lornetkęa pod swoim skrzydłem trzyma boję ratunkową.

Dokładne parametry GPS Mariana Ratownika:  54.17918, 15.53773

Marian Ratownik o wchodzie słońcaMarian Ratownik Kołobrzeg, rzeźba mewy ratownika o wschodzie słońcaKołobrzeg, taras widokowy przy zejściu na plażę zachodnią, zimowy wschód słońcaRzeźba mewy - Marian Ratownik o wschodzie słońca

Uśmiechnięte dziecko, rzeźba mewy w Kołobrzegu - Marian Ratownik o wschodzie słońcaPlaża zachodnia w Kołobrzegu - wschód słońca

Marian Ratownik o zachodzie słońcaMarian Ratownik o zachodzie słońca - rzeźba mewy w Kołobrzegu

Rzeźba mewy w Kołobrzegu - Marian Ratownik - plaża zachodnia w Kołobrzegu

Marian Ratownik Kołobrzeg, rzeźba mewy ratownikaMarian Ratownik - figurka mewy w Kołobrzegu

Marian Plażowicz

Marian Wczasowicz Kołobrzeg, rzeźba mewy wypoczywająca na leżaku na ul. Antoniego Sułkowskiego w KołobrzeguSpacerując  po kołobrzeskiej promenadzie ulicą Antoniego Sułkowskiego zaraz przy zejściu na plażę mniej więcej na wysokości Hotelu Marine  znajdziecie całkiem  nową rzeźbę mewy  przedstawiającą  Mariana Plażowicza.  Zrelaksowany  Marian  rozsiadł się wygodnie na leżaku z drinkiemktóry przyozdobiony jest parasolką.  W drinku nie brakuje również słomki.  Jego głowę chroni przed słońcem kapelusz.

Dokładne parametry GPS Mariana Plażowicza:  54.189584, 15.603020 

Uśmiechnięte dziecko, w tle rzeźba mewy - Marian Plażowicz

Rzeźba mewy na leżaku - Kołobrzeg - Marian Plażowicz

Mariany Sportowe

W drugiej połowie czerwca 2023 r. w Kołobrzegu pojawiły się trzy nowe rzeźby mew.  Tym razem są to  MARIANY SPORTOWE  🏊‍♂️🏀⚽  Nie mogłam przejść obojętnie obok informacji  o nowych Marianach.  Tegoroczny letni urlop spędzamy  w Jarosławcu.  Postanowiliśmy wybrać się  na wycieczkę do Kołobrzegu w celu zobaczenia nowych rzeźb tych uroczych mew. Pokonaliśmy w tym celu aż 100 km w jedną stronę – było warto! 😊

Gdzie szukać SPORTOWYCH MARIANÓW?  Znaleźć je można  przy kompleksie sportowym „MILENIUM” w Kołobrzegu. Dokładne lokalizacje SPORTOWYCH MARIANÓW podaję poniżej.

Marian Pływak

Muszę przyznać, że  Marian Pływak  zrobił największe wrażenie na naszym dziewięciolatku. Sam ostatnio poświęca sporo czasu na treningi pływania, więc  rzeźba mewy w okularach pływackich przygotowująca się do skoku do wody  przypadła Mu bardzo, ale to bardzo do gustu.

Mariana Pływaka  znajdziecie zaraz  przy wejściu na basen – MOSiR Basen Milenium w Kołobrzegu.

Dokładne parametry GPS Mariana Pływaka:  54.174537, 15.565307

Wejście na basen - MOSiR Basen Milenium w Kołobrzegu, rzeźba mewy - Marian Pływak

Rzeźba mewy - Marian Pływak w Kołobrzegu, jeden z trzech Marianów Sportowych

Uśmiechnięte dziecko pozujące przy rzeźbie mewy - Sportowy Marian w Kołobrzegu - Marian pływak

Rzeźba mewy - jedna z trzech rzeźb przedstawiająca Mariany Sportowe - Marian Pływak

Marian Koszykarz

Rzeźba przedstawia mewę z piłką do koszykówki.

Mariana Koszykarza  znajdziecie  w okolicy wejścia do Hali Milenium.

Dokładne parametry GPS Mariana Koszykarza:  54.174416, 15.566316

Uśmiechnięte dziecko pozujące przy rzeźbie mewy w Kołobrzegu - Marian Koszykarz

Marian Sportowy - Marian Koszykarz - rzeźba mewy w Kołobrzegu

Marian Piłkarz

Marian Piłkarz…  Rzeźba mewy,  której nie mogliśmy namierzyć 😅 Krążyliśmy  wokół stadionu i obiektu Milenium  w poszukiwaniu ostatniego  SPORTOWEGO MARIANA…  Przez moment myśleliśmy, że nic z tego nie będzie. A to wszystko przez Zlot Food Truck… 😋 Jeden z samochodów skutecznie zasłonił nam  Mariana Piłkarza 😅

Marian Piłkarz  'robi wślizg’ (a może strzela 'z woleja’?), na nogach ma korki, jak na piłkarza przystało.

Mariana Piłkarza  znajdziecie na murku przy Stadionie Piłkarskim im. Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu  (na wysokości sektoru A).

Dokładne parametry GPS Mariana Piłkarza:  54.175498, 15.561181

Uśmiechnięte dziecko pozujące przy rzeźbie mewy - Marian Piłkarz - Marian Sportowy w KołobrzeguMarian Piłkarz - Marian Sportowy, rzeźba mewy w Kołobrzegu

Kołobrzeg zachód słońca

Na koniec chcę się z Wami podzielić  zimowymi zachodami słońca,  które mieliśmy okazję podziwiać podczas naszego pobytu w Kołobrzegu.Morze Bałtyckie - zachód słońca na kołobrzeskiej plażyDziecko idące brzegiem morza podczas zachodu słońca - KołobrzegZachód słońca nad Morzem Bałtyckim

Zachód słońca na kołobrzeskiej plażyZachód słońca w Kołobrzegu - plaża

Tym ciepłym akcentem żegnam się z Wami  💛

Zobacz koniecznie:   Miasto Myszy Kołobrzeg

Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl  i na Instagramie: @greenmagpic

Media społecznościowe Facebook i Instagram

24 komentarze

 1. Prawdziwe kompendium marianistyczne, za które bardzo dziękuję. Miło mi bardzo, że Marian zainspirował autora tego blogu.
  Pozdrawiam
  Tata Mariana
  P.S. Już niedługo – mam nadzieję – będą kolejne Mańki

  1. Panie Darku, bardzo dziękuję za ten komentarz – naprawdę dużo dla mnie znaczy. Jesteśmy wszyscy zachwyceni Pana Marianami. Z wielką przyjemnością wzbogacę artykuł o opisy kolejnych Marianów 🙂 Mam ogromną nadzieję, że zimą ponownie zawitamy do Kołobrzegu. Pozdrawiamy serdecznie z zaśnieżonego Bielska-Białej oraz trzymamy mocno kciuki za kolejne Mańki!

 2. Mariany „som” super.Gratuluję pomysłu. Zabawa w poszukiwania sympatycznych Mańków jest przednia a poza tym dla turystów jest to okazja do spacerów po Kołobrzegu i poznania tegoż. W styczniu 2022 wyruszyłam i ja w odwiedziny do Marianów. Co prawda nie do wszystkich dotarłam,bo za późno je odkryłam a trzeba było wracać w Krainę Scyzoryków,ale tej zimy zabiorę ze sobą czarownicę z Łysej Góry i będziemy we dwie lokalizować kolejne mewy. Już się nie mogę doczekać spacerów zimową plażą.

  1. Witam, dziękuję bardzo za komentarz oraz podzielenie się swoją opinią na temat kołobrzeskich Marianów 😊 Do zimy już całkiem niedaleko 😍 Ani się Pani nie obejrzy, a będzie spacerować brzegiem morza… 😉 Co do Marianów to rzeczywiście warto zobaczyć je na własne oczy. Podobno są już w planach kolejne trzy rzeźby. Tym razem będą to Mariany Sportowe 😍 Marian Pływak, Marian Piłkarz oraz Marian Koszykarz 🤗😊 Jak dobrze pójdzie to i my zawitamy tej zimy do Kołobrzegu 😊 Pozdrawiam serdecznie 🤗😊

  1. Bardzo się cieszę, że szukanie Marianów sprawiło Ci tyle radości 😊 Dzięki rzeźbom tych uroczych mew można poznać troszkę lepiej Kołobrzeg. Zapewne do wielu miejsc byśmy nie trafili gdyby nie Mariany 🙂 Życzę Ci udanego wypoczynku w Kołobrzegu 🤗🌅🙂

 3. Spacer szlakiem Marianów zaliczony 🙂 Świetny pomysł z rzeźbami, a ich szukanie daje wiele radości. Dziękujemy 🙂
  Jedna uwaga techniczna, Marian plażowicz jest obecnie pozbawiony parasolki od napoju (złamaną trzyma pod skrzydłem).

  1. Super, że spacer szlakiem kołobrzeskich Marianów zaliczacie do udanych. Dziękuję bardzo za newsa. Mam nadzieję, że szybko pomogą Marianowi Plażowiczowi i parasolka wróci na swoje miejsce 🙂 A może już wróciła… Pozdrawiam serdecznie z Bielska-Białej 🙂

  1. Dziękuję bardzo za informację 😊 Miło mi poinformować, że w Kołobrzegu pojawiły się trzy nowe rzeźby mew. Tym razem są to Mariany Sportowe – Marian Pływak, Marian Koszykarz oraz Marian Piłkarz 😊 Pozdrawiam serdecznie 🤗

 4. na dzień 1.07.23 parasolki u Mariana Plażowicza nadal brak. Dzięki za aktualizowany spis Marianów! Jest bardzo przydatny i będę się nim posiłkować podczas kolejnej wizyty w Kołobrzegu. 6 punktów marianowych mam już zaliczonych. a bilet na molo stan 1.07.23 wzrósł do 7 zł za normalny. pozdrawiam.

  1. Bardzo dziękuję za tyle cennych informacji 😊😍 Każda aktualizacja wpisu o nowe rzeźby mew sprawia mi dużo radości 😉 Ale chyba najbardziej cieszy mnie świadomość, że wpis jest pomocny 😍 Gratuluję odkrycia sześciu Marianków 😊 Jeszcze jedna wizyta w Kołobrzegu i na pewno będzie komplet 🤩🙂 Pozdrawiam serdecznie z Bielska-Białej 😊🤗😊

   1. Super zabawa w szukaniu Marianów. Challenger zaliczony. Odnalezione wszystkie. Najtrudniej było dotrzeć do Mariana pirata, a tyle razy koło niego przechodziliśmy – zaćmienie nas ogarnęło. Ale są i ze wszystkimi zrobione zdjęcia. Czekamy na nowe. Pozdrawiamy już z Kalisza

 5. Witam
  Wszystkie Marianki zaliczone :):)
  Cała rodzinka Marianków została sfotografowana :):)
  Dzisiaj były sfotografowane dwa najbardziej oddalone Marianki od siebie :):)
  Dziękuję bardzo :):)
  Pozdrawiam serdecznie :):)

 6. Witam. Podpowiem że w gminie Mielno w takiej formie są nowe Morsiki, na razie jest ich 6 sztuk, po jednym w Unieściu, Mielnie (plus duży pomnik Morsa), Mieleńku, w Chłopach, w Sarbinowie i w Gąskach. Morsiki nazywają się:
  👉 Sarbinek z Sarbinowa
  👉 Florian z Mielenka
  👉 Uniesty z Unieścia
  👉 Gęsiorek z Gąsek
  👉 Franuś z Chłopów

  1. Witam serdecznie 🤗 Ale super! Bardzo dziękuję za informację o Morikach (ależ mają przeurocze imiona) 🤗🙂 Nad morzem będziemy niestety dopiero w czerwcu, ale jak tylko będziemy w okolicy Mielna na pewno odwiedzimy wszystkie Morisiki 😁 Pozdrawiam serdecznie z Bielska-Białej 🙂🍂☀🍂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *