Rzeźby mew w Kołobrzegu – Mewy Mariany

Mewa, w tle morze oraz molo - Kołobrzeg

W tym roku pierwszy tydzień ferii zimowych spędziliśmy nie jak zawsze  w górach, lecz  nad Morzem Bałtyckim .  Odwiedziliśmy leżący w województwie zachodniopomorskim – Kołobrzeg,  który w drugiej połowie lutego tętnił życiem. Stoiska z pamiątkami, ciepłe pączki, spacery po plaży, przepiękne zachody słońca… No i one… urocze  rzeźby mew,  które  czekają na turystów w różnych zakątkach KołobrzeguMariany ,  bo tak się nazywają, są nie lada atrakcją i to nie tylko dla najmłodszych turystów. My  w naszym rodzinnym mieście Bielsku-Białej   mamy szlak postaci z bajek,  a tu  w Kołobrzegu  mają szlak Marianów.  Nie mogliśmy przejść obojętnie obok tej atrakcji. My odkrywanie rzeźb rozłożyliśmy sobie na cały wyjazd.

Twórcą kołobrzeskich rzeźb mew  jest  Pan Romuald Wiśniewski.  Wszystkie  Mariany zostały wykonane według projektów  Pana Dariusza Jakubowskiego Rzeźby mew,  podobnie jak  bielskie pomniki są wylane z brązuKołobrzeskie rzeźby  nie są dużych rozmiarów, bo  mierzą około 30 – 40 cmPierwsza rzeźba stanęła w Kołobrzegu w 2019 roku.  Na dzień dzisiejszy znajdziemy je już  w siedmiu lokalizacjach.

Mariany zdjęcia i opis

Marian na deskorolce

Marian na deskorolce Kołobrzeg - Molo w Kołobrzegu

Pierwsza rzeźba,  którą napotkaliśmy to  Marian siedzący na deskorolce.  To typowy ‚luzak’ w czapce z daszkiem odwróconej do tyłu, z masywnym łańcuchem na szyi z wisiorem z literką M, w oczy rzuca się również sportowe wiązane obuwie.  Marian ustawiony jest na murku tuż obok kołobrzeskiego molo.  Myślę, że dzięki doskonałej lokalizacji  Marian na deskorolce  jest najpopularniejszym oraz najczęściej fotografowanym Marianem w Kołobrzegu.

Dokładne parametry GPS Mariana na deskorolce:  54.186592, 15.561684

Uśmiechnięte dziecko pozujące przy figurce mewy - Marian na deskorolce w Kołobrzegu, w tle kołobrzeskie moloKołobrzeg - Marian na deskorolce, morze, mewy

Molo w Kołobrzegu

Molo w Kołobrzegu, morze BałtyckieJako ciekawostkę dodam, że  molo w Kołobrzegu ma aż 220 metrów długości i 9 metrów szerokościNa końcu mola – na pokładzie dolnym działa kawiarnia TRio Molo CafeW sezonie letnim (od 1 maja 2022 do 30 września 2022) wstęp na molo jest płatny  (wejście przez bramki).   Bilet normalny kosztuje 6 zł,  a  ulgowy 3 zł .  My będąc w lutym spacerowaliśmy po kołobrzeskim molo   za darmo.  Platforma spacerowa usytuowana jest około cztery i pół metra nad poziomem morza. Poniżej prezentuję Wam kilka zdjęć z molo podczas sztormu. Mewy, morze, molo w KołobrzeguSztorm w Kołobrzegu, molo, fale, niebieskie nieboMolo w Kołobrzegu podczas sztormu

Sztorm w Kołobrzegu, molo w KołobrzeguŁabędź na tle kołobrzeskiego molo

Marian Pirat

Marian Pirat Kołobrzeg - mewa siedząca na beczce rumu

Będąc na  kołobrzeskim molo  warto wybrać się na spacer deptakiem Marii Radziewiczówny. Po drodze koniecznie skosztujcie  najlepszych w Kołobrzegu ciepłych pączkówPo prawej stronie deptaku w ogródku ośrodka Poznanianka dumnie stoi Marian Pirat na drewnianej beczce z whisky znanej firmy Jack DanielsW sezonie zimowym (luty 2022) bar był nieczynny  i  zdjęcie Mariana Pirata  mogłam zrobić jedynie zza ogrodzenia. Przypuszczam, że  w sezonie letnim z dostępem do Mariana nie ma żadnego problemu.

Marian pirat  z dumą nosi kapelusz piracki z czaszką, w jego dziobie nie mogło zabraknąć fajki, zdobi go też pas ze strzelbą. Pod skrzydłem kurczowo trzyma beczkę, a za nim można dostrzec leżącą skrzynię, w której zapewne przechowuje swoje łupy.

Dokładne parametry GPS Mariana Pirata:  54.184358, 15.575442

Marian Pirat w Kołobrzegu

Mariany Marylka, Fotograf i Junior

Mariany w Kołobrzegu - Marylka, Fotograf i Junior

Dosłownie kilka metrów dalej  w sąsiedztwie kortów tenisowych na Deptaku Sikorskiego  znajdziecie uroczą  trzyosobową rodzinkę Marianów.  Czeka tu na Was dumna  Marylka  w kapeluszu i okularach przeciwsłonecznych siedząca na murku. Szyję   Marylki zdobi łańcuszek z wisiorkiem z literą M. W oczy rzuca się również torebka, letnie obuwie oraz kubek z kawą. Na drugim murku zobaczycie natomiast   Mariana Fotografa  w kapelusiku, z aparatem fotograficznym przewieszonym przez szyję obejmującego ojcowskim skrzydłem  Mariana Juniora  w czapeczce i eleganckich butach.

Dokładne parametry GPS Marianów Marylki, Fotografa i Juniora:  54.184609, 15.575748

Mariany w Kołobrzegu - Marylka w kapeluszu i okularach przeciwsłonecznych, deptak Sikorskiego w Kołobrzegu

Mariany Fotograf i Junior w Kołobrzegu

Marian wsiadający na rower

Dziecko stojące przy rzeźbie mewy w Kołobrzegu - Marian wsiadający na rower - Port Jachtowy w Kołobrzegu

Naszym następnym celem był  Port Jachtowy w Kołobrzegu.  To tutaj  na skale przy wejściu do portu  czeka na Was  rzeźba Mariana wsiadającego na rower stojący na desce.  Oczywiście na głowie  Mariana  nie mogło zabraknąć kasku. Trzeba przyznać, że twórca rzeźb zadbał o najmniejsze szczegóły.

Dokładne parametry GPS Mariana wsiadającego na rower:  54.179100, 15.559932

Rzeźba mewy wsiadającej na rower - Marian wsiadający na rower - stojąca w Porcie Jachtowym w Kołobrzegu

Marian Wolontariusz WOŚP

Uśmiechnięte dziecko stojące obok rzeźby mewy w Kołobrzegu - Marian Wolontariusz WOŚP

Przy ulicy Mariackiej w samym centrum Kołobrzegu  znajdziecie  rzeźbę Mariana Wolontariusza WOŚPWe wrześniu 2020 pomnik Mariana odkrył sam Jurek Owsiak.

Marian Wolontariusz WOŚP   ma czapeczkę Mikołaja z pomponem, okulary. Marian dmucha w instrument dęty – suzafon i trzyma skrzydłem puszkę z datkami dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dokładne parametry GPS Marian Wolontariusz WOŚP:  54.174895, 15.575878

Marian Wolontariusz WOŚP - rzeźba mewy w Kołobrzegu

Marian Wolontariusz WOŚP - rzeźba puszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Kołobrzeg

Marian Kopernikański

Marian Kopernikański - pomnik mewy w Kołobrzegu

Mariana Kopernikański usytuowany jest  przy budynku  I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu (ulica Śliwińskiego).  Został on odsłonięty  w 75. rocznicę powstania liceum.  Ma on podobno przynosić szczęście licealistom.

Marian Kopernikański  siedzi dumnie na murku przed budynkiem wspomnianego liceum,  oplata skrzydłem pomiarowy przyrząd astronomiczny – astrolabium, na którym zamieszczone są znaki zodiaku. Na czubku głowy ma małą okrągłą czapeczkę zwaną piuska.

Dokładne parametry GPS Mariana Kopernikańskiego:  54.173782, 15.564715

Marian Kopernikański - pomnik mewy - Kołobrzeg

Marian Kapitan

Marian Kapitan  znajduje się  na obrzeżach Kołobrzegu w dzielnicy Podczele na ulicy Lwowskiej przy Apartamentach koło Brzegu.  Z naszej kwatery musieliśmy przejechać samochodem około 8 km, aby dostać się na miejsce.

Marian Kapitan  siedzi na kotwicy, ma czapkę marynarską kapitana oraz przewieszoną przez szyję lornetkę.

Dokładne parametry GPS Mariana Kapitana:  54.192185, 15.668406

Będąc  w dzielnicy Podczele  warto wydłużyć wycieczkę o wizytę w miejscowości  Ustronie Morskie  (około 3 km drogi).

Rzeźba - Marian kapitan znajdujący się przy apartamentach koło Brzegu w Kołobrzegu Podczele

Zadowolone dziecko stojące przy rzeźbie Mariana kapitana - Podczele - Kołobrzeg

Marian Ratownik

Miło mi poinformować, że  pierwszego sierpnia 2022 roku w Kołobrzegu  pojawiła się  kolejna rzeźba uroczej mewy.  Spotkać ją można  przy zejściu na plażę zachodnią.

Rzeźba  tym razem przedstawia   Mariana Ratownika,  który  bacznie pilnuje bezpieczeństwa na plaży zachodniej.  Skupiony  Marian  patrzy na  wypoczywających na plaży turystów przez lornetkęa pod swoim skrzydłem trzyma boję ratunkową.

Dokładne parametry GPS Mariana Ratownika: 54.17918, 15.53773

Marian Ratownik - figurka mewy w Kołobrzegu
Rzeźba mewy w Kołobrzegu - Marian Ratownik patrzący przez lornetkę na plażę zachodnią

Kołobrzeg zachód słońca

Na koniec chcę się z Wami podzielić  zimowymi zachodami słońca ,  które mieliśmy okazję podziwiać podczas naszego pobytu w Kołobrzegu.Morze Bałtyckie - zachód słońca na kołobrzeskiej plażyDziecko idące brzegiem morza podczas zachodu słońca - KołobrzegZachód słońca nad Morzem Bałtyckim

Zachód słońca na kołobrzeskiej plażyZachód słońca w Kołobrzegu - plaża

Tym ciepłym akcentem żegnam się z Wami 💛

Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi górskimi wojażami zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku:  Blog szlakowe.pl    Zapraszam również na mój  Instagram:  @greenmagpic

6 komentarzy

 1. Prawdziwe kompendium marianistyczne, za które bardzo dziękuję. Miło mi bardzo, że Marian zainspirował autora tego blogu.
  Pozdrawiam
  Tata Mariana
  P.S. Już niedługo – mam nadzieję – będą kolejne Mańki

  1. Panie Darku, bardzo dziękuję za ten komentarz – naprawdę dużo dla mnie znaczy. Jesteśmy wszyscy zachwyceni Pana Marianami. Z wielką przyjemnością wzbogacę artykuł o opisy kolejnych Marianów 🙂 Mam ogromną nadzieję, że zimą ponownie zawitamy do Kołobrzegu. Pozdrawiamy serdecznie z zaśnieżonego Bielska-Białej oraz trzymamy mocno kciuki za kolejne Mańki!

 2. Mariany „som” super.Gratuluję pomysłu. Zabawa w poszukiwania sympatycznych Mańków jest przednia a poza tym dla turystów jest to okazja do spacerów po Kołobrzegu i poznania tegoż. W styczniu 2022 wyruszyłam i ja w odwiedziny do Marianów. Co prawda nie do wszystkich dotarłam,bo za późno je odkryłam a trzeba było wracać w Krainę Scyzoryków,ale tej zimy zabiorę ze sobą czarownicę z Łysej Góry i będziemy we dwie lokalizować kolejne mewy. Już się nie mogę doczekać spacerów zimową plażą.

  1. Witam, dziękuję bardzo za komentarz oraz podzielenie się swoją opinią na temat kołobrzeskich Marianów 😊 Do zimy już całkiem niedaleko 😍 Ani się Pani nie obejrzy, a będzie spacerować brzegiem morza… 😉 Co do Marianów to rzeczywiście warto zobaczyć je na własne oczy. Podobno są już w planach kolejne trzy rzeźby. Tym razem będą to Mariany Sportowe 😍 Marian Pływak, Marian Piłkarz oraz Marian Koszykarz 🤗😊 Jak dobrze pójdzie to i my zawitamy tej zimy do Kołobrzegu 😊 Pozdrawiam serdecznie 🤗😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *