Spis treści
»Witajcie Kochani! W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam bardzo ciekawe miejsce na mapie Beskidu Śląskiego – Trójstyk granic Polski, Czech i Słowacji. Wybierając się na Trójstyk beskidzki będziecie mogli poczuć jak to jest być w trzech państwach niemalże jednocześnie. My wybraliśmy się na Trójstyk szlakiem żółtym z polskiej Jaworzynki (Gmina Istebna ). Szlak żółty jest krótki (około 2 km w dwie strony), łatwy oraz przyjemny. Spokojnie można wybrać się na niego całą rodziną. Mile widziane są tu również dzieci w wózkach, ponieważ szlak żółty prowadzi praktycznie do samego Trójstyku szeroką asfaltową drogą. Następnie są schody, wzdłuż których jest zjazd dla wózków dziecięcych oraz dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich . Teren na Trójstyku beskidzkim jest wspaniale zagospodarowany (siłownia na świeżym powietrzu, plac zabaw, wiaty wypoczynkowe z paleniskami, tablice informacyjne z mapami oraz ciekawostkami).
Trasa: Jaworzynka Trzycatek rondo (szlak żółty) – Nad Trojmezim – Trójstyk – powrót tą samą trasą
Data: 26 sierpień 2022
Dystans: około 2 km
Czas trwania wycieczki: około 50 minut
Minimalne wzniesienie: 557m
Maksymalne wzniesienie: 620m
Trójstyk Polska – Czechy – Słowacja trasa
Trójstyk Jaworzynka parking
Samochód zaparkowaliśmy na niedużym parkingu znajdującym się zaraz przy rodzie Trzycatek w Jaworzynce.
Parking jest płatny: 5 zł / godzina postoju
Godzina w zupełności nam wystarczyła na dojście szlakiem żółtym do Trójstyku i zwiedzenie okolicy.
WAŻNE! Opłatę za parking należy uiścić w Centrum Wypoczynkowo – Sportowym Jaworzynka na ulicy Jaworzynka 89 (budynek obok Kościoła w Jaworzynce).

Po opłaceniu parkingu wróciliśmy w okolice ronda (przystanek autobusowy) na szlak żółty. Drogowskaz poinformował nas, że do Trójstyku Granic Polski, Czech i Słowacji mamy 15 minut drogi. Tak jak już wspominałam szlak żółty prowadzi szeroką asfaltową drogą , która nie należy do wymagających. Oczywiście momentami droga idzie w górę, ale nie są to jakieś straszne wzniesienia. Po drodze mijaliśmy liczne zabudowania. Na szlaku żółtym jest również mały sklepik z pamiątkami – można kupić w nim np. odznakę turystyczną. Niestety sklepik w dniu naszej wycieczki był nieczynny. Im bliżej byliśmy Trójstyku granic tym piękniejsze mogliśmy podziwiać beskidzkie krajobrazy . Ze szlaku żółtego jest doskonale widoczna choćby koniakowska Ochodzita.
Na słupie zauważyliśmy oznaczenie biegnącej tu ŚCIEŻKI TRZECH HARNASI.
0,8 km – szlak żółty skręca z szerokiej asfaltowej drogi w lewo. Weszliśmy na wspomniane we wstępie schody. Patrząc na lewo jest siłownia pod chmurką oraz plac zabaw.
Trójstyk granic Jaworzynka
Punkt styku granic Polski, Czech i Słowacji położony jest w jarze (8m szerokości, 34 m głębokości) – Potok Wały . Trzy graniczące ze sobą państwa są oznaczone tu mierzącymi 240 cm granitowymi monolitami. Od niedawna jest możliwość przejścia po nowo wybudowanym moście z Polski na stronę słowacką.
Swój początek ma tu ZBÓJNICKA ŚCIEŻKA TRZECH HARNASI – Jaworzynka – Zwardoń – Sól Kiczora – Milówka – Rajcza (mapa poniżej – punkty odpoczynkowe, punkty widokowe, punkty naprawy rowerów). Dodam, że nie tylko piechurzy znajdą tu coś dla siebie – jest to również idealne miejsce dla osób lubiących wycieczki rowerowe.
Po prawej stronie schodów znajduje się drewniany budynek, w którym znajduje się restauracja – aktualnie jest jednak nieczynna.
Po chwili doszliśmy do miejsca oznaczonego jako Trójstyk granic Polski, Czech i Słowacji – 554 m n.p.m. Jest tu wspomniany granitowy monolit oznaczający Rzeczpospolitą Polskę.
Po prawej stronie szlaku żółtego jest drewniana wiata z paleniskiem znajdująca się ona po stronie czeskiej – 555 m n.p.m. Nie mogło również zabraknąć granitowego monolitu oznaczającego Czechy.
Następnie zdecydowaliśmy się przejść po moście na stronę słowacką. Minęliśmy znak z napisem GRANICA PAŃSTWA. Po chwili byliśmy u naszych słowackich sąsiadów. Za mostkiem możecie odpocząć na ławeczkach, są tu drewniane wiaty, tablice informacyjne. No i oczywiście ostatni już monolit z wygrawerowanym słowackim godłem.
Trójstyk Jaworzynka – filmik
Powrót na parking szlakiem żółtym poszedł nam bardzo sprawnie, ale to nie był koniec naszej wycieczki. Z Jaworzynki ruszyliśmy do Wisły Jurzyków. Wybraliśmy się szlakiem żółtym na Stożek Wielki (Beskid Śląski). To był piękny, pełen przygód dzień!
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl oraz na Instagramie: @greenmagpic
Zdobywamy Szczyty dla Hospicjum 2022