Dzisiaj zabiorę Was ponownie do województwa zachodniopomorskiego. Jak już wiecie z poprzednich wpisów, aktualnie jesteśmy w Jarosławcu i odkrywamy nowe miejsca oraz okoliczne atrakcje. Wczoraj wybraliśmy się do wsi Wicie, przez którą przebiega trasa piesza oraz szlak rowerowy (R10, Nadmorski Szlak Hanzeatycki) prowadzący wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego. Tym widokowym deptakiem można dotrzeć do Darłowa. Trasa jest o tyle ciekawa, że prowadzi przez mierzeję Kopań, mija się na niej kanał łączący wspomniane jezioro z Morzem Bałtyckim, po drodze można podziwiać dzikie, wolne od turystów plaże.
Dla kogo jest ta trasa? Dla każdego, kto lubi spacery 😊 Spokojnie można się na nią wybrać z całą rodziną. Duża część trasy wiedzie szeroką, asfaltową drogą, początkowo osłoniętą przez drzewa od wiatru.
Na początku trasy we Wsi Wicie jest zakaz wjazdu dla samochodów (zakaz ten nie dotyczy oczywiście rowerów 😉).
Data wycieczki: 2 lipiec 2023r.
Dystans: około ok 10 km
Czas trwania: około 2,5 h (sam przemarsz)
Wieś Wicie
Tak jak już wspominałam naszą wycieczkę zaczynamy we wsi Wicie przy Placu Bursztynowym, w okolicy wejścia na plażę. Dodam tylko, że w okolicy placu są dostępne bezpłatne miejsca parkingowe. Powyżej podaję parametry GPS Placu Bursztynowego w Wiciu.
Wicie geograficzny środek polskiego wybrzeża
Jeszcze przed opisem trasy mała ciekawostka 😊 Będąc w okolicy Placu Bursztynowego w Wiciu warto zwrócić uwagą na pomnik, z którego można się dowiedzieć, że Wieś Wicie to geograficzny środek polskiego wybrzeża.
Mierzeja Kopań trasa z Wicia
Z Placu Bursztynowego ruszamy prosto w kierunku asfaltowej drogi leśnej, na której obowiązuje zakaz wjazdu samochodów (na zachód). Jest tu natomiast ścieżka pieszo-rowerowa. Wchodzimy na teren NATURA 2000 JEZIORO KOPAŃ.
Po chwili mijamy zielony znak z przekreślonym napisem Wicie. Ruch na ścieżce pieszo-rowerowej w dniu naszej wycieczki nie był duży. Nie ma się co dziwić, pogoda nie była za pewna, w każdej chwili mogło się rozpadać. Syn część trasy pokonał na hulajnodze. Po drodze mijaliśmy co jakiś czas zejścia na plażę.
Zdecydowaliśmy się zaglądnąć co dzieje się na plaży. Niebo było dość mocno zachmurzone nad Bałtykiem. Mimo to nie rezygnowaliśmy z dalszej wycieczki.
Po wizycie na plaży kontynuowaliśmy wędrówkę asfaltową drogą, która stała się nieco węższa, ale nadal była wygodna.
Mijamy kolejne zejście na plażę. Asfaltowa droga była na krótkim odcinku zasypana przez nawiany piasek.
Dochodzimy do skalnych wzmocnień (tzw. wał) mających na celu ochronę przed zalaniem. Podobno czasem woda z Morza Bałtyckiego potrafi sięgać mierzei.
Po chwili asfaltowa droga poszła w niepamięć, weszliśmy natomiast na drogę wyłożoną betonowymi płytami, która doprowadziła nas do pięknej plaży i kanału łączącego Jezioro Kopań z Morzem Bałtyckim.
Kanał łączący Jezioro Kopań z Morzem Bałtyckim
Na ok. 3 km przeszliśmy przez mostek prowadzący nad Kanałem łączącym Jezioro Kopań z Morzem Bałtyckim. Za mostkiem skręciliśmy w lewo i wróciliśmy na mierzeję. Naszym celem było w końcu dotarcie do najwęższego miejsca mierzei. Dalej kierowaliśmy się drogą wyłożoną betonowymi płytami. Prze cały czas na tym odcinku towarzyszył nam widok na nadbałtycką szeroką plażę. Choć niebo było dość niebieskie i nie zapowiadało się na deszcz… To była tylko cisza przed burzą 😅
Mierzeja Kopań – widok na Jezioro Kopań i Morze Bałtyckie
Po przejściu od początku około 5 km docieramy do najwęższego miejsca na mierzei Kopań mierzącego około 80 m. To stąd mogliśmy podziwiać spektakularny widok na Jezioro Kopań (na lewo) oraz Morze Bałtyckie (na prawo) jednocześnie.
W tym miejscu byliśmy zmuszeni zawrócić… Choć ciężko w to uwierzyć patrząc na niebieskie niebo na powyższych zdjęciach, nagle spadła na nas ściana deszczu, a do tego doszedł jeszcze porywisty wiatr. Szybkim krokiem udaliśmy się w kierunku wsi Wicie. Od tego punktu do Darłowa zostało jeszcze około 2 km wędrówki betonowymi płytami.
Miejsce to jest po prostu czarujące… 💙 Będąc na Pomorzu Zachodnim odwiedź koniecznie Mierzeję na Jeziorze Kopań.
Inne atrakcje w pobliżu
- Rusinowo wieża widokowa
- Papugarnia Jarosławiec
- Motylarnia Jarosławiec
- Cisowo wiatraki
- Stawek Upiorów Ustka
- Wydma Orzechowska
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic