Trzebiatów atrakcje – Szlak Słonia w Trzebiatowie

Szlak Słonia w Trzebiatowie, czerwony słoń na murach obronnych w Trzebiatowie
SZLAK SŁONIA W TRZEBIATOWIE

Korzystając z pięknej, zimowej pogody, w drodze do Trzęsacza postanowiliśmy zatrzymać się w Trzebiatowie, położonym w województwie zachodniopomorskim. Chcieliśmy lepiej poznać to miasteczko, a świetnym przewodnikiem okazał się Szlak Słonia, który prowadzi przez jego najciekawsze zakątki. Zwiedzanie ułatwiają tablice, na których znajdziecie wiele interesujących informacji o zabytkach, mieście, jego historii, a także o samej bohaterce szlaku, słonicy.

Co ciekawe, choć Trzebiatów nie leży bezpośrednio nad Morzem Bałtyckim, malowniczo rozciąga się nad rzeką Regą. Spacerując jego urokliwymi uliczkami, mogliśmy podziwiać zachwycającą architekturę, zabytkowe kamienice, imponujące mury obronne z basztą… Przepiękne, kolorowe murale… Wybraliśmy się także na targowisko miejskie po słój świeżego miodu i swojskie jajka. W Trzebiatowie można się po prostu zakochać… Jak tylko nadarzy się okazja, na pewno wrócimy ponownie w te strony.

A skąd pomysł na SZLAK SŁONIA w Trzebiatowie? Łączy się z tym bardzo ciekawa opowieść o indyjskiej słonicy Hansken, która podróżowała po Europie Zachodniej i Środkowej, prezentując różne sztuczki, oczywiście za opłatą. O jej niezwykłych umiejętnościach można przeczytać na tablicy przy Moście nad Regą w Trzebiatowie (Przystanek 5). Hansken potrafiła przykładowo maszerować z flagą w trąbie, grać na bębnie, a nawet strzelać z długiej gładkolufowej broni, mimo że słonie z natury boją się huku. Podobno w 1639 roku treser przybył wraz ze swoją sławną słonicą również do Trzebiatowa. 

Data wycieczki: 20 lutego 2025

Dystans: około 3 km 

Cała wycieczka (zwiedzanie bez pośpiechu, zdjęcia, wizyta na placu zabaw przy Pałac nad Młynówką w Trzebiatowie) zajęła nam około półtorej godziny.

Szlak Słonia w Trzebiatowie parking

Samochód zostawiliśmy na płatnym parkingu (parkometr) w sąsiedztwie Rynku Staromiejskiego przy ul. Rynek. Dokładne parametry GPS tego parkingu podaję poniżej.

GPS parking
Parametry GPS parkingu, Trzebiatów: 54.062520, 15.266561

Rynek Staromiejski – Rzeźba Słonia w Trzebiatowie – Przystanek 1

Jako pierwszy odwiedziliśmy oczywiście trzebiatowski Rynek.

Rynek Staromiejski w Trzebiatowie otoczony jest niemalże z każdej strony pięknymi, zabytkowymi kamienicami. Historia trzebiatowskich kamienic sięga przełomu XVII i XVIII wieku. To właśnie tutaj, w jednym z budynków, mieści się główna siedziba władz miejskich Trzebiatowa. Mowa o ratuszu, który był naszym drugim przystankiem na SZLAKU SŁONIA. 

Na trzebiatowskim Rynku znajdziecie rzeźbę sympatycznego słonia wykonującego wygibasy na wielkiej piłce. 

Z Rynku Staromiejskiego rozciąga się także widok na imponujący Kościół Mariacki – kolejny ważny punkt na SZLAKU SŁONIA.

Rynek Staromiejski - Rzeźba Słonia w Trzebiatowie, piękny i słoneczny dzień
RYNEK STAROMIEJSKI – RZEŹBA SŁONIA W TRZEBIATOWIE
Dziecko na Rynku Staromiejskim w Trzebiatowie przy rzeźnie słonia
RYNEK STAROMIEJSKI – RZEŹBA SŁONIA W TRZEBIATOWIE

Rynek Staromiejski – Ratusz w Trzebiatowie – Przystanek 2

Drugim punktem naszej wycieczki był Ratusz w Trzebiatowie, znajdujący się na Rynku Staromiejskim pod adresem Rynek 1.

Pierwszy ratusz w Trzebiatowie, zbudowany w stylu gotyckim, powstał w XV wieku. Niestety w 1679 roku strawił go pożar. Obecny budynek wzniesiono w 1701 roku na pozostałościach pierwotnej konstrukcji. Budynek nie jest szczególnie duży, a uwagę przyciąga przede wszystkim jego wieża, wyróżniająca się ciekawym wyglądem.

Ciekawostką jest, że z trzebiatowskiej wieży ratusza o określonych godzinach (9:00, 12:00, 15:00, 18:00, a w okresie wakacyjnym także o 20:00) można usłyszeć hejnał miejski.

Więcej informacji o Ratuszu w Trzebiatowie i o samym Rynku Staromiejskim w Trzebiatowie znajdziecie na tablicach informacyjnych SZLAKU SŁONIA.

Rynek Staromiejski - Ratusz w Trzebiatowie
RYNEK STAROMIEJSKI – RATUSZ W TRZEBIATOWIE
RYNEK STAROMIEJSKI - RATUSZ W TRZEBIATOWIE
RYNEK STAROMIEJSKI – RATUSZ W TRZEBIATOWIE

Z trzebiatowskiego rynku udaliśmy się w kierunku ulicy Słowackiego. Do Kościoła Mariackiego mieliśmy kawałek, około 200 m.

Kościół Mariacki w Trzebiatowie – Przystanek 3

Następnym punktem na SZLAKU SŁONIA był Kościół Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny – sanktuarium w Trzebiatowie przy ulicy Lipowej 10. 

Kościół w Trzebiatowie został wybudowany w latach 1303-1370 w stylu gotyckim. Jak możemy przeczytać na tablicy informacyjnej przy świątyni, jest to jeden z najstarszych i najwyższych kościołów na Pomorzu Zachodnim. Jego wieża mierzy 90 metrów, dzięki czemu można ją podziwiać z różnych zakątków miasta. W dniu naszej wizyty w Trzebiatowie pomarańczowa cegła, z której wzniesiono kościół, pięknie kontrastowała z błękitem nieba.

KOŚCIÓŁ MARIACKI W TRZEBIATOWIE, NIEBIESKIE NIEBO
KOŚCIÓŁ MARIACKI W TRZEBIATOWIE
KOŚCIÓŁ MARIACKI W TRZEBIATOWIE, TABLICZKA - SZLAK SŁONIA
KOŚCIÓŁ MARIACKI W TRZEBIATOWIE
Tablica SZLAK SŁONIA przy KOŚCIELE MARIACKIM W TRZEBIATOWIE
KOŚCIÓŁ MARIACKI W TRZEBIATOWIE
KOŚCIÓŁ MARIACKI W TRZEBIATOWIE
KOŚCIÓŁ MARIACKI W TRZEBIATOWIE

W sąsiedztwie Kościoła Mariackiego znajduje się lokalny targ, na którym kupiliśmy wspomniany miód i jajka. Naszym następnym celem był Pałac nad Młynówką, do którego mieliśmy około 300 m. Kierowaliśmy się w dół ulicy Henryka Sienkiewicza. Po drodze przy tej samej ulicy na jednej z kamienic mieliśmy okazję podziwiać mural z Gryfem.

Mural Gryf w Trzebiatowie

Mural z Gryfem znajdziecie przy ulicy Henryka Sienkiewicza 24 w Trzebiatowie. Autorem tego dzieła jest Tomasz Cukin Żuk (#Cukin_art).

Mural Gryf w Trzebiatowie przy ulicy Henryka Sienkiewicza
MURAL GRYF W TRZEBIATOWIE

Przy kamienicy z Muralem Gryfa skręciliśmy w lewo i po kilku metrach dotarliśmy na teren Pałacu nad Młynówką.

Pałac nad Młynówką w Trzebiatowie – żółty budynek – Przystanek 4

Historia Pałacu nad Młynówką w Trzebiatowie sięga XII wieku. Obecnie mieści się w nim Trzebiatowski Ośrodek Kultury, a także biblioteka publiczna. W otoczeniu pałacu znajdują się plac zabaw, domki dla owadów oraz tablice edukacyjne. Tuż poniżej budynku przepływa rzeka Młynówka. 

Pałac nad Młynówką znajdziecie przy ulicy Wojska Polskiego 67 w Trzebiatowie. 

PAŁAC NAD MŁYNÓWKĄ W TRZEBIATOWIE, ZIMA, NIEBIESKIE NIEBO
PAŁAC NAD MŁYNÓWKĄ W TRZEBIATOWIE
Szczęśliwe dziecko, duży słoń przy Pałacu nad Młynówką w Trzebiatowie
SŁOŃ PRZY PAŁACU NAD MŁYNÓWKĄ W TRZEBIATOWIE
Plac zabaw przy Pałacu nad Młynówką w Trzebiatowie, zimowe i słoneczne popołudnie
PLAC ZABAW PRZY PAŁACU NAD MŁYNÓWKĄ W TRZEBIATOWIE
Dziecko na placu zabaw przy Pałacu nad Młynówką w Trzebiatowie, zima
PLAC ZABAW PRZY PAŁACU NAD MŁYNÓWKĄ W TRZEBIATOWIE

Naszym kolejnym celem był Zabytkowy Most nad Regą, do którego prowadziła nieco dłuższa trasa – około 500 m. Ruszyliśmy w dół ulicy Dworcowej. Spacer uliczkami Trzebiatowa należał do bardzo przyjemnych, szczególnie, że pogoda w dniu naszej wycieczki nas rozpieszczała.

Most z Delfinami nad Regą w Trzebiatowie – Przystanek 5

Zabytkowy Most nad Regą w Trzebiatowie, położony przy ulicy Dworcowej, to wyjątkowy element miejskiej architektury. Zbudowany w 1905 roku, ma około 54 metry długości i łączy centrum miasta ze stacją kolejową. Jego charakterystycznym elementem są kamienne rzeźby morskich stworów przypominających delfiny, które nadają mu niepowtarzalny klimat. Most ten nie tylko ułatwia komunikację, ale także stanowi ciekawy punkt na mapie Trzebiatowa.

SZLAK SŁONIA – MOST NAD REGĄ W TRZEBIATOWIE
Most nad Regą w Trzebiatowie, zima, niebieskie niebo
MOST NAD REGĄ W TRZEBIATOWIE
MOST NAD REGĄ W TRZEBIATOWIE, słoneczny i zimowy dzień
MOST NAD REGĄ W TRZEBIATOWIE
MOST NAD REGĄ W TRZEBIATOWIE
MOST NAD REGĄ W TRZEBIATOWIE
Most z Delfinami nad Regą w Trzebiatowie, piękny i słoneczny dzień, zima
MOST NAD REGĄ W TRZEBIATOWIE

Po wizycie na Moście nad Regą w Trzebiatowie cofnęliśmy się około 400 m i skręciliśmy w lewo (ul. Wąska), szliśmy wzdłuż zabytkowych murów obronnych w Trzebiatowie. 

Mury obronne w Trzebiatowie- Przystanek 6

Mury obronne w Trzebiatowie wzniesiono w latach 1300–1370, aby chronić miasto przed najazdami. Oryginalnie otaczały Trzebiatów na długości około 2,5 km. Choć z czasem ulegały zniszczeniu, do dziś zachowała się ich spora część około 1600 metrów murów o wysokości od 1 do 6 metrów. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów dawnej fortyfikacji jest Baszta Kaszana, owiana legendą i będąca jedną z najlepiej zachowanych części tych średniowiecznych umocnień.

Turysta z dzieckiem spacerujący wzdłuż murów obronnych w Trzebiatowie
MURY OBRONNE W TRZEBIATOWIE
MURY OBRONNE W TRZEBIATOWIE
MURY OBRONNE W TRZEBIATOWIE
Brama, mury obronne w Trzebiatowie
MURY OBRONNE W TRZEBIATOWIE

Spacer wzdłuż murów obronnych doprowadził nas do Baszty Kaszana. 

Baszta Kaszana / Baszta Prochowa w Trzebiatowie – Przystanek 7

Baszta Kaszana w Trzebiatowie to pięknie zachowana baszta w murach obronnych miasta. Wieża została zbudowana z pomarańczowej cegły i ma 14 m wysokości. Jej historia sięga IV wieku, a nazwa wiąże się z ciekawą legendą. Według opowieści strażnik nocnej warty, przypadkowo upuścił z wysokiej wieży misę z gorącą kaszą, którą właśnie spożywał. Naczynie spadło prosto na głowy mieszkańców Gryfic, którzy potajemnie przygotowywali się do ataku na Trzebiatów. Całe zdarzenie zaalarmowało obrońców miasta i pozwoliło im udaremnić napaść.

Po drugiej stronie Baszty Kaszana i murów obronnych w Trzebiatowie przepływa rzeka Młynówka. W przeszłości baszta pełniła funkcje obronne miasta, przechowywano w niej również proch.

Szlak Słonia w Trzebiatowie, czerwony słoń na murach obronnych w Trzebiatowie
SZLAK SŁONIA W TRZEBIATOWIE
Baszta Kaszana w Trzebiatowie
BASZTA KASZANA W TRZEBIATOWIE
Tablica, Szlak Słonia w Trzebiatowie. Mury obronne i Baszta Kaszana
SZLAK SŁONIA – MURY OBRONNE I BASZTA KASZANA
Baszta Kaszana w Trzebiatowie
BASZTA KASZANA W TRZEBIATOWIE
Dziecko, Baszta Kaszana (Baszta Prochowa) w Trzebiatowie
BASZTA KASZANA W TRZEBIATOWIE
BASZTA KASZANA W TRZEBIATOWIE
BASZTA KASZANA W TRZEBIATOWIE

Przy murach obronnych można podziwiać inne, wspaniałe murale. Mi w szczególności podobały się garaże pokryte malowidłami przedstawiającymi konie. Następnie udaliśmy się w kierunku ulicy Wojska Polskiego. Po około 100 m doszliśmy do Kaplicy Świętego Ducha w Trzebiatowie i kamienicy z muralem. 

Mural „Legenda Baszty Kaszanej”

Mural ten znajdziecie przy ulicy Wojska Polskiego 33 w Trzebiatowie. O samej legendzie pisałam powyżej przy okazji PRZYSTANKU 7 NA SZLAKU SŁONIA – BASZTA KASZANA W TZRBIATOWIE. Ten mural również jest dziełem Tomasza Cukina Żuka (#Cukin_art).

MURAL LEGENDA BASZTY KASZANEJ W TRZEBIATOWIE
MURAL „LEGENDA BASZTY KASZANEJ” W TRZEBIATOWIE

Kaplica Świętego Ducha w Trzebiatowie – Przystanek 8

Kaplica Świętego Ducha w Trzebiatowie znajduje się przy ulicy Wojska Polskiego 44, niedaleko Rynku Staromiejskiego. Podobnie jak Kościół Mariacki, została wzniesiona w stylu gotyckim. Ta zabytkowa świątynia powstała w XIII wieku i obecnie pełni funkcję cerkwi prawosławnej. Budynek jest starannie utrzymany.

Kaplica Świętego Ducha w Trzebiatowie, niebieskie niebo
KAPLICA ŚWIĘTEGO DUCHA W TRZEBIATOWIE

Sgraffito Słoń Rembrandta w Trzebiatowie – Przystanek 9

Na zabytkowej kamienicy nr 26 przy trzebiatowskim Rynku natknęliśmy się na tablicę 9 należącą do SZLAKU SŁONIA. Niestety przypadkiem przeoczyliśmy dzieło anonimowego artysty, który uwiecznił wizerunek Słonicy Hansken na ścianie kamienicy :/

Tablica - SZLAK SŁONIA, Sgraffito Słoń Rembrandta w Trzebiatowie
TABLICA NA SZLAKU SŁONIA – SGRAFFITO SŁOŃ REMBRANDTA W TRZEBIATOWIE

Tym sposobem znaleźliśmy się na Rynku Staromiejskim. Udaliśmy się już samochodem w kierunku ulicy Mostowej, aby zobaczyć słynny mural ze słonicą Hansken.

Mural – Słonica Hansken w Trzebiatowie

Kolorowy Mural ze słonicą Hansken można zobaczyć na budynku przy ul. Mostowej 21 w Trzebiatowie. Jego autorem jest także Tomasz Cukin Żuk (#Cukin_art). Wyjątkowe prace tego artysty mieliśmy już okazję podziwiać w Kołobrzegu (kołobrzeskie murale) oraz w Mielnie (mieleńskie murale).

Kolorowy mural - Słonica Hansken w Trzebiatowie przy ulicy Mostowej
MURAL – SŁONICA HANSKEN W TRZEBIATOWIE

Wspaniałą mapę SZLAKU SŁONIA, którą mieliśmy przyjemność się posiłkować znajdziecie na stronie internetowej Trzebiatowskiej Organizacji Turystycznej: TURYSTYCZNY SZLAK SŁONIA

To nie był koniec naszych przygód i zwiedzania. Po pełnym wrażeń spacerze po Trzebiatowie ruszyliśmy w dalszą drogę, kierunek Trzęsacz. Do Trzęsacza samochodem mieliśmy do pokonania około 20 km. Relację z tej wizyty znajdziecie tutaj: Trzęsacz atrakcje – ruiny kościoła, taras widokowy i Syrenka Zielenica

Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl  i na Instagramie: @greenmagpic

Media społecznościowe Facebook i Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *