Czupel Wiślański trasa ze Szczyrku

Widok rozciągający się ze szczytu Czupel w Beskidzie Śląskim

W drugiej połowie listopada ubiegłego roku postanowiliśmy wyruszyć na Czupel Wiślański, rozpoczynając trasę na Przełęczy Salmopolskiej w Szczyrku. Choć pogoda nie zachęcała do górskich wędrówek, wycieczka okazała się niezwykle udana. Szlak był niemal pusty, panował na nim spokój i cisza. Co prawda na szczycie nie mogliśmy liczyć na spektakularne widoki, ale za to gorąca herbata wypita na Czuplu smakowała wyjątkowo. To właśnie takie chwile uczą cieszyć się małymi rzeczami. Żółty szlak ze Szczyrku jest dość nietypowy, ponieważ w dużej części prowadzi w dół, co oznacza, że prawdziwy wysiłek czeka w drodze powrotnej na parking. Charakterystycznym elementem Czupla Wiślańskiego jest drewniana ławka z niedźwiedziem – idealne miejsce, by przysiąść i podziwiać panoramę Beskidu Śląskiego oraz Beskidu Żywieckiego.

Trasa: Przełęcz Salmopolska (szlak żółty) – Skrzyżowanie szlaków pod Smerekowcem (szlak zielony) –  Smerekowiec – Czupel – powrót tą samą trasą

Data wycieczki: 17 listopada 2024 

Dystans: 8,2 km

Czas trwania: 3

Minimalne wzniesienie: 738 m

Maksymalne wzniesienie: 934 m

Przełęcz Salmopolska parking

Tablica (zielono - biała) z napisem Miejsce postoju na Przełęczy Salmopolskiej

Z Bielska-Białej wyjechaliśmy w południe, po około 35 minutach dotarliśmy na Przełęcz Salmopolską położoną dość wysoko, bo 934 m n.p.m. Graniczy ona z miastem Wisła. Samochód zostawiliśmy nieopodal Regionalnego Zajazdu Biały Krzyż na bezpłatnym, leśnym parkingu. W sezonie letnim parking ten pęka w szwach, dlatego warto zaplanować wycieczkę na nieco wcześniejszą godzinę. Właśnie przy tym parkingu rozpoczęliśmy wędrówkę żółtym szlakiem.

Parametry GPS parkingu:
Parametry GPS parkingu, Przełęcz Salmopolska: 49.664621, 18.960342

Przełęcz Salmopolska szlak żółty

Przy parkingu, na którym zostawiliśmy samochód jest szlaban, to właśnie przed nim szlak żółty odbija w prawo, prowadząc przez około 300 m w dół. Następnie doszliśmy do drogi wojewódzkiej 942 biegnącej do Wisły, przeszliśmy przez jezdnię i weszliśmy na wąziutką dróżkę przez moment zabezpieczoną drewnianą barierką z łańcuchem. Jest to dość trudna przeszkoda do pokonania, szczególnie dla osób nieco mniej sprawnych fizycznie. Kierowaliśmy się w dół żółtego szlaku. Na trasie nie brakowało luźnych kamieni i wystających korzeni. Dopiero po przejściu 1,6 km napotykaliśmy pierwsze niewielkie wzniesienie – a może raczej delikatną wypukłość terenu 😉 Po kolejnych 400 metrach szlak żółty ponownie opadał w dół, co oznaczało, że w drodze powrotnej musieliśmy być przygotowani na nieco większy wysiłek.

Szeroka droga pożarowa, szlaban Przełęcz Salmopolska - Szczyrk
SZLABAN PRZY PARKINGU NA PRZEŁĘCZY SALMOPOLSKIEJ

Dziecko na żółtym szlaku w Szczyrku, las, jesienne popołudnieDziecko, las, śnieg, jesień

Szlak żółty przecinający drogę wojewódzką 942  prowadzącą do  Wisły, droga oświetlona przez zachodzące słońce
DROGA WOJEWÓDZKA 942 BIEGNĄCA DO WISŁY
miejsce, w którym przechodzi się przez jezdnię na żółtym szlkau z Białego Krzyża na Trzy Kopce Wiślańskie
STROME ZEJŚCIE NA SZLAKU ŻÓŁTYM W SZCZYRKU
Uśmiechnięte dziecko, strome zejście na żółtym szlaku w Szczyrku, jesień
DREWNIANA BARIERKA I ŁANCUCH NA SZLAKU ŻÓŁTYM W SZCZYRKU

leśna dróżka schodząca w dół na żółtym szlkau na Trzy Kopce Wiślańskie ze SzczyrkuŚcieżka leśna na szlaku żółtym w Szczyrku, zakolorowane niebo przez zachodzące słońceZachód słońca na szlaku żółtym w Szczyrku

Skała, tabliczka NIE ŚMIEĆ W LESIE ZACHOWAJ CISZĘ na szlaku żółtym w Szczyrku

Na około 3 kilometrze szlak żółty ponownie szedł lekko w górę, droga leśna była szeroka i wygodna.

Turysta z dzieckiem na żółtym szlaku w Szczyrku, droga leśnaleśna droga, soczysto zielone liście na drzewachTurysta z dzieckiem na żółtym szlaku, Szczyrk, las

Skrzyżowanie szlaków pod Smerekowcem – szlak żółty i szlak zielony

3.75 km – dotarliśmy do skrzyżowania szlaków pod Smrekowcem – szlaku żółtego, którym dotychczas wędrowaliśmy oraz szlaku zielonego, na który tutaj przeszliśmy. Przy drogowskazie skręciliśmy w lewo na wąską ścieżkę leśną.

Jako ciekawostkę dodam, że szlak żółty szedł ścieżką w prawo, można dojść nim na Trzy Kopce Wiślańskie (45 minut drogi).

Szczyrk, dziecko, słup z drogowskazami, szlak żółty i szlak zielony, beskidzki las
SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW POD SMREKOWCEM
Smerekowiec (Beskid Śląski), drogowskaz - szlak żółty na Trzy Kopce Wiślańskie 45 minut
SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW POD SMREKOWCEM
Smerekowiec w Beskidzie Śląskim, drogowskazy opisujące przebieg szlaku zielonego
SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW POD SMREKOWCEM
SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW POD SMREKOWCEM

Smerekowiec

3,2 km – wąska i niewymagająca ścieżka leśna doprowadziła nas na Smerekowiec położony 853 m n.p.m. Od drzewa, na którym przyczepiona była karteczka oznaczająca Smerekowiec szliśmy dalej prosto, ścieżka leśna zamieniła się na dość szeroką drogę, która momentami szła w górę. Na szlaku zielonym nie brakowało kałuż, które dla naszego dziesięciolatka były doskonałym pretekstem do krótkiej przerwy i chwili beztroskiej zabawy.

Smerekowiec w Beskidzie Śląskim, kartka oznaczająca szczyt przymocowana do drzewa
SMEREKOWIEC

Szeroka droga leśna, dziecko idące na Czupel WiślańskiPnąca się w górę ścieżka leśna na szlaku zielonym w Wiśle

Porzucamy szlak zielony

3,9 km – szlak zielony odbijał w prawo. My wybraliśmy dróżkę idącą w lewo (poza szlakiem). Mieliśmy do pokonania mierzące około 200 m strome i kamieniste, momentami skalne podejście na Czupel Wiślański.

Dziecko, kamieniste podejście na Czupel Wiślański, las, liścieDziecko, ostatnie, bardzo strome, kamieniste podejście na Czupel Wiślański w Wiśle

Czupel Wiślański

4,2 km – doszliśmy na Czupel Wiślański, który wznosi się na wysokość 882 m n.p.m. w Paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. 

Na szczycie znajduje się tablica informacyjna z opisem panoramy, a także drewniana ławka z uroczym niedźwiadkiem i napisem „Wisła”. Jest tu również tabliczka oznaczająca wierzchołek, choć trzeba jej wypatrywać na drzewie. Z Czupla Wiślańskiego rozpościerają się piękne widoki na Beskid Śląski i Beskid Żywiecki. Niestety, tego dnia gęsta mgła skutecznie zasłoniła nam widoki. Na szczęście mieliśmy okazję odwiedzić Czupel Wiślański jesienią, więc mogę Wam zaprezentować, jak malownicze i urokliwe jest to miejsce przy sprzyjającej pogodzie.

Ciekawostką jest sama nazwa „Czupel”, która w Beskidach oznacza górę o ostrym wierzchołku. A skoro już o tym mowa – czy znacie najwyższy szczyt Beskidu Małego należący do Korony Gór Polski o tej samej nazwie? Jeśli nie, koniecznie zajrzyjcie tutaj: Czupel – Beskid Mały ⛰️😊

Mroźny i przeszywający wiatr nie zachęcał do dłuższego odpoczynku na wiślańskiej ławeczce z niedźwiedziem, wypiliśmy ciepłą herbatę i ruszyliśmy szybkim krokiem w stronę Szczyrku. W drodze powrotnej na parking spotkaliśmy pierwszych tego dnia turystów.

Czupel Wiślański zdjęcia – drewniana ławka z niedźwiedziem

Oznaczenie szczytu Czupel w Wiśle, drewniana tabliczka z górami i napisem Czupel przymocowana do drzewa
TABLICZKA OZNACZAJĄCA SZCZYT CZUPEL W WIŚLE
Szczyt Czupel Wiślański, widok na drewnianą ławeczkę, turysta
SZCZYT CZUPEL W WIŚLE
Dziecko pijące ciepłą herbatę na szczycie Czupel w Wiśle
CZUPEL W WIŚLE
CZUPEL W WIŚLE
Dziecko odpoczywające na drewnianej ławeczce na szczycie Czupel Wiślański, krajobraz górski
ŁAWKA NA CZUPLU W WIŚLE
Jesienny widok ze szczytu Czupel Wiślański, tablica opisujące panoramę rozciągającą się z Czupla, niebieskie niebo
CZUPEL W WIŚLE
Szczyt Czupel w Beskidzie Śląskim
CZUPEL W WIŚLE
Drewniana ławka z niedźwiedziem na Czuplu Wiślańskim, krajobraz górski
CZUPEL W WIŚLE – ŁAWKA Z NIEDŹWIEDZIEM

Przed nami nieco ponad tydzień przerwy od spacerów po Beskidach, ale nie zwalniamy tempa! Już jutro ruszamy odkrywać nowe miejsca w województwie zachodniopomorskim. Kto wie, może w końcu uda nam się zobaczyć plażę pokrytą śniegiem? Mamy mnóstwo pomysłów na ten wyjazd – czas pokaże, ile z nich uda się nam zrealizować. Zapraszam do śledzenia mojego bloga! 

Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl  i na Instagramie: @greenmagpicMedia społecznościowe Facebook i Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *