Park Gródek w Jaworznie położony jest w samym sercu miasta, na Pagórach Jaworznickich w województwie śląskim, tuż za Sosnowcem. Miejsce to nazywane jest polskimi Malediwami – i rzeczywiście, jest wyjątkowe i wyróżnia się na tle innych atrakcji Śląska. Latem tłumnie przyciąga turystów z całej Polski. My wybraliśmy się tam pod koniec maja. Pogoda tej wiosny niestety daleka jest od tej na Malediwach, ale mimo to miejsce nas nie zawiodło. Po porannych opadach, w samo południe ruszyliśmy w stronę Jaworzna. Dzięki niepewnej aurze, na trasie prowadzącej przez Park Gródek spotkaliśmy zaledwie kilka osób. Malownicza okolica otaczająca zbiornik Wydra, na którym znajduje się popularna drewniana kładka, oczarowała nas od razu. Zdecydowaliśmy się na wycieczkę trasą prowadzącą nad zbiornikami Wydra i Orka, która daje możliwość podziwiania stawów z całkiem innej, jeszcze piękniejszej perspektywy. Na trasie znajduje się kilka punktów widokowych, ławki oraz dwie ścieżki edukacyjne: „Przyrodnicza ścieżka dydaktyczna” (13 tablic) i „Model Układu Słonecznego” (9 tablic). Po więcej szczegółów i zdjęć zapraszam do dalszej części wpisu.
Poniżej znajdziecie mapę trasy, którą pokonaliśmy podczas naszej wizyty w Parku Gródek w Jaworznie.
Dystans: około 5 km*
Czas przejścia: około 2 h*
Minimalne wzniesienie: 272 m
Maksymalne wzniesienie: 317 m
*w obie strony
Park Gródek parking
Zastanawialiśmy się, gdzie zaparkować samochód – nie znamy Jaworzna. Jak się okazuje, w okolicy Parku Gródek znajduje się kilka parkingów; z tego, co się orientowaliśmy, wszystkie są płatne. My wybraliśmy ten przy ulicy Jana III Sobieskiego w Jaworznie.
Cały dzień postoju na tym parkingu to koszt 20 zł.
Parametry GPS parkingu – Park Gródek, Jaworzno: 50.234091, 19.310392
Park Gródek podstawowe informacje
Zbiornik Gródek i Wydra znajdują się na terenie dawnego kamieniołomu Gródek (1883-1997), w którym prowadzono wydobycie dolomitu. Dno zbiornika skrywa elementy dawnego wyposażenia kopalnianego. Stawy otaczają strome skarpy, na które wspinanie się jest zabronione. Po parku należy poruszać się wyłącznie wyznaczonymi ścieżkami.
Jeśli zastanawiacie się, czy można wybrać się tu z psem – jak najbardziej, możecie zabrać swojego czworonożnego przyjaciela.
Warto pamiętać o kilku zasadach – na terenie Parku Gródek obowiązuje:
- zakaz wjazdu pojazdów silnikowych,
- zakaz kąpieli,
- zakaz rozpalania ognisk i grillowania,
- zakaz łowienia ryb,
- zakaz biwakowania,
- zakaz hałasowania.
Na miejscu znajdziecie też tablice informacyjne przypominające o tych regułach.
WAŻNE! Obecnie jedna ze ścieżek prowadzących na górę zbiornika jest nieczynna. Chodzi o ścieżkę południową, oznaczoną na mapach kolorem czerwonym.
Trasa prowadząca do Zbiornika Wydra nie należy do długich (około 1,5 km) ani wymagających. Natomiast obejście zbiorników Gródek (Orka) oraz Wydra górą to dodatkowe 2,5 km. Przejście całej trasy w dość szybkim tempie, z robieniem zdjęć, zajęło nam około dwie godziny.
Dodam jeszcze, że do samego zbiornika Wydra spokojnie możecie wybrać się z maluchami w wózku. Podczas naszej wizyty spotkaliśmy tam małżeństwo spacerujące z małym dzieckiem.
Park Gródek godzinny otwarcia i cennik
Park Gródek jest otwarty całą dobę, a wstęp na jego teren jest całkowicie bezpłatny.
Tyle tytułem wstępu, czas na prezentację trasy prowadzącej przez Park Gródek oraz zdjęć z tego przepięknego miejsca.
Park Gródek początek trasy
Z parkingu musieliśmy cofnąć się w stronę centrum. Nie było jednak konieczności wędrówki wzdłuż drogi – od razu weszliśmy na ścieżkę leśną. Dowiedzieliśmy się, że od Zbiornika Wydra dzieli nas zaledwie 900 metrów.
80 m – Doszliśmy do tablicy z informacją o kierunku dojścia do Zbiornika Wydra i poszliśmy w prawo. Po chwili znaleźliśmy się w okolicy ronda. Przy budce z lodami skręciliśmy w lewo i weszliśmy na szeroką drogę asfaltową. Następnie przeszliśmy przez drewnianą bramę z napisem PARK GRÓDEK. Szliśmy prosto. Po drodze mijaliśmy MAGNESOMAT z magnesami z Jaworzna i Parku Gródek.
0,6 km – Skręciliśmy w prawo i od tego momentu szliśmy drogą prowadzącą wzdłuż Zbiornika Gródek (Orka).
Zbiornik Gródek (Orka) – Park Gródek w Jaworznie
Zaraz po skręcie w prawo, na wysokości budki z lodami, można podejść i zobaczyć zbiornik z bliska. Po stawie pływało kilka kaczek krzyżówek.
Jako ciekawostkę dodam, że z punktu widokowego zauważyliśmy nurków kierujących się w stronę wody – jak się okazało, w Parku działa baza nurkowa! Głębokość zbiornika Gródek sięga nawet 18 metrów, a jego turkusowy kolor naprawdę robi wrażenie.
W sąsiedztwie zbiornika jest wiata turystyczna.
Po krótkiej wizycie nad Zbiornikiem Gródek ruszyliśmy dalej szeroką, wygodną, asfaltową drogą. Minęliśmy czynne toalety typu TOI TOI. Z drogowskazu wyczytaliśmy, że do Zbiornika Wydra zostało nam jeszcze 850 metrów
Zbiornik Gródek (Orka) punkt widokowy – Park Gródek w Jaworznie
1,2 km – Dotarliśmy do zaznaczonego na naszej mapie punktu widokowego, który jest zabezpieczony drewnianymi barierkami. Można stąd podziwiać Zbiornik Gródek (Orka).
Po kilku metrach skręciliśmy w lewo, następnie w prawo i naszym oczom ukazał się w oddali Zbiornik Wydra.
Rzeźba wydry – Park Gródek w Jaworznie
1,5 km – Po prawej stronie ścieżki znajduje się altanka turystyczna, w której umieszczono pomnik wydry. Sprawia ona wrażenie bardzo zadowolonej.
Zbiornik Wydra (Malediwy) – Park Gródek w Jaworznie
Już dosłownie parę kroków dzieliło nas od Zbiornika Wydra (tzw. Malediwy). Byliśmy oczarowani… Mimo że niebo nie było błękitne, a woda w zbiorniku była nieco mętna przez deszcz, który padał kilka godzin wcześniej. Oczywiście zdecydowaliśmy się na spacer po drewnianej kładce. Pomysł stworzenia takiej ścieżki to zdecydowanie strzał w dziesiątkę. Spacer urozmaicał widok ryb (całkiem dużych!), pływających w zbiorniku. Na wodnej ścieżce znajdują się dwie drewniane altanki, które pięknie dopełniają krajobraz. Przez dłuższy czas byliśmy tam zupełnie sami; dopiero po chwili nad zbiornik dotarło małżeństwo z małym dzieckiem siedzącym w wózku.
Po przejściu wodnej trasy udaliśmy się w kierunku tzw. ścieżki południowej, oznaczonej na tutejszych mapach kolorem czerwonym. Tak jak wspominałam, aktualnie jest ona zamknięta. Wróciliśmy więc drewnianą kładką na początek trasy i cofnęliśmy się o 200 metrów. Następnie skręciliśmy w lewo i weszliśmy na ścieżkę leśną, która doprowadziła nas do bardzo stromych, drewnianych schodów. W to miejsce nie wybierałabym się już z wózkiem.
Po wejściu na górę skręciliśmy w lewo i rozpoczęliśmy naszą wędrówkę wokół Zbiornika Wydra. Ścieżka nie jest tu wymagająca, ale nie jest już tak wygodna jak dotychczasowy asfalt. Prowadzi górą urwiska, dopiero w dalszej części zabezpieczonego drewnianymi barierkami, za które nie wolno przechodzić. Widoki z góry na Zbiornik Wydra to prawdziwa wisienka na torcie tej wycieczki przez Park Gródek. Bardzo pomocny okazał się obiektyw z nieco większym zoomem – udało mi się zrobić kilka ciekawych zbliżeń na Zbiornik Wydra. Po drodze znajduje się kilka tablic „Przyrodniczej Ścieżki Dydaktycznej” oraz kilka punktów widokowych.
2,4 km – Skręciliśmy w lewo i wędrowaliśmy piękną, zieloną ścieżką, która po chwili doprowadziła nas do kolejnego miejsca z fantastycznym widokiem na Zbiornik Wydra. To mniej więcej tutaj dołączył do nas czerwony szlak, którym kontynuowaliśmy wędrówkę.
Następnie przeszliśmy przez drewnianą bramę z napisem „PARK GRÓDEK”. Po drodze mijaliśmy stacje Ścieżki Dydaktycznej „Model Układu Słonecznego”. Podobną ścieżkę mamy w Beskidach – nazywa się Beskidzka Ścieżka Planetarna (więcej informacji znajdziesz pod tym linkiem: Beskidzka Ścieżka Planetarna cz. 1 i zbiornik retencyjny Tokarzonka w Istebnej). Po drodze ustawiono kilka ławeczek, na których można było odpocząć.
Park Gródek punkt widokowy
Na mapie w aplikacji dostrzegliśmy zaznaczony kolejny punkt widokowy. Minęliśmy tabliczkę „Mars” i skręciliśmy w prawo. Wąska, wydeptana ścieżka doprowadziła nas do punktu widokowego, z którego widoki były dość mocno ograniczone przez piękne, zielone i bujne drzewa. Znajdowały się tu aż cztery tablice przyrodniczej ścieżki dydaktycznej.
Wróciliśmy na drogę, z której przed momentem zeszliśmy, i kontynuowaliśmy wędrówkę leśną ścieżką. Po chwili dotarliśmy do kolejnego punktu widokowego, z którego tym razem widoki były przepiękne! Podziwialiśmy Zbiornik Gródek (Orka), który mijaliśmy na początku naszej wycieczki. Woda miała niesamowity turkusowy kolor. Cudo!
Park Gródek punkt widokowy na Zbiornik Gródek
Następnie droga zaczęła lekko opadać. W drodze na parking mijaliśmy jeszcze dwie tablice ścieżki dydaktycznej „Model Układu Słonecznego” – Uran i Neptun. Przeszliśmy też obok Bacówki, która w dniu naszej wycieczki była nieczynna. Od tego miejsca do parkingu zostało nam jeszcze około 500 metrów.
Park Gródek nas nie rozczarował – jesteśmy zachwyceni wodną ścieżką na Zbiorniku Wydra oraz całym otoczeniem dawnego kamieniołomu Gródek. Na pewno w niedalekiej przyszłości wrócimy do Jaworzna – mam tu upatrzonych jeszcze kilka miejsc, które koniecznie muszę odwiedzić i zobaczyć.
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic