Wielka Racza najkrótszy szlak z Rycerki Górnej

Wyremontowane schronisko na Wielkiej Raczy, w tle widoki górskie

Wielka Racza chodziła nam po głowach już od dawna, szczególnie że mamy z nią bardzo przyjemne, a nawet zabawne wspomnienia. Co prawda rok temu maszerowaliśmy innym szlakiem – czerwonym z Przełęczy Graniczne, pokonując aż 25 kilometrów, i to z synkiem, który część drogi spędził w wózku. Wtedy wydawało nam się, że wybraliśmy jedną z najlepszych opcji dostania się na szczyt z dzieckiem w swojej „karocy”. Jak się okazało, było zupełnie inaczej.

Żółty szlak, który dzisiaj opiszę, spokojnie można wybrać na wędrówkę z dziećmi. Jeśli chodzi o wózek, ten z pompowanymi kołami i amortyzatorami jak najbardziej da radę. Oczywiście przydadzą się również napompowane mięśnie, które będą niezbędne do wpychania wózka pod górkę. W moim odczuciu trasa przypomina drogę pożarową. Mnie nie przypadła jakoś szczególnie do gustu. Mimo że jest widokowa i przyjemna, denerwowały mnie mijające nas co jakiś czas samochody terenowe.

Sam szczyt Wielkiej Raczy wynagrodził nam wszystko – to wspaniałe, spokojne miejsce z bogatą panoramą. Dla osób szukających mniej uczęszczanego szlaku zdecydowanie polecam czerwony szlak na Wielką Raczę.

Trasa: Parking Pod Raczą (szlak żółty) – Schronisko PTTK Wielka Racza – Wielka Racza – powrót tym samym szlakiem

Data: 5 sierpnia 2019

Dystans: 10,30 km*

Czas trwania: około 3,20 h* (sam przemarsz z dzieckiem)

Minimalne wzniesienie: 750 m

Maksymalne wzniesienie: 1282 m

*w obie strony 

Parametry z aplikacji endomondo

Wielka Racza parking przy żółtym szlaku

O godzinie 9:30 dojeżdżamy do bezpłatnego, monitorowanego leśnego parkingu pod Raczą. W tygodniu nie ma problemów z wolnymi miejscami, rano jest ich tu pod dostatkiem, natomiast po południu robi się nieco tłoczniej. Największy problem pojawia się jednak w weekendy, kiedy turyści przybywają tu masowo. W takiej sytuacji była moja siostra. Z tego, co mówiła, samochód można zostawić nieopodal parkingu leśnego – na prywatnym terenie, oczywiście odpłatnie. Sam parking jest bardzo dobrze zagospodarowany, są kosze na śmieci i toalety, a tuż obok znajduje się wiata z ławkami.

Zapełniony parking leśny pod Raczą, znaki drogowe informujące o parkinguParking samochodowy pod RacząTuż obok parkingu, po prawej stronie, płynie Rycerski Potok.

Potok Racza widziany z parkingu po Raczą

Są również tablice informacyjne „LAS NASZYM BOGACTWEM” oraz tablice z wyznaczoną przez Nadleśnictwo Ujsoły ścieżką przyrodniczą LEŚNA „ŚRUBITA”, mającą około 6 km.

Zobacz koniecznie: Rezerwat Śrubita i Hala Śrubita – Beskidzka Zielona Ścieżka trasa z Rycerki Górnej

Tablica nadleśnictwa Ujsoły zatytuowana LAS NASZYM BOGACTWEM znajdująca się tuż przy potoku Racza na parkingu pod Raczą

tablica informacyjna na parkingu pod Raczą o ścieżce przyrodniczej ŚRUBITA, opis siemiu wyznaczonych przystanków

Wiata usytuowana przy parkingu pod RacząZ parkingu skręcamy w lewo i kierujemy się żółtymi znakami. Idziemy prostą, asfaltową drogą przez około 150 metrów.

Droga asfaltowa prowadząca żółtym szlakiem od parkingu po Raczą, w tle wiata ogniskowaNastępnie skręcamy w prawo i zaczynamy wspinać się pod górę utwardzoną (już nie asfaltową) drogą.

Mężczyzna z dzieckiem w miejscu odbicia szlaku żółtego w prawo, koniec drogi asfaltowejPierwsze podejście mierzy około 260 metrów. Na niebie jest pełne słońce, a temperatura sięga ponad 30 stopni.Mężczyzna idący z dzieckiem, utwardzoną, kamienistą drogą, żółtym szlakiem na Wielką RaczęKonar drzewa stojący wśród trawy z oznaczeniem żółtego szlakuŻółty szlak jest bogaty przyrodniczo. Rośnie tu wiele gatunków roślin i latają różnorodne motyle. Po drodze można posilić się borówkami i malinami zrywanymi prosto z krzaków.

Motyl tygrysi pijący nektar, kwitnący oset

Motyl tygrysi siedzący na kwitnącym oście na tle niebieskiego niebaowad - bąk siedzący na żółtych kwiatach, w tle zielone liście

oset, babie lato na zielono - brązowym, rozmazanym tle

Po przejściu 1,20 km żółte znaki skręcają w lewo. Przechodzimy przez potok i wspinamy się pod górę. Oczywiście, nie obyło się bez przerwy na zabawę w potoku i rzucanie kamieniami. W tym miejscu mija nas trzyosobowa grupa turystów.

Oznaczenie skrętu lewo żółtego szlaku na drzewie na Wielką Raczę, w tle mężczyzna z dzieckiemKucający mężczyzna z dzieckiem, zabawa w potokuPo przejściu przez potok ścieżka lekko wznosi się. Upał daje nam się we znaki przez cały czas.

Kobieta trzymająca dziecko za rękę, maszerującą leśną dróżką

Mężczyzna z plecakiem turystycznym trzymający dziecko za rękę, żółty szlak oznaczony na drzewie, kamieniste podłoże na szlaku

Po przejściu 1,40 km, spoglądając w lewo, widzimy Beskid Żywiecki. Możemy podziwiać między innymi Pod Bendoszką Wielką, Bendoszkę Wielką wraz z Jubileuszowym Krzyżem Ziemi Żywieckiej (warto dopisać do listy miejsc koniecznych do odwiedzenia). Szczególnie, że większość osób nie zna tego szczytu i kończy swoją wędrówkę przy schronisku na Przegibku. Dalej maszerujemy szeroką, spacerową drogą, która łagodnie wznosi się pod górę.

Kamienista droga na żółtym szlaku na Raczę na tle zielonych drzew oraz błękitno - białego nieba2.80 km – wchodzimy na chwilę do lasu. Przez około 60 metrów możemy cieszyć się cieniem. W słoneczne dni, takie jak ten, można się nieźle „wysmażyć” na tej trasie. Droga prowadzi przez otwarty, niezadrzewiony teren.

zadowolony mężczyzna z dzieckiem wychodzący pewnym krokiem z ciemnego lasuPo wyjściu z lasu szlak żółty nadal prowadzi pod górę szeroką, kamienistą drogą. Otwiera się również szersza panorama na pobliskie szczyty Beskidu Żywieckiego. Poza Bendoszką Wielką widoczny jest również Przegibek. Maszerując dalej (po przejściu około 3,40 km), w oddali, za mgłą, można było dostrzec tatrzańskie szczyty. Przy dobrej widoczności rozciągające się stąd widoki na pewno robią wrażenie.

kamieniste podejście na żółtym szlaku na Wielką Raczę, oznaczenie żółtego szlaku na drzewiewidoki górskie na Beskid Żywiecki, sucha trawadroga prowadząca żółtym szlakiem na Wielką Raczę widoczna ze szlaku, na tle widoków na Beskid Żywieckikamieniste podejście na żółtym szlaku na Wielką Raczęuśmiechnięte dziecko odpoczywające na konarze drzewa, trzymające butelkę z czerwonym napojemAplikacja Endomondo pokazuje, że od parkingu przeszliśmy 3,60 km i ponownie wchodzimy do lasu. Co nas bardzo cieszy, ponieważ znowu możemy poczuć trochę chłodu. Podłoże nadal jest kamieniste. Jak już wspominałam we wstępie, minusem tej trasy są samochody, które wielokrotnie nas mijały w dniu naszej wycieczki.

Kobieta maszerująca kamienistą drogą na żółtym szlaku na Raczęuśmiechnięte dziecko, chłopiec opoczywające koło drzewa, nadjeżdżający z dołu samochódPo przejściu około 4,50 km żółty szlak odbija w prawo. My jednak nie skręcamy – idziemy prosto i wchodzimy na czerwony szlak prowadzący przez Przełęcz pod Orłem z Przegibka. Dzięki temu uniknęliśmy przedzierania się wąską, zarośniętą ścieżką do schroniska.

mężczyzna z dzieckiem na żółtym szlaku na Raczę, oznaczenie skrętu szlaku żółtego w prawo na drzewiePo kilku krokach naszym oczom ukazuje się drogowskaz, który informuje, że do schroniska mamy zaledwie 3 minuty drogi.

Drogowska informujący nas o pozotałym czasie do przejścia czerwonym szlakiem do Schroniska PTTK na Wielkiej Raczy Przed nami ostatnie, niewymagające, kamieniste podejście. Prowadzi ono między krzakami borówek.

Mężczyzna z dzieckiem idący kamienistym szlakiem prowadzącym między krzakami borówek, ostatnie podejście pod schronisko na Wielkiej RaczySłup z oznaczeniami kolorów szlaków na jednym z ostatnich podejść na czerwonym szlaku do schroniska na Wielkiej RaczyNiedługo potem skręcamy w prawo, zmierzając ku budynkowi Schroniska na Wielkiej Raczy.

Tabliczki - drogowskazy wiszące na drzewie wskazujące kierunek drogi do Schroniska Wielka Racza na lewo oraz czerwony szlak obrócony w prawo wskazujący drogę do schroniska Przegibek

Dziecko idące w kierunku schroniska PTTK na Wielkiej Raczy

Schronisko PTTK Wielka Racza

Wybierając się na Wielką Raczę, nie mieliśmy zielonego pojęcia, że tutejsze schronisko zostało wyremontowane. Byliśmy mile zaskoczeni. Charakterystyczny dla Wielkiej Raczy zielony dach odszedł w niepamięć. Wokół, jak zawsze, jest sporo turystów odpoczywających przy stolikach z ławkami ustawionych przy budynku schroniska.

Wyremontowane Schronisko na Wielkiej Raczy 2019 rok

Wyremontowane schronisko na Wielkiej Raczy, w tle widoki górskie

Schronisko na Wielkiej Raczy 2018 rok

Niewyremontowane schronisko PTTK na Wielkiej Raczy w roku 2018 na tle krajobrazu górskiegoA poniżej widok na niewyremontowane schronisko z platformy widokowej.

widok z tarasu widokowego na Wielkiej Raczy na stare schronisko PTTK na Wielkiej Raczy w roku 2018, tablica zamieszczona na tarasie opisująca szczyty widoczne za schroniskiem

Tym razem decydujemy się wejść do środka. W końcu wypadałoby wbić pieczątki do książeczek akcji „Zdobywamy Szczyty dla Hospicjum Pio” w Pszczynie. Poza tym mam ogromną ochotę na kawę. W środku zastajemy jednego turystę i bardzo sympatyczną obsługę. Wnętrze ma klimat prawdziwego schroniska. Dominują drewniane elementy, jest też kominek. Nie mogło się również obejść bez zakupu kolejnej odznaki. Ceny są przystępne i można płacić kartą. Oczywiście w schronisku można przenocować. Do dyspozycji turystów jest 60 miejsc noclegowych w pokojach wieloosobowych. Poza tym jest możliwość całodziennego wyżywienia, sauna oraz wypożyczalnia rakiet śnieżnych.

Zielona tabliczka informująca - Schronisko Górskie na Wielkiej Raczy 1230 metrów nad poziomem morza oznaczenie PTTKUśmiechnięty mężczyzna z chłopcem na terenie schroniska PTTK na Wielkiej RaczyWnętrze schroniska na Wielkiej Raczy, drewniane ławy oraz kominekPoniżej odznaka turystyczna Schroniska PTTK Wielka Racza.

Metalowa odznaka turystyczna PTTK Wielka Racza zakupiona w schronisku

Wykaz szlaków turystycznych – Wielka Racza.

Mapka z rozrysowanymi szlakiam turystycznymi na Wielkiej Raczy

Wielka Racza schronisko kontakt

Schronisko Górskie PTTK na Wielkiej Raczy

34-370 Rycerka Górna

tel. 516 187 556

e-mail: wielka.racza@op.pl

Wielka Racza

Słowacki szczyt Wielka Racza jest najwyższym szczytem Grupy Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim. Wznosi się na wysokość 1236 m n.p.m.Słup z tablicą informującą o szczycie Wielka Racza 1236 metrów nad poziomem morza oraz drogowskaz opisujący czas przejścia zielonym szlakiem

Na szczycie znajduje się  Krzyż Pojednania – Polsko -Czesko- Słowacki, który został wzniesiony w 2009 roku.

Krzyż pojednania na szczycie Wielkiej Raczy, drogowskaz oraz słupek graniczny, Żółto - czerwona tablica informacyjna nas o polsko - słowackiej granicy państwaTablica informująca turystów o granicy państwa.

Żółto - czerwona tablica informująca - Granica państwa na szczycie Wielka Racza, na tle gór oraz zachmurzonego niebaNasza ulubiona miejscówka na szczycie to drewniana budka należąca do nadleśnictwa, która doskonale sprawdza się jako schronienie przed wiatrem. Za każdym razem, gdy odwiedzamy Wielką Raczę, wieje chłodny wiatr. Chyba taki już urok tego miejsca. Oczywiście robimy tu dłuższą przerwę, aby coś przekąsić, porobić zdjęcia, pobawić się samochodzikami i, jak zawsze, powygłupiać się…

 

Rodzina - trzyosobowa odpoczywająca w drewnianej budce na Wielkiej Raczy, w tle widoki górskiewidok ze szczytu Wielka Racza na Beskid ŻywieckiSzczęśliwa, trzyosobowa rodzina na szczycie Wielkiej Raczy, w tle krajobraz górski

Taras widokowy Wielka Racza

Jedną z większych atrakcji na Wielkiej Raczy jest drewniany taras widokowy, który stoi tu od 1995 roku. Wystarczy wspiąć się po dość stromych schodach, aby nacieszyć oczy wspaniałą, rozległą panoramą. Z tarasu na Wielkiej Raczy rozciągają się niesamowite widoki na cztery strony świata, szczegółowo opisane na tablicach zamontowanych na platformie. Zobaczymy między innymi szczyty Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląskiego, Beskidu Małego, a przy dobrej widoczności także Tatry Wysokie, Zachodnie oraz pasmo Małej Fatry.

Taras widokowy na Wielkiej Raczy otoczony przez grupę turystówPlatforma wiokowa na Wielkiej Raczy, żółta tablica informująca o roku powstania tarasu - 1995 rok oraz o gminach, które wieżę zbudowały

Dziecko wychodzące po drewnianych schodach prowadzących na taras widokowy na Wielkiej RaczyWidok z platformy wiokowej na schronisko na Wielkiej Raczy, w tle zamglone góryMężczyzna z dzieckiem na platformie widokowej na Wielkiej Raczy patrzący w kierunku Beskidy Żywieckiego, niebieskie niebo z białymi obłokami, krajobraz górskiwidok na góry na tle niebieskiego nieba z chmurami z platformy widokowej na Wielkiej RaczyNiestety, wszystko, co piękne, szybko się kończy – tak było i tym razem. Mimo że na szczycie Wielkiej Raczy spędziliśmy sporo czasu, czułam niedosyt. Być może to kwestia szlaku, który był dość zatłoczony, łatwy, no i te mijające nas samochody… Zejście nie sprawiło nam żadnych problemów. Co więcej, poszło nam bardzo sprawnie. Na Wielką Raczę szlakiem żółtym na pewno wybierzemy się zimą, ponieważ ze względu na dojazd do schroniska powinien być w miarę przetarty. Latem natomiast będziemy wybierać czerwony szlak z Przełęczy Graniczne.

mężczyzna z chłopcem wędrujący drogą asfaltową w kierunku parkingu pod Raczą, parking widoczny po prawej stronie

Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl  i na Instagramie: @greenmagpicMedia społecznościowe Facebook i Instagram

Logo akcji Zdobywamy Szczyty dla Hospicjum Ojca Pio w Pszczynie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *