Skoro tu trafiłeś zapewne interesuje Cię alternatywna trasa zejścia z Bendoszki Wielkiej na parking – Roztoki Górne przy szlaku zielonym. Podczas naszej drugiej wizyty na Bendoszce postanowiliśmy, że nie będziemy schodzić tym samym szlakiem, lecz zrobimy pętlę. To był strzał w dziesiątkę! Dzikie ścieżki, wspaniałe widoki na Beskidy oraz pustki na trasie gwarantowane. Tak więc obraliśmy znaki niebieskie i schodziliśmy w przeciwnym kierunku przez urokliwą polanę, która znajduje się pod samym szczytem Bendoszki od północnej strony.
Trasa: Bendoszka Wielka (szlak niebieski) – skrót do szlaku na Bendoszkę – szlak czerwony – Roztoki Górne (szlak żółty / zielony) – Roztoki Górne parkingData: 25 maj 2020
Dystans: około 4 km
Minimalne wzniesienie: 742 m
Maksymalne wzniesienie: 1187 m
Bendoszka Wielka
Jeśli trafiłeś tu przez przypadek i/lub chcesz dowiedzieć się, jak dojść na Bendoszkę koniecznie zajrzyj tutaj: Opis szlaku na Bendoszkę Wielką – Schronisko Przegibek.
Napiszę kilka zdań o samym szczycie. Bendoszka Wielka należy do Grupy Wielkiej Raczy (Worek Raczański), położona jest 1144 m n.p.m. Na jej szczycie znajduje się Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej. Ze szczytu rozciąga się bogata panorama na dużą część Beskidów oraz słowacką Małą Fatrę. Po więcej informacji, zdjęć ze szczytu zapraszam pod powyższy link 😉
Bendoszka Wielka – Parking Roztoki Górne trasa
Ze szczytu Bendoszka Wielka schodzimy w kierunku północnym obierając szlak niebieski. Wychodzimy na obszerną polanę. Obracając się za siebie możemy rzucić jeszcze okiem na Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej. Niebo w dniu naszej wycieczki było zachmurzone, a co za tym szło? Doskonała widoczność na Beskidzkie szczyty. Po chwili dostrzegamy na drzewie oznaczenie informujące nas, że można dojść stąd do punktu widokowego (Mała Fatra). Niestety w dniu naszej wycieczki z punktu widokowego nie było widać Małej Fatry. Wracamy na szlak. Droga, którą wędrujemy jest trawiasta, bez kamieni – idzie się bardzo przyjemnie. Po 100 metrach wchodzimy w lasek i kierujemy się w dół między drzewami.
Po 50 metrach ponownie wychodzimy na polankę. Idziemy trawiastą ścieżką, która schodzi w dół. Jest to urokliwe miejsce. Po zejściu z polanki idziemy około 50 – 100 metrów i należy zwrócić uwagę na odchodzącą w lewo ścieżkę – jest to interesujący nas szlak czerwony, który niestety nie jest za dobrze oznaczony (wyblakłe oznaczenia szlaku na drzewach, brak oznaczenia rozwidlenia szlaku). Warto w razie wątpliwości skorzystać z aplikacji mapy turystyczne na której szlak ten w wersji mobilnej może być oznaczony kolorem czarnym.
Po kolejnych 50 metrach trafiamy na oznaczenie na drzewie w kolorze czerwono – białym jest to szlak spacerowy. Idziemy wąską ścieżką, na której zalega sporo błota.
Syn chce odpocząć, po drodze szukamy miejsca na hamak. Na pozór łatwe zadanie 😂 ale uwierzcie mi znalezienie idealnie rozstawionych drzew nie należy do prostych. Około 0.70 km dochodzimy do szerszej drogi – jest to stara droga pożarowa. Na drzewie wisi strzałka z napisem: skrót do szlaku na Bendoszkę. Poniżej ścieżki dostrzegamy drewnianą wieżyczkę obserwacyjną.W końcu udaje się nam znaleźć idealną miejscówkę na hamak. Syn zrzuca kurtkę, buty, stuptuty i oddaje się rozkoszy odpoczynku.
Po około 20 minutach leniuchowania decyduje się na zabawę w kałużach… Dalej ruszamy ścieżką widoczną na poniższym zdjęciu.
Wędrujemy wygodną drogą, na której mamy przyjemność podziwiać piękne widoki na Besdkid Żywiecki.Następnie droga schodzi lekko w dół. Po prawej stronie widać studencką bazę namiotową na Przysłopie Potóckim. Schodzimy wygodnie. Od szczytu Bendoszki pokonaliśmy 1.40 km – wchodzimy na leśną drogę.
2.10 km – krzyżujemy się z inną leśną drogą, nadal schodzimy w dół. Po około 100 metrach (2.30 km) ścieżka staje się niewygodna, bardzo stroma. Ogólnie rzecz biorąc jest mocno zniszczona.
2.75 km droga łagodnieje, jest błotnisto, ale jest o wiele wygodniej niż przed momentem. Widać już zabudowania. Po chwili dochodzimy do drogi asfaltowej i skręcamy w lewo. Na słupie dostrzegamy jeszcze oznaczenie czerwonego szlaku na Bendoszkę, z którgo właśnie zeszliśmy.Kierujemy się zielono – żółtymi znakami na parking. Aplikacja wskazuje, że od szczytu Bendoszki przeszliśmy 3.80 km, dochodzimy do GIMBUSA, przy którym jest skrzyżowanie. Zgodnie z oznaczeniem na słupie skręcamy w lewo i maszerujemy zielonym szlakiem między zabudowaniami.
Roztoki Górne – parking
Po chwili dochodzimy do miejsca startu czyli na parking przy zielonym szlaku – Roztoki Górne. Poniżej podaję parametry parkingu.
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi wpisami zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl Zapraszam również na Instagram: @greenmagpic
Z przyjemnością dodam, że jest to kolejny szczyt zdobyty w akcji: Zdobywamy Szczyty dla Hospicjum