Na pewno niejedna osoba zgodzi się ze mną, że każda okazja jest dobra, aby wybrać się w góry. Tegoroczne popołudnie w Dzień Kobiet postanowiliśmy spędzić w Beskidzie Śląskim. Konkretnie na trasie Szyndzielnia – Klimczok. Niestety nie mieliśmy na tyle czasu, aby na Szyndzielnię udać się pieszo. Skorzystaliśmy więc z kolejki linowej kursującej z naszego rodzinnego miasta Bielska-Białej. Dla naszego synka była to dodatkowa atrakcja. To był zimny i wietrzny dzień, a turystów było jak na lekarstwo. Za to widoki były przyjemne dla oka, a aura na szczycie jeszcze zimowa. Wybierając się na wycieczkę w okresie zimowym warto wrzucić do plecaka raczki. Nam 8 marca akurat się nie przydały, ale różnie to bywa…
W tym wpisie znajdziesz opis szlaku z Szyndzielni na Klimczok od budynku schroniska PTTK na Szyndzielni. Mam już opublikowany na blogu artykuł zawierający informacje o cenniku, godzinach otwarcia kolei linowej na Szyndzielnię. Jeżeli chcesz zapoznać się z tymi informacjami zapraszam Cię tutaj: Szyndzielnia, kolejka na Szyndzielnię – atrakcje Bielsko Biała
Poniżej prezentuję kilka zdjęć z Dolnej oraz Górnej Stacji Kolejki Linowej Szyndzielnia.
Dolna Stacja Kolejki Linowej Szyndzielnia w Bielsku-Białej
Szyndzielnia wagonik VIP – kursuje wyłącznie w specjalne okazje jak np. Walentynki, Dzień Kobiet.
Górna Stacja Kolejki Linowej Szyndzielnia w Bielsku-Białej
Od Górnej Stacji Kolejki Linowej do Schroniska na Szyndzielni jest około 600 m (13 minut). Prowadzi tam szlak zielony.
Szyndzielnia Klimczok szlak zimą
Trasa: Schronisko PTTK na Szyndzielni (szlak żółty) – Szyndzielnia – Nad Szyndzielnią – Klimczok
Dystans: około 5 km (w dwie strony)
Czas trwania: około 2 h (sam przemarsz bez pośpiechu z dziewięcioletnim dzieckiem w obie strony)
Minimalne wzniesienie: 1001 m
Maksymalne wzniesienie: 1117 m
Schronisko na Szyndzielni
Schronisko na Szyndzielni wysokość
Schronisko na Szyndzielni – 1001 m n.p.m.
Przy schronisku przebiega węzeł szlaków turystycznych. Na Klimczok od budynku schroniska kierowaliśmy się szlakiem żółtym (45 minut), który część drogi idzie razem ze szlakiem czerwonym prowadzącym do Przełęczy pod Klimczokiem (30 minut).
Dodam, że Schronisko na Szyndzielni nie jest położone na szczycie Szyndzielni.
Szyndzielnię będziecie mieli okazję zdobyć w drodze na Klimczok opisanym przeze mnie żółtym szlakiem (po przejściu około 400 metrów).
Szlak żółty przechodzi tuż obok budynku schroniska, po czym wchodzi na szeroką leśną drogę, która w dniu naszej wycieczki była ubita i wygodna. Trasa z Szyndzielni na Klimczok nie jest jakaś szczególnie wymagająca, co nie oznacza, że jest pozbawiona podejść. Momentami trzeba się nieco wysilić… 😉 Ale jak to mówią, nie ma nic za darmo 🤗
Z okolic Schroniska na Szyndzielni można podziwiać piękne górskie widoki, ale nie tylko. Można rzucić również okiem na niewielką część naszego miasta. Nasz syn zawsze ze skupieniem wypatruje budynku swojej szkoły, który jest doskonale widoczny z tej okolicy. Przy sprzyjających warunkach można podziwiać stąd także Tatry.
Z każdym krokiem coraz bardziej oddalaliśmy się od budynku Schroniska na Szyndzielni. Szlak żółty na tym odcinku był momentami nieco bardziej stromy.
Szyndzielnia szczyt
Około 10 minut zajęło nam dojście do szczytu Szyndzielnia – 1026 m n.p.m.
Od Szyndzielni kierowaliśmy się szeroką zaśnieżoną drogą. Wiatr z każdą minutą wiał coraz śmielej.
Nad Szyndzielnią
Po chwili doszliśmy do rozwidlenia dróg Nad Szyndzielnią. Wybraliśmy drogę idącą w lewo. Szlak żółty wiódł nas szeroką drogą.
Trasa rowerowa GACIOK
Po około kilometrze wędrówki od Schroniska na Szyndzielni doszliśmy do kolejnego charakterystycznego punktu na szlaku żółtym. Po lewej stronie szlaku żółtego znajduje się górska trasa rowerowa GACIOK . Poza tym jest to doskonały punkt widokowy na beskidzkie szczyty. Po zrobieniu kilku zdjęć kontynuowaliśmy wędrówkę szeroką drogą. Aplikacja mapy turystyczne wskazywała, że do szczytu Klimczok musimy przejść jeszcze około 1 km.
Następnie weszliśmy na drogę leśną. Na tym odcinku mieliśmy do pokonania mierzące około 600 metrów podejście.
Klimczok szczyt
2.5 km – dotarliśmy na szczyt Klimczok.
Klimczok wysokość
Jest to najwyższy punkt naszego miasta Bielska-Białej – 1117 m n.p.m.
Latem na Klimczoku można odpoczywać wygrzewając się w słońcu na obszernej polanie. Zimą natomiast jest tu raj dla narciarzy, działa tu wyciąg talerzykowy startujący z Przełęczy Kowiorek. Długość trasy wyciągu to 430 m. Stok nie jest naśnieżany, ani oświetlony.
Na Klimczoku stoi maszt z antenami przekaźników telekomunikacyjnych.
Oczywiście nie mogło zabraknąć zdjęcia na Tronie Władcy Klimczoka.
Klimczok widoki
Co widać z Klimczoka?
Beskid Śląski z najwyższym szczytem tego pasma – Skrzyczne, Beskid Żywiecki z najwyższym szczytem tego pasma – Babia Góra oraz przy dobrej pogodzie Tatry Wysokie. Oczywiście doskonale widać również budynek schroniska turystycznego Klimczok.
Ogród Z Kamieniami Klimczok
Ogród z Kamieni znajduje się około 100 metrów poniżej szczytu Klimczok. Zobaczyć tu możecie kamienie przyniesione z najróżniejszych zakątków Świata. Są to głównie kamienie ze szczytów górskich.
Poza ogrodem z kamieniami jest tu pozostałość drewnianej wiaty, w której wiszą widokówki, naklejki, przypinki, plakaty o tematyce górskiej. Jest również ławka z napisem KLIMCZOK.
Dostępna jest tu również pieczątka potwierdzająca zdobycie szczytu Klimczok.
W okresie zimowym ogród z kamieni jest zazwyczaj zasypany przez śnieg ❄❄❄
Po zwiedzeniu ogrodu z kamieniami można zejść niebieskim szlakiem w dół stoku do Schroniska na Klimczoku (około 10 minut). Nam niestety tym razem zabrakło czasu na wizytę w Schronisku na Klimczoku. Kolejka linowa z powodu niskiej frekwencji turystów w dniu naszej wycieczki nie kursowała według normalnych godzin pracy i musieliśmy kierować się w stronę Szyndzielni. Czekała nas około 30 minutowa wędrówka opisanym żółtym szlakiem .
Wykorzystam kilka zdjęć z naszej jesiennej wyprawy na Klimczok. Szliśmy wtedy szlakiem niebieskim ze Szczyrku . Opis tej trasy dostępny jest tutaj: Klimczok ze Szczyrku.
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic