Trasa: Ustroń Polana (szlak zielony) – Palenica – Orłowa (Herzyk) punkt widokowy (szlak żółty) – Orłowa – powrót tą samą trasą
Data: 12 maja 2024
Dystans: około 8 km (w dwie strony)
Czas trwania: około 3h (sam przemarsz z dziesięcioletnim dzieckiem w dwie strony)
Minimalne wzniesienie: 387 m
Maksymalne wzniesienie: 812 m
Różnica wzniesień: 426 m
USTROŃ POLANA PARKING
Samochód zostawiliśmy na szlaku zielonym na przeciwko Szkoły Podstawowej nr 3 w Ustroniu przy ulicy Polańskiej.
Jest to również doskonałe miejsce na rozpoczęcie wycieczki rowerowej Wiślaną Trasą Rowerową. Nam udało się póki co przejechać dwa odcinki Wiślanej Trasy Rowerowej:
- Wisła Ustroń trasa rowerowa – wycieczka rowerowa z dzieckiem
- Brenna Skoczów trasa rowerowa – wycieczka rowerowa z dziećmi
ORŁOWA szlak zielony
Z parkingu ruszyliśmy od razu w stronę przejścia dla pieszych. Po przejściu przez jezdnię skręciliśmy w prawo. Za szkołą skręciliśmy w lewo i kierowaliśmy się w górę ulicy Polańskiej, po drodze mijaliśmy liczne zabudowania.
0,3 km – skończył się asfalt. Po chwili szlak zielony skręcił w prawo, minęliśmy ostatnie zabudowania. Zaczęło się podejście, które po chwili wyprowadziło nas obszerną polanę, z której doskonale widać Czantorię.
Dalej szlak zielony prowadził nas w górę polany.
0,9 km – na górze polany szlak zielony wszedł na chwilę na drogę leśną. Obok lasku, po prawej stronie szlaku zielonego ciągną się polany, z których można podziwiać przepiękne widoki na beskidzkie szczyty. W dniu naszej wycieczki nie brakowało w okolicy wspomnianych we wstępie poziomek.
PALENICA USTROŃ
1,6 km – skończyła się nasza wędrówka przez las, wyszliśmy na ścieżkę prowadzącą wzdłuż kolejnej polany, na której stoją pojedyncze zabudowania. Ścieżka szła tu lekko w górę, była bardzo wygodna. Po drodze ponownie mogliśmy nacieszyć oczy wspaniałymi, górskimi widokami.
2,3 km – doszliśmy do kolejnej niezwykle widokowej polany. Soczysta zieleń, niebieskie niebo i widok na Beskid Śląski, wszystko komponowało się wręcz idealnie…
2,6 km – na górze polany szlak zielony wszedł ponownie do lasu, następnie skręcił w prawo. Ścieżka była tu nieco bardziej kamienista, nie brakowało również błota.
DROGOWSKAZ TURYSTYCZNY – skrzyżowanie szlaków
2,9 km – wyszliśmy na szeroką drogę leśną, na której krzyżują się szlaki – szlak niebieski i nasz szlak zielony. Tu na moment zrobiło się nieco tłoczniej, spotkaliśmy grupkę turystów wędrującą od strony Równicy.
Od drogowskazu kierowaliśmy się zgodnie z oznaczeniami w górę drogi leśnej. Do Polany na Orłowej mieliśmy jeszcze 15 minut drogi.
Po kilkudziesięciu metrach od drogowskazu szlak zielony skręca w prawo z szerokiej leśnej drogi na wąską ścieżkę. My zdecydowaliśmy się nie iść szlakiem, lecz kontynuować wędrówkę wygodną, szeroką drogą, która po chwili łączy się ze szlakiem zielonym.
Po około 70 metrach skręcamy w prawo i wchodzimy ponownie na szlak zielony. Pniemy się w górę drogi, po chwili skręcamy w lewo i mamy do pokonania ostatnie, dość strome podejście na Polanę na Orłowej.
POLANA NA ORŁOWEJ – ORŁOWA (Herzyk) punkt widokowy
3,2 km – Polana szczytowa na Orłowej położona 765 m n.p.m.. Podziwiać można z niej Równicę, Ustroń, Wisłę, Wielką Czantorię, Stożek oraz pasmo Baraniej Góry. Jako ciekawostkę dodam, że Orłowa ma aż cztery szczyty. Można odpocząć tu na ławeczce lub przy stoliku. W dniu naszej wycieczki mogliśmy się cieszyć tu ciszą i spokojem. Czasem tylko przeszedł turysta, przejechał rowerzysta. Ciekawość naszego dziesięciolatka wzbudził wrak samochodu stojący na zboczu polany. Jest zafascynowany starymi autami i jakby tylko mógł, chętnie zabrałby stare Subaru ze sobą do domu 😅
Z Polany na Orłowej można kontynuować wędrówkę przykładowo szlakiem żółtym na Stary Groń (2.45 h) lub szlakiem niebieskim na Trzy Kopce Wiślańskie (1.15 h).
Polana na Orłowej – szlak żółty
Po dość długim i przyjemnym odpoczynku ruszyliśmy szlakiem żółtym w kierunku szczytu Orłowa (813 m n.p.m). Droga prowadziła tu przez lasek wzdłuż polany. Mimo, że szliśmy zgodnie z mapą, nie było nam łatwo na niego trafić 😅 Szczyt jest ukryty głęboko w lesie po lewej stronie szlaku żółtego (wystarczy skorzystać ze ścieżki po lewej stronie).
ORŁOWA USTROŃ
3,8 km – Orłowa położona 813 m n.p.m. Szczyt jest całkowicie zalesiony.
Zejście na parking w Ustroniu Polana poszło nam bardzo sprawnie, zajęło nam około godziny. W drodze powrotnej po raz kolejny mieliśmy okazję podziwiać zapierające dech w piersiach panoramy beskidzkich szczytów.
Serdecznie zapraszam do zakładki: Beskid Śląski
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic
Pamiętam jako dziecko w latach 2000 często razem z wujkiem odwiedzałem Orłową . Znajdowało się tam prywatne schronisko . Szkoda że już nie funkcjonuje 😔
Jeśli ktoś potrzebuje resetu od bardziej wymagających szlaków górskich, ten z całą pewnością można powiedzieć,że jest trasą spacerową.Pani Sandro dziękuję za kolejną inspirację i czekam na dalsze🙂