We wrześniu tradycyjnie odwiedziliśmy tatrzańskie pasmo Czerwonych Wierchów, które w tym czasie nabiera wspaniałych, jesiennych barw. Wczesno jesienne widoki rozciągające się ze szlaków, jak i z samych tatrzańskich szczytów są po prostu imponujące… Na weekend zapowiadali doskonałą pogodę. Bez chwili zastanowienia postanowiliśmy to wykorzystać i wybrać się na najwyższy z Czerwonych Wierchów, na który dotychczas nie udało się nam dotrzeć. Mowa o Krzesanicy. Przedstawię Wam szlak czerwony prowadzący z Ciemniaka na Krzesanicę. Trasę przeszliśmy z siedmioletnim dzieckiem w nieco ponad 20 minut (w jedną stronę). Jako, że Ciemniak odwiedziliśmy rok wcześniej i zdążyłam przygotować relację z tej wycieczki postanowiłam stworzyć osobny wpis przedstawiający tylko i wyłącznie przejście z jednego dwutysięcznika na drugi.
Poniżej podaję link, pod którym znajdziecie opis trasy na Ciemniak z Doliny Kościeliskiej.
Opis szlaku na Ciemniak znajdziesz tutaj: Ciemniak szlak z Doliny Kościeliskiej
Trasa: Ciemniak (szlak czerwony) – Krzesanica
Data: 11 wrzesień 2021
Dystans: około 600 m (w jedną stronę)
Czas trwania: około 0:20 h (sam przemarsz z siedmioletnim dzieckiem)
Minimalne wzniesienie: 2069 m
Maksymalne wzniesienie: 2123 m
Ciemniak Krzesanica
Z Ciemniaka (2096 m n.p.m.) kierujemy się na zachód szlakiem czerwonym, który w drodze na Krzesanicę oferuje nam przepiękne widoki na polskie oraz słowackie szczyty Tatr. Ogólnie jest to bardzo atrakcyjne i ciekawe przejście, na którym występuje sporo skalnych, momentami dość stromych podejść oraz schodów. Warto zwrócić uwagę, że szlak ten prowadzi przez Mułową Przełęcz, która położona jest 2067 m n.p.m. Należy zachować tu szczególną ostrożność podczas kiepskiej pogody – ograniczonej widoczności, ponieważ są tu strome zbocza opadające do Doliny Mułowej.
Szlak czerwony z Ciemniaka początkowo schodzi stromo w dół (przez około 150 metrów), aby po chwili zacząć piąć się ku górze (podejście na Krzesanicę mierzy około 250 metrów).
Krzesanica
Podobnie jak na Ciemniaku na Krzesanicy nie ma tabliczki oznaczającej szczyt. Są natomiast charakterystyczne kamienne kopczyki, dzięki którym będziecie wiedzieć, że dotarliście na miejsce. Niektórym kopczyki te kojarzą się z cmentarzyskiem. Z Krzesanicy rozciągają się wspaniałe widoki na polskie oraz słowackie szczyty Tatr Zachodnich oraz Tatr Wysokich. Na północ rozciąga się widok na Giewont oraz na miasto Zakopane. Patrząc natomiast na wschód zobaczymy przejście na inny dwutysięcznik, również należący do pasma Czerwonych Wierchów – Małołączniak , który oddzielony jest od Krzesanicy Litworową Przełęczą.
Krzesanica wysokość
Krzesanica położona jest 2122 m n.p.m.
Krzesanica zdjęcia
Spędziliśmy sporo czasu podziwiając widoki rozciągające się z Krzesanicy. W między czasie rozważaliśmy z mężem powrót na parking w Kirach przez Małołączniak jednak po sprawdzeniu dystansu zrezygnowaliśmy, ponieważ był on dłuższy niż trasa, którą przyszliśmy na Krzesanicę. Z racji tego, że dzień jest już coraz krótszy (szybciej robi się ciemno), a my nie chcieliśmy lecieć w dół postanowiliśmy udać się z powrotem czerwonym szlakiem na Ciemniak i zejść do Doliny Kościeliskiej tą samą trasą. To był strzał w dziesiątkę! Podobno w tym dniu zejście z Małołączniaka przez Kobylarzowy Żleb (łańcuchy) było porządnie zakorkowane. Stracilibyśmy na tym odcinku sporo czasu. Po powrocie na parking zmęczeni, ale szczęśliwi udaliśmy się w drogę do naszego rodzinnego miasta Bielska-Białej.
Zapraszam do przejrzenia relacji z naszych wycieczek w masywie Czerwonych Wierchów:
- Ciemniak szlak z Doliny Kościeliskiej
- Małołączniak szlak przez Kobylarzowy Żleb
- Kopa Kondracka szlak z Kuźnic
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi wpisami zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl Zapraszam również na Instagram: @greenmagpic
Zdobywamy szczyty dla Hospicjum 2021