Trzonka trasa z Porąbki – Beskid Mały

Krajobraz górski rozciągający się z Trzonki w Beskidzie Małym, zachmurzone niebo, zielone drzewa

W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam bardzo przyjemną, niezbyt wymagającą trasę w Beskidzie Małym.  Przeniesiemy się na mniej znany szczyt tego pasma, którego nazwa brzmi TRZONKA (Pasmo Bukowskiego Gronia). Większa część trasy na Trzonkę wiedzie przez las, w którym panuje upragniona przez nas ostatnio cisza i spokój. W niedzielne popołudnie na trasie mijaliśmy pojedynczych turystów. Z naszego rodzinnego miasta Bielska-Białej do Porąbki, z której  startowaliśmy na Trzonkę  mieliśmy około 30 minut drogi samochodem. Jako, że nie przepadamy za wędrówką asfaltem postanowiliśmy poszukać na mapach turystycznych miejsca do zaparkowania jak najbliżej wejścia interesującego nas szlaku niebieskiego na drogę leśną (parametry parkingu podaję poniżej). Suma podejść jaką pokonuje się na opisanej przeze mnie trasie to około 300 metrów. A na miejscu nie pozostaje już nic innego, jak  rozkoszować się wspaniałymi widokami, które oferuje nam TrzonkaZapraszam w niezapomnianą podróż po mniej znanej części Beskidu Małego… 

Trzonka z Porąbki

Trasa:  Porąbka Błasiowo (szlak niebieski) – Przełęcz Bukowska (szlak zielony) – Trzonka – powrót tą samą trasą

Data:  8 maja 2022 / 29 września 2024

Dystans: około 6,8 km 

Czas trwania: około 1,5 h (z ośmioletnim dzieckiem w dwie strony)

Minimalne wzniesienie: 450 m

Maksymalne wzniesienie: 720 m

Parametry z aplikacji Huawei Zdrowie

Porąbka szlak niebieski – gdzie zostawić samochód?

Porąbka Błasiowo - parking na niebieskim szlaku na Trzonkę

Samochód zostawiamy na poboczu – po lewej stronie ulicy Beskidzkiej w Porąbce Błasiowo.

Parking na niebieskim szlaku na Trzonkę - Porąbka Błasiowo

Parametry GPS parkingu:
Parametry GPS parkingu: 49.829211, 19.252876

Z parkingu ruszyliśmy szlakiem niebieskim w górę drogi asfaltowej widocznej na poniższym zdjęciu.

Ostatni asfaltowy odcinek drogi na niebieskim szlaku na Trzonkę - Porąbka Błasiowo, piękny wiosenny dzień, niebieskie niebo

Po około 20 m asfalt poszedł w niepamięć i weszliśmy na szeroką, ubitą i szalenie wygodną drogę leśną, która po chwili szła lekko w prawo. Taka droga towarzyszyła nam przez większość czasu  na szlaku niebieskim. Momentami oczywiście szlak niebieski szedł lekko w górę.

Szeroka droga leśna na niebieskim szlaku idącym z Porąbki na TrzonkęDroga leśna w Porąbce, rozwidlenie - szlak niebieski odbija w prawoNa  szlaku niebieskim zamontowane są na drzewach drewniane stacje Drogi Krzyżowej.

Leśna droga - Porąbka szlak niebieski

Drzewo, stacja Drogi Krzyżowej III w Porąbce na niebieskim szlaku turystycznym

Turysta z dzieckiem na niebieskim szlaku na Trzonkę, piękny słoneczny dzień, lasLas, droga, szlak niebieski w Porąbce

Szeroka leśna droga prowadząca przez las na niebieskim szlaku idącym z Porąbki na Trzonkę, turysta z dzieckiemTurystka z dzieckiem na niebieskim szlaku w Porąbce, słoneczny dzień, las

Szlak niebieski z Porąbki, pnąca się w górę droga leśna, turysta z dzieckiemLeśna paproć w Beskidzie MałymPodejście na idącym przez las niebieskim szlaku do Przełęczy Bukowskiej

2,8 km – doszliśmy do polanki, obok której przechodzi szlak niebieski, którym dotychczas szliśmy oraz  szlak zielony,  którym od tego miejsca kontynuowaliśmy naszą wędrówkę na Trzonkę.

Najpierw jednak zdecydowaliśmy się podejść na Przełęcz Bukowską – w tym celu skręciliśmy w lewo i podeszliśmy prostą drogą około 150 m.

Polana - okolice Przełęczy BukowskiejPolana na szlaku zielonym pomiędzy Przełęczą Bukowską, a Trzonką, wiosenne drzewa, białe chmury na niebie

Oznaczenie szlaku niebieskiego oraz zielonego na drzewie okolice Przełęczy Bukowskiej

Przełęcz Bukowska Beskid Mały – szlak zielony

Beskid Mały - Przełęcz Bukowska 662 m n.p.m. - żółta tablica oznaczająca przełęcz wisząca na drzewie, drogowskazy

Przełęcz Bukowska położona jest 662 m n.p.m. pomiędzy szczytami Trzonki oraz Porębskiego Gronia. Z drogowskazu dowiedzieliśmy się, że dojście szlakiem zielonym na Trzonkę powinno zająć nam około 10 minut. Jest tu skrzyżowanie szlakówzielonego, żółtego i niebieskiego.

Po zrobieniu zdjęcia wróciliśmy na polanę i kierowaliśmy się zgodnie z drogowskazem szlakiem zielonym w kierunku Trzonki.

Oznaczenie szlaku zielonego na drzewieDrewniany drogowskaz - Chatka Limba 100 M, PTTKSzlak zielony, szeroka droga prowadząca wzdłuż polany - okolice Przełęczy BukowskiejDrzewa, niebieska tabliczka z napisem ulica Palenica na zielonym szlaku na Trzonkę

Po około 40 m jest zejście w lewo do Chatki LIMBA. Zdecydowaliśmy się podejść zobaczyć czy chatka jest otwarta.

Tabliczka wskazująca kierunek drogi do Chatki LIMBA

Trzonka schronisko – Chatka na Trzonce

Znajdująca się przy szlaku na Trzonkę Chatka Limba w dniu naszej wycieczki wyglądała na nieczynną. Pytałam jednego z górskich znajomych, który mieszka nieopodal Trzonki w Porąbce czy wie coś na temat tego miejsca. Powiedział, że chatka nie działa już od dłuższego czasu. Nie chcę oczywiście nikogo wprowadzać w błąd – szczególnie, że na stronie studenckich baz noclegowych wyczytałam, że w Chatce na Trzonce są pełnione dyżury i schronisko działa w weekendy w sezonie od maja do września. Nie mam też pojęcia czy te informacje są aktualne, dlatego w przypadku planowania noclegu w tych rejonach najbezpieczniej będzie po prostu skontaktować się z Klubem Turystyki Górskiej Limba.

Dane oraz informacje, o których wspomniałam powyżej znajdziecie pod adresem:  Chatka KTG „Limba” na Trzonce

Droga prowadząca do Chaty Limba przy zielonym szlaku TrzonkęNastępnie wróciliśmy na szlak zielony i szliśmy wzdłuż polany. Droga pięła się w górę.

Szeroka, kamienista droga na zielonym szlaku na Trzonkę

Kamienista droga - zielony szlak Trzonka

Trzonka Beskid Mały

Żółta tabliczka PTTK Wadowice wisząca na drzewie oznaczająca szczyt Trzonka 727 m n.p.m.

3,3 km – dotarliśmy do pierwszego wskazania szczytu TRZONKA położonego 727 m n.p.m. Tabliczkę znajdziecie na drzewie po prawej stronie szlaku zielonego. Po lewej stronie jest natomiast teren prywatny z chatką, z której okien domownicy mogą podziwiać Beskid Żywiecki z najwyższym szczytem tego pasma Babią Górą (aktualnie jeszcze ośnieżoną).

Uśmiechnięty turysta z dzieckiem na szczycie Trzonka w Beskidzie Małym

Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i ruszyliśmy dalej w górę szlaku zielonego. Dosłownie po chwili dotarliśmy do punktu widokowego również oznaczonego  tabliczką wadowickiego PTTK ze wskazaniem szczytu Trzonka – 727 m n.p.m. 

Trzonka w Beskidzie Małym, żółta tabliczka

Miejsce to oczarowało nas od pierwszego spojrzenia… Rozciąga się stąd wspaniały widok na Beskid MałyGórę Żar oraz Kiczerę oraz Beskid Śląski z najwyższym szczytem tego pasma – Skrzyczne.

Żółta tabliczka wisząca na drzewie oznaczająca szczyt Trzonka 727 m n.p.m.Punkt widokowy na Beskid Mały oraz Beskid Śląski ze szczytu Trzonka, szeroka droga, drewniana platformaTrzonka w Beskidzie Małym, drewniana wiata widokowa, jesienny wieczórWidok rozciągający się ze szczytu Trzonka w Beskidzie Małym, jesienny wieczórWidok na Beskidy z TrzonkiDrewniana platforma na szczycie Trzonka w Beskidzie Małym, krajobraz górski

Trzonka w Beskidzie Małym, widok na Beskid Mały oraz Beskid ŚląskiKrajobraz górski rozciągający się z Trzonki w Beskidzie Małym, zachmurzone niebo, zielone drzewaWidok na Beskid Mały oraz Beskid Śląski z TrzonkiWidok na Górę Żar oraz Kiczerę z Trzonki - Beskid MałyWiosenny widok na Beskid Mały w tym Górę Żar z Trzonki

Filmik ze szczytu Trzonka w Beskidzie Małym

Turystka z dzieckiem, drewniana platforma widokowa - szczyt Trzonka w Beskidzie MałymUśmiechnięte dziecko na szczycie Trzonka w Beskidzie Małym, w tle krajobraz górskiDziecko bawiące się małymi samochodzikami w wielkiej kałuży na szczycie Trzonka w Beskidzie Małym

OBSZAR EDUKACJI PRZYRODNICZEJ I POLANA WIDOKOWA

Polana widokowa przy szlaku zielonym w okolicach Trzonki, wczesna jesień

W ostatnią niedzielę września 2024 r. wybraliśmy się na Trzonkę z drugiej strony góry. Startowaliśmy z Porąbki, przysiółek Wielka Puszcza. Początkowo szliśmy poza szlakiem, następnie szlakiem zielonym. Tak więc, jeśli będziecie na Trzonce i będziecie mieli ochotę na dalszą wędrówkę, około 600 m od szczytu Trzonka przy szlaku zielonym udostępniony jest dla turystów OBSZAR EDUKACJI PRZYRODNICZEJ. Znajdziecie tu kilka ciekawostek o owadach oraz urocze rzeźby w drewnie. Dodatkowo jest tu wiata wypoczynkowa. Idąc dalej natraficie na polanę widokową, z której końcem września podziwialiśmy zachód słońca (zdjęcia poniżej).

OBSZAR EDUKACJI PRZYRODNICZEJ – TRZONKA

Obszar Edukacji Przyrodniczej, Trzonka w Beskidzie Małym

Dziecko, tablica edukacyjna, Obszar Edukacji Przyrodniczej, Trzonka w Beskidzie Małym

Rzeźba w drewnie, Trzonka w Beskidzie Małym, Obszar Edukacji Przyrodniczej

Rzeźba niedźwiedzia w drewnie, Trzonka, Obszar Edukacji Przyrodniczej

POLANA WIDOKOWA I ZACHÓD SŁOŃCA NA SZLAKU ZIELONYM

Zachód słońca w Beskidzie Małym, szlak zielony, poniżej szczytu Trzonka

Krajobraz górski, jesienny zachód słońca, szlak zielony - Trzonka w Beskidzie Małym

Polana w Beskidzie Małym, okolice szczytu Trzonka, jesienny zachód słońcaJesienny liść, zachód słońca

Na Trzonkę na pewno jeszcze nieraz wrócimy. W końcu jesteśmy oczarowani tym miejscem. Ogólnie w planach na ten sezon mamy poznać trochę bliżej Beskid Mały. W końcu jako mieszkańcy Bielska-Białej mamy go na wyciągnięcie ręki, a prawdę mówiąc lista niezdobytych przez nas szczytów tego pasma jest dość długa.

Szukasz innych szlaków w Beskidzie Małym?  Zapraszam tutaj:  Beskid Mały najpiękniejsze szlaki 

Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl  i na Instagramie: @greenmagpic

Media społecznościowe Facebook i Instagram

Zdobywamy Szczyty dla Hospicjum 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *