Marysina Polana Lipnica Wielka trasa, wieża widokowa, widok na Tatry

Lipnica Wielka, polana, owieczki, widok na Tatry - szlak żółty do wieży widokowej - Marysina Polana

W dzisiejszym wpisie chcę Wam zaprezentować przepiękne miejsce niedaleko Jeziora Orawskiego – Marysiną Polanę z wieżą widokową w Lipnicy Wielkiej, w Działach Orawskich na pograniczu Polski i Słowacji. To właśnie stąd rozpościera się hipnotyzujący widok na Tatry i Jezioro Orawskie.

Podczas tegorocznej majówki odwiedziliśmy to miejsce aż dwa razy. Za pierwszym razem zatrzymaliśmy się tu w drodze powrotnej z przejażdżki wąskotorową Kolejką Leśną w Orawskiej Leśnej. Dwa dni później wybraliśmy się w te strony ponownie – tym razem na wycieczkę rowerową. Wtedy mieliśmy okazję lepiej poznać urokliwą okolicę Lipnicy Wielkiej.

Dojście do wieży widokowej na Marysinej Polanie jest łatwe, a trasa niezbyt długa. Za to widoki, które czekają na miejscu… są absolutnie bezkonkurencyjne. Zapraszam do zapoznania się ze szczegółowym opisem trasy do wieży widokowej na Marysinej Polanie.

Trasa: Lipnica Wielka w Działach Orawskich (szlak żółty) – Marysina Polana wieża widokowa – powrót tą samą trasą

Data wycieczki: 1 maja 2025

Dystans: około 3,5 km*

Czas przejścia: około 1 h*

Minimalne wzniesienie: 646 m

Maksymalne wzniesienie: 712 m

*w obie strony 

Marysina Polana parking

Marysina Polana parking w Lipnicy Wielkiej, drewniana rzeźba

Samochód zostawiliśmy na bezpłatnym parkingu przy głównej drodze w Lipnicy Wielkiej, prowadzącej z Jabłonki w kierunku granicy ze Słowacją (parametry GPS znajdziecie poniżej).

Przy parkingu znajduje się niewielka, drewniana wiata turystyczna oraz kosz na śmieci.

Byliśmy tam w godzinach wieczornych – mimo dnia wolnego miejsc parkingowych było pod dostatkiem. Na wycieczkę rowerową wybraliśmy się natomiast przed południem i wtedy parking pękał w szwach. Zdecydowanie warto wybrać się tu po południu, by odkryć prawdziwą magię tego wspaniałego miejsca.

Parametry GPS parkingu – Marysina Polana parking, początek trasy: 49.457984, 19.588148

Marysina Polana trasa

Z parkingu ruszyliśmy żółtym szlakiem, szeroką i utwardzoną drogą, która po chwili naturalnie skręciła w lewo. Następnie minęliśmy znajdującą się po lewej stronie bacówkę. Na polanie po prawej stronie mogliśmy obserwować – zarówno w drodze na wieżę widokową, jak i w drodze powrotnej – duże stado owiec. Wspaniale prezentowały się na tle tatrzańskich szczytów. Takie sielskie obrazki towarzyszyły nam na dalszym odcinku żółtego szlaku. Droga była szeroka i wygodna. To miejsce świetnie nadaje się na spacer z dziećmi w wózku, a także na rowerową wycieczkę. Nie jest ona zamknięta dla ruchu, więc od czasu do czasu mijał nas jakiś samochód terenowy lub quad.

Lipnica Wielka parking - trasa - Marysina Polana żółty szlakLipnica Wielka, polana, owieczki, drewniana budka obserwacyjnaLipnica Wielka, owieczki na polanie, drewniana budka obserwacyjna

Lipnica Wielka, polana, owieczki, widok na Tatry - szlak żółty do wieży widokowej - Marysina Polana

Po około 600 metrach szeroka droga biegnąca żółtym szlakiem skręciła w prawo i po chwili na krótko weszła w las, łagodnie wznosząc się pod górę. Po wyjściu z lasu ukazała się panorama słowackiej Magury. Szło się przyjemnie, a z czasem zza drzew, wzdłuż żółtego szlaku, zaczęły wyłaniać się Tatry.

Dziecko idące żółtym szlakiem, szeroka droga leśna - Lipnica WielkaSzeroka droga leśna - żółty szlak - Lipnica WielkaDziecko na szerokiej drodze leśnej, żółty szlak - Lipnica Wielka, słoneczne popołudnieLipnica Wielka, żółty szlak, szeroka droga leśna, krajobraz górskiSzeroka droga na żółtym szlaku, Lipnica WielkaSzeroka droga na żółtym szlaku, Lipnica WielkaSzeroka droga na żółtym szlaku - Lipnica Wielka, widok na TatryLipnica Wielka, oznaczenie żółtego szlaku na drzewieMarysina Polana, dziecko, droga do wieży widokowej, słoneczny dzień

Następnie dotarliśmy do słupa z drogowskazami. Dowiedzieliśmy się, że do wieży widokowej na Marysinej Polanie pozostało już tylko 0,5 km. Zresztą drewnianą wieżę było stąd doskonale widać. Tuż przy drogowskazie można skręcić w lewo i skorzystać z wyznaczonego miejsca grillowego.

Słup z drogowskazami, Marysina Polana wieża widokowa 0,5 kmMarysina Polana, dziecko, droga polna, wieża widokowa, słoneczne popołudnie

Marysina Polana wieża widokowa

Lipnica Wielka - Marysina Polana, drewniana wieża widokowa, piękny słoneczny dzień

1,7 km – doszliśmy do drewnianej wieży widokowej na Marysinej Polanie, mierzącej około 14 metrów wysokości, która znana jest również pod drugą nazwą – Piaskowa Polana.

Marysina Polana (Piaskowa Polana) położona jest na wysokości 710 m n.p.m. Rozciągają się stąd jedne z najpiękniejszych widoków, jakie miałam okazję ostatnio podziwiać: Tatry, Jezioro Orawskie, Kotlina Orawska, Beskid Żywiecki z Babią Górą na czele… Wszystko to – przy sprzyjającej pogodzie – można zobaczyć zarówno z samej polany, jak i z wieży widokowej znajdującej się na jej terenie. Tutaj bardzo przydał się obiektyw z większym zoomem. Na górnym tarasie wieży umieszczono tablicę z opisem rozciągającej się stąd panoramy.

Drewniana wieża widokowa na Marysinej Polanie posiada także zadaszoną wiatę ze stolikiem i ławkami. Na drewnianym podeście (tarasie) znajduje się ławka ustawiona tak, by móc w pełni nacieszyć oczy wspaniałymi widokami. Obok samej wieży ustawiono również inne ławki – miejsc do siedzenia tu nie brakuje. Jest też drewniana ramka do zdjęć i rzeźba kobiety, najprawdopodobniej przedstawiająca panią Marysię, od której pochodzi nazwa polany. Na polanie nie brakuje pasących się krów, można też spotkać konie. Schodząc z Polany Marysinej na parking, zauważyliśmy, że słońce było coraz niżej – wielkimi krokami zbliżał się zachód słońca. 

Marysina Polana zdjęcia

Biała tabliczka, Marysina Polana 710 m n.p.m. w tle drewniana wieża widokowa Turysta, zapierający dech widok na Jezioro Orawskie i Tatry, wiosna w Lipnicy Wielkiej, Marysina PolanaLipnica Wielka - Marysina Polana, widok na Tatry, wiosenne drzewo, piękne popołudnieLipnica Wielka - Marysina Polana, wiosenny krajobraz, TatryMarysina Polana, słup z drogowskazamiMarysina Polana, konieLipnica Wielka - Marysina Polana, wiosenne drzewo, w tle krowyMarysina Polana, końPrzepiękny widok na Jezioro Orawskie i Tatry, wiosna w Lipnicy Wielkiej, Marysina Polana

Marysina Polana wieża widokowa zdjęcia

Lipnica Wielka - Marysina Polana wieża widokowa o zachodzie słońcaLipnica Wielka - Marysina Polana wieża widokowa, tablica z opisaną panoramą, widok na Tatry i Jezioro OrawskieUśmiechnięta turystka z mężem na wieży widokowej. Marysina Polana - Lipnica Wielka, w tle widok na TatryWidok z wieży widokowej na Tatry - Lipnica Wielka - Marysina Polana, wiosenne drzewoMarysina Polana, wiosenne drzewo, cień wieży widokowej na trawie

Widok z wieży widokowej na Tatry i Jezioro Orawskie - Lipnica Wielka - Marysina Polana, wiosenne drzewoWidok z wieży widokowej na Tatry, Jezioro Orawskie - Lipnica Wielka - Marysina PolanaMarysina Polana, widok na TatryTurystka z mężem odpoczywająca na ławce - Marysina Polana, widok na TatryLipnica Wielka - Marysina Polana, drewniana wiata z ławką, widok na tatrzańskie szczyty

Marysina Polana drewniana rzeźba z ramką

Lipnica Wielka - Marysina Polana, drewniana ramka i rzeźba, w tle Tatry i Jezioro OrawskieLipnica Wielka - Marysina Polana, dziecko, drewniana ramka i rzeźba, w tle Tatry i Jezioro OrawskieDrewniana rzeźba kobiety z sercem, Marysina Polana - Lipnica WielkaLipnica Wielka - Marysina Polana, drewniana ramka i rzeźba, w tle Tatry i Jezioro Orawskie

Tak jak wspomniałam, jest to miejsce wyjątkowe, z niesamowitą panoramą… Podczas wycieczki rowerowej mieliśmy okazję, oprócz ponownego odwiedzenia Marysinej Polany, poznać nieco okolicę Lipnicy Wielkiej. Dotarliśmy na Krzywań, jechaliśmy przez Dwusetny Las Jodłowy i odkryliśmy przepiękną polanę z widokiem na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego – Babią Górę, na której nie spotkaliśmy żywej duszy… W najbliższych dniach postaram się przygotować wpis z naszej rowerowej wycieczki w te strony.

Kobieta z dzieckiem na rowerze, Lipnica WielkaWidok na Babią Górę, szlak żółty Lipnica Wielka

Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku:  Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic

Media społecznościowe Facebook i Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *