W drugi dzień Świąt Wielkanocnych wybraliśmy się na wycieczkę po Beskidzie Śląskim. Naszym celem był Ustroń i biegnący z niego szlak żółty na Małą Czantorię. Choć pogoda nie była iście wiosenna, widać było, że natura i tak idzie swoim rytmem. A mglisty klimat panujący na szlaku żółtym… Po prostu zapierał dech… Uwielbiam, kiedy las jest skąpany we mgle…
Data wycieczki: 10 kwiecień 2023
Dystans: około 5 km
Czas trwania: około 2 godz. (sam przemarsz z ośmioletnim dzieckiem w dwie strony)
Minimalne wzniesienie: 533 m
Maksymalne wzniesienie: 863 m
Trasa: Ustroń (szlak żółty) – skrzyżowanie szlaku żółtego i szlaku zielonego – Mała Czantoria – powrót tą samą trasą
Pasmo: Pasmo Czantorii
Z Bielska-Białej do Ustronia mieliśmy nieco ponad 30 minut drogi samochodem.
Mała Czantoria parking
Samochód zostawiliśmy na bezpłatnym parkingu leśnym na interesującym nas szlaku żółtym w Ustroniu (parametry parkingu poniżej).
Zaraz przy parkingu jest ogólnodostępne miejsce biwakowe. Do dyspozycji turystów jest drewniana, zadaszona wiata, miejsce ogniskowe, ławki.
Widać było, że ta dzielnica Ustronia cieszy się dużą popularnością. Jako ciekawostkę dodam, że przebiega tędy również szlak rowerowy.
Mała Czantoria Ustroń szlak żółty
Na szlak ruszyliśmy po godzinie 14:00. Na szczęście wraz z przyjściem wiosny dzień się wydłużył i można na spokojnie planować swoje wycieczki. Poza tym trasa żółta na Małą Czantorię, którą opiszę należy do kategorii tych dość krótkich tras w Beskidzie Śląskim. Dodam również, że trasa żółta na wielu odcinkach wspina w górę (momentami dość stromo).
Z parkingu kierowaliśmy się w górę (widocznej na poniższym zdjęciu) drogi asfaltowej, z której dosłownie po chwili skręciliśmy w lewo. Asfalt szybko poszedł w niepamięć. Naszym oczom ukazały się tablice należące do ŚCIEŻKI PRZYRODNICZO – LEŚNEJ „CZANTORIA’.
Następnie wzdłuż szlaku żółtego na Małą Czantorię są ustawione tablice poświęcone ważnym wydarzeniom w dziejach Polski jak np. CHRZEST POLSKI, NAJAZD TATARSKI, REFORMACJA.
Po minięciu tablic (około 200 metrów od parkingu) po lewej stronie szlaku żółtego ustawiony jest OŁTARZ Naszej Małej Ojczyzny. Na ołtarz składa się około czterometrowy drewniany krzyż oraz kamienie z wyrytymi datami.
Zaraz za ołtarzem Naszej Małej Ojczyzny minęliśmy szlaban i kierowaliśmy się w górę szlaku żółtego. Leśna droga na tym odcinku była szeroka i błotnista. Nie brakowało również wspomnianej na wstępie mgły 😉
0,4 km szlak żółty zawinął ostro w prawo, a droga na chwilkę stała się mniej wymagająca.
0,8 km – szlak żółty skręcił w lewo i szedł w górę, po około 80 metrach szlak skręcił w prawo.
1,3 km – szlak żółty przeciął szeroką drogę leśną, za którą mieliśmy do pokonania krótkie, lecz strome podejście zabezpieczone drewnianą barierką.
Po pokonaniu krótkiego podejścia weszliśmy na wąską leśną ścieżkę, która praktycznie cały czas szła w górę. Nie brakowało tu kamieni oraz wystających korzeni. Bez wątpienia był to najbardziej klimatyczny odcinek na szlaku żółtym w dniu naszej wycieczki. Mogliśmy nacieszyć oczy leśnymi przebiśniegami, które rosły licznie między drzewami. W końcu wiosna w Beskidach to nie tylko krokusy… 😍
Na drzewie dostrzegliśmy wykrzyknik, informujący nas o zmianie kierunku szlaku żółtego.
1,9 km km – szlak żółty skręcił ostro w lewo.
Skrzyżowanie szlaku żółtego i szlaku zielonego
Po skręcie w lewo nasz żółty szlak połączył się ze szlakiem zielonym.
Droga była tu szersza i szła łagodnie w górę, aż do samej Małej Czantorii.
Mała Czantoria Ustroń
Mała Czantoria wysokość
Dochodzimy do tabliczki oznaczającej szczyt „Mała Czantoria„. Ale nie jest to właściwy wierzchołek góry. Ten znajduje się około 300 metrów dalej, na polanie znajdującej się poza żółtym szlakiem.
Mała Czantoria położona jest 866 m n.p.m. Jest to szczyt należący oczywiście do Pasma Czantorii. Z drogowskazu można odczytać, że kierując się szlakiem zielonym w godzinę można dotrzeć z Małej Czantorii na Wielką Czantorię.
Po krótkim odpoczynku zdecydowaliśmy się podejść na właściwy szczyt góry, na polanę widokową (mimo, że nie mieliśmy co liczyć na spektakularne widoki 😋), na której działa STACJA POGODOWA MAŁA CZANTORIA. W tym celu wybraliśmy drogę na lewo od szlaku żółtego. Kierowaliśmy się leśną, niewymagającą ścieżką przez około 300 metrów. Dodam, że ten odcinek trasy prowadzi poza szlakiem.
Mała Czantoria stacja pogodowa
2,4 km – Mała Czantoria ze stacją pogodową.
Tak jak już wspominałam jest tu obszerna polana, z której przy sprzyjających warunkach można podziwiać beskidzkie szczyty. Jest też ławeczka oraz STACJA POGODOWA. W dalszej części artykułu prezentuję przykładowy zrzut ekranu z danymi pogodowymi z Małej Czantorii oraz link do aktualizowanych na bieżąco danych ze STACJI POGODOWEJ MAŁA CZANTORIA.
Stacja pogodowa Mała Czantoria
Na parking wróciliśmy tą samą trasą.
W drodze powrotnej wyszło nawet na chwilę słońce 😋
Zobacz koniecznie
Wielka Czantoria szlak z Ustronia
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic