Beskidzka Ścieżka Planetarna cz.1 i zbiornik retencyjny Tokarzonka w Istebnej

Beskidzka Ścieżka Planetarna, Istebna, Zbiornik retencyjny Tokarzonka, dziecko, kolaż zdjęć

Czy słyszeliście o Beskidzkiej Ścieżce Planetarnej? 🪐☀️🪐

W pierwszą niedzielę lutego wybraliśmy się na wycieczkę tym niezwykłym szlakiem w Beskidzie Śląskim. Trasa rozpoczyna się poniżej Przełęczy Kubalonka, w okolicach pięknego, drewnianego kościoła Podwyższenia Świętego Krzyża w Istebnej. Ścieżka „PLANETARNA” oznaczona jest czerwonym szlakiem spacerowym, a początek ścieżki obeliskiem symbolizującym Słońce. Niestety nazwy, a także opisy poszczególnych planet nie przetrwały trudnych warunków atmosferycznych i są już nieczytelne. My podczas tej wizyty w Istebnej dotarliśmy do pomnika Jowisza. 

Cała Beskidzka Ścieżka Planetarna licząc od pomnika Słońca w jedną stronę liczy około 12 km i kończy się przy Muzeum Regionalnym „Na Grapie” w Jaworzynce . Po drodze rozmieszczone są obeliski symbolizujące planety Układu Słonecznego, a ich odległości zostały odwzorowane w skali 1:500000000. Ścieżka „PLANETARNA” prowadzi wygodną, asfaltową, miejscami stromą drogą. Nasz syn przejechał dużą część trasy na hulajnodze. Wydaje mi się, że jest to również ciekawa trasa na rower. Jest na niej do pokonania kilka konkretnych podjazdów (w drodze powrotnej na parking), więc wycieczka rowerowa z dzieckiem mniej doświadczonym i wprawionym raczej odpada. Co ciekawe mimo trwających w wielu województwach ferii na trasie „PLANETARNEJ” nie spotkaliśmy żywej duszy.
Podczas spaceru Beskidzką Ścieżką Planetarną zdecydowaliśmy się również podejść do zbiornika retencyjnego „Tokarzonka” w Istebnej.

Trasa: Przełęcz Kubalonka – Kubalonka Osiedle (czerwony szlak spacerowy „PLANETARNY”) – Wyszni Pole – Olecki – zbiornik retencyjny „Tokarzonka”- powrót tą samą trasą

Data wycieczki: 2 lutego 2025

Dystans: około 8,5 km

Czas trwania: około 2,5 godz. (sam przemarsz w dwie strony)

Minimalne wzniesienie: 586 m

Maksymalne wzniesienie: 761 m

Przełęcz Kubalonka parking

Parking, Przełęcz Kubalonka w Beskidzie Śląskim

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy na Przełęczy Kubalonka przy drodze wojewódzkiej nr 941 prowadzącej z Wisły do Istebnej. Przełęcz Kubalonka położona jest dość wysoko, bo 761 m n.p.m. na Głównym Szlaku Beskidzkim (oznaczony kolorem czerwonym). Na przełęcz od strony Wisły prowadzi stroma i kręta droga. Z racji tego, że był weekend, a w innych województwach trwają aktualnie ferie i sporo turystów przyjechało na narty w Beskidy, parking ten pękał w szwach. Na szczęście udało się nam znaleźć jedno wolne miejsce, które zajęliśmy.

Dostępny jest tu duży, płatny parking. Postój na tym parkingu niezależnie od ilości godzin, które chcesz spędzić na szlaku, bądź na nartach kosztuje 10 zł (płatne w parkomacie, istniej możliwość płatności kartą). Na miejscu byliśmy po godzinie 14:00. Na spacer mieliśmy niespełna trzy godziny, ponieważ przed 17:00 robiło się już ciemno. Dlatego też zdecydowaliśmy się podzielić przejście Beskidzkiej Ścieżki Planetarnej na dwie części.

Parametry GPS parkingu – Przełęcz Kubalonka: 49.6043, 18.9028

Słup z drogowskazami i tablicą - Główny Szlak Beskidzki na Przełęczy Kubalonka w Beskidzie Śląskim

Kościół Świętego Krzyża w Istebnej

Z parkingu ruszyliśmy w kierunku południowo-zachodnim, schodząc w dół drogi, minęliśmy budynek Wojewódzkiego Centrum Pediatrii Kubalonka w Istebnej. Po około 600 m przeszliśmy przez jezdnię i dotarliśmy do zabytkowego, drewnianego kościoła Podwyższenia Świętego Krzyża w Istebnej-Kubalonce. Kościół ten znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego, został przeniesiony do Istebnej-Kubalonki w latach 1957-1958 z Przyszowic koło Gliwic, gdzie powstała w latach 1665-1667.

Tablica - szlak architektury drewnianej przy kościele Świętego Krzyża w Istebnej
ZABYTKOWY KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO KRZYŻA W ISTEBNEJ
Schody, Zabytkowy kościół Świętego Krzyża w Istebnej
ZABYTKOWY KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO KRZYŻA W ISTEBNEJ

Zaledwie kilkanaście metrów od zejścia do kościółka po lewej stronie ulicy znajduje się pierwszy przystanek na Beskidzkiej Ścieżce Planetarnej. 

Turysta z dzieckiem wchodzący na Beskidzką Ścieżkę Planetarną w Istebnej

Beskidzka Ścieżka Planetarna cz.1

Beskidzka Ścieżka Planetarna – Słońce

0,6 km – doszliśmy do początku Beskidzkiej Ścieżki Planetarnej, która tak jak już wspominałam na wstępie oznaczona jest pomnikiem symbolizującym Słońce, które jest gwiazdą centralną w Układzie Słonecznym. Jak widać na zamieszczonym poniżej zdjęciu napisy nie przetrwały próby czasu oraz trudnych warunków atmosferycznych.

Beskidzka Ścieżka Planetarna, początek ścieżki, Słońce
BESKIDZKA ŚCIEŻKA PLANETARNA – SŁOŃCE

Dalej kontynuowaliśmy wędrówkę tą samą szeroką drogą (Kubalonka-Osiedle, czerwony szlak spacerowy). Po około 150 metrach dotarliśmy do kolejnego pomnika, symbolizującego Merkurego – planetę położoną najbliżej Słońca. Warto dodać, że jest to również najmniejsza planeta w całym Układzie Słonecznym.

Jako ciekawostkę dodam, że wzdłuż naszego czerwonego szlaku spacerowego przebiega również niebieski szlak spacerowy im. Jerzego Kukuczki (polski himalaista). 

Beskidzka Ścieżka Planetarna – Merkury

Beskidzka Ścieżka Planetarna - pomnik, Merkury, Istebna
BESKIDZKA ŚCIEŻKA PLANETARNA – MERKURY

Po kolejnych 100 m wędrówki tą drogą na murze znajdującym się po prawej stronie szlaku dostrzegliśmy kolejny planetarny pomnik.

Szeroka droga na Beskidzkiej Ścieżce Planetarnej - pomnik Merkury
BESKIDZKA ŚCIEŻKA PLANETARNA – MERKURY

Beskidzka Ścieżka Planetarna – Wenus

0,9 km – dotarliśmy do drugiej pod względem odległości od Słońca planety Układu Słonecznego, Wenus.  

Beskidzka Ścieżka Planetarna, Wenus
BESKIDZKA ŚCIEŻKA PLANETARNA – WENUS

Po zrobieniu zdjęcia ruszyliśmy w dalszą drogę wzdłuż kamiennego muru, minęliśmy znajdujące się po lewej stronie garaże, sklep spożywczy i po około 100 m od planety Wenus skręciliśmy w prawo koło bloku mieszkalnego Kubalonka-Osiedle. To właśnie między blokami znajduje się kolejna planeta, Ziemia. 

Beskidzka Ścieżka Planetarna – Ziemia

1 km – Obelisk przedstawiający Ziemię, trzecią planetę od Słońca w Układzie Słonecznym.

Kubalonka Osiedle, blok mieszkalny, Beskidzka Ścieżka Planetarna

 

 

 

Beskidzka Ścieżka Planetarna, Ziemia
BESKIDZKA ŚCIEŻKA PLANETARNA – ZIEMIA

Dalej szliśmy  w prawo, minęliśmy blaszane garaże i weszliśmy na asfaltową drogę leśną. Po około 200 m od skrętu w prawo doszliśmy do kolejnego pomnika. Weszliśmy do innej części miejscowości Istebna, Wyszni Pole.

Kubalonka Osiedle, blok mieszkalny, Beskidzka Ścieżka Planetarna

Beskidzka Ścieżka Planetarna – Mars

1,2 km – pomnik, symbolizujący planetę Mars. Jest to czwarta planeta w kolejności od Słońca w Układzie Słonecznym.

Uśmiechnięte dziecko, Beskidzka Ścieżka Planetarna - Mars
BESKIDZKA ŚCIEŻKA PLANETARNA – MARS
Beskidzka Ścieżka Planetarna - Mars
BESKIDZKA ŚCIEŻKA PLANETARNA – MARS

Parę metrów za pomnikiem symbolizującym planetę Mars zauważyliśmy rozwidlenie. Wybraliśmy drogę idącą w lewo (muszę przyznać, że nie udało się nam znaleźć nigdzie oznaczenia czerwonego szlaku spacerowego, musieliśmy wspomóż się aplikacją Mapy,cz). Szliśmy w dół asfaltowej drogi, po około 300 m na trasie pojawiły się zabudowania.

Beskidzka Ścieżka Planetarna - Mars, szeroka droga leśna
BESKIDZKA ŚCIEŻKA PLANETARNA – MARS

Istebna, niebieski i czerwony szlak spacerowy, droga, dziecko z tatą

1,6 km – czerwony szlak spacerowy nagle odbił ostro w lewo, wciąż prowadząc przez Wyszni Pole. Po skręcie rozpoczęliśmy strome zejście w dół, mijając liczne zabudowania, niektóre zadbane i zamieszkane, a inne opuszczone, z cichym echem minionych lat. Droga momentami wiła się, a jej zakręty dodawały uroku wędrówce, odsłaniając kolejne malownicze widoki na Beskidy.

Dziecko, szeroka droga asfaltowa, czerwony szlak spacerowy w Istebnej

1,9 km – droga na czerwonym szlaku spacerowym skręciła w lewo, a następnie w prawo. Cały czas szła stromo w dół. Weszliśmy do kolejnej części miejscowiści Istebnej, Olecki.  Po drodze dostrzegliśmy wypoczywająca w lasku sarenkę. Była to jedyna spotkana przez nas żywa istota na Beskidzkiej Ścieżce Planetarnej. 

Dziecko na hulajnodze na Beskidzkiej Ścieżce Planetarnej w Istebnej, asfaltowa drogaSzeroka, asfaltowa droga na Beskidzkiej Ścieżce Planetarnej w Istebnej

Sarna, las, Beskidy

Beskidzka Ścieżka Planetarna – Jowisz

2,8 km – gdy zeszliśmy na dół drogi i minęliśmy ostatnie zabudowania po lewej stronie, naszym oczom ukazał się pomnik Jowisza. Jest to piąta planeta od Słońca oraz największa planeta w Układzie Słonecznym.

Następnie kierowaliśmy się dalej w dół drogi.

Beskidzka Ścieżka Planetarna, Jowisz
BESKIDZKA ŚCIEŻKA PLANETARNA – JOWISZ
BESKIDZKA ŚCIEŻKA PLANETARNA – JOWISZ

Następnie szeroka droga zawinęła ostro w prawo. Dalej wędrowaliśmy w ciszy i spokoju, wygodną, asfaltową trasą, która łagodnie prowadziła nas wzdłuż leśnych terenów.

Dziecko na Beskidzkiej Ścieżce Planetarnej w Beskidzie Śląskim, szeroka i asfaltowa droga, las

3,2 km – dotarliśmy do skrzyżowania, skręcamy ostro w lewo.

3,6 km – doszliśmy do rozwidlenia, na którym należy skręcić w lewo, jeśli chce się kontynuować spacer Beskidzką Ścieżką Planetarną.

My ze wzglądu na dość późną godzinę zrezygnowaliśmy w tym dniu z dalszej wędrówki ścieżką „PLANETARNĄ”, ale korzystając z okazji chcieliśmy podejść jeszcze do zbiornika retencyjnego „Tokarzonka” w Istebnej, który zobaczyliśmy na mapie śledząc dalszy przebieg Beskidzkiej Ścieżki Planetarnej. 

Po około 300 m minęliśmy leśny parking, na którym zaparkowane były dwa samochody. Zaraz za parkingiem droga się rozwidlała. Niezależnie, którą ścieżkę wybierzecie, dojdziecie do zbiornika retencyjnego „Tokarzonka” (150-200m). My najpierw wybraliśmy drogę asfaltową idącą w lewo, następnie wróciliśmy na parking leśny i podeszliśmy na drugą stronę zbiornika retencyjnego „Tokarzonka”.

Kierownica hulajnogi, szeroka, asfaltowa droga na Beskidzkiej Ścieżce Planetarnej w Istebnej

Parking leśny nieopodal Zbiornika retencyjnego Tokarzonka w Istebnej
MIEJSCE POSTOJU ISTEBNA

Turysta z dzieckiem, szeroka droga leśna prowadząca do zbiornika retencyjnego Tokarzonka w IstebnejTurysta z dzieckiem, szeroka idąca w górę droga prowadząca do zbiornika retencyjnego Tokarzonka w Istebnej

Zbiornik retencyjny „Tokarzonka” w Istebnej

Zbiornik retencyjny Tokarzonka w Istebnej
ZBIORNIK RETENCYJNY TOKARZONKA W ISTEBNEJ

4,2 km – sztuczny zbiornik retencyjny „Tokarzonka” w Istebnej na potoku Oleckim, którego źródła znajdują się na wysokości od 650 do 800 m n.p.m. Zapora na zbiorniku w najwyższym punkcie mierzy 8,45 m, a powierzchnia zalewu wynosi od 0,62 ha do 0,74 ha. Obowiązuje tu bezwzględny zakaz kąpieli. Jego głównym zadaniem jest ochrona przed powodziami. Zbiornik otoczony jest lasem, stanowi ciekawy punkt na trasie wędrówek po Istebnej i Beskidzie Śląskim. To urokliwe miejsce, idealne na chwilę przerwy i podziwianie górskiej przyrody. Poniżej prezentuję zdjęcia zrobione zarówno z lewej, jak i z prawej strony zbiornika.

Zobacz również: Źródła Olzy – Istebna szlak żółty spacerowy

Turysta, zbiornik retencyjny Tokarzonka w Istebnej, lód, drzewa
ZBIORNIK RETENCYJNY TOKARZONKA W ISTEBNEJ
Zbiornik retencyjny Tokarzonka w Istebnej, lód
ZBIORNIK RETENCYJNY TOKARZONKA W ISTEBNEJ
Zbiornik retencyjny Tokarzonka w Istebnej, zima, lód, zachmurzenie
ZBIORNIK RETENCYJNY TOKARZONKA W ISTEBNEJ
Zima w Istebnej, Zbiornik retencyjny Tokarzonka
ZBIORNIK RETENCYJNY TOKARZONKA W ISTEBNEJ
Zbiornik retencyjny Tokarzonka w Istebnej, lód, drzewa
ZBIORNIK RETENCYJNY TOKARZONKA W ISTEBNEJ
Zbiornik retencyjny Tokarzonka w Istebnej
ZBIORNIK RETENCYJNY TOKARZONKA W ISTEBNEJ
Zbiornik retencyjny Tokarzonka w Istebnej
ZBIORNIK RETENCYJNY TOKARZONKA W ISTEBNEJ
Uśmiechnięte dziecko, zbiornik retencyjny Tokarzonka w Istebnej
ZBIORNIK RETENCYJNY TOKARZONKA W ISTEBNEJ

Do odkrycia na Beskidzkiej Ścieżce Planetarnej zostały nam jeszcze cztery planety: Saturn, Uran i Neptun i Pluton. Niebawem wrócimy do Istebnej, aby kontynuować spacer szlakiem „PLANETARNYM”. Naszą wycieczkę zaczniemy właśnie w okolicach zbiornika retencyjnego „Tokarzonka.

Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku:  Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic

Media społecznościowe Facebook i Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *