Przejażdżka wąskotorową koleją była od dawna marzeniem zarówno naszego jedenastolatka, jak i moim. Byłam szczęśliwa, gdy tylko natknęliśmy się na mapie na tę atrakcję na Słowacji – i to tak blisko granicy z Polską! Najlepsze jest to, że nie mieliśmy konkretnych planów na pierwszy dzień maja. Rano, po śniadaniu, zaczęliśmy szukać miejsca, które moglibyśmy odwiedzić. Wszyscy domownicy byli jak najbardziej na tak – sprawdziliśmy, jak kursuje kolej, kupiliśmy bilety online, spakowaliśmy się i ruszyliśmy w stronę Orawskiej Leśnej.
Naszym celem była pierwsza stacja Tanecznik wąskotorowej kolei w Orawskiej Leśnej, położona na wysokości 816 m n.p.m. Na miejscu byliśmy półtorej godziny wcześniej niż planowany odjazd. Chcieliśmy pospacerować po okolicy oraz zobaczyć, jak odjeżdża wcześniejsza kolejka. Na miejscu nie było miejsca na nudę – znajduje się tu niewielka ekspozycja, dzięki której można poznać nieco historii tej kolei wąskotorowej, sklepik z pięknymi pamiątkami, punkt z przekąskami i kawą, ciekawy plac zabaw, a nawet pawie. Jest też sporo miejsc do odpoczynku.
Trasa: Stacja Tanecznik w Orawskiej Leśnej (Oravská lesná železnica – Tanečník) – Przełęcz Beskyd (Sedlo Beskyd) – Przełęcz Beskyd wieża widokowa (Rozhladňa Sedlo Beskyd) – powrót na stację początkową w Orawskiej Leśnej
Data wycieczki: 1 maja 2025
Czas trwania: ok. 1 godz.
Wąskotorowa Orawska Kolej Leśna (Oravská lesná železnica) parking
Przy początkowej stacji w Orawskiej Leśnej dostępny jest płatny parking dla turystów.
Samochód – 2 euro / 3 godziny
Autobus – 10 euro / 3 godziny

Wąskotorowa Orawska Kolej Leśna cennik – bilety
Bilety na przejażdżkę wąskotorową kolejką można zakupić zarówno na miejscu, jak i online. My zdecydowaliśmy się na tę drugą opcję, ponieważ zarówno w Polsce, jak i na Słowacji pierwszy maja był dniem wolnym od pracy. Chcieliśmy mieć pewność, że uda nam się zdobyć bilety na interesującą nas godzinę, czyli 15:45.
I dobrze zrobiliśmy, ponieważ zainteresowanie wąskotorową koleją w dniu naszej wycieczki było spore. W wagonikach zostały pojedyncze wolne miejsca. Wcześniejszy kurs cieszył się jeszcze większym zainteresowaniem.
Cennik:
7 euro – osoba dorosła
3,50 euro – dziecko 7–15 lat
bezpłatnie – dziecko do 6. roku życia
Po więcej informacji zapraszam tutaj: Kolejka leśna Orawska
W dniu naszej wycieczki wąskotorowa kolejka była czynna w godzinach od 9:00 do 17:00. Planując wyjazd, warto sprawdzić aktualne godziny otwarcia. My tę informację znaleźliśmy na wizytówce Google.
Warto pamiętać, że na Słowacji obowiązuje wiele świąt, w trakcie których godziny otwarcia mogą się różnić, a czasem kolejka może być nawet nieczynna.
Wąskotorowa Orawska Kolej Leśna – atrakcje
Po przejściu przez tory wchodzi się po schodkach na plac, na którym stoją dwa budynki. W budynku po lewej stronie znajduje się niewielka ekspozycja, sklepik z pamiątkami i przekąskami. Jak się okazuje, kolej ta służyła w dawnych czasach tartakom do przewożenia drewna.
Powyżej placu znajduje się ciekawy, dość oryginalny plac zabaw. Można tu zagrać pod zadaszoną wiatą, np. w chińczyka czy warcaby. Są także drewniane huśtawki w kształcie koników na łańcuchach, drewniany pociąg, sporo ławek do odpoczynku oraz tablice z mapami. Można tu również zobaczyć dwa pawie.
Czas wolny, który mieliśmy do odjazdu kolejki, minął nam tu ekspresowo. Udało mi się kupić widokówkę i przybić na niej pieczątkę wąskotorowej Kolei Orawskiej Leśnej. Bardzo mnie to ucieszyło, ponieważ zbieram widokówki z miejsc, które odwiedziliśmy.
Wąskotorowa Orawska Kolej Leśna pieczątka
Wąskotorowa Orawska Kolej Leśna – stacja Tanecznik (Tanečník)
Około 10 minut przed planowanym odjazdem kolejki zeszliśmy na peron i po sprawdzeniu biletów weszliśmy do drewnianego wagonu przypiętego do lokomotywy spalinowej. Zajęliśmy miejsca i czekaliśmy, aż maszynista da sygnał dźwiękowy do odjazdu. Gdy ruszyliśmy z parkingu, machali nam panowie, którzy przyjechali do Orawskiej Leśnej na motorach. Było to bardzo zabawne i miłe.
Kolej w Orawskiej Leśnej ma rozstaw torów wynoszący około 760 mm.
W dniu naszej wycieczki było dość ciepło, ale podczas przejażdżki wiatr momentami wiał mocniej, dlatego warto mieć przy sobie zapasową odzież wierzchnią – szczególnie dla dzieci. W chłodniejsze dni przyda się kaptur albo czapka.
Orawska Leśna – Przełęcz Beskyd – przejazd kolejką wąskotorową
Trasa, którą pokonuje kolej wąskotorowa z Orawskiej Leśnej na Przełęcz Beskyd, mierzy około 3 km. Sama przejażdżka w jedną stronę trwa około 20 minut. Po drodze przejeżdża się przez piękny las, blisko drzew, w których ukryte są postacie z bajek. Warto się dobrze rozglądać, aby je wszystkie dostrzec. Nam najbardziej podobała się czarownica na miotle, a także Pinokio. W pobliżu Przełęczy Beskyd, na początku maja, kwitły drzewa, które wspaniale komponowały się z błękitnym niebem.




Przełęcz Beskyd (Sedlo Beskyd) stacja kolej wąskotorowej
Po około 20 minutach fantastycznej przejażdżki dotarliśmy do stacji na Przełęczy Beskyd, która położona jest na wysokości 935 m n.p.m. Mieliśmy tu 20 minut przerwy. Czas ten można było wykorzystać na wizytę w muzeum (drewniana chata góralska) lub na krótki spacer do wieży widokowej. My wybraliśmy tę drugą opcję – zresztą tak zrobiła większość pasażerów. Szkoda, że na miejscu nie ma choćby pięciu minut więcej czasu wolnego.
Z stacji na Przełęczy Beskyd od razu wchodzi się na polną ścieżkę prowadzącą w górę, na której stoi drewniana wieża widokowa. Podejście mierzy około 250 metrów. Po dojściu do wieży poczekaliśmy chwilę, aż część osób z niej zejdzie, a następnie weszliśmy na jej szczyt.
Przełęcz Beskyd wieża widokowa (Rozhladňa Sedlo Beskyd)
Choć wieża widokowa jest niepozorna (ma około 8 m wysokości), widoki rozciągające się z niej są bardzo przyjemne. Wrażenie robi widok na Tatry oraz Małą Fatrę. Widoczny jest również Tanečník oraz Oravská lesná. Na górnym tarasie znajduje się tablica z opisaną panoramą.
Na nas przejażdżka koleją wąskotorową w Orawskiej Leśnej zrobiła ogromne wrażenie. Jeszcze przez kilka dni wracaliśmy w rozmowach do tej wspaniałej kolejowej przygody. W niedalekiej przyszłości – być może jeszcze tej wiosny – planujemy powtórzyć tę wycieczkę. W sezonie istnieje możliwość przejazdu wagonem ciągniętym przez lokomotywę parową. Nie możemy przegapić takiej okazji! 🚂⛰❤
W drodze powrotnej do Bielska-Białej zatrzymaliśmy się po polskiej stronie i wybraliśmy się na cudowny spacer. Lipnica Wielka i Marysina Polana z wieżą widokową to istna magia… (wpis w przygotowaniu)
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic