To było deszczowe i zimne popołudnie. Mimo kiepskiej aury zdecydowaliśmy się wybrać na spacer do Bystrej Śląskiej, która sąsiaduje z Bielskiem-Białą. Trasę, którą Wam przedstawię przeszliśmy wiele, wiele razy, a mimo to nigdy się nam nie nudzi. Można śmiało wybrać się tu z całą rodziną. Jest to również ciekawa propozycja na wycieczkę rowerową. Ścieżka prowadzi wzdłuż rzeki Białka, która wypływa w Bystrej ze stoku Klimczoka. Szczyt Klimczok należy do Beskidu Śląskiego i jest położony 1117 m n.p.m. częściowo na terenie naszego rodzinnego miasta, Bielska-Białej. Trasa ta jest wyjątkowo atrakcyjna dla dzieci. Obcowanie z naturą, obserwowanie płazów i bogatej roślinności oraz zabawa w rzece – to prawdziwa przygoda dla małych odkrywców. Nasz syn uwielbia tu wracać!
Trasa: Bystra Magnus – Wodospad na rzece Białka – powrót tą samą trasą
Dystans: około 3 km
Czas trwania: około 1 godz. (sam przemarsz z dziewięcioletnim dzieckiem w dwie strony)
Minimalne wzniesienie: 517 m
Maksymalne wzniesienie: 600 m
Bystra Magnus parking
Samochód zostawiliśmy na bezpłatnym parkingu przy ul. Juliana Fałata w Bystrej – Bystra Magnus 507 m n.p.m. Znajduje się tu znany hotel Magnus Resort.
Jest tu również ostatni przystanek autobusu MZK numer 57.
Przebiega tędy zielony szlak turystyczny na Przełęcz Kołowrót (55 min).
Z parkingu ruszyliśmy szlakiem zielonym w kierunku południowym (w górę drogi). Początkowo szliśmy chodnikiem, po chwili droga była szeroka i asfaltowa, następnie zamieniła się w drogę gruntową.
250 m – doszliśmy do szlabanu, za którym czekała na nas szeroka i wygodna droga leśna.
Patrząc w prawo widać budynek należący do Leśnictwa Bystra. To tutaj skręca szlak zielony prowadzący do Przełęczy Kołowrót i szlak narciarski oznaczony również kolorem zielonym do Cygańskiego Lasu (5,6 km).
Przy budynku leśnictwa znajduje się mały staw, przy którym wiosną można zaobserwować mnóstwo żab.
Patrząc w prawo, mamy widok na most prowadzący nad rzeką Białka prowadzący do ul. Klimczoka.
Biegnie tędy szlak narciarki na Klimczok (8 km).
Tak jak już wspomniałam minęliśmy szlaban i kierowaliśmy się szeroką i wygodną drogą leśną wzdłuż rzeki Białka. Po drodze można odpocząć na ławeczkach, które są co jakiś czas poustawiane przy ścieżce.
Podczas spaceru można podziwiać niewielkie kaskady, zejść w kilku miejscach do rzeki. Droga momentami prowadzi lekko w górę.
600 m – po lewej stronie drogi leśnej jest bezpieczne i szerokie zejście do rzeki Białka. Nasz syn uwielbia bawić się tu resorakami… szczególnie z kuzynem 😉
Miejsce ogniskowe
700 m – minęliśmy niewielką polankę (po prawej stronie), na której przygotowane jest miejsce na ognisko.
Korzystanie z miejsca ogniskowego jest możliwe tylko za zgodą Nadleśnictwa Bielsko.
1 km – droga pnie się nieco bardziej w górę przez kilkadziesiąt metrów. Następnie droga łagodnieje.
1,3 km – skręciliśmy z szerokiej drogi w lewo. To tutaj znajduje się ukryty w lesie wodospad na rzece Białka. Prowadzi do niego krótkie i strome zejście.
Wodospad na rzece Białka w Bystrej Śląskiej
Wodospad na rzece Białka ma około 3 metry wysokości. Szum wodospadu tworzy tu przyjemną atmosferę, dźwięki natury potrafią być niezwykle relaksujące… Jest tu dość stromo, warto mieć oko na mniejsze dzieci, upadek do wodospadu mógłby się skończyć nieciekawie.
Ze względu na mokre od deszczu i gradu ubrania po wizycie przy wodospadzie zawróciliśmy na parking. Jako ciekawostkę dodam, że można kontynuować spacer naszą szeroką drogą leśną w kierunku szczytu Klimczok.
Można również na wysokości zejścia do wodospadu na rzece Białka skręcić na rozwidleniu w prawo i udać się na wycieczkę w kierunku szczytu Szyndzielnia.
POLECAM! Kozia Góra z Bystrej Śląskiej
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic