Trasa: Żywiec (szlak żółty) – Mały Grojec – Średni Grojec – powrót tą samą trasą
Dystans: 3,5 km
Czas trwania: 1,5 h
Minimalne wzniesienie: 347 m
Maksymalne wzniesienie: 474 m
Pasmo Grojca: Mały Grojec, Średni Grojec, Wielki Grojec
Amfiteatr pod Grojcem parking
Samochód zostawiliśmy na bezpłatnym parkingu zaraz przy interesującym nas szlaku żółtym w sąsiedztwie Amfiteatru pod Grojcem i Parku Zamkowego w Żywcu (parametry parkingu poniżej) – ulica Wincentego Witosa.
Żywiec szlak na Grojec Średni
Z parkingu kierowaliśmy się w stronę Amfiteatru pod Grojcem, przeszliśmy przez przejście kolejowe, za którym skręciliśmy w lewo. Następnie pokonaliśmy nowy most na rzece Koszarawa.
Po przejściu przez most nad rzeką Koszarawa skręciliśmy ponownie w lewo, a po około 50 m (przy scenie przedstawionej na poniższym zdjęciu) szlak żółty skręcił w prawo.
Po chwili minęliśmy płot i weszliśmy na drogę leśną, która od samego początku pięła się dość stromo w górę przez około 400 m.
0,6 km – na moment zboczyliśmy ze szlaku żółtego na znajdującą się tuż obok szlaku polanę. Rozciąga się z niej widok na Amfiteatr pod Grojcem, miasto Żywiec wraz z zabudowaniami i beskidzkie szczyty, które niestety w dniu naszej wycieczki były ledwo widoczne przez dość duże zachmurzenie. Po chwili ponownie weszliśmy na drogę leśną.
Mały Grojec
0,7 km – szlak żółty skręcił w prawo, do pokonania mieliśmy krótkie podejście na szczyt Mały Grojec. Następnie weszliśmy na dość wąską ścieżkę leśną.
0,7 km – weszliśmy na najniższe wzniesienie w Paśmie Grojca.
Mowa o Małym Grojcu, który położony jest 422 m n.p.m. Ze wzgórza rozciąga się widok na miasto Żywiec, rzekę Soła i na szczyty należące do Beskidu Żywieckiego. Przy sprzyjających warunkach pogodowych doskonale widać stąd również Średni Grojec.
To na tej polanie zrobiliśmy sobie przerwę na ciepłą herbatkę.
Po krótkiej przerwie kierowaliśmy się przez około 200 m wzdłuż polany, następnie szlak żółty skręcił w prawo na ścieżkę leśną.
1,1 km – weszliśmy na polanę, z której doskonale było widać już stalowy krzyż na Średnim Grojcu. Patrząc na wydeptane w śniegu ślady innych turystów, można domyślić się, że większość osób na Średni Grojec idzie dalej na skróty.
My kontynuowaliśmy wędrówkę żółtymi znakami, które na polanie skręciły w lewo (przy wielkiej, drewnianej tyczce) i zaczęły prowadzić nas dla odmiany w dół. Po około 200 m doszliśmy do szerokiej drogi i skręciliśmy w prawo.
Połączyliśmy się ze szlakiem niebieskim spacerowym. Szeroka droga szła lekko w górę, ale była bardzo wygodna. Po drodze mijaliśmy kilka stacji Drogi Krzyżowej.
1,7 km – nasza szeroka droga odbiła w lewo i po chwili doprowadziła nas do ostatniego, krótkiego podejścia na Średni Grojec.
Średni Grojec
Średni Grojec położony jest 478 m n.p.m. Na grzbiecie Średniego Grojca stoi krzyż upamiętniający wizytę Papieża Jana Pawła II w Żywcu (22.05.1995r.), są ławeczki, krąg ogniskowy. Ze wzgórza rozciąga się szeroka panorama na szczyty należące do Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego, Beskidu Małego. Nie mogło zabraknąć również widoków na miasto Żywiec i Jezioro Żywieckie.
Ze Średniego Grojca można kontynuować wędrówkę żółtym szlakiem na najwyższe wzniesienie w Paśmie Grojca – Wielki Grojec (612 m n.p.m.). Dystans jaki trzeba pokonać to około 1,5 km w jedną stronę.
Grojec Średni zdjęcia
Ogólnie na szlaku żółtym spotkaliśmy tylko kilku turystów. Większy ruch turystyczny zaobserwowaliśmy dopiero po połączeniu się z niebieskim szlakiem spacerowym. Zarówno na Małym Grojcu, jak i na Średnim Grojcu przez większość czasu byliśmy całkiem sami. Być może zawdzięczamy to popołudniowej godzinie naszej wycieczki. Myślę, że w sezonie letnim miejsce to cieszy się dużo większą popularnością wśród mieszkańców i turystów odwiedzających Żywiec.
Wędrując szlakiem żółtym z Żywca uwagę przyciąga wyciąg Narciarski Grojec, który w dniu naszej wycieczki był nieczynny. Podobno wyciąg ten jest nieczynny do odwołania.
Zobacz koniecznie: Żywiec trasa spacerowo-rowerowa wzdłuż Jeziora Żywieckiego
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic