W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam szlak z Jawornika na Soszów Wielki. Mimo, że pogoda nie zachęcała do pieszych wędrówek, nie chcieliśmy spędzić niedzieli siedząc w domu. Szczególnie, że mieliśmy za sobą dość intensywny tydzień i trzeba było naładować baterie. Od dawna chodziły za mną buchty z sosem jagodowym serwowane w Schronisku na Soszowie. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że jedziemy do Wisły! Rzuciliśmy okiem na mapy i wybraliśmy szlak niebieski prowadzący z Wisły Jawornik. Zależało nam, żeby trasa nie była za długa, ponieważ przez cały dzień miał padać deszcz, a momentami nawet śnieg. Tak też było. Co nie oznacza, że wycieczka na Soszów Wielki nie była udana. Wręcz przeciwnie! Na szlaku nie spotkaliśmy żywej duszy, w schronisku były dosłownie pojedyncze osoby, buchty smakowały jak zawsze fantastycznie, a klimat na szlaku… był iście magiczny…
Trasa: Wisła Jawornik parking ul. Cieślarów – Tama na Jaworniku – Dolna Stacja Kolejki Linowej Wisła-Soszów (szlak niebieski) – Schronisko na Soszowie – Soszów Wielki – powrót tą samą trasą
Pasmo: Pasmo Czantorii
Data wycieczki: 2 kwiecień 2023 r.
Dystans: około 6 km (sam przemarsz bez pośpiechu z dziewięcioletnim dzieckiem w obie strony)
Czas trwania: około 2,5 h
Minimalne wzniesienie: 510 m
Maksymalne wzniesienie: 879 m
Wisła Jawornik parking
Samochód zaparkowaliśmy na jednym z parkingów w Wiśle Jawornik na ul. Cieślarów. Jest to dzielnica w północnej części miasta Wisła. Dokładne parametry parkingu podaję poniżej. Parking jest płatny.
Od razu dodam, że istnieje możliwość podjechania samochodem aż do samej Stacji Narciarskiej Soszów. Są tam liczne prywatne parkingi. My jednak chcieliśmy przejść ten odcinek pieszo, założyliśmy peleryny i ruszyliśmy przed siebie szeroką drogą wyłożoną betonową kostką, która momentami szła dość stromo w górę.
Parametry GPS parkingu: 49.64941660691064, 18.82169169496348
Tama na Jaworniku – wodospad
0,5 km – Tama na Jaworniku ul. Cieślarów
Gdybyśmy zdecydowali się wyjechać samochodem pod samą Stację Narciarską Soszów nie mielibyśmy okazji zobaczyć tego wyjątkowego miejsca na mapie Wisły. Mowa o TAMIE NA JAWORNIKU. Co prawda tama jest ogrodzona płotem, ale widać z jej okolic ten urokliwy wodospad.
Kolej Linowa Soszów – Wisła
0,7 km – brukowana droga doprowadziła nas do Dolnej Stacji Kolejki Soszów – Wisła. Dostępne są tu liczne prywatne parkingi, które 2 kwietnia świeciły pustkami. Zapewniam Was, że w sezonie zimowym miejsce to tętni życiem.
Od budynku Dolnej Stacji Narciarskiej Soszów kierowaliśmy się w górę szeroką asfaltową drogą. Minęliśmy domki do wynajęcia oraz jeden z ostatnich już parkingów.
Następnie skręciliśmy w lewo zgodnie z drogowskazem wiszącym na drzewie.
Po kilkudziesięciometrowym podejściu skręciliśmy w prawo. Na drzewie dostrzegliśmy kolejną tabliczkę z napisem: SCHRONISKO NA SOSZOWIE. Weszliśmy właśnie na intersujący nas szlak niebieski. Droga była wyłożona tu betonowymi płytami.
Na drzewie dostrzegliśmy strzałkę informującą nas o skręcie szlaku niebieskiego z szerokiej drogi w prawo. Połączyliśmy się tu ze szlakiem zielonym. Po skręcie mieliśmy do pokonania krótkie, lecz strome podejście.
Po pokonaniu wspomnianego podejścia ponowienie wyszliśmy na drogę wyłożoną betonowymi płytami. Kilkadziesiąt metrów stokiem, a po krótkiej chwili szlak niebieski ponownie wiódł przez las. Dość strome podejście o długości ok. 300 metrów czeka nas po skręcie drogi w prawo.
Schronisko na Soszowie
2,2 km – Schronisko na Soszowie (około 792 m n.p.m.). Historia tego schroniska sięga 1932 roku.
Schronisko na Soszowie położone jest na początku Głównego Szlaku Beskidzkiego oznakowanego kolorem czerwonym (patrz mapa poniżej).
Przy sprzyjających warunkach pogodowych można podziwiać stąd szczyty należące do Beskidu Śląskiego (Czantoria, Skrzyczne, Barania Góra), Beskidu Żywieckiego (Babia Góra, Pilsko).
Schronisko na Soszowie oferuje 33 miejsca noclegowe oraz kuchnię domową.
Miejsce to jest popularne zarówno wśród turystów, jak i wśród narciarzy. Wszystko za sprawą dostępnych tu tras narciarskich oraz wyciągów.
My bardzo miło wspominamy wizyty w Schronisku na Soszowie. Zawsze trafialiśmy na sympatyczną obsługę, a jedzonko było zawsze świeże i pyszne. Podoba się nam również wnętrze schroniska, które jest bardzo, ale to bardzo klimatyczne.
Soszów pieczątka
Schronisko na Soszowie – Soszów Wielki trasa
Od Schroniska na Soszowie na Soszów Wielki kierowaliśmy się prosto, szeroką ubitą drogą szlakiem niebieskim, który idzie na tym odcinku łącznie ze szlakiem czerwonym oraz szlakiem zielonym. Do szczytu zostaje nam do pokonania nieco ponad 700 metrów.
Szlak niebieski na Soszów Wielki wiedzie stromo w górę i tak jest aż do samego szczytu.
Pogoda w dniu naszej wycieczki miała się nieco poprawiać około godziny 15:00. Niestety z każdą minutą było już tylko coraz gorzej.
Podejście na szczyt Soszów Wielki od Schroniska na Soszowie mierzy około 700 m.
2,8 km – po lewej stronie szlaku niebieskiego znajduje się pensjonat Zagroda Lepiarzówka.
Soszów Wielki
3,0 km – Soszów Wielki
Soszów Wielki wysokość
Soszów Wielki położony jest 886 m n.p.m.
Przez szczyt Soszów Wielki przebiega polsko-czeska granica. Szczyt jest porośnięty drzewami, nie rozciągają się z niego żadne widoki.
W lipcu na szczycie Soszów Wielki udało się nam znaleźć nasz pierwszy kamyczek z akcji #kamyczki. Kamień powędrował z nami na tatrzański dwutysięcznik – Wołowiec. Czy ktoś go znalazł? Niestety tego nie wiemy…
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic