Drugą sobotę września postanowiliśmy spędzić w Beskidzie Śląskim w Paśmie Równicy. Wybraliśmy się do oddalonej o około 40 km od Bielska-Białej Brennej Leśnicy. Naszym celem były Trzy Kopce Wiślańskie oraz wizyta w schronisku turystycznym Telesforówka. W Beskidach powolutku było czuć już jesień, a na szlaku zielonym roiło się od grzybów. Za to turystów było jak na lekarstwo. Mimo weekendu na trasie spotkaliśmy pojedyncze osoby. Nieco tłoczniej zrobiło się dopiero przy samym schronisku. W moim odczuciu jest to jeden ze spokojniejszych i mniej uczęszczanych szlaków na Trzy Kopce Wiślańskie.
Trasa: Brenna Leśnica (szlak zielony) – Polana Gronik – Trzy Kopce Wiślańskie (szlak żółty) – Schronisko turystyczne Telesforówka – powrót tą samą trasą
Data: 10 wrzesień 2022
Dystans: 7 km
Czas trwania: 2,5 h (sam przemarsz w dwie strony z ośmioletnim dzieckiem)
Minimalne wzniesienie: 492 m
Maksymalne wzniesienie: 817 m
Brenna szlak zielony parking
Udało się nam znaleźć bezpłatny parking przy interesującym nas szlaku zielonym na ulicy Leśnica w Brennej Leśnica (499 m n.p.m.). Parametry GPS parkingu znajdziesz poniżej.
🚍 Dla niezmotoryzowanych dodam, że zatrzymuje się tu również PKS – zaraz przy szlaku zielonym jest przystanek autobusowy.
Z tego samego parkingu można udać się na wycieczkę szlakiem zielonym w przeciwnym kierunku na Stary Groń – wieża widokowa. Opis szlaku znajdziesz tutaj: Stary Groń z Brennej Leśnica.
Parametry GPS parkingu: 9.684506, 18.912927
Szacowany czas wejścia z parkingu w Brennej Leśnica na Trzy Kopce Wiślańskie przez Gronik szlakiem zielonym to 1h 15′.
Z parkingu przeszliśmy przez jezdnię, po czym weszliśmy na szeroką drogę (ul. Pilarzy), która po chwili prowadziła nas przez w las.
Droga na pierwszym odcinku szlaku zielonego wyłożona była betonowymi płytami oraz wysypana kamieniami. Momentami szła lekko pod górkę.
Po około 500 m – betonowe płyty poszły w niepamięć, ale droga była nadal wygodna – utwardzona. Szlak zielony wyszedł z lasu i po parku krokach skręcił w lewo na rozwidleniu. Do pokonania mieliśmy krótkie podejście.
Po przejściu 1,4 km (od początku trasy) droga skręca najpierw w prawo, a po chwili (około 50m) w lewo. Wyszliśmy od razu z drogi leśnej na dole obszernej polany Gronik przy domku letniskowym (po prawej stronie szlaku).
Dalej szlak zielony prowadził nas w górę Polany Gronik.
Na słupie dostrzegliśmy biały wykrzyknik informujący nas o zbliżającej się wielkimi krokami zmianie kierunku szlaku zielonego. Niebo z każdą minutą było coraz bardziej zachmurzone.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami szlak zielony na górze polany skręcił w prawo (około 1,65 km). Na moment droga stała się znów zalesiona, ale była nadal szeroka i wygodna. Oczywiście na szlaku nie brakowało także kamieni.
Po przejściu kilkunastu metrów ponownie wyszliśmy na obszerną polanę, która nosi nazwę Gronik. Krokomierz synka wskazywał, że od parkingu w Brennej Leśnica do Polany Gronik zrobił 4000 kroków.
Gronik w Beskidzie Śląskim
Szlak zielony prowadził nas wzdłuż obszernej polany – Gronik, która położona jest na ok. 650-700 m n.p.m.
Z Polany Gronik rozciągają się wspaniałe widoki na Beskid Śląski (m.in.: Trzy Kopce Wiślańskie – Schronisko Turystyczne Telesforówka, Stary Groń, Halę Jaworową, Kotarz). Spokoju panującego na polanie nie da się opisać słowami… Trzeba przyznać, że jest to bardzo atrakcyjne i urokliwe miejsce na mapie Beskidu Śląskiego. Ciekawe ile jeszcze takich 'perełek’ ukrytych jest w Beskidach 😍
Po przejściu całej Polany Gronik (około 2,2 km od początku wycieczki) szlak zielony ponownie wszedł w las. Szeroka droga natomiast zamieniła się w ścieżkę. Uwagę na tym odcinku przyciągały rozwieszone wzdłuż szlaku worki na śmieci. Po około 100 metrach szlak zielony skręcił w prawo i zaczął iść lekko w dół, by po 300 metrach znów piąć się lekko w górę. Szliśmy tą drogą, gęstym lasem przez około 700 metrów.
Na około 3 kilometrze wyszliśmy na skraju polany. Droga na tym odcinku jest leśna. Ze szlaku zielonego doskonale było widać budynek Schroniska na Trzech Kopcach Wiślańskich. Po chwili doszliśmy do drogi, jest to skrzyżowanie szlaku zielonego ze szlakiem niebieskim. Następnie skręciliśmy w lewo i szliśmy szeroką drogą w górę. Mieliśmy jeszcze do pokonania tą drogą około 500 metrów do Trzech Kopców Wiślańskich.
Trzy Kopce Wiślańskie
3,6 km – Trzy Kopce Wiślańskie
Trzy Kopce Wiślańskie wysokość
Trzy Kopce Wiślańskie położone są 810 m n.p.m.
Trzy Kopce Wiślańskie widoki
Z Trzech Kopców Wiślańskich doskonale widać szczyty należące do Beskidu Śląskiego m.in.: Skrzyczne (najwyższy szczyt tego pasma), Kotarz, Grabową, Stary Groń ,Orłową, Równicę oraz Czantorię.
Trzy Kopce Wiślańskie kamienie
Trzy Kopce Wiślańskie położone są u zbiegu granic trzech miejscowości, są to:
- BRENNA
- USTROŃ
- WISŁA
Naszym następnym celem była wizyta w Schronisku Turystycznym Telesforówka, do którego mieliśmy raptem 300 metrów prostą, wygodną drogą.
Trzy Kopce Wiślańskie schronisko
Lokal gastronomiczny Telesforówka (Bar Telesforówka / Przytulisko Telesforówka) na Trzech Kopcach Wiślańskich położony jest na obszarze Brennej. W tym klimatycznym drewnianym budynku zatrzymujemy się zawsze na małe co nieco 😉 Jedzenie jest tu smaczne i zawsze świeże. Jeszcze nie zdarzyło się nam, żeby coś było nie tak. Do gustu przypadły nam w szczególności placki ziemniaczane z blachy serwowane z sosem grzybowym – mniam! 😋 Istnieje również możliwość skorzystania z oferty noclegowej (chatka noclegowa).
Jeśli znudzi się Wam klimatyczne wnętrze schroniska nie martwcie się, ponieważ teren wokół Telesforówki jest również świetnie zagospodarowany. Można odpocząć tu na ławeczkach rozkoszując się widokami na Beskid Śląski. Dodatkowo istnieje możliwość zakupu w schronisku kiełbasy i upieczenia jej na ognisku.
🧭 Przed planowaniem wycieczki na Trzy Kopce Wiślańskie (w szczególności w dni robocze) warto sprawdzić w wizytówce google dni oraz godziny otwarcia Schroniska Telesforówka.
Adres Telesforówka
ul. Pilarzy 64, 43-438 Brenna
tel. 601 282 026
Zachód słońca w Beskidach
Trzy lata temu w drugiej połowie czerwca przekonaliśmy się na własne oczy jak pięknie widać z okolic Trzech Kopców Wiślańskich słońce chowające się za najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego – Skrzyczne. To był zjawiskowy zachód słońca w Beskidach…
Bez wątpienia punktem rozpoznawczym dla Trzech Kopców Wiślańskich jest uroczy czerwony garbusek stojący na terenie schroniska Telesforówka. Kiedyś można było do niego wejść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Nie wiem czy aktualnie jest to możliwe, ponieważ tym razem nie podchodziliśmy do garbusa.
Trzy Kopce Wiślańskie pieczątka
Jeśli zbieracie pieczątki turystyczne to tę z Trzech Kopców Wiślańskich znajdziecie właśnie w schronisku Telesforówka.
Do zobaczenia na szlaku! 💙💚💙
Inne szlaki na Trzy Kopce Wiślańskie
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic
Zdobywamy Szczyty dla Hospicjum
Bardzo fajny i merytoryczny opis trasy. Zachęca do wyjazdu.
Świetny wpis, ale poprawcie dane GPS parkingu, nie 9.684506, 18.912927, a 49.684506, 18.912927 😉
Bardzo dziękuję za informację 🙂 Poprawione, pozdrawiam serdecznie 🙂
Bardzo dziękujemy za propozycję pięknie spędzonej rodzinnie niedzieli. Trasa tak rozpisana (w najdrobniejszych szczegółach) że ciężko byłoby się zgubić. Jedynie dla tych co chcą skorzystać nadmienię że do schroniska nie da się wejść do środka, choć na dole jest miejsce gdzie można się schronić i ogrzać, to na ew. przyjścia (tak jak my dzisiaj) w chłodne dni ale cała reszta zgodna z opisem i raz jeszcze dziękujemy za „gotowca”
SUPER TO PANI OPISAŁA!
Bardzo fajna wycieczka, szczególnie dla początkujących 🙂
Dziękuję i pozdrawiam 😉
Justyna
Pani Justyno, bardzo dziękuję 🤗 Pozdrawiam serdecznie 🙂