Tak jak już wspominałam w poprzednich wpisach podczas urlopu w Ustce udało się nam wybrać na najwyższe wzniesienie należące do Wybrzeża Słowińskiego – Rowokół (115 m n.p.m.). W tym wpisie chcę Wam przybliżyć przebieg szlaku na Rowokół ze Smołdzina, który został wyznaczony przez PTTK Słupsk. Trasa ta cieszy się sporą popularnością wśród turystów wypoczywających na Pomorzu. Na szczęście nam udało się uniknąć tłumów, ale schodząc na parking około godziny 11:00 na szlaku robiło się coraz tłoczniej (warto wziąć to pod uwagę planując wyjście na górę Rowokół). Ogólnie rzecz biorąc trasa jest urokliwa, nie należy do wymagających, ani długich, więc śmiało można się na nią wybrać z całą rodziną. Zresztą zobaczcie sami co czeka Was w drodze na Rowokół oraz na samym szczycie.
Data: 8 sierpień 2021
Dystans: około 2.20 km
Czas trwania: okołoh 0:50 h (sam przemarsz z siedmioletnim dzieckiem w dwie strony)
Minimalne wzniesienie: 20 m
Maksymalne wzniesienie: 115 m
Liczba kroków: 3448
Parametry z aplikacji Huawei Zdrowie
Trasa: Smołdzino (szlak żółty) – skrzyżowanie szlaków (szlak niebieski) – Góra Rowokół – wieża widokowa na Rowokole – powrót tą samą trasą
Rowokół trasa
Z Ustki do Wsi Smołdzino mieliśmy 30 km drogi samochodem. Dojazd poszedł nam bardzo sprawnie, ani się obejrzeliśmy i byliśmy na parkingu przy szlaku na Rowokół.
Rowokół parking
Samochód zostawiliśmy na darmowym parkingu znajdującym się na ulicy Daszyńskiego – Smołdzino w sąsiedztwie stacji benzynowej zaraz przy wejściu na szlak prowadzący na Rowokół. Poniżej podaję dokładne parametry GPS parkingu.
Z parkingu kierujemy się na przejście dla pieszych, po przejściu na drugą stronę jezdni praktycznie od razu wchodzimy na teren Słowińskiego Parku Narodowego oraz na interesujący nas żółty szlak. Przechodzimy przez szlaban. Ta część trasy prowadzi przez piękny bukowo-jodłowy las i momentami idzie lekko w górę. Muszę przyznać, że ścieżka jest dość wygodna, ale mimo to warto zrezygnować z klapek czy też sandałów na rzecz ulubionych adidasów – dla własnego komfortu 😉
Po 200 m dochodzimy do skrzyżowania szlaków. Tutaj porzucamy żółte znaki i od teraz kierujemy się niebieskim szlakiem, który skręca tu w lewo. Niebieskimi znakami będziemy szli aż do samej wieży widokowej na Rowokole. Drogowskaz informuje nas, że do celu został nam jeszcze tylko 1 km. Jeśli chodzi o trasę nic się nie zmienia – nadal wędrujemy przez las. Ścieżka jest szeroka i łagodna.
0,60 km – szlak niebieski skręca w prawo i zaczyna iść lekko w górę.Po 200 m (0,80 km) – droga skręca w lewo. Mijamy drewnianą wiatę wypoczynkową, za którą zaczyna się najciekawsza część szlaku niebieskiego.
Po 20 m od drewnianej wiaty szlak niebieski na Rowokół skręca w prawo. Wchodzimy na podest i zaczynamy piąć się w górę po drewnianych schodach, których naliczyliśmy aż 139. Ku naszemu zaskoczeniu jest tu przygotowany podjazd dla wózków dziecięcych.
Podczas wchodzenia po schodach warto być czujnym, ponieważ niektóre deski są luźne, a pojedyncze schody mają ubytki (uszkodzenia).
Tutaj dostępny jest krótki filmik z tego odcinka szlaku: Podejście na Rowokół (szlak niebieski)
Rowokół wieża widokowa
Aplikacja na moim telefonie wskazywała na górze, że od parkingu przeszliśmy 1,10 km.
Co przyciąga tu tylu turystów? Bez wątpienia jest to ponad dwudziestometrowa wieża widokowa na Rowokole, z której rozciąga się panorama na cztery strony Świata. Z wieży zobaczycie: Morze Bałtyckie, Jezioro Łebsko, Jezioro Gardno, leżącą u podnóża góry Wieś Smołdzino z okolicznymi polami. Dodatkowo w celu podziwiania widoków można skorzystać z teleskopu.
Na blogu nie skupiam się na opisywaniu historii miejsc, które odwiedzamy, lecz na opisie szlaków, dlatego tylko jako ciekawostkę dodam, że góra Rowokół była w średniowieczu miejscem kultu pogańskiego (patrz zdjęcia poniżej – tablice informacyjne). Można znaleźć również sporo legend związanych z tą górą.
Słowiński Park Narodowy bilety
Wejście na wieżę widokową jest płatne. Na miejscu jest kasa Słowińskiego Parku Narodowego, w której należy zakupić bilet wstępu.
- Bilet normalny – 7 zł
- Bilet ulgowy – 3,50 zł (dzieci w wieku szkolnym)
Istnieje możliwość płatności kartą płatniczą.
UWAGA! Platforma widokowa na Rowokole jest czynna od maja do września.
Aby wyjść na górę platformy widokowej trzeba pokonać 124 schody.
Rowokół zdjęcia
Dzień zakończyliśmy spacerem po plaży w zachodniej części Ustki. Udało się nam załapać się na wspaniały spektakl zachodzącego słońca 🤗
To już ostatnie miejsce, które chciałam opisać na blogu z tegorocznego urlopu w Ustce. Teraz przyszedł czas na nadrabianie zaległości z naszych górskich wycieczek, których w ostatnim czasie było naprawdę sporo 😊 Ale kto wie… Może uda się nam wrócić nad Bałtyk już za kilka miesięcy… 😉
Koniecznie odwiedź będąc w Słowińskim Parku Narodowym:
Inne atrakcyjne miejsca nad Bałtykiem, które warto odwiedzić:
- Wydma Orzechowska trasa, wieża widokowa w Orzechowie
- Stawek Upiorów w Ustce
- Pętla Tatrzańska Koszalin – Góra Chełmska wieża widokowa
Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi wycieczkami zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl Zapraszam również na mój Instagram: @greenmagpic
Zdobywamy Szczyty dla Hospicjum 2021