Trzy Korony szlak z Krościenka, wycieczka z dzieckiem

Mały turysta, zadowolone dziecko na szczycie Trzy Korony w Pieninach

Drugi dzień pobytu w Krościenku nad Dunajcem wykorzystaliśmy w pełni. Pogoda od samego rana zapowiadała się fantastycznie. W pierwszej połowie dnia wybraliśmy się na jeden z najpopularniejszych szczytów Pienin oraz najwyższy szczyt Pienin Środkowych – Trzy Korony. Nie mogło zabraknąć wejścia na Okrąglicę, gdzie znajduje się platforma widokowa. Obraliśmy żółty szlak prowadzący z Krościenka. Po drodze mieliśmy okazję nacieszyć oczy nieziemskimi widokami na Tatry z Przełęczy Szopka. Wieczorem natomiast, po krótkim odpoczynku, odwiedziliśmy uwielbiane przez nas Pieniny Spiskie. Udaliśmy się na zjawiskowy zachód słońca na szczycie Grandeus. (Szczyt Grandeus – zachód słońca w Pieninach Spiskich).

Dołożę wszelkich starań, aby przedstawić Wam dokładnie trasę na Trzy Korony, którą przeszliśmy z sześcioletnim dzieckiem.

Trasa: Krościenko (szlak żółty ) –Banków Gronik – Pieniński Potok – skrzyżowanie szlaków (szlak żółty) – Przełęcz Szopka (szlak niebieski) – Trzy Korony (szlak niebieski) – Polana Kosarzyska – Ruiny Zamku Pienińskiego – skrzyżowanie szlaków (szlak żółty) – Krościenko

Data: 20 maja 2020

Dystans: 10,75 km*

Czas trwania: 3:40 h*  (sam przemarsz z sześcioletnim dzieckiem)

Minimalne wzniesienie: 458 m

Maksymalne wzniesienie: 1011 m

Parametry z aplikacji endomondo

*w obie strony 

UWAGA! Na szlaku występują odcinki ubezpieczone barierkami oraz schody.

Trzy Korony szlak z Krościenka parking

Samochód zostawiamy na płatnym parkingu przy ulicy Trzech Koron w Krościenku. Za cały dzień postoju płacimy 10 zł.

Parametry parkingu GPS
Parametry GPS parkingu: 49.4396825, 20.4219425

Płatny parking na ulicy Jana III Sobieskiego w KrościenkuZ parkingu kierujemy się zielono-żółtym szlakiem, idąc stromo pod górę asfaltową drogą prowadzącą między domami.

Turysta z dzieckiem idący brukowaną drogą, Krościenko ulica Trzech Koron

o około 200 metrach kończy się brukowana droga i wchodzimy na szeroką, utwardzoną ścieżkę. Ten odcinek szlaku pokonywaliśmy dzień wcześniej, wracając z Sokolicy (szlak na Sokolicę z Krościenka). Po przejściu 450 metrów od parkingu mijamy krzyż, przy którym rozciąga się piękny widok na Krościenko nad Dunajcem oraz Beskid Sądecki.

Zielono - żółty szlak w Krościenku, szeroka ścieżka leśnaWidok na zabudowania Krościenka z polany na żółtym szlaku na Trzy Korony w Pieniach, wiosenna łąkaWidok na Krościenko nad Dunajcem rozciągający się z polany na żółtym szlaku idącym w kierunku Trzech Koron, wiosna, polana porośnięta żółtymi mleczamiPo chwili lekko odbijamy w lewo i wchodzimy na leśną ścieżkę.

Szeroka droga leśna, słoneczny dzieńPo 250 metrach (0,70 km) idziemy wzdłuż dużej polany – ścieżka lekko wznosi się pod górę.

Krościenko nad Dunajcem, dziecko idące polaną

Polana na żółtym szlaku idącym w kierunku szczytu Trzy Korony, z której widoczne jest Krościenko (zabudowania) wraz z DunajcemPo przejściu 1,10 km od parkingu ponownie wchodzimy na leśną drogę.

Uśmiechnięci turyści (mężczyzna z dzieckiem) na leśnej ścieżce

Szeroka leśna droga na żółto - zielonym szlaku w Krościenku
Po około 250 metrach (1,35 km) zielony szlak na Czertezik oraz niebieski szlak prowadzący na Sokolicę odbijają w lewo.

Miejsce odbicia zielonego szlaku na Czertezik oraz dalej niebieskiego na Sokolicę, leśna ścieżkaMy nie skręcamy, nadal kierując się żółtymi znakami. Podchodzimy kawałek pod górę, gdzie czekają na nas ławeczki, na których synek chce się przez chwilę pobawić samochodzikiem. Wchodzimy na teren Pienińskiego Parku Narodowego.

Drewniana tablica w Pienińskim Parku Narodowym z mapą, przydatnymi informacjami dla turystów, cennikiem biletówUśmiechnięte dziecko bawiące się samochodzikiem na ławce, las

Dalej kierujemy się prosto żółtym szlakiem w kierunku Trzech Koron. Drogowskaz informuje nas, że do Trzech Koron mamy 1 godzinę i 45 minut drogi.

Białe tablice - drogowskazy opisujące żółty szlak w Pienińskim Parku Narodowym między innymi Sromowce Niżne 2 godz. oraz żółto - niebieskie znaki na Trzy KoronyMaszerujemy dalej leśną drogą, która jest szeroka, kamienista i pnie się w górę.

Mały turysta, dziecko kierujące się żółtym szlakiem na Trzy Korony, szeroka droga prowadząca przez lasPo chwili droga staje się prosta i szeroka, prowadząc między dwiema polanami.

Polna droga w Pieninach, niebieskie niebo

Pienińska polana, wiosenne drzewa, piękne, niebieskie nieboMężczyzna z dzieckiem maszerujący między dwoma pienińskimi polanami

Po około 2 km żółty szlak zaczyna się wznosić pod górę. Będzie tak przez około 300 metrów (2,30 km). Następnie droga opada w dół, po czym ponownie zaczyna się wznosić.

Leśna droga pnąca się w górę

Banków Gronik

Biała tablica z napisem Banków Gronik 678 m n.p.m. słoneczny dzień

Podejścia i zejścia prowadzą nas do Banków Gronik – 678 m n.p.m. Drogowskaz informuje, że do Trzech Koron mamy 1 godzinę i 15 minut drogi. Można tu odpocząć na ławeczkach. Tutaj dołącza do nas niebieski szlak z Sokolicy. Dalej maszerujemy szlakiem żółto-niebieskim – prostą drogą.

Po chwili dochodzimy do rozwidlenia, gdzie nasz szlak żółto-niebieski odbija w lewo. Wchodzimy na leśną ścieżkę, która momentami lekko opada w dół.

Leśna ścieżka, dwóch turystów (mężczyzna oraz dziecko), rozwidlenie, na którym żółto - niebieski szlak na Trzy Korony skręca w lewoDziecko idące leśną ścieżką w kierunku Pienińskiego Potoku, słoneczne popołudnie

Pieniński Potok

Biała tabliczka z napisem Pieniński Potok, drogowskazy, opis szlaku żółtego i niebieskie

Po przejściu 2,80 km od parkingu w Krościenku droga zawija w lewo i dochodzimy do Pienińskiego Potoku, który położony jest na wysokości 678 m n.p.m. Są tu ławeczki dla turystów strudzonych wędrówką, drewniana tablica Pienińskiego Parku Narodowego, mostek oraz, oczywiście, potok, który wypływa z drewnianej rynny i płynie prosto do Dunajca.

Z tablicy dowiadujemy się kilku ciekawostek:

Młaka Eutroficzna

„Znajdujesz się w miejscu, gdzie Pieniński Potok tworzy małe rozlewisko zajęte przez roślinność wilgociolubną. Typowymi gatunkami roślin są tu: kozłek całolistny, knieć górska(popularnie zwana kaczeńcem), rosnąca w kępach turzyca prosowa.”

Potok bardzo zafascynował naszego synka. Robimy tu kolejny „przymusowy” przystanek. Zjadamy batony proteinowe, wypijamy elektrolity i ruszamy dalej.

Tabliczka z napisem Pieniński Potok, opis drogowskazów - żółtego i niebieskiego, drewniana tablica Pienińskiego Parku Narodowego

Pieniński Potok, drewniana konstrukcja, z której wylatuje potok

Dziecko moczące rączkę w potoku - Pieniński Potok w drodze na Trzy Korony

Następnie idziemy prosto, wchodzimy na ścieżkę leśną, która lekko pnie się w górę, a potem łagodnieje i prowadzi wzdłuż niedużej, drewnianej zagrody.

Turysta z dzieckiem, strome podejście na żółto - niebieskim szlaku na Trzy Korony

Turystka idąca z dzieckiem wzdłuż drewnianego płotu znajdującego się po lewej stronie, leśną ścieżką, piękny, słoneczny dzień

Dziecko z mamą na pienińskim szlaku, szeroka leśna droga

Szeroka ścieżka prowadząca przy polanie

Skrzyżowanie szlaków

Mamy za sobą 3,10 km. Po lewej stronie znajduje się tablica z drogowskazami. My kierujemy się nadal żółtymi znakami na Trzy Korony (1 godz. 5 minut). Koniecznie chcemy przejść przez Przełęcz Szopka. Można tutaj odbić w lewo, wybierając szlak niebieski, który również prowadzi na Trzy Korony obok Zamku Pieniny (będziemy wracać tym szlakiem).

UWAGA! Zamek Pieniny jest zamknięty do odwołania. Szlak niebieski prowadzi obok Groty Świętej Kingi, ale z ominięciem zamku.

Tablica z drogowskazem, miejsce odbicia niebieskiego szlaku na Trzy Korony w prawo, szlak wiedzie przy Zamku Pieniny

Żółty szlak lekko wznosi się pod górę. Przechodzimy obok urokliwej polany.

Turysta z dzieckiem idący szeroką drogą, po lewej stronie drewniany płot, droga prowadzi do Przełęczy SzopkaPiękna, wiosenna polana w drodze na Przełęcz SzopkaUśmichnięty turysta z dzieckiem na tle gór w drodze na Przełęcz Szopka, piękny, słoneczny dzieńOstatnie podejście pod Przełęcz Szopka, ścieżka prowadząca między drewnianymi barierkami, błękitne niebo

Przełęcz Szopka (Chwała Bogu)

Uśmiechnięte dziecko, Przełęcz Szopka z widokiem na TatryPo przejściu 3,80 km docieramy do Przełęczy Szopka, zwanej też Chwała Bogu. Rozciąga się stąd fantastyczny widok na Tatry. Jest tu wiele ławeczek, idealnych do dłuższego odpoczynku. Uwierzcie mi, obok takich widoków nie da się przejść obojętnie. Przechodzimy z żółtego szlaku na niebieski. Według drogowskazu do Trzech Koron mamy jeszcze 45 minut drogi.

Tablica w kolorze białym oznaczająca Przełęcz Szopka, opis szlaku niebieskiegoDziecko na Przełęczy Szopka podziwiające Tatry

Widok na Tatry pokryte śniegiem, ujęcie z Przełęczy Szopka w piękny, wiosenny dzieńWidok na Tatry z Przełęczy Szopka w PieninachOd Przełęczy Szopka pniemy się w górę leśną drogą. Robimy kilka kroków i zaczynają się drewniane schody.

Drewniane schody w lesie idące od Przełęczy Szopka

Aplikacja wskazuje 4 km i kończą się schody, ale droga nadal wznosi się pod górę. Po chwili zaczynają się kolejne schody, które ponownie przechodzą w strome podejście, lecz nie na długo…

Kamienne schody prowadzące z Przełęczy Szopka w kierunku Trzech Korona, mężczyzna z dzieckiem

Dość szeroka droga leśna idąca ku górze

Idziemy kawałek i ponownie wchodzimy na schody.

Ułatwienia na szlaku na Trzy Korony w postaci drewnianych schodów, leśna droga

Dalej cały czas wspinamy się pod górę. Po przejściu 4,50 km mijamy drewnianą wiatę z ławeczkami. Odpoczywa tu wielu turystów.

Turysta z dzieckiem idący w kierunku szczytu Trzy Korony, po prawej stronie drewniana wiata wypoczynkowaOtwierają się piękne widoki na Beskid Sądecki i Tatry. Na tutejszych polanach rośnie zadziwiająco dużo czosnku niedźwiedziego. Sporo chodzimy po górach, bywamy w różnych pasmach – nigdy nie widzieliśmy takich ilości czosnku niedźwiedziego 😍

Wygodna ścieżka prowadząca do kasy pienińskiego Parku Narodowego na Trzech Koronach, zieleń, słoneczny dzień

Drzewa, polana, nieśmiało wynurzające się zza drzew tatrzańskie szczyty na szlaku na Trzy Korony

Wiosenna polana w pienińskim parku narodowym, na której rosną zachwycające ilości czosnku niedźwiedziegoPolana, krajobraz górski, PieninyPo przejściu 4,80 km na niebieskim szlaku znajduje się kolejne miejsce z ławeczkami, od którego dzieli nas krótki odcinek od Kasy Pienińskiego Parku Narodowego.

Las, miejsce wypoczynku (ławki) przygotowane z myślą o strudzonych turystach pod szczytem Trzy Korony

Trzy Korony szczyt

Kasa Pienińskiego Parku Narodowego Trzy Korony

Trzy Korony szczyt, drogowskaz informujący o kierunku pójścia do punktu widokowego na Trzech Koronach, opis szlaku niebieskiegoPo chwili docieramy do kasy Pienińskiego Parku Narodowego. Kupujemy bilety wstępu na punkt widokowy na Okrąglicy, na który prowadzą metalowe przejścia i schody. Ten odcinek mierzy około 100 metrów.

Trzy Korony CENY BILETÓW

  • Bilet normalny:

6,00 ZŁ (20 IV -31 V i 1 X – 15 XI)

8.00 ZŁ (1 VI – 30 IX)

  • Bilet ulgowy:

3,00 ZŁ (20 IV -31 V i 1 X – 15 XI)

4,oo ZŁ (1 VI – 30 IX)

Trzy Korony punkt widokowy – Okrąglica

Punkt widokowy na Okrąglicy to niewielka, metalowa platforma. Mieliśmy sporo szczęścia, ponieważ udało nam się spędzić dłuższą chwilę sam na tarasie widokowym. Rozciągają się stąd fantastyczne widoki na Tatry, które w dniu naszej wycieczki były jeszcze ośnieżone, Magurę Spiską, Gorce, Beskid Sądecki, a przy sprzyjających warunkach także na Beskid Żywiecki, Pieniny oraz Przełom Dunajca z zabudowaniami wsi Sromowce Wyżne. Krajobraz wzbogacają żółte kwiaty rosnące na skałach, zwane smagliczką skalną.

Okrąglica jest popularnym miejscem wśród fotografów. Któż nie słyszał o zjawiskowych wschodach słońca na Trzech Koronach czy Sokolicy?

Przełom Dunajca uchwycony z podejścia na Trzy Korony

Dziecko na metalowej konstrukcji prowadzącej do punktu widokowego na Trzech Koronach

Dziecko idące po stromych schodach do punktu widokowego na Trzech Koronach

Dziecko wchodzące po stromych schodach na punkt widokowy Trzy Korony

Trzy Korony zdjęcia

Dziecko na Trzech Koronach w PieninachMały turysta, zadowolone dziecko na szczycie Trzy Korony w PieninachWidok na Dunajec, wieś Sromowce Wyżne, zaśnieżone Tatry, pola z punktu widokowego na Trzech KoronachWidok na Tatry z punktu widokowego na Trzech Koronach

Punkt widokowy Trzy Korony, wspaniały widok na ośnieżone TatryKrajobraz górski rozciągający się ze szczytu Trzy KoronyWidok rozciągający się z tarasu widokowego na Trzech Koronach

Krajobraz rozciągający się z punktu widokowego Trzy KoronyKrajobraz rozciągający się z Trzech Koron na pola, zabudowania, DunajecKrajobraz górski widoczny z platformy widokowej na Trzech Koronach, żółte kwiaty o nazwie smagliczka skalna Turystka na tarasie widokowym na Trzech Koronach, podziwiająca zapierające dech widoki

Widok na Trzy Korony ze spływu Dunajcem

Zapraszam do wpisu, w którym znajdziesz więcej informacji o spływie Dunajcem: Spływ Dunajcem z flisakami – szlak wodny, Pieniny

Trzy Korony widziane ze spływu Przełomem Dunajca, piękne niebieskie niebo z białymi chmurami, majowe popołudnieSzczyt w Pieninach - Trzy Korony, piękne niebieskie niebo z białymi chmurami, Dunajec

Z Trzech Koron mieliśmy schodzić tą samą trasą. Spontanicznie podjęliśmy jednak inną decyzję. Wybraliśmy niebieski szlak prowadzący obok ruin Zamku Pieniny. Nie wiedzieliśmy wtedy, że Zamek Pieniny jest nieczynny do odwołania. Niebieski szlak jest dość stromy. Po zejściu z punktu widokowego na Okrąglicy do kasy Pienińskiego Parku Narodowego na Trzech Koronach mamy na liczniku około 5 km. Skręcamy w prawo i, jak wspominałam, schodzimy niebieskimi znakami stromo w dół. Na tym odcinku szlaku są schody, które prowadzą nas na Polanę Kosarzyską.

Turysta z dzieckiem schodzący stromymi schodami z Trzech Koron szlakiem niebieskim

Dziecko schodzące po schodach prowadzących wprost na Polanę Kosarzyską niebieskim szlakiem z Trzech Koron

Mężczyzna z dzieckiem schodzący na Polanę Kosarzyską, drewniane schody

Polana Kosarzyska

Tablica z napisem Polana Kosarzyska 824 metry nad poziomem morza, opis szlaku niebieskiego na Trzy Korony

Polana Kosarzyska położona jest na wysokości 824 m n.p.m. Na polanie postanowiliśmy chwilę odpocząć, wygrzewając się w promieniach majowego słońca i zajadając orzeszki nerkowca. Polana Kosarzyska ma około 250 metrów długości. Kiedyś wypasano na niej owce. Czas płynie tu niesamowicie szybko, ale i bardzo przyjemnie.

W końcu decydujemy się na dalszą wędrówkę. Idziemy wzdłuż Polany Kosarzyskiej, za którą niebieski szlak wchodzi w las. Po drodze mijamy ławeczki przygotowane z myślą o strudzonych turystach.

Miejsce odpoczynku na niebieskim szlaku prowadzącym do Zamku Pieniny, drewniane ławeczkiSchodzimy leśną ścieżką w dół; na tym odcinku niebieskiego szlaku napotkamy drewniane i kamienne schody.

Szlak niebieski idący obok Zamku Pieniny zaznaczony na drzewie, strome, drewniane schody na szlaku niebieskim

Turysta z dzieckiem pokonujący strome schody, metalowa barierka, lasMężczyzna z dzieckiem schodzący stromo w dół do Zamku Pieniny niebieskim szlakiem, las

Aplikacja wskazuje, że od parkingu w Krościenku przeszliśmy dotychczas 6,20 km. Przechodzimy przez wąski most z barierką, prowadzący pod skalną ścianą. Następnie pokonujemy kolejne schody i dochodzimy do wejścia na Zamek Pieniny. Ten odcinek ma około 100 metrów.

Turysta z dzieckiem przechodzący obok skalnej ściany drewnianym mostkiem

Turysta z dzieckiem schodzący do Zamku Pieniny - drewniane, bardzo strome schody

Zamek Pieniny / Zamek Pieniński

Zamknięte dla turystów wejście na Zamek Pieniny - niebieski szlak, ołtarzyk w skale

Po przejściu 6,30 km naszym oczom ukazuje się wejście na ruiny Zamku Pienińskiego, który, jak już wspominałam, jest nieczynny do odwołania. Znajduje się on pod szczytem Zamkowej Góry. W skale, tuż obok wejścia na Zamek Pieniński, znajduje się Grota Świętej Kingi z jej posążkiem.

Dalej idziemy leśną ścieżką. Po około 300 metrach (6,60 km) ścieżka zaczyna się wznosić pod górę przez około 200 metrów. Następnie schodzimy schodami.

Wąska ścieżka leśna skręcająca w prawoLas, drewniane wzmocnienia na szlaku niebieskim

Strome skalne podejście na szlaku w Pieninach

Po przejściu 7,50 km wychodzimy z lasu na rozległą polanę. Idziemy przyjemną, łagodną ścieżką. Po około 200 metrach (7,70 km) dochodzimy do miejsca, gdzie łączą się szlaki: niebieski, którym schodziliśmy z Trzech Koron, oraz żółty, którym wędrowaliśmy rano. Dalej schodzimy żółtymi znakami na parking w Krościenku (znany nam już odcinek o długości około 3 km).

Obszerna polana na pienińskim szlaku, mężczyzna z dzieckiem idący wzdłuż polany, w oddali dwójka innych turystów

Bez wątpienia Trzy Korony są obowiązkowym punktem do odwiedzenia w Pieninach. Moim zdaniem szlak, który wybraliśmy, jest ciekawy i nie ma na nim miejsca na nudę. Liczne podejścia, schody, mostki to nie lada atrakcja dla młodszych turystów. Poza tym te urzekające widoki na Tatry oraz Przełom Dunajca… Jeżeli planujecie wizytę na Trzech Koronach, życzę Wam wspaniałej widoczności!

Przede mną dwutygodniowa przerwa w blogowaniu. Nadchodzi czas urlopu! Mimo że spędzimy go nieco inaczej, bo nad Bałtykiem, wrócę do Was z ciekawym materiałem na wpis. Zapewniam, że nie wyleżymy się na plaży To będzie aktywny urlop, pełen kilometrów do przejścia.

Warto zobaczyć w Pieninach:

Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku:  Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic

Media społecznościowe Facebook i Instagram

Zdobywamy szczyty dla Hospicjum 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *