Data: 10 wrzesień 2023 r.
Dystans: 8 km
Czas trwania: 3 h
Minimalne wzniesienie: 330 m
Maksymalne wzniesienie: 861 m
Do samego Międzybrodzia Żywieckiego dojechaliśmy dość szybko, za to w samym Międzybrodziu Żywieckim w drodze na szlak zielony spędziliśmy sporo czasu stojąc w korkach. Wszystko przez trwający tu aktualnie remont i wprowadzony ruch wahadłowy. Czekanie wynagradzały nam jednak widoki na Jezioro Międzybrodzie i na Górę Żar.
Międzybrodzie Żywieckie szlak zielony
Samochód zostawiliśmy w okolicach ulicy Akacjowej w Międzybrodziu Żywieckim. Nie wiedzieliśmy, że można podjechać nieco wyżej i skrócić sobie wędrówkę pnącą się w górę asfaltową drogą. Postanowiłam, że szlak zielony zacznę odpisywać właśnie od tego miejsca. Doskonale widać stąd wspomnianą już powyżej Górę Żar. Pogoda w dniu naszej wycieczki była fantastyczna.
Szeroka asfaltowa droga skręciła od razu w prawo i prowadziła nas łagodnie w górę szlaku zielonego między zabudowaniami.
Potok Głęboki
0,2 km – doszliśmy do pierwszej żółtej tabliczki na szlaku zielonym – Potok Głęboki – 396 m n.p.m. Asfalt poszedł w niepamięć, dla odmiany weszliśmy na szeroką drogę szutrową, która po około 250 metrach doprowadziła nas do miejsca wypoczynkowego na szlaku zielonym – drewniana wiata ze stołem i ławeczkami.
Po tym jaki minęliśmy miejsce wypoczynkowe szlak zielony wszedł na drogę leśną. Jest tu zakaz wjazdu, który nie dotyczy rowerów.
Droga była dość stroma, ale ciągle wygodna. Po chwili doszliśmy do rozwidlenia, na którym szlak zielony odbił z szerokiej drogi leśnej ostro w prawo. Na tym odcinku szlaku zielonego droga zaczęła piąć się ostro pod górę, a podłoże było z każdym krokiem coraz bardziej kamieniste.
1,2 km – droga stała się wygodna, co nie znaczy, że nie prowadziła nas w górę.
1,3 km – szlak zielony skręcił w prawo i stał się o wiele łagodniejszy. Szliśmy wzdłuż zarośniętej polany – to tutaj mieliśmy okazję podziwiać pierwsze od dłuższego czasu widoki górskie.
Następnie ponownie weszliśmy na szeroką i łagodną drogę leśną, która doprowadziła nas do Lasu Czarnoci.
Las Czarnoci szlak niebieski
2 km – Las Czarnoci (skrzyżowanie szlaków), wysokość 567 m n.p.m. To w tym miejscu przeszliśmy na szlak niebieski, którym według informacji na drogowskazie mieliśmy dojść w 50 minut na Jaworzynę.
Od Lasu Czarnoci szlak niebieski prowadził nas stromo w górę. Na tym odcinku szlaku niebieskiego nie mogliśmy narzekać na brak korzeni i kamieni na leśnej drodze.
Widokowa polana na szlaku niebieskim na Jaworzynę
2,2 km – strome podejście przez las doprowadziło nas na dość obszerną, widokową polanę. Po dotarciu na górę polany, pod samą linię lasu po lewej stronie jest przygotowane miejsce na ognisko / grill, można odpocząć na drewnianej ławeczce rozkoszując się przy tym przepięknymi widokami na beskidzkie szczyty oraz Jezioro Żywieckie. My oczywiście skorzystaliśmy z tej możliwości 😊
Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy w dalszą drogę szlakiem niebieskim, z polany widokowej weszliśmy w las. Kamienista droga prowadziła nas lekko w górę. Następnie wyszliśmy na kolejnej, tym razem nie za dużej polance.
Po minięciu wspomnianej polany szlak niebieski ponownie wprowadził nas w las.
Źródełko na niebieskim szlaku w drodze na Kościelec Mały
2,6 km – po lewej stronie szlaku niebieskiego jest zimne źródełko górskie.
Skrzyżowanie szlaków pod Kościelcem
2,7 km – szeroka droga leśna doprowadziła nas do Skrzyżowania szlaków pod Kościelcem – 711 m n.p.m. Dalej kierowaliśmy w górę szlaku niebieskiego, który po chwili skręcił ostro w lewo.
Po skręcie w lewo mieliśmy do pokonania mierzące 250 metrów podejście. To był bardzo kamienisty odcinek na szlaku niebieskim.
Po pokonaniu podejścia droga była szeroka i wygodna.
Kościelec Mały Beskid Mały
2,9 km – po prawej stornie szlaku niebieskiego na drzewie jest oznaczenie szczytu – Kościelec Mały, który położony jest 795 m n.p.m. na południowej stronie szczytu Jaworzyna. Warto być w tym miejscu czujnym, żeby przypadkiem nie minąć drzewa z oznaczeniem szczytu.
Dalej kierowaliśmy szeroką i prostą drogą. To właśnie idąc grzbietem od Kościelca Małego do Jaworzyny można podziwiać wyłaniające się zza drzew krajobrazy górskie. Zobaczyć można stąd głównie szczyty należące do pasma Magurki Wilkowickiej.
Jaworzyna Beskid Mały
3,7 km – Jaworzyna w Beskidzie Małym położona 864 m n.p.m. Szczyt jest zalesiony, ale zza drzew wyłania się widok na zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej na Górze Żar w Beskidzie Małym.
Jak się okazuje szczyt Jaworzyna jest jednym z najwyższych punktów miasta Żywiec.
Można odpocząć tu na ławeczkach i schronić się przed słońcem (cienia na Jaworzynie jest pod dostatkiem 😉).
Do samochodu wróciliśmy tą samą trasą. Zejście szlakiem niebieskim, a następnie szlakiem zielonym poszło nam dość sprawnie. Na całej trasie mimo weekendu i wspaniałej pogody spotkaliśmy dosłownie kilku turystów i jednego rowerzystę. Trasa jest wręcz idealna dla osób nie przepadających za tłumami na górskich szlakach 😊 Nam się bardzo tu podobało…
Jeśli szukasz innych tras w Beskidzie Małym, zajrzyj koniecznie tutaj: Beskid Mały szlaki
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic