W niedzielę Wielkanocną wybraliśmy się do Górek Wielkich, Gmina Brenna. Naszym celem było przejście SZLAKU KAMYKA, wyjście na Górę Bucze oraz przejście większej części ŚCIEŻKI PRZYRODNICZO-DYDAKTYCZNEJ PO GÓRZE BUCZE. Trasa jest o tyle ciekawa, że robi się na niej pętelkę. Miejsce to zdecydowanie warto było odwiedzić na wiosnę. Podczas przyjemnego spaceru po Górze Bucze mogliśmy zaobserwować, jak wiosenna flora budzi się do życia. A uwierzcie mi roślinność jest tu naprawdę bogata, jest czym nacieszyć oczy. Nie bez powodu w 2010 r. miejsce to zostało objęte ochroną przez zespół przyrodniczo-krajobrazowy. Obszar ten stanowi doskonałą okazję do nauki, turystyki i rekreacji na świeżym powietrzu, zachęcając przy tym do odkrywania piękna otaczającej nas natury. Na pewno warto wybrać się tu na spacer z dziećmi. Szczególnie, że trasa nie jest za długa, ani wymagająca.
Trasa: Górki Wielkie (spacerowy SZLAK KAMYKA🟦) – Bacówka Bucze – Góra Bucze (ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-DYDAKTYCZNA PO GÓRZE BUCZE🟥) – Bacówka Bucze (SZLAK KAMYKA🟦) – Górki Wielkie
Dystans: około 7 km
Czas trwania: około 2 godz. (sam przemarsz z dziewięcioletnim dzieckiem w dwie strony)
Minimalne wzniesienie: 312 m
Maksymalne wzniesienie: 417 m
Różnica wzniesień: 290 m
Wycieczkę zaczęliśmy nieopodal Muzeum Zofii Kossak Szatkowskiej w Górkach Wielkich na początku ulicy Stary Dwór.
Ruszyliśmy w górę ulicy Stary Dwór, po drodze mijaliśmy wspomniane powyżej Muzeum Zofii Kossak Szatkowskiej w Górkach Wielkich.
Po przejściu 150 m skręciliśmy w lewo i weszliśmy na interesujący nas spacerowy SZLAK KAMYKA.
SZLAK KAMYKA GÓRKI WIELKIE 🟦
Dalej szliśmy szeroką i asfaltową drogą (ulica Stary Dwór) z widokiem na zażółcone pola przez około 300 m, następnie skręciliśmy w prawo. Asfalt poszedł w niepamięć. Z tablicy informacyjnej z mapą dowiedzieliśmy się, że znajdujemy się przy śląskiej Stanicy Harcerskiej położonej u podnóża Góry Bucze.
Do ŚCIEŻKI PRZYRODNICZO-DYDAKTYCZNEJ PO GÓRZE BUCZE mieliśmy do przejścia 2 km (około 30 minut).
1 km – skręciliśmy w lewo i weszliśmy na teren ZESPOŁU PRZYRODNICZO-KRAJOBRAZOWEGO „GÓRA BUCZE”.
Droga była tu szeroka, wygodna, momentami prowadziła nas lekko w górę. Po drodze mogliśmy podziwiać pierwsze, wyraźne oznaki wiosny. Występuje tu naprawdę wiele gatunków roślin i zwierząt. Nam udało się w okolicach polany widokowej przy Bucze spotkać kuropatwę.
Z tablicy informacyjnej na SZLAKU KAMYKA wyczytać można, że występuje tu: „ponad 150 gatunków grzybów, 460 gatunków mszaków i roślin naczyniowych oraz około 330 gatunków zwierząt”.
Po drodze podziwialiśmy malownicze, pełne różnorakich roślin łąki i pola otaczające ścieżkę na SZLAKU KAMYKA.
1,8 km – doszliśmy do końca ścieżki przy obszernej polanie widokowej, SZLAK KAMYKA skręcił w prawo.
Następnie szliśmy w górę polany, po około 200 metrach weszliśmy do lasku.
Bacówka Bucze
2,4 km – leśna ścieżka doprowadziła nas do BACÓWKI BUCZE.
Niestety w dniu naszej wycieczki bacówka była nieczynna. Na miejscu dowiedzieliśmy się, że otwarta jest tylko w soboty i niedziele (czynna w godzinach 13:00-17:00). Oczywiście godziny otwarcia mogą w każdej chwili ulec zmianie.
Bacówka Bucze została otwarta w 2015 roku. Oferuje regionalne produkty. Dodatkowo w weekendy przy Bacówce Bucze wypasane są owce i kozy.
W niedalekiej przyszłości koniecznie musimy wybrać się tu w któryś weekend…
Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna po Górze Bucze 🟥
Przy Bacówce-Bucze ma koniec spacerowy SZLAK KAMYKA 🟦. Tutaj weszliśmy na ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną po Górze Bucze 🟥.
Od bacówki kierowaliśmy się w górę widocznej na poniższym zdjęciu polany (z niebieskiego szlaku skręciliśmy w prawo). Po chwili dość stromego podejścia droga zawinęła w lewo i weszła w las. Po drodze mijaliśmy kilka stacji na ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej po Górze Bucze. Tablice zawierają różne informacje, ciekawostki m.in. na temat fauny i flory występującej na tutejszych terenach.
Bucze
2,7 km – zalesiona Góra Bucze położona 417 m n.p.m. na Pogórzu Śląskim. Kopułę szczytową wzgórza Bucze budują wapienie (wapienie cieszyńskie, dolne i górne łupki cieszyńskie).
Na wzgórzu Bucze znajduje się 6 STACJA ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej po Górze Bucze.
Po chwili kierowaliśmy się idącą lekko w dół leśną ścieżką, która doprowadziła nas do 4 STACJI ŚCIEŻKI PRZYRODNICZO-DYDAKTYCZNEJ PO GÓRZE BUCZE. Od początku wycieczki przeszliśmy 3 km.
Po chwili na drzewie dostrzegliśmy strzałkę wskazującą ścieżkę do 5 STACJI na ŚCIEŻCE PRZYRODNICZO-DYDAKTYCZNEJ PO GÓRZE BUCZE. Na tabliczce widnieje informacja, aby pamiętać o powrocie w to samo miejsce.
Zgodnie z znakami skręciliśmy w lewo i po chwili wąska, leśna ścieżka doprowadziła nas do polany widokowej, przy której znajdowała się tablica 5 STACJI na ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej.
Bucze polana widokowa
3,2 km – polana widokowa na ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej po Górze Bucze.
Po przerwie na małe co nieco cofnęliśmy się z powrotem na szlak ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej (do drogowskazu wskazującego drogę do STACJI 5).
Dalej kierowaliśmy się idącą lekko w dół ścieżką leśną.
Cała ścieżka jest doskonale oznakowana.
3,6 km – skręciliśmy w prawo, las był coraz gęstszy. Po drodze mijaliśmy pojedyncze domki letniskowe.
Na tym odcinku ścieżki dostrzegliśmy dwa drzewa, które są POMNIKAMI PRZYRODY.
Około 4 km – dostaliśmy do 3 STACJI na ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej po Górze Bucze. Przez chwilę wędrowaliśmy wzdłuż ogrodzenia.
Dalej szliśmy wąską ścieżką prowadzącą wzdłuż terenu Dziecięcego Ośrodka Leczniczo-Rehabilitacyjnego „Bucze”, w którym pomoc znaleźć mogą dzieci ze schorzeniami układu oddechowego.
Następnie szlak zawinął w prawo i wyprowadził nas na szeroką drogę dojazdową do wspomnianego ośrodka. Szliśmy w dół tej drogi przez około 50 metrów.
Po chwili skręciliśmy z szerokiej drogi w lewo i ponownie weszliśmy na teren ZESPOŁU PRZYRODNICZO-KRAJOBRAZOWEGO „GÓRA BUCZE”. Leśna ścieżka doprowadziła nas do STACJI 9 na ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej po Górze Bucze.
4,5 km – wyszliśmy na dole polany, na której znajduje się BACÓWKA BUCZE. Następnie wracaliśmy do samochodu znanym nam już SZLAKIEM KAMYKA 🟦. Zejście na parking poszło nam bardzo sprawnie, po drodze nie obyło się bez zabawy i wygłupów.
To była wycieczka pełna przyrodniczych doznań… Wędrując przez takie wyjątkowe tereny jak Góra Bucze, można docenić piękno natury i zrozumieć, dlaczego ochrona takich miejsc aż tak ważna. Podczas całej wycieczki na trasie spotkaliśmy pojedyncze osoby. Jest to jedno ze spokojniejszych miejsc, które mieliśmy okazję odwiedzić w ostatnim czasie.
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic