Egzaminy ósmoklasistów oznaczały dla naszego jedenastolatka aż trzy dodatkowe dni wolne od szkoły. We wtorek, trzynastego, postanowiliśmy, że popracujemy krócej i wybierzemy się na wycieczkę na wieżę widokową na Dedovce, położoną na zachód od szczytu Wielka Racza. Na Słowację ruszyliśmy przed południem. Co prawda nie mieliśmy zbyt dużo czasu na górskie wojaże, ponieważ syn na godzinę szesnastą miał zajęcia modelarskie. Mimo to nie zrezygnowaliśmy z wyjazdu.
Nie udało nam się jednak zrealizować wszystkich planów. Chcieliśmy tego dnia dotrzeć jeszcze na jedną wieżę widokową w okolicy, ale tak się rozgościliśmy na szczycie, że pozostało jedynie na planach. Biorąc pod uwagę, że na górze byliśmy jedynymi turystami, a słońce miło świeciło i pozwoliło nam się ogrzać w ten wietrzny dzień, ani nam się śniło, żeby schodzić od razu na parking. Tym bardziej, że widoki nam dopisały. Największe wrażenie robiła Fatra.
Przy wieży widokowej na Dedovce czeka na turystów – zwłaszcza tych młodszych – naprawdę sporo atrakcji. Zapraszam do dalszej części wpisu po więcej szczegółów.
Trasa: Oščadnica Dedovka (parking przy dolnej stacji kolejki linowej) – wieża widokowa Dedovka (Rozhľadňa na Dedovke) – Oščadnica Dedovka (parking) – staw – powrót na parking
Dystans: 3,5 km*
Czas przejścia: około 2 h*
Minimalne wzniesienie: 635 m
Maksymalne wzniesienie: 925 m
*w obie strony
Oszczadnica Dedovka (Oščadnica Dedovka) parking
Samochód zostawiliśmy na bezpłatnym parkingu przy dolnej stacji kolejki linowej w Oščadnicy (Dedovka). Miejsc parkingowych jest tu pod dostatkiem. Szczegółowe informacje o parkingu znajdziesz poniżej.

Zimą miejsce to cieszy się ogromną popularnością wśród narciarzy, wszystko za sprawą ośrodka narciarskiego Snow Paradise Veľká Rača Oščadnica. Miłośnicy zimowego szaleństwa mogą skorzystać także ze ski-busów. Latem na górę można dostać się kolejką linową, w dniu naszej wycieczki była ona nieczynna. Nie brakuje tu również oznakowanych tras rowerowych.
UWAGA! Opisana przeze mnie trasa nie jest dostępna zimą. Jest wyznaczona też trasa na zimowe piesze wycieczki, ale nie ma jej oznaczonej na mapach, więc ciężko powiedzieć mi coś więcej na ten temat.
Z parkingu ruszyliśmy w górę asfaltową drogą, która po chwili przeszła w utwardzoną nawierzchnię. Minęliśmy drewniany budynek, w którym działa punkt gastronomiczny, oraz ostatnie drewniane stoliki. Dalej wędrówka prowadziła już szeroką, wygodną drogą techniczną, wykorzystywaną zimą jako trasa zjazdowa. Właśnie dlatego wspominałam, że w sezonie zimowym odcinek ten nie jest dostępny dla pieszych. Zimą należy kierować się na ścieżkę po prawej stronie wyciągu.
Szlak trzyma formę od początku do końca – jest dość stromo. Dobra kondycja zdecydowanie przyda się przy zdobywaniu szczytu. W drodze powrotnej też nie ma lekko, nogi dostają porządnie w kość 🙂
0,8 km – Droga skręciła w prawo, a przed nami było do pokonania krótkie, lecz strome podejście. Następnie skręciliśmy w lewo i kontynuowaliśmy wędrówkę utwardzoną drogą.
1,1 km – Minęliśmy zabudowania i weszliśmy na leśną ścieżkę biegnącą wzdłuż stoku. Po drodze mijaliśmy bufet. Ostatnie podejście na szczyt to była wędrówka stromym zboczem. Wspinaczce towarzyszył widok na Beskid Morawsko-Śląski z jego najwyższym szczytem – Łysą Górą (Łysa Hora)
Jedną z dostępnych na Dedovce atrakcji jest letni tor bobslejowy, którego długość robi wrażenie. Nasz jedenastolatek ubolewał, że podczas naszej wizyty na szczycie był on nieczynny.
Dedovka wielka ławka
1,8 km – Dotarliśmy na górę i najpierw podeszliśmy do ogromnej ławki, żeby zrobić pamiątkowe zdjęcie. Od razu dodam, że podobnych dużych ławek w okolicy jest jeszcze kilka. Przy ławce znajduje się także tablica informacyjna, mapa oraz stolik z ławkami.
Po chwili udaliśmy się w kierunku wieży widokowej, która była głównym celem naszej wycieczki. Po drodze minęliśmy słup z tabliczką: Chaty na Rači, koliba (925 m n.p.m.). Tuż za nim znajduje się całkiem przyjemny punkt widokowy i kolejna ławeczka, na której można usiąść i odpocząć.
Z tego miejsca można kontynuować wędrówkę zielonym szlakiem na Wielką Raczę (1236 m n.p.m.) – do celu jest stąd około 3 km. Uważam, że to świetna alternatywa dla popularnego żółtego szlaku z Rycerki Górnej.
Dedovka wieża widokowa (Rozhľadňa na Dedovke)
Wieża widokowa na Dedovce zdecydowanie wyróżnia się na tle innych wież. Jej podstawa jest murowana, a górna część drewniana; wieża ma szpiczasty dach i całość ma około 16 metrów wysokości. Na górę prowadzą dość strome schody, przy których zamocowana jest lina ułatwiająca wejście. Wnętrze ma surowy, ale wyjątkowy klimat. Na wieży może przebywać jednocześnie maksymalnie dziesięć osób. Nie można wchodzić na nią w butach narciarskich, rakach czy raczkach.
Na górnym tarasie było wietrznie i chłodno, ale rozciągające się stamtąd widoki bardzo nam się podobały. Zwłaszcza panorama okolicy oraz Fatry. Wrażenie robiły drzewa mieniące się świeżą, wiosenną zielenią.
Wejście na wieżę widokową na Dedovce jest bezpłatne.
Dedovka plac zabaw
Przy wieży widokowej zatrzymaliśmy się na dłużej – syn koniecznie chciał pobawić się na znajdującym się tam placu zabaw. Atrakcji dla najmłodszych (i nie tylko) nie brakuje: są m.in. huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownica, helikopter, do którego można wejść, wielka drewniana proca, a także wiele ławek – niektóre z nich są naprawdę ogromne. Można też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w saneczkach lub w różowym wagoniku kolejki. Myślę, że w sezonie nie ma tu takich pustek i miejsce to tętni życiem.
Uwaga! Na potrzeby filmu wprawiliśmy w ruch śmigło helikoptera 😁

Zejście na parking poszło nam sprawnie. Mieliśmy jeszcze chwilę, więc zdecydowaliśmy się podejść nad oddalony od parkingu zaledwie 200 metrów staw, który w wiosennej odsłonie prezentował się bajecznie. Nad staw trafisz wybierając drogę prowadzącą obok punktu sprzedaży biletów.
Oszczadnica Dedovka staw
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic