Bystra koło Bielska-Białej oczarowała nas już dawno, dawno temu. To jedno z naszych ulubionych miejsc na popołudniowe i wieczorne spacery. Mamy ogromny sentyment do tego miejsca, piętnaście lat temu mieszkaliśmy przez rok w Bystrej. To był cudowny czas… Wychodziliśmy z budynku i po drugiej stronie ulicy mieliśmy Park im. Juliana Fałata położony nad rzeką Białką…
Ale to nie o tym parku będzie dzisiejszy wpis. Dzisiaj chcę Was zabrać do zabytkowego parku znajdującego się przy Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej. Miejsce to zmieniło się w ostatnim czasie nie do poznania, a wszystko to dzięki Marszałkowskiemu Budżetowi Obywatelskiemu Województwa Śląskiego. Powstała tu między innymi: tężnia solankowa, baseny do brodzenia, inhalatorium propolisowe, część ogrodowa, altany, miejsce na ognisko.
Co ważne atrakcje w zabytkowym parku w Bystrej są dostępne dla każdego za darmo, nie tylko dla pacjentów Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej. Po więcej szczegółów zapraszam do dalszej części wpisu.
Poniżej podaję parametry wejścia do parku przy Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej.
Przechodzimy przez bramę i wchodzimy na teren Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej. Po lewej stronie jest budynek, w którym można wynająć apartament, po prawej kamienna fontanna i plac zabaw dla dzieci.
Zachęcam do zapoznania się z planem Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej.
Bystra fontanna
Bystra plac zabaw
Po wizycie na placu zabaw przeszliśmy przez ulicę, która prowadzi do pawilonów szpitalnych i podeszliśmy do tężni solankowej. Po drodze warto się na moment zatrzymać i pogłębić swoją wiedzę na temat dębów szypułkowych, których nie brakuje w parku w Bystrej.
Bystra tężnia solankowa
Spacer wokół tężni solankowej w Bystrej cieszy się dużą popularnością zarówno wśród pacjentów Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, jak i mieszkańców oraz turystów. Przy tężni nie brakuje ławeczek i całorocznych leżaków, z których również można wdychać solankę. Teren jest tutaj naprawdę wspaniale zagospodarowany. Regularne korzystanie z tężni jest polecane szczególnie osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego, alergie oraz nadciśnienie. Spacer wokół tężni, połączony z wdychaniem powietrza nasyconego solanką, działa jak naturalna inhalacja, przynosząc ulgę i poprawiając samopoczucie. Tężnia solankowa w Bystrej powstała dzięki drugiej edycji budżetu obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego na rok 2021. Nieopodal tężni solankowej są altanki i automat z przekąskami.
Tężnia solankowa Bystra zdjęcia
Bystra baseny do brodzenia
Po lewej stronie od tężni solankowej znajdują się dwa płytkie, ogólnodostępne baseny do brodzenia. Woda jest w nich chłodna, a dno jednego z basenów wyłożone jest kamieniami. Spacerowanie po nich nie tylko masuje stopy, ale także poprawia krążenie krwi. Brodziki zostały zrealizowane w ramach trzeciej edycji budżetu obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego na rok 2021. Przy basenach do brodzenia również ustawione są leżaki. Należy korzystać z basenów bez jakiegokolwiek obuwia.
Korzystać z basenów do brodzenia w Bystrej można do godziny 19:00.
Tak jak już wspominałam spacerując po zabytkowym parku w Bystrej napotkacie niewielkie ogrody urządzone w różnych stylach. Jest tu między innymi: ogród renesansowy, ogród japoński, ogród zapachowy. Przy każdym z ogrodów jest tabliczka z najważniejszymi informacjami o danym ogrodzie. Pierwszy ogród za basenami do brodzenia, to ogród renesansowy, kierując się dalej zobaczycie kolejne ogrody i dojdziecie do pasieki z inhalatorium i ogrodu zapachowego.
Ogród renesansowy w Bystrej
Ogród barkowy w Bystrej
Ogród japoński
Ogród krajobrazowy z okresu romantycznego w Bystrej
Bystra inhalatorium propolisowe
Inhalatorium propolisowe w Bystrej mieści się w pięknym, drewnianym domku, panuje w nim cicha, kojąca atmosfera. Można się tu naprawdę zrelaksować. Siedząc na krześle można wsłuchiwać się w uspokajający dźwięk brzęczenia pszczół. W domku umieszczony jest ul. Ul jest oczywiście oddzielony specjalną siatką od części, w której przebywa człowiek. Możecie czuć się tu bezpiecznie. W domku jest ciepło. Korzystanie z ulowego powietrza ma korzystny wpływ na drogi oddechowe, a także poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego.
Inhalatorium propolisowe w Bystrej otwarte jest od godziny 7:00 do 19:00.
Tuż obok inhalatorium poustawiane są liczne ule, jest również ogród zapachowy.
Ogród zapachowy
Park w Bystrej znajdujący się na terenie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii położny jest w otoczeniu zieleni i urokliwych ścieżek spacerowych. Jest to miejsce, gdzie mieszkańcy i turyści mogą zrelaksować się na świeżym powietrzu, ciesząc się zdrowotnymi właściwościami tężni solankowej. Uwielbiamy to miejsce…
Idąc od bramy Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej dalej ulicą Juliana Fałata dojdziecie do pomnika – ławeczki artysty z Bystrej – Juliana Fałata. Nieco dalej jest Muzeum Juliana Fałata w Bystrej mieszczące się w zabytkowej willi artysty oraz park noszący imię malarza.
Pomnik – ławeczka Juliana Fałata w Bystrej
Dodam również, że Bystra jest doskonałą bazą wypadową do pieszych wędrówek po Beskidzie Śląskim i Małym. Są tu szlaki prowadzące na okoliczne szczyty, takie jak np. Klimczok czy Kozia Góra (szlak na Kozią Górę z Bystrej).
Mam dla Was również propozycję przyjemnej trasy spacerowej w Bystrej, więcej szczegółów znajdziesz we wpisie: Bystra Śląska trasa spacerowa, Bystra Magnus – Wodospad na rzece Białka
Po wizycie w Bystrej wybraliśmy się drobne zakupy do Buczkowic. Chwilę popadał deszcz, a na niebie pojawiła się tęcza.
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic