Dzisiaj chcę Wam przedstawić krótki i dość łatwy szlak w Beskidzie Żywieckim. Naszą wycieczkę zaczniemy w Żabnicy Skałka, będziemy kierować się czarnym szlakiem do Górskiej Stacji Turystycznej Słowianka. Pierwsza część trasy (około 2.70 km) wiedzie przyjemną, szeroką drogą. Dopiero drugi odcinek trasy wymaga od nas większego wysiłku. Na Słowiankę szliśmy w sobotę rano. Nie spotkaliśmy na szlaku żywej duszy. Dopiero schodząc na parking mijali nas pojedynczy turyści. Trasę przeszliśmy bez pośpiechu – na spokojnie. No, ale nie mogliśmy wymagać od synka nie wiadomo jakiego tempa skoro trzy dni wcześniej (środa) byliśmy na szlaku. Odwiedziliśmy schronisko na Przegibku oraz Bendoszkę Wielką. Szlak czarny z Żabnicy Skałaka polecam nie tylko wszystkim zaczynającym swoją przygodę z górami, ale i tym bardziej wprawionym turystom.
Data: 30 maj 2020
Dystans: 7.80 km
Czas trwania: 2:00 h (sam przemarsz z sześcioletnim dzieckiem)
Minimalne wzniesienie: 619 m
Maksymalne wzniesienie: 895 m
Parametry z aplikacji endomondo
Trasa: Żabnica Skałka (szlak czarny) – Słowianka – powrót tą samą trasą
Do Żabnicy z Bielska – Białej mamy do pokonania samochodem ponad 30 kilometrów. Na miejscu jesteśmy około godziny 8:30. Parking jest już porządnie zapełniony. Na szczęście nasz czarny szlak nie jest wybierany przez przyjezdnych. Większość turystów kieruje się czarnymi znakami, ale w przeciwnym kierunku na Halę Boraczą.
Żabnica Skałka parking
Samochód parkujemy na skrzyżowaniu ulic: Śmiecha / Boraczej. Jest tu do dyspozycji turystów sporo darmowych miejsc parkingowych.
Zakładamy plecaki, przechodzimy przez jezdnię i wchodzimy na interesujący nas czarny szlak. Drogowskaz informuje nas, że na Słowiankę mamy godzinę drogi. Wchodzimy na polną ścieżkę prowadzącą obok domów.
Po chwili skręcamy w prawo i wychodzimy na szeroką, asfaltową drogę – ulica Płone. Od parkingu przeszliśmy około 500 metrów. Dochodzimy do rozwidlenia ulic. My kierujemy się prosto przez mostek ulicą Leśną. Tutaj kończy się również nasza przygoda z asfaltem. Ulica Płone skręca natomiast w prawo.
Za mostkiem jest parking leśny. Widnieje jednak informacja, że aktualnie jest on nieczynny. Dla zainteresowanych podaję GPS: 49.562282, 19.192130.
Mijamy znajdujący się po prawej stronie punkt czerpania wody i kierujemy się prostą, szeroką drogą prowadząca przez las. Wędrówkę urozmaica nam przez długi czas szum potoku Suchego (Potok Suchy) oraz śpiew ptaków.Mamy za sobą 1.50 km, dochodzimy do rozwidlenia drogi. Nasz czarny szlak odbija w prawo. Mijamy szlaban i nadal maszerujemy szeroką, przyjemną ścieżką.
Około 2.70 km przechodzimy przez potoczek i szlak czarny naturalnie skręca w lewo. Od tego momentu zaczyna się w końcu coś dziać i ścieżka prowadząca na Słowiankę zaczyna piąć się w górę.
3.40 km kończy się (chwilowo) podejście. Na drzewie dostrzegamy wykrzyknik ❕ , który zapowiada zmianę kierunku szlaku. Przecinamy szeroką drogę pożarową. W oddali, po prawej stronie widzimy obszerną polanę na Płone. Nasz czarny szlak na drodze pożarowej odbija nieco w lewo, następnie wchodzi w gęsty las.
Ścieżka do samej Słowianki pnie się w górę. Momentami oczywiście łagodnieje i można na chwilę odetchnąć. Na tym odcinku zalega sporo połamanych gałęzi.
Słowianka
Aplikacja wskazuje, że od Żabnicy Skałka przeszliśmy 4 km. Z gęstego lasu wychodzimy tuż obok Górskiej Stacji Turystycznej na Słowiance.
Słowianka wysokość
Słowianka położona jest 840 m n.p.m.
Schronisko położone jest na Hali Słowianka.
Jak widać na poniższym zdjęciu na Słowiankę można dostać się również niebieskim szlakiem z Bystrej. Jest to jeden z moich ulubionych szlaków w Beskidzie Żywieckim. Szlak jest mało popularny wśród turystów, dzięki czemu panuje na nim cisza i spokój. Opis trasy: Schronisko Słowianka z Bystrej
Można również udać się czerwonym szlakiem na Halę Rysianka (2 h) lub niebieskim szlakiem na Romankę (2.15 h). Przez Słowiankę przechodzą nie tylko szlaki turystyczne piesze, ale i rowerowe i konne. Bardzo ciekawą propozycją jest zejście do położonego 857 m n.p.m. szczytu noszącego nazwę Abrahamów, z którego (jak możemy wyczytać na poniżej tablicy) roztacza się widok na Beskid Żywiecki z dorzeczem Soły, liczne źródliska i strumienie przy ujściu Cięcinki. Mieliśmy w planach odwiedzić to miejsce. Niestety plany pokrzyżował nam deszcz.
Górska Stacja Turystyczna Słowianka
Niestety w dniu naszej wycieczki Górka Stacja Turystyczna na Słowiance była zamknięta. Nie było również żadnych informacji czy schronisko w dobie koronawirusa jest w ogóle otwarte. Szkoda, ponieważ chcieliśmy wbić pieczątki do naszych książeczek akcji „Zdobywamy szczyty dla hospicjum” i napić się kawy. Posiedzieliśmy na ławkach przy schronisku do godziny 10:00 z nadzieją, że zostanie otwarte.
Adres Schronisko Słowianka
Górska Stacja Turystyczna „Słowianka”
Żabnica 326, 34-359 Węgierska Górka
tel. 660 339 551, 606 320 217
http://www.slowianka.beskidy.info.pl
Kilka przydatnych informacji o schronisku: dysponuje ono 24 miejscami noclegowymi w pokojach 3,4 i 6 osobowych. (40 zł/osoba). Oferuje dostęp do kuchni. W schronisku działa ogólnospożywczy sklepik. Można zamówić również ciepłe napoje: kawę, herbatę oraz zimne piwo. Istnieje możliwość zorganizowania ogniska.Odznaka turystyczna Słowianka
Drogowskaz informuje nas, że zejście czarnym szlakiem do Żabnicy powinno zająć nam 45 minut. Pierwszy odcinek trasy jest dość stromy. W dniu naszej wycieczki na szlaku zalegało sporo błota, więc dodatkowo było ślisko. Do zobaczenia na szlaku!
Inne szlaki z Żabnicy: Rysianka szlak z Żabnicy Skałka
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi wpisami zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl Zapraszam również na Instagram: @greenmagpic
Zdobywamy szczyty dla Hospicjum 2020
Pięknie opisana trasa i zdjęcia.Szlam dokładnie tak samo 8 kwietnia 2024 ri niestety Schronisko również było zamkniete.Bardzo to przykre bo przecież ktoś tym zarządza