Tatry Słowackie to idealne miejsce na bliskie spotkanie z dziką przyrodą. Zanim jednak wyruszysz na szlak, zadbaj o odpowiednie przygotowanie. Jaka trasa będzie najlepsza dla początkujących? Czy musisz mieć polisę? Jakie korzyści zapewnia i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Czytaj dalej.
Tatry Słowackie
Tatry Słowackie to rozległa część Tatr, która leży na terenie Słowacji. Stanowi aż 77,7% całej powierzchni tych gór, co daje ok. 610 km²! W skład Tatr Słowackich wchodzą całe Tatry Bielskie oraz południowe fragmenty Tatr Wysokich i Zachodnich. Granica polsko-słowacka biegnie wzdłuż głównej grani Tatr – od Rysów aż po Wołowiec.
Najważniejsze miejscowości po słowackiej stronie Tatr:
- Štrbské Pleso (Szczyrbskie Jezioro) – popularny kurort z przepięknym jeziorem, wokół którego biegnie malownicza trasa spacerowa. Znajduje się tu również kompleks skoczni narciarskich;
- Stary Smokowiec – część miasta Wysokie Tatry, która słynie ze świetnie zachowanej architektury z początku XX wieku. Warto zwrócić uwagę na kościół w stylu alpejskim, liczne wille i zabytkowe hotele;
- Tatrzańska Łomnica – kolejna miejscowość w Wysokich Tatrach przyciągająca wielbicieli sportów zimowych i górskich wędrówek. Znajduje się tu Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego.
- Poprad – miasto z bogatą historią, znane z basenów termalnych i obszernej oferty hotelowej. Warto odwiedzić zabytkowy kościół św. Idziego i dzielnicę Spiska Sobota, która dawniej była osobnym miastem.
A na jaki szlak w Tatrach Słowackich warto się wybrać?
Szlaki w Tatrach Słowackich
Jeśli wybierasz się na wędrówkę po Tatrach Słowackich, miej na uwadze, że zasady wyznaczania szlaków są podobne jak w Polsce. Czas przejścia podawany jest w godzinach, a kolory szlaków oznaczają rodzaj trasy, a nie stopień trudności. Szlaki czerwone to szlaki główne, czarne – łącznikowe, a zielone prowadzą do popularnych punktów.
Na pierwszą wyprawę, zwłaszcza z dziećmi, świetnie sprawdzi się szlak ze Starego Smokowca na Hrebienok (znaki zielone). To krótka i prosta trasa, idealna, aby poznać swoje możliwości. Spacer zajmie ok. godziny, a na miejscu możesz zdecydować, czy masz siłę na dalszą wędrówkę do Wodospadów Zimnej Wody.
Kolejną propozycją dla początkujących jest trasa Štrbské Pleso – Popradské pleso (znaki czerwone lub czerwone i zielone). To łatwy szlak z pięknymi widokami na Wysokie Tatry i jeziorem na końcu. Po drodze warto zobaczyć tzw. Symboliczny Cmentarz Tatrzański, czyli pomnik upamiętniający osoby, które zginęły w górach. Przejście trasy zajmie ok. dwóch godzin.
Bardziej wymagający jest szlak Štrbské Pleso – Skrajne Solisko (znaki niebieskie i czerwone). Na wejście na szczyt potrzeba nieco ponad 2,5 godziny. Można jednak wjechać kolejką krzesełkową do Chaty pod Soliskiem. Stamtąd na szczyt czeka Cię ok. godziny wędrówki.
Miej na uwadze, że to tylko kilka propozycji tras w Tatrach Słowackich. Przed wyruszeniem w góry zawsze sprawdź prognozę pogody i dobierz szlak do swoich możliwości oraz warunków panujących w górach. O czym jeszcze warto pamiętać?
Czy w Tatrach Słowackich trzeba mieć ubezpieczenie górskie?
Wiele osób zastanawia się, czy ubezpieczenie górskie na słowackiej części jest konieczne. Przecież możesz wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia do korzystania z publicznej służby zdrowia na Słowacji. Okazuje się jednak, że nie zapewnia pełnej ochrony w górach.
Wspomniana ochrona pokrywa koszty leczenia w placówkach publicznych na tych samych zasadach, co obywateli Słowacji. W praktyce oznacza to, że może zajść konieczność dopłaty za niektóre usługi medyczne, takie jak wizyty u specjalistów, hospitalizacja czy zabiegi. Co więcej, EKUZ nie obejmuje kosztów ratownictwa górskiego, które na Słowacji są bardzo wysokie.
Dlatego tak ważne jest, aby wykupić ubezpieczenie górskie. To niewielki koszt w porównaniu z wydatkami, które możesz ponieść w razie potrzeby skorzystania z pomocy ratowników lub leczenia na Słowacji.
Ubezpieczenie turystyczne na Słowację – co powinno zawierać?
Ubezpieczenie turystyczne na Słowację, zwłaszcza jeśli planujesz wyprawę w Tatry, poza kosztami leczenia i ratownictwa – także w związku z uprawianiem sportów ekstremalnych – powinna obejmować:
- następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW),
- odpowiedzialność cywilną (OC).
Możesz też rozważyć dodatkowe opcje, takie jak ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu czy utraty dokumentów.
Ile kosztuje ubezpieczenie w góry słowackie? Koszt jest uzależniony od wielu czynników, takich jak zakres ochrony, suma ubezpieczenia, czas trwania wyjazdu i wiek ubezpieczonych. Dobre ubezpieczenie można znaleźć już od kilku złotych dziennie.
Do wyprawy w Tatry Słowackie dobrze się przygotuj. Wybór odpowiednich tras wędrówkowych to podstawa udanej wycieczki. Pamiętaj również o ubezpieczeniu górskim, które zapewni Ci finansowe bezpieczeństwo w razie wypadku lub konieczności skorzystania z pomocy medycznej.