Zimowa przerwa świąteczna to doskonały czas na wycieczkę w góry. Szczególnie, że w te święta pogoda była wręcz wymarzona na górskie spacery. Nie brakowało słońca, lekkiego mrozu i było bezwietrznie. Przy takich warunkach nieciężko o zjawisko inwersji, a czy jest coś piękniejszego niż morze mgieł? Naszym celem była wieś Kluszkowce położona w województwie małopolskim, z której prowadzi szlak niebieski na Lubań w Gorcach. Na Lubaniu jest drewniana wieża widokowa, z której rozciągają się przepiękne widoki na cztery strony Świata. Szlak niebieski jest najkrótszym szlakiem prowadzącym na Lubań, ma około jedenaście kilometrów w obie strony. Niemniej jednak nie należy do najłatwiejszych, trzeba się na nim solidnie nadreptać.
Trasa: Kluszkowce, przełęcz Snozka (szlak niebieski) – Przełęcz Drzyślawa – Kuternogowa – Ruiny Bacówki na polanie Wyrobki – Lubań – powrót tą samą trasą
Dystans: 11 km
Czas trwania: około 4 h
Minimalne wzniesienie: 652 m
Maksymalne wzniesienie: 1211 m
Kluszkowce szlak niebieski parking
Bezpłatny parking znajdziecie na przełęczy Snozka (653 m n.p.m.) przy DW nr 969.
Przed wejściem na Lubań zdecydowaliśmy się podejść na górę Wdżar ( 766m m n.p.m.), na którą z parkingu na przełęczy Snozka jest niespełna kilometr drogi. Naprawdę było warto! Widok na Tatry z góry Wdżar zostanie w mojej pamięci na bardzo, bardzo długo…
Z parkingu weszliśmy od razu na interesujący nas na szlak niebieski na Lubań i szliśmy w stronę widocznego na poniższym zdjęciu nadajnika. W dniu naszej wycieczki widoczność była fantastyczna, nie mogłam się napatrzeć na spowite poranną mgłą Tatry i zamrożone rośliny.
0,3 km – dotarliśmy do drogowskazu, z którego dowiedzieliśmy się, że dojście na Lubań powinno zająć nam dwie godziny i dziesięć minut.
Tak jak już wspomniałam my przed wejściem na Lubań wybraliśmy się na górę Wdżar (Pieniny), z której rozciąga się cudowna panorama Tatr, aby dostać się na Wdżar należy skręcić za drogowskazem w lewo. Opis trasy na Wdżar znajdziesz tutaj: Góra Wdżar trasa z Kluszkowiec – widok na Tatry
Na Lubań należy kierować się prosto. Szlak niebieski 'okrąża’ stoki Wdżaru. Droga jest tu szeroka i wygodna. Z tego odcinka szlaku niebieskiego doskonale widać tatrzańskie szczyty. Po zakręceniu drogi w lewo szlak prowadził nas lekko w górę, widać było zbocza Lubania z wieżą widokową.
Przełęcz Drzyślawa
1 km – ostatnie krótkie podejście wyprowadziło nas na Przełęcz Drzyślawa przy północnych stokach Wdżaru. Stok był naśnieżany przez armatki śnieżne, nie brakowało na nim również narciarzy. Przeszliśmy obok Karczma Koliba Czorsztyn Ski.
Następnie szlak niebieski przez około 400 m prowadził nas w górę szerokiej drogi. W oddali wynurzały się znowu Tatry. Patrząc w prawo widać było natomiast Pieniny.
2 km – szlak niebieski skręcił z szerokiej drogi w prawo. Muszę przyznać, że trasa na Lubań z Kluszkowiec jest doskonale oznakowana. Po wejściu na ścieżkę leśną trasa prowadziła nas w górę.
2,2 km – szliśmy wzdłuż polany, z której doskonale było widać nasz cel Lubań wraz z wieżą widokową.
Następnie szlak niebieski ponownie wprowadził nas w las. Mieliśmy do tej pory ciągle pod górę. Dopiero w okolicach szczytu Kuternogowa można odsapnąć, robi się tam płasko.
Od zakrętu w prawo jeszcze przez około 200 metrów było płasko. W następnej części czekało nas dość strome podejście mierzące około 400 metrów.
Na końcu podejścia szlak niebieski skręcił lekko w prawo. Przez około 200 metrów szliśmy prostą drogą, po czym znowu było pod górkę, z czasem droga złagodniała.
4,6 km – szlak niebieski skręcił ostro w prawo. Weszliśmy na szeroką drogę i po około 20 m zeszliśmy z drogi w lewo na leśną ścieżkę.
Ruiny bacówki na polanie Wyrobki
4,8 km – doszliśmy do znajdujących się przy szlaku niebieskim ruin BACÓWKI PTTK, która spłonęła w 1978 r. Zobaczyć można tu tylko fundamenty dawnej bacówki. Polana Wyrobki obecnie jest zarośnięta lasem, położona jest pod szczytem Lubania (980–1070 m n.p.m.). Przy ruinach bacówki niebieskie znaki skręciły w lewo. Po chwili doszedł do nas szlak zielony z Grywałdu.
Po minięciu ruin dawnej bacówki zaczęło się bardzo strome i dość długie (300 m) podejście na szlaku niebieskim na Lubań. Podczas wspinaczki dane nam było podziwiać Tatry. Na tym podejściu wszyscy wymiękali, nawet Namir 😁
5 km – doszliśmy do źródełka LUBAŃ ZDRÓJ, z którego w sezonie letnim czerpana jest woda przez gospodarzy i gości studenckiej bazy namiotowej na Lubaniu. Szliśmy cały czas stromo w górę.
5,1 km – strome podejście wyprowadziło nas na szeroką drogę, na której skręciliśmy w prawo. Po skręcie czekało nas już tylko wygodne podejście na Lubań.
5,3 km –dotarliśmy do węzła szlaków turystycznych i polany – Wierch Lubania. Poniżej drogowskazu znajduje się studencka baza namiotowa na Lubaniu.
Wierch Lubania i węzeł szlaków turystycznych
Lubań baza namiotowa
BAZA NAMIOTOWA NA LUBANIU IM. TADKA MAJEWSKIEGO położona jest na obszernej polanie Wierch Lubania.
Studencka baza namiotowa na Lubaniu działa tylko w okresie wakacyjnym. Miejsce to należy do krakowskiego Oddziału Akademickiego PTTK. Istnieje możliwość rozbicia tu własnego namiotu, bądź skorzystania z dostępnej w lecie bazy namiotowej. Woda czerpana jest ze źródełka przy szlaku niebieskim, którym wędrowaliśmy na Lubań. Jest tu zadaszona, drewniana wiata oraz nie brakuje stolików z ławkami. Skorzystaliśmy z możliwości odpoczynku na ławeczce, napiliśmy się ciepłego barszczu oraz zjedliśmy świąteczne pierniczki. Podziwialiśmy znajdującą się około 200 m od bazy namiotowej drewnianą wieżę widokową na Lubaniu.
Lubań w Gorcach
Lubań w Gorcach położony jest 1211 m n.p.m., co czyni go najwyższym szczytem Pasma Lubania. Na Lubaniu jest drewniana, trzydziestometrowa wieża widokowa IMIENIA MAJORA JÓZEFA CHLIPAŁY „LUBAŃSKIEGO”. Wieża jest bardzo stabilna, ma wysokie barierki zabezpieczające. Jako ciekawostkę dodam, że jest to jedna z czterech wież widokowych w Gminie Ochotnica Dolna. Pozostałe wieże widokowe znajdziecie na szczytach: Gorc, Magurki oraz Suchy Groń (Koziarz). Nam została do odwiedzenia już tylko wieża widokowa na Suchym Groniu. Z Lubaniem związanych jest kilka legend.
Z wieży widokowej na Lubaniu podziwiać można między innymi: Tatry, Pieniny, Beskidy, a także szczyty należące do Gorców. Na górze drewnianej konstrukcji znajdziecie tablice z dokładnie opisaną panoramą.
Poza tym na Lubaniu możecie zobaczyć ruiny dawnego schroniska, które zostało spalone przez Niemców w 1944 roku. Z tego co wiem w niedalekiej przyszłości są plany budowy nowego budynku schroniska na Lubaniu. Rozdzielnia elektryczna już jest gotowa i są wyprowadzone przewody do instalacji elektrycznej.
Lubań wieża widokowa
Lubań ruiny schroniska
Cieszę się, że w końcu udało się nam dotrzeć na Lubań w Gorcach. W dzieciństwie miałam przyjemność spędzać wakacje z przyjaciółką u Jej cioci w Ochotnicy Dolnej, która miała dom przy samym szlaku niebieskim na Lubań. Z sentymentem wracam do tych wspomnień.
Inne szlaki w Gorcach: Gorce szlaki
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic