Mimo, że pogoda w ostatnim czasie nas nie rozpieszcza nie rezygnujemy z górskich wycieczek. Uwielbiamy 'mglisty’ klimat na szlaku. Tym razem wybraliśmy się na jeden z popularniejszych szczytów leżących w Beskidzie Śląskim – Błatnią. Obraliśmy szlak zielony z Brennej, który nie należy do jakoś szczególnie wymagających. Oczywiście trzeba przygotować się na podejścia. W końcu różnica wzniesień, jaką pokonamy to około 530 metrów. Idąc szlakiem zielonym mieliśmy wrażenie, że wędrujemy szeroką drogą pożarową, która momentami pnie się w górę i jest kamienista. Dwa lata temu wybraliśmy się na Błatnią z synem i wózkiem o wiele bardziej wymagającym szlakiem niebieskim z Doliny Wapienicy (Błatnia z Wapienicy).
Trasa: Brenna (szlak zielony) – Brenna Pod Las – Kapliczka przy szlaku – Wielka Cisowa (szlak zielony / szlak czerwony) – Ranczo Błatnia – Schronisko PTTK na Błatniej – powrót tym samym szlakiem
Data: 9 czerwiec 2020
Dystans: 10.70 km
Czas trwania: 3:00 h (sam przemarsz z sześcioletnim dzieckiem)
Minimalne wzniesienie: 441 m
Maksymalne wzniesienie: 935 m
Parametry z aplikacji endomondo
Brenna Błatnia szlak zielony
Samochód parkujemy niedaleko szlaku zielonego w okolicach ulicy Wyzwolenia. Miejsca parkingowego należy szukać tu na własną rękę, nie ma dostępnego oficjalnie wyznaczonego parkingu.
Dochodzimy do ulicy Józefa Madzi i początkowo maszerujemy pnącą się w górę drogą asfaltową prowadzącą między domami.Po około 400 metrach droga asfaltowa zamienia się w kamienistą. Droga jest nadal wygodna, szeroka i pnie się w górę. Po około 800 metrach (od parkingu) mijamy stojący po prawej stronie domek letniskowy. Maszerujemy między dwoma polankami. Jest bardzo wilgotno i mgliście. Po drodze znajdujemy pierwsze w tym roku poziomki. Droga z każdym krokiem staje się coraz łagodniejsza.
Brenna Pod Las
Mamy za sobą 1.60 km, po prawej stronie jest nowo wybudowany dom (jeszcze nieukończony), za którym z prawej strony dochodzi do nas szlak czarny idący z Brennej Centrum. Nasze zielone znaki idą nadal prosto. Wchodzimy do lasu. Droga jest nadal szeroka, kamienista i pnie się lekko w górę.
1.85 km mijamy znajdujące się po lewej stronie zabudowania (tu zamiast wędrowania po kamienistej drodze możemy zdecydować się na pójście łąką znajdującą się tuż obok szlaku). Po około 350 metrach (2.20 km) szlak zielony odbija w prawo.Dalej idziemy szeroką drogą przez ciemny las. 2.45 km szlak skręca naturalnie w lewo.3.60 km droga pnie się w górę. Idziemy wzdłuż płotu, za którym znajdują się uprawy leśne.Robimy krótką przerwę. To tutaj mijają nas pierwsi turyści. Dalej idziemy prosto w górę.
3.80 km nasz zielony szlak skręca w prawo.Idziemy wzdłuż polanki. Niestety widoczność jest mocno ograniczona. Droga jest szeroka i prosta.
Kapliczka przy szlaku zielonym w Brennej
Mamy za sobą niespełna 4 kilometry (3.93 km) przy polance, po lewej stronie jest urocza, malutka kapliczka leśna. Robię parę zdjęć i maszerujemy dalej prosto.
4.20 km droga zaczyna piąć się w górę, jest kamienista. Znajduje się tu drewniana reklama RANCZA BŁATNIA.
W tym miejscu skręcamy na chwilę w lewo i dochodzimy do kolejnej, niedużej kapliczki przy szlaku zielonym.Po chwili wracamy na nasz zielony szlak i pniemy się w górę kamienistą drogą. 4.30 km znaki zielone odbijają w prawo, a podejście łagodnieje.
4.60 km dostrzegamy wykrzyknik na drzewie, który zapowiada, że zaraz będziemy skręcać w lewo.
Wielka Cisowa
Po 100 metrach (4.70 km) dochodzimy do skrzyżowania szlaków. Jest tu szczyt WIELKA CISOWA leżący 877 m n.p.m. Tutaj dochodzi do nas szlak czerwony prowadzący z Jaworza. Podobno dawno, dawno temu mieszkańcy Brennej paśli tu bydło rogate. Normalnie – przy dobrej pogodzie z Wielkiej Cisowej widać doskonale Schronisko na Błatniej.
Z drogowskazu dowiadujemy się, że do Błatniej czerwono / zielonym szlakiem mamy 10 minut. Do Rancza Błatnia natomiast są 3 minuty.
Brenna Pomnik
Na szczycie Wielka Cisowa znajduje się ubecki pomnik z krzyżem. Został on postawiony pamięci żołnierzom z oddziału Edwarda Besoka.
Przy pomniku skręcamy w prawo (czerwono / zielony szlak). Idziemy prostą niewymagająca ścieżką.
Ranczo Błatnia
Po niespełna 400 metrach (5.10 km) mijamy Ranczo Błatnia, które jest ledwo widoczne zza gęstej mgły. Ranczo Błatnia oferuje noclegi w pokojach dwu oraz wieloosobowych. Organizowane są tu imprezy, istnieje możliwość zrobienia ogniska. Dodatkowo można skorzystać z oferty na wycieczkę konną po górach. My kontynuujemy wędrówkę prostą drogą do Schroniska na Błatniej. Mamy do pokonania 500 metrów.
Błatnia
Aplikacja wskazuje, że od parkingu w Brennej pokonaliśmy 5.60 km. Jesteśmy na miejscu! W schronisku na Błatniej byłyby pustki, gdyby nie wojsko, które urządzało trening w górach. Prawdę mówiąc mamy szczęście do 'wojskowych’ na szlaku. Jak się domyślacie w dniu naszej wycieczki widoczność była zerowa, dlatego skorzystam we wpisie dodatkowo ze zdjęć z naszej ostatniej wizyty na Błatniej.
Błatnia schronisko
Ze schroniska na Błatniej idzie cały szereg szlaków turystycznych. Możemy kontynuować wędrówkę m.in. na Klimczok , Szyndzielnię , Przełęcz Salmopolską. Zejść do Brennej, Jaworza, Wapienicy, Skoczowa, czy też Grodźca
Tak jak już wspomniałam powyżej – tym razem decydujemy się na wizytę w schronisku. Zamawiamy bigos i frytki. Jedzenie bardzo świeżutkie i pyszne. Porcją naprawdę da się pojeść. Duży plus dla przesympatycznej obsługi.
Schronisko na Błatniej oferuje 50 miejsc noclegowych w pokojach dwu oraz wieloosobowych. Istnieje możliwość zorganizowania imprez, ogniska, kuligu.
Schronisko PTTK na Błatniej
Błatnia 20, 43 – 438 Brenna
tel. 33 853 64 84, 508 086 635
e-mail: schronisko@blatnia.pl
(źródło: „Schroniska Górskie” – Tomasz Biesik)
Schodzimy po schodkach za schroniskiem na Błatniej. To właśnie z polany za schroniskiem można przy odpowiedniej pogodzie podziwiać szerokie widoki na Beskid Śląski z najwyższym szczytem tego pasma – Skrzyczne. Poza tym widać szczyty Beskidy Żywieckiego oraz Beskidu Śląsko – Morawskiego, Skoczów oraz Bielsko.
Na parking w Brennej schodzimy tym samym zielonym szlakiem. Zejście idzie nam bardzo sprawnie. W drodze powrotnej mijamy tylko trzyosobową rodzinkę. Przypuszczam, że w okresie letnim oraz w weekendy szlak zielony z Brennej będzie cieszył zdecydowanie większą popularnością.
Inne szlaki z Brennej:
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic
Zdobywamy szczyty dla Hospicjum 2020
Lubię taki klimat 😉
Super! 😍 My uwielbiamy magię lasu w taką mglistą pogodę 😊 Pozdrawiam serdecznie 😉
Fantastycznie wszystko opisane! 🙂 czy w schronisku są pieczątki do wbicia do książeczki?
Dziękuję bardzo 😊 Tak, w schronisku na Błatniej jest pieczątka, którą można wbić w swojej książeczce 🙂 Pozdrawiam serdecznie oraz życzę udanej wycieczki 😉
Fajna wycieczka lecz nie dotarliście na sam szczyt Błatniej, który jest powyżej schroniska, żółtym szlakiem w kierunku Klimczoka. Jest tam polana z pięknym widokiem na wszystkie strony.
Dziękuję bardzo za informację 😊 Następnym razem na pewno skorzystamy z Pani podpowiedzi 🙂 Pozdrawiamy, życzymy miłego weekendu 🤗