W drodze powrotnej do Bielska-Białej z urlopu w Mszanie Dolnej wybraliśmy się na przyjemną pieszą wycieczkę z centrum Jordanowa na Hajdówkę w Beskidzie Makowskim. Nie tak dawno temu na Hajdówce powstała 18-metrowa wieża widokowa, z której rozciągają się zachwycające widoki na miasteczko, malownicze pasma Beskidów oraz majestatyczne Tatry. Wejście na wieżę jest całkowicie bezpłatne. Na miejscu czeka na turystów luneta, tablice z opisanymi panoramami, a tuż obok wieży można odpocząć na drewnianej ławce w towarzystwie sympatycznego niedźwiedzia. Jest również ścieżka sensoryczna, która z pewnością zainteresuje młodszych turystów. Do wieży widokowej można dojechać samochodem, co niestety nieco odbiera klimat temu miejscu. Choć trasa jest momentami stroma, serdecznie zachęcamy do pieszej wycieczki na Hajdówkę. W końcu ruch to zdrowie! 🙂
Trasa: Rynek w Jordanowie – Hajdówka wieża widokowa – powrót tą samą trasą
Dystans: około 3 km
Czas trwania: około 1 godz. (sam przemarsz w dwie strony)
Minimalne wzniesienie: 451 m
Maksymalne wzniesienie: 533 m
Jordanów parking
Samochód zaparkowaliśmy przy rynku w Jordanowie. Parking jest tu płatny (parkometr) w dni robocze.
Parametry GPS parkingu – Jordanów: 49.6492642N, 19.8299878E
Jordanów trasa na wieżę widokową na Hajdówce
Z parkingu przy rynku ruszyliśmy na przejście dla pieszych. Czekając na zielone światło w końcu mogłam się przyjrzeć z bliska budynkowi, który podziwiam zawsze z samochodu kiedy przejeżdżamy przez Jordanów jadąc w góry. Okazało się, że znajduje się w nim Urząd Miejski w Jordanowie. Po przejściu przez jezdnię podeszliśmy na moment do fontanny. Następnie kierowaliśmy się w stronę Sanktuarium Matki Bożej Trudnego Zawierzenia przy ul. Kolejowej w Jordanowie, przed Sanktuarium skręciliśmy w lewo w ulicę Hajdówka. Moją uwagę przyciągnął tym razem niesamowity mural upamiętniający Bitwę pod Jordanowem z 1939 roku. Pojawiła się tutaj również pierwsza tabliczka wskazująca kierunek trasy na wieżę widokową na Hajdówce. Zgodnie z drogowskazem kierowaliśmy się w dół ulicy. Przeszliśmy obok szkoły, a po chwili weszliśmy na wąską ścieżkę wyłożoną betonowymi płytami prowadzącą wzdłuż ogrodzenia ogródków działkowych – ROD Relaks Jordanów. Ze ścieżki było doskonale widać już nasz cel – wieżę widokową na Hajdówce.
0,6 km – na dole ścieżki skręciliśmy w lewo i przeszliśmy przez drewniany mostek na potoku Malejówka, za którym skręciliśmy w prawo i weszliśmy na drogę asfaltową. To tutaj zaczęło się strome podejście, które ciągnęło się praktycznie do samej Hajdówki. To był bardzo upalny i parny dzień. Czekaliśmy na deszczyk, ale ten zaczął padać dopiero w drodze powrotnej do Bielska-Białej.
1,2 km – dotarliśmy do rozwidlenia drogi, na którym skręciliśmy w prawo. Stroma część trasy poszła tu w niepamięć, a asfalt zamienił się w szuter. Szliśmy zboczem Hajdówki podziwiając widoki na miasto oraz okoliczne góry.
Wieża widokowa na Hajdówce
Tak jak już wspominałam we wstępie drewniana wieża widokowa na Hajdówce (534 m n.p.m.) ma 18 m wysokości. Jest to porządna i stabilna konstrukcja, na której można czuć się naprawdę bezpiecznie. Schody są wygodne i szerokie, a wieża jest mocno zabudowana i ma wysokie barierki zabezpieczające na tarasach widokowych. Nasz dziesięciolatek przy wzroście 152 cm sięgał głową ponad balustradę wieży 🙂 Myślę, że jest to kwestia bezpieczeństwa.
Z wieży widokowej na Hajdówce można podziwiać kawał Świata: Pasmo Orawsko-Podhalańskie, Beskid Żywiecki z Królową Beskidów, Babią Górą, szczyty należące do Gorców oraz Tatry. Na wieży można bezpłatnie skorzystać z lunety. Są również tabliczki z opisem panoramy.
Na wieży widokowej nie było za dużo turystów. Mogliśmy na spokojnie spędzić czas na podziwianiu widoków. Przy wieży widokowej na Hajdówce jest drewniana ławeczka z uroczym niedźwiedziem, ścieżka sensoryczna, wisi również apteczka z projektu społecznego APTECZKA NA SZLAKU.
Zachęcam również do obejrzenia krótkiego filmiku z trasy pieszej z Jordanowa na wieżę widokową na Hajdówce 😊
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic