Końcówka grudnia obfitowała u nas w wycieczki. Syn miał sporo wolnego do szkoły, grzechem byłoby tego nie wykorzystać. Tym razem naszym celem był Beskid Wyspowy i dwie wieże widokowe. Pierwsze wybraliśmy się na Górę Zakochanych, Modyń, a następnie na Skiełek. To właśnie z wieży widokowej na Skiełku mieliśmy przyjemność podziwiać majestatyczny zachód słońca z Tatrami w tle. To było piękne zakończenie dnia. Trasa, którą opiszę nie jest długa, ale jest stroma. Istnieje możliwość skrócenia sobie stromego podejścia, zapraszam po więcej szczegółów do dalszej części wpisu.
Trasa: Łukowica (szlak zielony) – Skiełek – Skiełek wieża widokowa – powrót tą samą trasą
Dystans: około 4 km
Czas trwania: około 1,5 h
Minimalne wzniesienie: 444 m
Maksymalne wzniesienie: 749 m
Skiełek parking w Łukowicy
Samochód zostawiliśmy w sąsiedztwie Kościoła Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych w Łukowicy na pierwszym sugerowanym parkingu dla odwiedzających wieżę widokową na górze Skiełek. Parking jest bezpłatny, wolnych miejsc było tu pod dostatkiem. Zapewniam Was, że większość osób wychodzących na Skiełek korzysta z drugiego parkingu, który znajduje się dużo bliżej góry Skiełek.
Z drogowskazu dowiedzieliśmy się, że na Skiełek mamy 45 minut drogi.
Łukowica szlak zielony
Z parkingu kierowaliśmy się zgodnie z zielonymi znakami w górę drogi idącej w prawo. Podejście było cały czas strome, prowadziło nas między zabudowaniami, czasami mijał nas jakiś samochód. Po drodze podziwialiśmy widok na Łukowicę. Słońce było coraz niżej, zachód słońca zbliżał się wielkimi krokami.
Szlak zielony jest tu świetnie oznakowany.
0,8 km – szeroka, asfaltowa droga na szlaku zielonym wprowadziła nas na bardziej zalesiony teren, zabudowań było coraz mniej. Droga stała się jeszcze bardziej stroma.
Parking i najkrótszy szlak na wieżę widokową na Skiełku
1 km – po lewej stronie drogi jest dostępny drugi parking dla odwiedzających wieżę widokową na górze Skiełek. Jest to najkrótsza i tym samym najprostsza droga prowadząca na Skiełek. I tutaj rzeczywiście zaczęło się robić nieco tłoczniej. Dalej szliśmy w górę asfaltowej drogi. Dojazd do tego parkingu jest bardzo stromy, a droga jest wąska.
Na drzewach poza oznaczeniem zielonego szlaku zauważyć można było skrót GSBW, czyli Główny Szlak Beskidu Wyspowego. Szlak ten liczy aż 320 km. Początek i koniec GSBW jest na Mogielicy (1170 m n.p.m., jest to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego).
1,3 km – szlak zielony skręcił w prawo z szerokiej i asfaltowej drogi, na drogę leśną, która prowadziła nas lekko w górę. Od skrętu mieliśmy do przejścia do wieży widokowej na Skiełku około 600 m.
Skiełek w Beskidzie Wyspowym
Wieża widokowa na Skiełku została otworzona nie tak dawno temu, bo w 2023 roku.
Sam szczyt jest zarośnięty lasem, na placu przy wieży widokowej są do dyspozycji turystów drewniane stoliki z ławeczkami. Są również kosze na śmieci.
Widoki rozciągające się z tarasu widokowego na górze wieży naprawdę robią wrażenie… Warto wybrać się tu na zachód słońca. W dniu naszej wycieczki widoczność była fantastyczna. Tatry prezentowały się w przepięknie w świetle zachodzącego słońca. Na wieży znajdziecie tablice z opisaną panoramą. Poza Tatrami z tarasu widokowego podziwiać można szczyty należące m.in. do Beskidu Wyspowego, Beskidu Sądeckiego, Gorców, Pienin.
Skiełek wieża widokowa zdjęcia
Skiełek zachód słońca
Kiedy schodziliśmy na parking, sporo osób zmierzało dopiero w kierunku wieży widokowej na Skiełku. Wraz z zajściem słońca, zrobiło się zdecydowanie chłodniej. Mimo późnego popołudnia napiliśmy się ciepłej kawy z mlekiem i zjedliśmy domowy chlebek bananowy. W końcu czekała nas jeszcze długa droga do domu, z Łukowicy do Bielska-Białej mieliśmy ponad dwie i pół godziny drogi samochodem. Widoki z wieży widokowej na Skiełku o zachodzie słońca miałam całą drogę do domu przed oczami… Wspaniałe miejsce…
Zobacz koniecznie: Beskid Wsypowy szlaki
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic