W drugiej połowie czerwca zeszłego roku wybraliśmy się na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Jednym z wielu miejsc, które odwiedziliśmy to Ruiny Zamku w Ojcowe na Górze Zamkowej. Jest to teren Ojcowskiego Parku Narodowego, z którym dużo osób ma pierwszy kontakt podczas wycieczek szkolnych. Historia zamku w Ojcowie sięga XIV wieku To właśnie wtedy na polecenie Króla Kazimierza Wielkiego rozpoczęto jego budowę , w systemie średniowiecznych zamków – Orlich Gniazd. Pełnił on głównie funkcję obronną. Przejście (na spokojnie) wszystkich atrakcji dostępnych dla zwiedzających na terenie Zamku w Ojcowie (z ciekawym Świata, zadającym sporo pytań dzieckiem) zajęło nam około 40-45 minut. W tym czasie poznaliśmy lepiej historię tego miejsca i zobaczyliśmy kilka ciekawych eksponatów. Duże wrażenie zrobiły na nas widoki rozciągające się z Góry Zamkowej. Mieliśmy ogromne szczęście do pogody, niebieskie niebo idealnie komponowało się z soczystą zielenią drzew. Podobno w sezonie letnim jest tu prawdziwe zatrzęsienie turystów, w drugiej połowie czerwca nie narzekaliśmy na tłumy podczas zwiedzania zamku.
Data wycieczki: 18 czerwca 2023 r.
Zamek w Ojcowie czas zwiedzania (z dzieckiem): około 40-45 minut
Zamek w Ojcowie parking
My w tym dniu zwiedzaliśmy więcej miejsc w Ojcowskim Parku Narodowym, samochód zostawiliśmy na parkingu w Czajowicach. Poniżej podaję parametry płatnego 'Parkingu w Ojcowie pod Ruinami Zamku’. Parking ten jest otwarty przez cały rok i jest z niego najbliżej na Górę Zamkową.
Zamek w Ojcowie trasa
Z parkingu trzeba 'wdrapać się’ na Górę Zamkową. Podejście nie jest długie, ani jakoś szczególnie wymagające. Praktycznie do samej kasy Zamku w Ojcowie prowadzą wygodne schody. Planując wycieczkę z małym dzieckiem, warto wziąć pod uwagę, że schody nie mają podjazdów dla wózków. Zdecydowanie lepiej w tym przypadku sprawdzi się nosidełko. Trasa jest zacieniona.
Dystans jaki trzeba pokonać z parkingu na Górę Zamkową to około 300 metrów.
Doszliśmy do węzłów szlaków, do kasy Zamku w Ojcowie mieliśmy jeszcze do pokonania około 200 m.
Po wdrapaniu się na górę przywitała nas tabliczka z napisem OJCOWSKI PARK NARODOWY. Przy tabliczce skręciliśmy w prawo i po chwili staliśmy już w kolejce do kasy po bilety.
Zwiedzamy Zamek w Ojcowie
Zamek w Ojcowie występuje również pod drugą nazwą, która jest zdecydowanie rzadziej używana – Zamek Kazimierzowski w Ojcowie.
Zamek w Ojcowie bilety
- Bilet normalny: 22 zł*
- Bilet ulgowy: 11 zł*
*Ceny biletów mogą ulec zmianie
Zamek Ojców kasa
Zamek Ojców pieczątka
W kasie biletowej kupiliśmy na pamiątkę pocztówkę ze zdjęciami z Ojcowskiego Parku Narodowego, na której wbiłam pieczątki:
- RUINY ZAMKU W OJCOWIE
- OJCOWSKI PARK NARODOWY
Zamek w Ojcowie zdjęcia
Po zakupie biletów ruszyliśmy w kierunku baszty bramnej Zamku w Ojcowie. Po drodze mijaliśmy tablice z planem zamku w połowie XVII-XVIII w. i z planem sytuacyjnym Zamku w Ojcowie.
Baszta bramna – Zamek w Ojcowie
Po chwili doszliśmy do imponującej BASZTY BRAMNEJ ZAMKU W OJCOWIE.
Zamek w Ojcowie taras widokowy
Na początku podeszliśmy na platformę widokową, z której można podziwiać Dolinę Prądnika.
Wieża bramna – Zamek w Ojcowie
W wieży bramnej obejrzeliśmy wystawę „Dzieje zamku ojcowskiego”. Wrażenie zrobiła tu na nas dokładna makieta z rekonstrukcją zamku.
Następnie udaliśmy się na zamkowy dziedziniec, na którym rozstawionych jest sporo tablic informacyjnych i tablic z pięknymi, starymi fotografiami.
W dniu naszej wycieczki, w drodze do ZAMKU OJCÓW z parkingu w Czajowicach przechodziliśmy przez BRAMĘ KRAKOWSKĄ znajdującą się w DOLINIE PRĄDNIKA .
Zamek w Ojcowie – studnia, fragmenty murów obronnych
Duże wrażenie na naszym dziewięciolatku zrobiła średniowieczna studnia stojąca w centralnym punkcie dziedzińca. Studnia ta została wykuta w skale wapiennej.
Studnia ma aktualnie 20 m głębokości, została zasypana gruzem z rozbiórki zamkowych murów (początek XIX w.). Jej pierwotna głębokość to 40 m.
Nieopodal studni znajdują się fragmenty murów obronnych.
Wieża Główna – Zamek w Ojcowie
Wieża Główna składa się z dwóch pięter, obejrzeliśmy w niej wystawę historyczną. W wieży wyświetlany jest filmik związany z historią tego miejsca. Nasz syn był chyba najbardziej zachwycony metalową zbroją rycerską, która stała na ekspozycji. Na drugie piętro prowadzą strome, drewniane schody. Widać, że Wieża Główna musiała być nie tak dawno temu remontowana.
Zamek w Ojcowie punkt widokowy
Z WIEŻY GŁÓWNEJ udaliśmy się do punktu widokowego, który zrobił na nas ogromne wrażenie… Spędziliśmy tu dłuższą chwilę. Są tu ławeczki i wspaniałe widoki na: Budynek „Pod Kazimierzem”, Przysiółek Czyżówki, Budynek „Pod Łokietkiem”, zabudowa wsi Ojców, Góra Chełmowa, Złota Góra.
My nie żałujemy, że zdecydowaliśmy się zwiedzić RUINY ZAMKU W OJCOWIE. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem i opuściliśmy teren ZAMKU W OJCOWIE z uśmiechami 🙂 Mimo, że teren ZAMKU W OJCOWIE nie jest za duży i eksponatów nie jest za wiele, to nasze dziecko miało porządną lekcję historii i z zaciekawieniem odkrywało każdy zakątek ruin Zamku w Ojcowie.
Zobacz koniecznie: Brama Krakowska Ojców – szlak z Czajowic przez Wąwóz Ciasne Skałki
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic