To było piękne czerwcowe popołudnie, idealne na rodzinną wycieczkę. Długo przeglądaliśmy mapę, zastanawiając się gdzie wybrać się tym razem. Zależało nam na jakimś mało popularnym miejscu w Beskidach. Zdecydowaliśmy, że wybierzemy się do Istebnej należącej do Trójwsi Beskidzkiej. Mimo, że są to dość popularne wśród turystów rejony, na trasie, którą obraliśmy nie było tłumów. Przez Istebną przepływa rzeka Olza. To właśnie do Źródła Olzy zabiorę Was w dzisiejszym wpisie. Prowadzi do nich żółty szlak spacerowy, który w większości nie należy do wymagających, ani trudnych. A jest bardzo, ale to bardzo malowniczy. Jedynie ostatnie podejście prowadzące przez las wprost do Źródeł Olzy wymaga nieco więcej wysiłku, ale o tym w dalszej części wpisu. Zapraszam serdecznie do lektury 😊
Trasa: Istebna (szlak żółty spacerowy) – Zbiornik retencyjny OLZA – Źródło Olzy – powrót tą samą trasą
Dystans: około 8 km
Czas trwania: około 2,5h (sam przemarsz z dziewięcioletnim dzieckiem)
Minimalne wzniesienie: 581 m
Maksymalne wzniesienie: 775 m
Istebna parking
Samochód zaparkowaliśmy na bezpłatnym parkingu w Istebnej przy skrzyżowaniu ulicy Olza i Zaolzie. Dokładne parametry parkingu podaję poniżej.
Z okolic wskazanego powyżej parkingu w Istebnej można ruszyć do wielu innych miejsc. Chyba najpopularniejszym kierunkiem turystów startujących z tego miejsca jest STECÓWKA położona 740 m n.p.m. Ale można wybrać się stąd również na dłuższą wycieczkę np. na Baranią Górę (szlak zielony), albo w przeciwnym kierunku szlaku zielonego na Stożek.
Istebna żółty szlak spacerowy do Źródeł Olzy
My z parkingu w Istebnej ruszyliśmy szlakiem żółtym w kierunku, z którego przyjechaliśmy (ulicą Olza w kierunku ul. Cisowe). Kierowaliśmy się cały czas prosto, po około 350 m na skrzyżowaniu z ul. Cisowe skręcamy w lewo (idziemy cały czas ulicą Olza).
Przez większość wycieczki poruszaliśmy się szeroką i wygodną asfaltową drogą prowadzącą doliną rzeki Olzy. Pierwsza część tej trasy jest idealną propozycją dla rodzin z małymi dziećmi. Spokojnie można wybrać się tu z wózkiem dziecięcym. Będzie to również wspaniałe miejsce na wycieczkę rowerową (Dolina Olzy – Istebna rowerem – trasa z dzieckiem).
Po kilkudziesięciu metrach od skrzyżowania wchodzimy na drogę leśną, na której obowiązuje zakaz wjazdu dla samochodów. Droga na żółtym szlaku pozostała bez zmian niewymagająca, asfaltowa i prowadzi wzdłuż rzeki Olzy.
Po drodze mogliśmy nacieszyć oczy różnymi roślinami, nie brakowało również buszujących w trawie traszek oraz żab.
Po około 1,6 km droga skręciła w prawo i przeszliśmy przez most.
Zbiornik retencyjny „OLZA” – Gańczorka
2,5 km – doszliśmy do Zbiornika Retencyjnego „Gańczorka” na potoku Olza. Zbiornik ten jest przepięknie usytuowany. W oczy rzuca się świerkowy las oraz bogata roślinność. W dniu naszej wycieczki zbiornik tętnił życiem, zaobserwować można było w nim duże ilości kijanek.
Zapora na zbiorniku retencyjnym w najwyższym punkcie mierzy 10,0 m. Natomiast powierzchnia zalewu wynosi 1,0 ha – 1,35 m. Obowiązuje tu bezwzględny zakaz palenia ognia, kąpieli, wędkowania. Zbiornik został odtworzony w latach 2012 do 2014 według istniejącego kiedyś zbiornika wodnego – Stawy Habsburskie. Hodowano tu pstrągi, spiętrzano wodę i wykorzystywaną ją do spławiania drewna.
Zbiornik retencyjny OLZA – wodospad – filmik
Następnie weszliśmy z powrotem na naszą asfaltową drogę na żółtym szlaku spacerowym i kierowaliśmy się prosto. Po chwili skręciliśmy w prawo i podeszliśmy jeszcze na chwilkę nad brzeg zbiornika retencyjnego Olza, w którym aż się roiło od uroczych kijanek.
Kijanki w Zbiorniku retencyjnym Olza w Istebnej – filmik
Po dość długiej chwili wróciliśmy ponownie na drogę, po kilkudziesięciu metrach kończy się na niej asfalt, a po 300 metrach wchodzimy na ścieżkę.
3 km – żółty szlak spacerowy wszedł na pnącą się w górę wąską ścieżkę prowadzącą przez las.
Na tej części szlaku żółtego nie polecam już wycieczki z wózkiem dziecięcym. Jeśli chodzi o rower, można podprowadzić go do Źródeł Olzy. W dniu naszej wycieczki mijał nas nawet rowerzysta prowadzący swój rower na tym odcinku szlaku żółtego.
3,5 km – minęliśmy słup z drogowskazami i nadal kierowaliśmy się prosto w górę leśną ścieżką. Ostatni 200 metrowy odcinek jest dość stromy w porównaniu z dotychczasową trasą, a ścieżka jest kamienista i wąska.
Źródło Olzy
3,6 km – doszliśmy do Źródła Olzy. Zdecydowaliśmy się na dłuższy odpoczynek przy źródełku. Można tu usiąść na ławeczkach i rozkoszować się dźwiękami natury. Woda ze źródełka Olzy jest zimna, czyściutka, zdatna do picia i ma wyjątkowy smak. Jest tu nawet zamontowana drewniana skrzyneczka, w której znajdują się metalowe kubeczki. Jest również kamienna płyta z napisem OLZA oznaczająca główne Źródło Olzy.
Źródło Olzy – filmik
Żółty szlak spacerowy do Źródła Olzy bardzo przypadł naszej trójce do gustu. Na pewno w niedalekiej przyszłości wybierzemy się ponownie w te urokliwe rejony 😊 A może… dla odmiany zdecydujemy się na wycieczkę rowerową… 😍
Siedząc na zboczu wzgórza, leżąc pod drzewami w lesie lub kucając mokrymi nogami na kamienistym brzegu górskiego potoku, otwierają się duże drzwi. ~ Stephen Graham
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic