W pierwszy dzień roku 2025 zdecydowaliśmy się na wycieczkę z polskiej Jaworzynki na słowackie Wały i gigantyczną huśtawkę. Podczas wycieczki mieliśmy także okazję podziwiać pierwszy w tym roku zachód słońca. Szlak niebieski z Jaworzynki był nam doskonale znany, byliśmy tu w poprzednim roku na rowerach. Trasa ta choć nie należy do długich, to jest na niej kilka podejść. Nie brakuje również odcinków asfaltowych. Po drodze podziwiać można ładne widok na Beskidy. Ze szlaku niebieskiego doskonale widać koniakowską Ochodzitą, a z okolic wielkiej huśtawki na Wałach rozciąga się widok na Skalité.
Trasa: Jaworzynka (szlak niebieski) – Czerne, Czadeczka (Čierne, Čadečka) – Mały Szaniec (Malé Šance) -Wały (Valy) – Wielka huśtawka na Wałach (Hojdačka na Valoch) – powrót tą samą trasą
Dystans: około 4 km
Czas trwania: około 1,5 h
Minimalne wzniesienie: 490 m
Maksymalne wzniesienie: 607 m
Jaworzynka parking
Bezpłatny parking znajdziecie w Jaworzynce (województw0 śląskie, powiat cieszyński) przy samych szlaku niebieskim. Bezpośrednio przy parkingu jest drewniana altanka. Przepływa tu potok Czadeczka.
Z parkingu kierowaliśmy się prosto, szlak niebieski wprowadził nas na utwardzoną (już nie asfaltową) drogę. Po lewej stronie utwardzonej drogi przepływa potok Czadeczka.
Po około 100 m od parkingu szlak niebieski skręcił w prawo i do pokonania mieliśmy krótkie podejście. Następnie przez około 300 m szliśmy wąską, leśną ścieżką. To było bardzo wietrzne i mroźne popołudnie. Na szlaku niebieskim miejscami występowały oblodzenia.
0,4 km – szlak niebieski wprowadził nas w las i zaczął schodzić stromo w dół.
Jaworzynka – Czadeczka Kotelnica
Po chwili minęliśmy pierwszy drogowskaz z napisem Jaworzynka – Czadeczka Kotelnica, tablicę GRANICA PAŃSTWA.
Czerne, Czadeczka (Čierne, Čadečka)
Tuż obok jest następny słup z tabliczką z napisem Čierne, Čadečka (wieś Czerne, potok Czadeczka). Znajdowaliśmy się 490 m n.p.m.
Następnie przeszliśmy przez potok Latonka i wdrapaliśmy się na asfaltową drogę. Skręciliśmy w prawo.
Dalej szliśmy szeroką i asfaltową drogą, która pięła się w górę, wzdłuż drogi D3. To na tym odcinku szlaku niebieskiego podziwiać mogliśmy szczyty należące do Beskidu Śląskiego. W oczy rzucała się tu Ochodzita w Koniakowie.
0,9 km – doszliśmy do barierek, za którymi szlak niebieski wprowadził nas na pnącą się w górę ścieżkę biegnącą przez obszerną polanę.
Mały Szaniec (Malé Šance)
1,2 km – Mały Szaniec położony 565 m n.p.m., z którego podziwiać można widoki na słowacką stronę oraz na drogę D3. Jest to również dość ciekawy punkt widokowy na zachód słońca. Przygotowany jest tu dla turystów punkt wypoczynkowy, są ławeczki, tablica informacyjna.
Dalej kierowaliśmy się w górę asfaltowej drogi widocznej na poniższym zdjęciu. Naszym celem była wielka huśtawka na Wałach. Po około 700 m dotarliśmy do znajdującej się po prawej stronie drogi drewnianej ławeczki z wilkiem.
Wały (Valy)
2 km – dotarliśmy do drewnianej ławeczki z piękną aplikacją wilka… Niebo było coraz bardziej zakolorowane przez zachodzące słońce. Mroźny wiatr dawał się nam we znaki… Do gigantycznej huśtawki na Wałach mieliśmy jeszcze kawałek (około 50-100 m).
Wielka huśtawka na Wałach (Hojdačka na Valoch)
Wielka huśtawka na Słowacji zachód słońca
Będąc w okolicach wielkiej huśtawki na Wałach warto podejść na Trójstyk (około 600 m, poniżej zamieszczam mapkę). Więcej o Trójstyku przeczytasz tutaj: TRÓJSTYK W JAWORZYNCE
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kikula szlak z Koniakowa – wielka ławka w Beskidach
Opis szlaku: Kikula szlak z Koniakowa
Groń na Słowacji – trzy krzyże w Beskidach
Opis szlaku: Groń na Słowacji
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic