Pod koniec października Beskidy pokazały nam prawdziwe oblicze jesieni. Góry spowite były złocistym światłem, które podkreślało soczyste odcienie jesiennych barw. Szlak żółty z Brennej Leśnicy na Świniorkę położoną w Beskidzie Śląskim wiedzie w dużej mierze przez las, w którym w dniu naszej wycieczki jesienne liście tworzyły w wielu miejscach naturalny dywan. Choć przedstawiona przez mnie trasa nie należy do długich, to nie brakuje na niej dość stromych podejść (różnica wzniesień to około 480 m w dwie strony ). Na wstępie dodam również, że od naszej zeszłorocznej wizyty w tym miejscu sporo zmieniło się w okolicach szczytu. Powstał tu nowy kompleks narciarski Ski Dolina, którego górna stacja znajduje się właśnie na szczycie Świniorka.
Trasa: Brenna Leśnica (szlak żółty) – skrzyżowanie szlaku żółtego ze szlakiem niebieskim (szlak niebieski) – Świniorka – powrót tą samą trasą
Dystans: około 9 km
Czas trwania: około 3,5 godz. (sam przemarsz w dwie strony)
Minimalne wzniesienie: 460 m
Maksymalne wzniesienie: 799 m
Miejsca parkingowego można szukać w okolicach szkoły w Brennej Leśnicy.
Brenna Leśnica szlak żółty
Wycieczkę zacznę opisywać od miejsca skrętu szlaku żółtego z głównej drogi (ul. Leśnica) w prawo.
Po skręcie w prawo minęliśmy ostatnie zabudowania, a szeroka, idąca lekko w górę droga wprowadziła nas w las.
Szlak żółty prowadził nas w górę leśnej drogi. Po około 250 m doszliśmy do rozwidlenia drogi leśnej, zgodnie z oznaczeniami na drzewie wybraliśmy ścieżkę idącą w prawo.
0,35 km – droga zawinęła w prawo, przeszliśmy przez potok i kierowaliśmy się w górę szlaku żółtego. Po drodze nie mogło oczywiście zabraknąć przerw na zabawę 🙂
0,5 km – dotarliśmy do kolejnego rozwidlenia drogi, ponownie wybraliśmy ścieżkę idącą w prawo. Szlak żółty przez chwilę prowadził nas prosto, następnie stał się bardziej kamienisty i stromy.
1 km – szlak żółty zawinął w lewo i do pokonania mieliśmy długie i strome podejście przez las. Podłoże było tu dość kamieniste, a zalegające na szlaku liście sprawiały, że było dość ślisko. Odczuliśmy to w szczególności w drodze powrotnej.
1,2 km – ścieżka stała się wąska i dość niewygodna. Na tym odcinku szlaku nie brakowało przeszkód w postaci leżących na trasie drzew.
Po pokonaniu wąskiego przejścia weszliśmy ponownie na szeroką i wygodną drogę leśną. Po chwili szlak żółty skręcił ostro lewo i znów zrobiło się stromo. Patrząc za siebie widzieliśmy najwyższy szczyt należący do Beskidu Śląskiego, Skrzyczne.
2,2 km – na naszej drodze pojawił się pierwszy drogowskaz. Dowiedzieliśmy się, że prowadzi tu niebieski szlak spacerowy – „SZLAKIEM II WOJNY ŚWIATOWEJ”. Zawijamy w lewo – czeka nas dość strome, ale krótkie podejście (około 200 metrów).
2,4 km – skrzyżowanie szlaku żółtego i szlaku niebieskiego.
w tym miejscu zdecydowaliśmy się na krótką przerwę. Po chwili ruszyliśmy w dalszą drogę, porzuciliśmy szlak żółty i na Świniorkę kierowaliśmy się szlakiem niebieskim, który skręcił w lewo. Ta część trasy nie była już taka wymagająca jak dotychczas. Szlak niebieski prowadził nas momentami w dół drogi leśnej. Po drodze mijaliśmy dwie polany, na jednej z nich stała budka obserwacyjna, a druga (znajdująca się nieopodal szczytu Świniorka) jest ogrodzona (teren prywatny).
Świniorka szczyt w Beskidzie Śląskim
4,2 km – Świniorka (inaczej również Świniarka) położona jest 700 m n.p.m. w Paśmie Równicy w Beskidzie Śląskim. Z polan szczytowych można podziwiać wspaniałe widoki na sąsiadujące doliny i pasma górskie. Doskonale widać stąd szczyty należące do Beskidu Śląskiego – najwyższy szczyt tego pasma Skrzyczne, jak również Kotarz z Halą Jaworową, Klimczok, czy też Błatnią. Tak jak już wspominałam w ostatnim czasie krajobraz w okolicach szczytu Świniorka nieco się zmienił. Powstał tu nowy kompleks narciarski Ski Dolina w Brennej. Na jednej z polan szczytowych znajduje się górna stacja wyciągu.
Polecam jesienne wycieczki na Świniorkę, miejsce to zachwyca pięknem i urzeka spokojem o tej porze roku. Na szczycie spotkaliśmy zaledwie kilka osób. Czas spędziliśmy na odpoczynku i zabawie.
Świniorka zdjęcia – jesień
Świniorka zdjęcia – wiosna
Zobacz koniecznie: Brenna szlaki
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic