Na Mosorny Groń w Beskidzie Żywieckim wybraliśmy się szlakiem niebieskim z Zawoi. Po drodze podeszliśmy pod jeden z największych wodospadów w Beskidach – Wodospad na Potoku Mosornym. To od tego punktu zacznę opisywać trasę na Mosorny Groń, poniżej podaję link z opisem pierwszej części szlaku prowadzącego do wodospadu.
Od niedawna na szczycie Mosorny Groń stoi wieża widokowa, z której podziwiać można Królową Beskidów – Babią Górę, a przy sprzyjających warunkach Tatry. Na górę można wyjechać również kolejką. Szlak nie należy do długich, ale w kilku miejscach jest dość stromy. Prowadzi przez piękny las i nie jest jakoś szczególnie zatłoczony. Przynajmniej my początkiem marca nie narzekaliśmy na tłumy.
Pierwsza część trasy: Wodospad na Potoku Mosornym szlak niebieski z Zawoi
Druga część trasy: Wodospad na Potoku Mosornym (szlak niebieski) – przejście na szlak żółty – Mosorny Groń – powrót tą samą trasą
Dystans: ok 2 km
Czas trwania: około 1 godz. (sam przemarsz z dziewięcioletnim dzieckiem od Wodospadu na Potoku Mosornym na Mosorny Groń)
Minimalne wzniesienie: 747 m
Maksymalne wzniesienie: 1044 m
Z drogowskazu dowiedzieliśmy się, że dojście na Mosorny Groń z okolic Wodospadu na Potoku Mosornym powinno zająć nam godzinę. Z wąskiej ścieżki skręciliśmy w prawo i szliśmy w górę szlaku niebieskiego.
Po chwili szlak niebieski wszedł na szeroką drogę leśną, która była rozjechana przez ciężkie samochody. Nie brakowało tu błota. Ścieżka momentami szła w górę.
0,3 km – szlak niebieski skręcił w lewo na nieco węższą ścieżkę leśną.
0,6 km – zgodnie z oznaczeniami na drzewie skręciliśmy w lewo, szlak niebieski przez chwilę był nieco bardziej stromy.
1,1 km – szlak niebieski skręcił w prawo. Na trasie było coraz więcej śniegu. Na tym odcinku szlak niebieski szedł momentami nieco bardziej w górę.
1,5 km – doszliśmy do słupa z drogowskazami, tutaj przeszliśmy na szlak żółty, który w niespełna pięć minut doprowadził nas na Mosorny Groń. Zresztą wieża widokowa jest stąd bardzo dobrze widoczna. Po drodze mogliśmy podziwiać Babią Górę.
Mosorny Groń
Mosorny Groń położony jest w zachodniej części Pasma Policy w Beskidzie Żywieckim. Tak jak już pisałam wcześniej pod wieżę widokową na Mosornym Groniu można wyjechać całoroczną kolejką krzesełkową z Zawoi Policznego. Zimą miejsce to jest odwiedzane przede wszystkim przez narciarzy, a latem przez turystów i rowerzystów – trasy PKL Bike Parks.
Na szczycie znajduje się Karczma Mosorny Groń, która w pierwszej połowie marca otwarta była tylko w soboty i w niedzielę. Jeśli planujecie wizytę w karczmie, warto wcześniej sprawdzić (np. w google) czy w dniu planowanej przez Was wycieczki restauracja jest czynna.
Z wierzchołka oraz z otwartej w 2022 roku ponad 20 metrowej wieży widokowej na Mosornym Groniu rozciąga się wspaniały widok na Beskid Żywiecki, doskonale widać stąd Babią Górę, Beskid Makowski i przy sprzyjających warunkach Tatry. Można odpocząć tu na ławeczkach podziwiając piękno naszych Beskidów. Nie brakuje tu darmowych teleskopów. Jeden jest zamontowany przy miejscu wypoczynkowym, kolejny na tarasie wieży widokowej. Podobno okolice Mosornego Gronia zamieszkują niedźwiedzie, rysie i głuszce.
Dodam, że wejście na wieżę widokową na Mosornym Groniu jest bezpłatne.
Mosorny Groń wysokość
Mosorny Groń położony jest 1047 m n.pm.
Mosorny Groń zdjęcia
Mosorny Groń wieża widokowa
To była naprawdę udana wycieczka. Wodospad na Potoku Mosornym i widoki rozciągające się z Mosornego Gronia zrobiły na nas ogromne wrażenie. Cieszę się, że zdecydowaliśmy się odkryć w Beskidach coś nowego i wybraliśmy się na szlak niebieski do Zawoi. Prawdę mówiąc początkowo mieliśmy inne plany, mieliśmy iść na Wielką Rycerzową, na której byliśmy już kilka razy.
Mamy sporo planów na zbliżającą się wielkimi krokami wiosnę, mam nadzieję, że uda się je wszystkie zrealizować 🙂
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic