Hala Cudzichowa szlak ze Złatnej Huty przez Trzy Kopce

Krokusy w Beskidach - wiosenna Hala Cudzichowa w Beskidzie Żywieckim

W drugą połowę kwietnia wybraliśmy się  na malowniczą, ale i dość wymagającą trasę prowadzącą na jedną z naszych ulubionych hal w Beskidzie Żywieckim.  Mowa  o Hali Cudzichowej,  którą zdobyliśmy  ze Złatnej HutyNa 12 kilometrach pokonaliśmy około 670 metrów różnicy wzniesień.  Na opisanym przeze mnie szlaku  nie brakuje stromych podejść.  Dodatkowo w dniu naszej wycieczki  w wielu miejscach zalegało sporo miękkiego, zapadającego się śniegu.  Mimo wszystko,  jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tej trasy  i na pewno  jeszcze nieraz na nią wrócimy.

Trasa:  Złatna Huta (szlak czarny) – skrzyżowanie szlaków (szlak żółty) – Przełęcz Bory Orawskie (szlak niebieski) – Trzy Kopce (szlak niebieski szlak czerwony) – Palenica – Hala Cudzichowa – powrót tą samą trasą – Wodospad W Złatnej Hucie

 

Data wycieczki:  16 kwiecień 2023 r.

Dystans: 12 km

Czas trwania:  4,5h (sam przemarsz z ośmioletnim dzieckiem)

Minimalne wzniesienie: 740 m

Maksymalne wzniesienie:  1339 m

Złatna Huta parking

Parking Złatna Huta przy szlaku czarnym, wiata przystankowa

Samochód zostawiliśmy  na bezpłatnym parkingu w Złatnej Hucie  (dokładne parametry parkingu podaję poniżej). Mimo dość wczesnej godziny parking pękał w szwach. Jest to popularne miejsce głównie ze względu  na biegnący stąd czarny szlak na Rysiankę.

Poza Rysianką,  można wybrać się stąd również  na Krawców Wierch,  bądź tak jak my  udać się w kierunku Trzech Kopców  i wydłużyć wędrówkę do Hali Cudzichowej.  I to właśnie obrana przez nas trasa okazała się strzałem w dziesiątkę.  Mimo weekendu spotkaliśmy na niej pojedynczych turystów.

Muszę również dodać, że  druga połowa kwietnia jest doskonałym czasem na podziwianie beskidzkich krokusów,  których w tych rejonach nie brakuje.

Aparat fotograficzny -parking, zdjęcia, góry
Parametry GPS parkingu: 49.51230715427457, 19.219164007699074

Złatna Huta szlak czarny

Pierwsza część trasy na Halę Cudzichową  biegnie  ze szlakiem czarnym na Rysiankę.  Na tym odcinku jest nieco tłoczniej. Z parkingu skręciliśmy zgodnie z  oznaczeniami w lewo i przeszliśmy  przez most prowadzący nad Potokiem Bystra.

Złatna Huta, most, drogowskaz - Schronisko na Rysiance

Za mostem, po lewej stronie drogi ustawione są tablice informacyjne zatytułowane  SZKLANY SZLAK.  Jako ciekawostkę dodam, że Złatna Huta  jest znana między innymi  z działającej na terenie wsi w XIX wieku huty szkła.  Są tu drewniane stoliki z ławeczkami oraz pierwsza stacja biegnącego tu  SZLAKU  PAPIESKIEGO.

Tablice informacyjne - Szklany szlak w Złatnej Hucie, drewniane stoły z ławkami - miejsce wypoczynkuZłatna Huta - szlak papieski - STACJA 1 - Jezus tryumfuje nad śmiercią

Kierowaliśmy się  w górę szlaku czarnego  szeroką i wygodną drogą.

Turysta z dzieckiem na szerokiej leśnej drodze - szlak czarny Złatna Huta

… km – minęliśmy znajdujące się  po lewej stronie szlaku czarnego miejsce biwakowe.  Drewniana wiata, ławeczki na pewno zachęcą niejednego turystę do odpoczynku.

Oznaczenie na drzewie szlaku czerwonego, szlaku niebieskiego i szlaku czarnego, miejsce biwakowe - Złatna HutaTuryści, szeroka leśna droga, resztki śniegu, Złatna Huta szlak czarny

Minęliśmy  drugą stację na SZLAKU PAPIESKIM.

Złatna Huta - szlak papieski - STACJA 2 - Niewiasty i uczniowie przy pustym grobie

1 km –  szlak czarny skręcił w lewo, przeszliśmy po mostku prowadzącym  nad Potokiem Bystra.

Miejsce ostrego skrętu szlaku czarnego i szlaku niebieskiego w lewo - Złatna Huta, leśna droga, turyściTuryści na szlaku niebieskim i szlaku czarnym w Złatnej Hucie, potok górski

Po chwili  znaki czarne  skręciły ostro w prawo. Od tego momentu droga pięła się w górę. Na szlaku miejscami zalegały resztki śniegu, nie brakowało również błota.

Potok górski, drewniany mostek na szlaku czarnym i szlaku niebieskim w Złatnej Hucie, szeroka utwardzona droga leśnaSzeroka droga leśnaStrome, oblodzone podejście na szlaku niebieskim i szlaku czarnym w Złatnej Hucie, las, słoneczny dzieńOświetlona przez słońce droga leśna - szlak czerwony, szlak niebieski, szlak czarny - Złatna HutaStrome podejście, błoto, turysta z dzieckiem

Skrzyżowanie szlaku czarnego ze szlakiem żółtym

Rozwidlenie drogi leśnej - szlak na Rysiankę ze szlakiem biegnącym do Przełęczy Bory Orawskie

1,7 km – podejście doprowadziło nas do miejsca, w którym  jest skrzyżowanie szlaku czarnego na Rysiankę oraz szlaku żółtego prowadzącego do Przełęczy Bory Orawskie.  W tym miejscu  porzuciliśmy czarne znaki i udaliśmy się szlakiem żółtym prowadzącą w dół drogą leśną.  Szacowany czas dojścia  do Przełęczy Bory Orawskie to 15 minut.  Muszę przyznać, że jest to jeden z ciekawszych odcinków na tej trasie. 16 kwietnia zalegało tu jeszcze sporo śniegu, przez który było dość ślisko.

Drogowskaz, Przełęcz Bory Orawskie 15 minutDrogowskaz - kierunek szlaku żółtego do Przełęczy Bory Orawskie, drzewa, las

Turysta, szeroka błotnista droga leśna, słoneczny dzieńOznaczenie szlaku żółtego na drzewieTuryści - dziecko i mężczyzna, szeroka lekko zaśnieżona droga leśna, wiosenny poranek

1,9 km – doszliśmy do drewnianego mostku / kładki prowadzącej  nad Potokiem Bystra.  Po przejściu przez mostek czekała nas jeszcze przeprawa po kamieniach przez kolejną część potoku.

Turysta z dzieckiem, drewniany mostek, szlak żółty do Przełęczy Bory OrawskieTurysta z dzieckiem przechodzący przez drewniany mostek na żółtym szlaku - Złatna HutaPotok na żółtym szlaku w Złatnej Hucie

Drewniany mostek na żółtym szlaku idącym ze Złatnej Huty, droga leśna

Następnie  szlak żółty  skręcił w lewo i prowadził nas bardzo stromo pod górkę przez około 100 – 150 metrów.

Turysta z dzieckiem, strome podejście na żółtym szlaku - Złatna Huta, kamienista droga

Oznaczenie żółtego szlaku na drzewie

Po tym podejściu  szlak żółty  skręcił  ostro w prawo na leśną ścieżkę idącą bardzo stromo w górę (przez kolejnych około 50 metrów).

Miejsce skrętu szlaku żółtego w prawo - do Przełęczy Bory OrawskieStrome podejście na żółtym szlaku biegnącym do Przełęczy Bory Orawskie, lasStrome podejście przez las na żółtym szlaku - Przełęcz Bory Orawskie w Beskidzie ŻywieckimStrome podejście na szlaku żółtym - Przełęcz Bory Orawskie

Przełęcz Bory Orawskie szlak niebieski graniczny

Beskidzki las, Przełęcz Bory Orawskie - wysokość 935 m n.p.m., drogowskazy, szlak graniczny

2,1 km –  Przełęcz Bory Orawskie położona 935 m n.p.m.  To tutaj  przeszliśmy na niebiski szlak graniczny  biegnący  na Trzy Kopce (1 h).  Jako ciekawostkę dodam, że  szlak niebieski w przeciwnym kierunku  prowadzi  na Krawców Wierch  (1.30 h).

Słup z drogowskazami, Przełęcz Bory Orawskie, Słowacja

Przełęcz Bory Orawskie w Beskidzie Żywieckim, las, szlak graniczny, słowackie tabliczki

Na niebieskim szlaku granicznym biegnącym na Trzy Kopce  czekała nas początkowo wędrówka idącą w górę drogą leśną. Na tym odcinku mieliśmy okazję podziwiać wyłaniającą się zza drzew  po lewej stronie szlaku niebieskiego Halę Rysiankę ze schroniskiem,  a po prawej  ośnieżone Tatry.  Nie brakowało również  pojedynczych krokusów  rosnących tuż przy drodze.

Drogowskazy, szlak niebieski na Trzy Kopce oraz szlak niebieski na Krawców WierchTurysta z dzieckiem, leśna droga, szlak graniczny idący od Przełęczy Bory Orawskie w kierunku Trzech Kopców, słoneczny dzieńTuryści - dziecko z tatą, szlak graniczny - niebieski idący na Trzy Kopce, las, słupek granicznyKrokusy na niebieskim szlaku idącym od Przełęczy Bory Orawskie w Beskidzie ŻywieckimKamieniste podejście na niebieskim szlaku idącym od Przełęcz Bory OrawskieHubiak pospolity na drzewieSzeroka droga leśna na niebieskim szlaku granicznym idącym w kierunku Trzech Kopców - Beskid ŻywieckiWidok na zaśnieżone szczyty z niebieskiego szlaku idącego powyżej Przełęczy Bory Orawskie

Kolorowa, nakręcana zabawka - żaba, krokus - szafran spiski w Beskidzie Żywieckim

Fioletowy szafran spiski - krokus w Beskidach

3,4 km –  szlak niebieski  dla odmiany na moment zaczął schodzić leciuteńko w dół. Na szerokiej drodze zalegało sporo błota. Nie brakowało również śniegu, którego z każdym krokiem było coraz to więcej.

Szeroka leśna droga, kałuże i błoto, dziecko z tatą, beskidzki lasBłotnista droga na niebieskim szlaku granicznym idącym w kierunku Trzech KopcówLeśna droga, słoneczny dzień, niebieski szlak graniczny - Beskid ŻywieckiSłoneczny dzień, beskidzki las, dziecko z tatąŚcieżka leśna na niebieskim szlaku na Trzy Kopce - słoneczny dzieńDziecko z tatą na niebieskim szlaku granicznym idącym na Trzy Kopce w Beskidzie Żywieckim, szeroka leśna drogaLeśna ścieżka na niebieskim szlaku granicznym na Trzy KopceLeśna droga, wiosenny śnieg, niebieskie niebo z białymi chmurami, Beskid ŻywieckiUśmiechnięty turysta z dzieckiem, las - Beskid Żywiecki, słoneczny dzień

4 km  – do tego momentu było bardzo łagodnie, ale od teraz  na szlaku niebieskim mieliśmy do pokonania dość strome podejście, które doprowadza nas na górę Trzech Kopców.

Turyści - dziecko z tatą, podejście prowadzące przez las na Trzy Kopce w BeskidachŚcieżka prowadząca na Trzy KopceMały turysta, dziecko odpoczywające na szlaku, termos z herbatąOstatnie podejście na szlaku niebieskim pod Trzy Kopce - Beskid Żywiecki, wiosenny śnieg, turysta z dzieckiem

Trzy Kopce szlak niebieski / szlak czerwony

Kamień oznaczający szczyt Trzy Kopce w Beskidzie Śląskim

4,4 km – dotarliśmy  na Trzy Kopce  położone 1216 m n.p.m.  Jest to  szczyt należący do Grupy Pilska Krzyżują się tu dwa szlaki: szlak niebieski oraz szlak czerwony  (Główny Szlak Beskidzki).

Z Trzech Kopców  można udać się  szlakiem czerwonym na Rysiankę (45 minut), bądź w przeciwną stronę  do Schroniska na Hali Mizowej  (2h). My obraliśmy właśnie ten kierunek i  razem ze szlakiem czerwonym  udaliśmy się szeroką i zaśnieżoną drogą przed siebie. Na tym odcinku droga była dość łagodna. Momentami schodziła nawet lekko w dół. Był to dość długi i monotonny odcinek. Do tego we znaki dawał się nam tu mroźny wiatr.

Pomarańczowe tabliczki - drogowskazy na Trzech Kopcach w Beskidzie Żywieckim wskazujące kierunek szlaku czerwonego na Halę Miziową oraz Halę RysiankaSłup z drogowskazami na Trzech Kopcach, szlak czerwony

Trzy Kopce, drogowskaz szlak niebieski na Krawców WierchTuryści, szeroka droga idąca od Trzech Kopców w stronę szczytu PalenicaDroga leśna - szeroka, na czerwonym szlaku na Halę Miziową, śnieg

Do Hali Cudzichowej mieliśmy jeszcze około 1,2 km, droga zaczęła iść w górę. I tak było już  do samego szczytu Palenica.  Szło się dość ciężko przez mokry i zapadający się śnieg.

Turysta, dziecko, szeroka droga na szlaku czerwonym oraz szlaku niebieskim - kierunek szczyt PalenicaLeśna droga, szlak czerwony i szlak niebieski na szczyt Palenica w Beskidzie Żywieckim, słoneczny dzień, wiosenny śniegMały turysta, dziecko na niebieskim szlaku idącym od Trzech Kopców w stronę szczytu Palenica, strome podejścieWidok na beskidzkie szczyty ze szlaku czerwonego oraz szlaku niebieskiego na szczyt PalenicaTuryści, dziecko, żółta tabliczka ostoja zwierząt - zakaz wstępu, okolica szczytu Palenica w Beskidzie Żywieckim

Palenica

6,1 km –  Palenica  położona  1339 m n.p.m.  W okolicy szczytu jest miejsce wypoczynkowe (drewniany stół, ławka), które w dniu naszej wyprawy było niemalże całkowicie zakryte przez śnieg.

Słup z drogowskazami, biała tabliczka, Palenica w Beskidzie Żywieckim, Słowacja

Turysta na szczycie Palenica - Beskid Żywiecki, wiosenny śniegMiejsce wypoczynkowe - szczyt Palenica w Beskidzie Żywieckim

Od szczytu Palenica  droga schodziła w dół  aż do samej Hali Cudzichowej.

Turyści - mężczyzna i dziecko, zaśnieżona droga leśna, okolice Hali Cudzichowej

Hala Cudzichowa

6,3 km doszliśmy  do przepięknej Hali Cudzichowej,  z której doskonale widać  Beskid Żywiecki.  Wrażenie robiło przede wszystkim ośnieżone jeszcze  Pilsko 1557 m n.p.m.  Jako ciekawostkę dodam, że w dawnych czasach  na Hali Cudzichowej  wypasane były owce. Nazwa tego miejsca wywodzi się  od nazwiska jednego z pierwszych właścicieli tej hali:Cudzik” (źródło Wikipedia).

Widok rozciągający się z Hali Cudzichowej w Beskidzie ŻywieckimWiosenna Przełęcz Cudzichowa, krajobraz górskiWidoki rozciągające się z wiosennej Hali Cudzichowej

Zdecydowaliśmy się  zejść w dół Hali Cudzichowej w poszukiwaniu drewnianej chatki,  niestety bezskutecznie. Okazało się, że po chatce nie ma już śladu. Znaleźliśmy jednak miejsce, w którym jeszcze nie tak dawno temu stała.  Właśnie w tym miejscu mogliśmy podziwiać piękne krokusy. Zdecydowaliśmy się na dłuższy odpoczynek na hali. Nie zabrakło ciepłej herbatki i jajecznicy. Szkoda tylko, że przez cały ten czas towarzyszył nam mroźny wiatr.

Turyści, wąska ścieżka wydeptana w wiosennym śniegu, Hala Cudzichowa w Beskidzie ŻywieckimWiosenna Hala Cudzichowa - Beskid Żywiecki, widok na zaśnieżone Pilsko, piękny dzieńTurysta z dzieckiem na Hali Cudzichowej, wiosenny śnieg

Patelnia z jajecznicą, Przełęcz Cudzichowa w Beskidzie Żywieckim, wiosenna, śnieg

Butla turystyczna, patelnia z jajecznicą, widok na szczyt Pilsko z Hali Cudzichowej

Zaśnieżona Hala Cudzichowa w Beskidzie Żywieckim, widok w stronę szczytu Pilsko

Krokusy w Beskidach

Tak jak już wspominałam,  druga połowa kwietnia to wręcz doskonały czas na podziwianie beskidzkich krokusów.  I wcale  nie trzeba jechać w Tatry aby nacieszyć oczy fioletowym szafranem.  Z dala od tłumów… w ciszy… w spokoju… 💜

Krokusy w Beskidzie Żywieckim, Hala Cudzichowa, śnieg widok na PilskoKrokusy na Hali Cudzichowej w Beskidzie ŻywieckimPrzełęcz Cudzichowa krokusy, w tle widok na Pilsko

Krokusy w Beskidach - wiosenna Hala Cudzichowa w Beskidzie Żywieckim

Wiosenny zwinięty krokus, Przełęcz Cudzichowa w Beskidzie ŻywieckimSzafran na Hali Cudzichowej - Beskid Żywiecki, w tle zaśnieżone Pilsko

Chatka pasterska na Hali Cudzichowej – wspomnienia

W 2020 roku na Hali Cudzichowej odpoczywaliśmy przy drewnianym szałasie.  Aktualnie chatka to już tylko wspomnienia. Nie mam pojęcia co się z nią stało… Prawdę mówiąc, już te trzy lata temu nie była ona w dobrym stanie technicznym… Być może wymagała rozebrania… Bez wątpienia  dodawała ona Hali Cudzichowej tatrzańskiego klimatu.  Pamiętam, jak wysłałam przyjaciółce  poniższe zdjęcie z pozdrowieniami z Beskidów.  Odpisała, że była pewna, że to ujęcie z Tatr.

Wiosenne krokusy, szałas pasterski, Hala CudzichowaHala Cudzichowa w wiosennej odsłonie, żółta, sucha trawa, krokusy, w oddali drewniany szałas oraz pozostałości śnieguZadowolone dziecko siedzące przy drewnianym szałasie na Hali Cudzichowej w Beskidzie Żywieckim

Złatna Huta Wodospad

Po powrocie na parking w Złatnej Hucie warto podejść do jednego z większych wodospadów w tym rejonie,  który znajduje się około 100 metrów od parkingu. Zachęcam do kliknięcia niebieskiego linku powyżej i zapoznanie się z wszystkimi szczegółami  🙂

Znak KASKADY I WODOSPADY - Złatna Huta

Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku:  Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic

Media społecznościowe Facebook i Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *