Zastanawiacie się, gdzie rosną magnolie? Naturalnie występują w Azji Wschodniej i Ameryce Północnej. W innych częściach świata są uprawiane ozdobnie. W Polsce można je spotkać w wielu miastach. Jednym z nich jest leżący w południowej Polsce, nad rzeką Olzą, Cieszyn.
To właśnie do Cieszyna wybraliśmy się na początku kwietnia na wiosenny spacer — ale nie byle jaki! Wędrowaliśmy Szlakiem Kwitnącej Magnolii, który składa się z aż 11 przystanków prowadzących przez centrum Cieszyna. Przejście tego malowniczego szlaku zajęło nam niecałą godzinę. Najwięcej czasu spędziłam na robieniu zdjęć. Magnolie w Cieszynie są przepiękne, jeszcze nigdy nie widziałam tak pięknie kwitnących drzew.
Spacer Szlakiem Kwitnącej Magnolii to doskonała okazja, by połączyć podziwianie przyrody z odkrywaniem bogatej historii i architektury tego wyjątkowego miasta.
Z plakatu w Parku Pokoju dowiedzieliśmy się, że w tym roku w Cieszynie organizowane były wycieczki Szlakiem Kwitnących Magnolii z przewodnikiem – 30 marca i 6 kwietnia. Wyjeżdżając z miasta, widzieliśmy bardzo liczną grupę osób uczestniczących w tym wydarzeniu. Widać, że Szlak Kwitnącej Magnolii cieszy się dużym zainteresowaniem. Na pewno warto skorzystać z przewodnika podczas zwiedzania Szlaku Kwitnących Magnolii, aby poznać historię miejsc, willi, przy których rosną drzewa.
Data: 6 kwietnia 2025 r.
Dystans: około 3 km*
Czas trwania: około 1 h*
*w obie strony
SZLAK MAGNOLII CIESZYN MAPA
CIESZYN SZLAK MAGNOLII PARKING – GDZIE ZOSTAWIĆ SAMOCHÓD?
Naszą wycieczkę zaczęliśmy na samym początku ul. Plac Kościelny w Cieszynie.
W weekendy i święta parking jest bezpłatny.

CIESZYN SZLAK MAGNOLII – PRZYSTANEK 1
Z parkingu przeszliśmy przez jezdnię i zatrzymaliśmy się przy pierwszym przystanku na Szlaku Kwitnących Magnolii w Cieszynie przy ulicy Plac Kościelny 8.
CIESZYN SZLAK MAGNOLII – PRZYSTANEK 2
Po chwili doszliśmy do drugiego przystanku na Szlaku Kwitnących Magnolii przy ulicy Plac Kościelny 4. W tym miejscu kwitło naprawdę wiele pięknych magnolii, które robiły niesamowite wrażenie. W oczy rzuca się Kościół Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie – Kościół Jezusowy.
CIESZYN SZLAK MAGNOLII – PRZYSTANEK 3
Przeszliśmy około 100 metrów i dotarliśmy do trzeciego przystanku na Szlaku Magnolii przy ulicy Sienkiewicza 6. Magnolie podziwialiśmy zza ogrodzenia. Patrząc za siebie, nadal towarzyszył nam widok na budynek Kościoła Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie – Kościół Jezusowy. Tu również magnolie kwitły gęsto.
CIESZYN SZLAK MAGNOLII – PRZYSTANEK 4
Przeszliśmy około 150 metrów i naszym oczom ukazała się kolejna tabliczka na Szlaku Magnolii z numerem 4 na skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza i Karola Miarki. Magnolia rośnie tu, dość daleko za ogrodzeniem, przy niezwykłej kamienicy. Po zrobieniu zdjęć skierowaliśmy się w dół Aleją Jana Raszki. Następnie skręciliśmy w prawo ul. 3 Maja i szliśmy wzdłuż ogrodzenia.
CIESZYN SZLAK MAGNOLII – PRZYSTANEK 5
Po następnych kilkudziesięciu metrach doszliśmy do piątego przystanku przy ulicy 3 Maja 17. Magnolia rośnie tu również na prywatnej posesji przy willi.
CIESZYN SZLAK MAGNOLII – PRZYSTANEK 6
Przystanek 6 na Szlaku Kwitnących Magnolii znajduje się przy ulicy 3 Maja 16. Tu również możecie podziwiać magnolie zza ogrodzenia.
CIESZYN SZLAK MAGNOLII – PRZYSTANEK 7
Następną magnolię spotkaliśmy przed domem przy ulicy 3 Maja 13.
CIESZYN SZLAK MAGNOLII – PRZYSTANEK 8
Kolejne drzewko magnolii rośnie przed budynkiem przy ulicy 3 Maja 12. Magnolia nie zdążyła tu jeszcze zakwitnąć. Być może to kwestia mniejszej ilości słońca docierającego do ogrodu.
CIESZYN SZLAK MAGNOLII – PRZYSTANEK 9
Przy tej samej ulicy znajduje się kolejny, 9. przystanek na Szlaku Kwitnącej Magnolii – ul. 3 Maja 10.
CIESZYN SZLAK MAGNOLII – PRZYSTANEK 10, 11
Z ulicy 3 Maja kierowaliśmy się w stronę Parku Pokoju w Cieszynie, przy ulicy Bolesława Limanowskiego. Na terenie parku znajdują się dwa przystanki na Szlaku Magnolii: przystanek 10. i przystanek 11.
Znajdziecie tu kilka uroczych drzew i drzewek magnolii. Park może nie należy do największych, ale można tu usiąść na ławeczce, ciesząc się ciszą i spokojem.
Przystanek 11. to Café Muzeum – kawiarnia, w której można skosztować magnoliowych deserów z pyszną kawą.
Przy okazji wizyty na Szlaku Kwitnących Magnolii w Cieszynie wybraliśmy się również na targ staroci na targowisku przy ulicy Stawowej. Uwielbiamy szukać wśród straganów prawdziwych perełek. Na cieszyńskim targu staroci udało mi się zdobyć przepiękną, porcelanową, ręcznie malowaną szkatułkę w kształcie serca, która pamięta jeszcze czasy Czechosłowacji i ma szacunkowo około 100 lat. Będziemy tu zaglądać częściej. Targ staroci w Cieszynie jest organizowany od kwietnia do listopada, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.
Co jeszcze warto zobaczyć w Cieszynie? Zajrzyj tutaj: Cieszyn – atrakcje turystyczne.
Zapraszam do śledzenia mojego bloga na Facebooku: Blog szlakowe.pl i na Instagramie: @greenmagpic